cagica
02.03.10,13:24
Nakúpila som tovar na prevádzku, zaúčtujem ho:
1119€ 131 AE/321/AE
119€ 343 /

Príjmem tovar na sklad 132 / 131 1119€ ?
Ako ho zaúčtujem, ak ho chcem dať hneď do nákladov na účet 504 a ten na konci roka odmínusovať podľa inventúry. Rozdiel sa zaúčtuje na začiatku nového roka ako počiatočný stav /poradila mi to kamarátka/. Je to dobré?
A ešte sa chcem opýtať, na aký účet mám účtovať tržbu z predaného tovaru, ak ide o cukráreň, kde sa v podstate poskytujú služby a nie predaj tovaru. ako sa mám z toho vysomáriť poradíte mi prosím ako keby som sedela v prvej lavici?:mee:;). Ďakujem pekne. A ešte ma napadlo, ak si tovar priveziem vlastným autom, účtuje sa to nejako?
Zoltán Kovács
02.03.10,12:28
Nakúpila som tovar na prevádzku, zaúčtujem ho:
1119€ 131 AE/321/AE
119€ 343 /

Príjmem tovar na sklad 132 / 131 1119€ ?
Ako ho zaúčtujem, ak ho chcem dať hneď do nákladov na účet 504 a ten na konci roka odmínusovať podľa inventúry. Rozdiel sa zaúčtuje na začiatku nového roka ako počiatočný stav /poradila mi to kamarátka/. Je to dobré?
A ešte sa chcem opýtať, na aký účet mám účtovať tržbu z predaného tovaru, ak ide o cukráreň, kde sa v podstate poskytujú služby a nie predaj tovaru. ako sa mám z toho vysomáriť poradíte mi prosím ako keby som sedela v prvej lavici?:mee:;). V prípade cukrárni a reštaurácii sa nákup účtuje ako material (na 501) a predaj potom na 602. Nakoľko poskytuješ službu a nie predaj tovaru.
Ďakujem pekne. A ešte ma napadlo, ak si tovar priveziem vlastným autom, účtuje sa to nejako?


Máš v tom trošku guláš.

1. Ak si platiteľom DPH (podľa tebou uvedenej predkontácie asi áno), potom na sklad prijímaš tovar v cene bez DPH.
2. Miešaš spôsoby účtovania (teda spôsob A a B). To sa nedá. Buď používaš jednu alebo druhú. Kombinácia oboch nie je priechodná.

V prípade spôsobu A účtuješ cez 132 pri prijatí na sklad. A pri predaji zase 504/132.
V prípade B účtuješ priamo na nákladový účet 504 všetok tovar. A potom k 31.12. na základe inventúry zápisom 132/504 si ponížiš náklady o sumu, ktorú máš v inventúre.
andreaS
02.03.10,12:31
ale skladovu evidenciu vedies v obidvoch pripadoch...

navyse cukraren je vyroba a predavas svoje vyrobky... tovarom by to pre teba bolo vtedy ak by si isla nakupit hotove zakusky do inej cukrarne a tie by si predavala u seba v nezmenenej podobe...
Timka1
02.03.10,12:34
ak nakupuješ tovar na ďalšie spracovanie, v tvojom prípade na výrobu zákuskov, účtuješ nákup materiálu na 501 a predávaš ako služby a to 602

tovar by si účtovala len ak by si ho predávala v nezmenenom stave ako písala Andrea