Eriquere
02.03.10,12:46
Chcem sa opytat. V roku 2006 som mala ukonceny pracovny pomer.V septembri 2009 mi skoncil rodicovský prispevok. Od vtedy som doma staram sa o dieta do 6rokov teda nepoberam nic. 6.novembra 2010 mam termin porodu a od 1.8.2010 mam nastupit do prace. Prosim Vas mam narok na nieco? Alebo co by som si mohla vybavit aby som nemala po narodeni dietata najmensiu sumu rodicovskeho prispevku, co je teda podla Vas vhodne urobit?
dakujem
Xanti
02.03.10,11:58
Chcem sa opytat. V roku 2006 som mala ukonceny pracovny pomer.V septembri 2009 mi skoncil rodicovský prispevok. Od vtedy som doma staram sa o dieta do 6rokov teda nepoberam nic. 6.novembra 2010 mam termin porodu a od 1.8.2010 mam nastupit do prace. Prosim Vas mam narok na nieco? Alebo co by som si mohla vybavit aby som nemala po narodeni dietata najmensiu sumu rodicovskeho prispevku, co je teda podla Vas vhodne urobit?
dakujem
No už neurobíš nič. Budeš dostávať minimálny rodičovský príspevok. Lebo nebudeš mať 270 dní poistenia do pôrodu, takže nárok na materskú ani na zvýšený rodičovský Ti nevznikne.
Eriquere
02.03.10,12:34
Ani ked by som nastupila do prace na dva mesiace?
Xanti
02.03.10,12:36
Ani ked by som nastupila do prace na dva mesiace?
Hm.. máš pocit, že tie dva mesiace budú trvať 270 dní? Ja som si vždy myslela, že je to len 61 a číslo okolo toho.

Prepáč naozaj Ti nepomôže nič. Jedine nastúpiť do práce a ísť na PN. Ale materskú mať nebudeš. Je mi lúto, stačilo si len platiť DNP 14 eur mesačne a materskú by si bola dostávala. Teraz je neskoro už niečo riešiť :(
Eriquere
02.03.10,12:44
dakujem za odpoved. Ale este sa chcem opytat s cim suvisi ked vela sa pise ze staci aj jeden den len odpracovat.
Xanti
02.03.10,12:46
dakujem za odpoved. Ale este sa chcem opytat s cim suvisi ked vela sa pise ze staci aj jeden den len odpracovat.
To sa týka žien čo majú 2 roky spätne dostatok dní poistenia, tak im stačí jeden den zamestnania.

Tebe tie dni chýbajú lebo si bez pracovného pomeru, bez poistenia už veľmi dlho.

Preto už je neskoro čosi riešiť... :(
lianett
18.03.10,11:07
Ak som to pochopila správne, túto Vašu diskusiu, znamená to, že ak:

napr.žena ukončila pracovný pomer 31.12.2009 /pracovala nepretržite viac ako 270 dní a zamestnávateľ za ńu odvádzal všetky odvody do SP/, odvtedy nepracovala, medzitým otehotnela, stačí jej sa zamestnanať čo i len na 1 deň a má nárok na materskú polročnú podporu a nie len na rodičovský minimálny príspevok? Ak sa smiem spýtať, z akého vymeriavacieho základu by sa jej v takomto prípade vypočítala výška materskej?

Vďaka
Chobot
18.03.10,11:56
Ak som to pochopila správne, túto Vašu diskusiu, znamená to, že ak:

napr.žena ukončila pracovný pomer 31.12.2009 /pracovala nepretržite viac ako 270 dní a zamestnávateľ za ńu odvádzal všetky odvody do SP/, odvtedy nepracovala, medzitým otehotnela, stačí jej sa zamestnanať čo i len na 1 deň a má nárok na materskú polročnú podporu a nie len na rodičovský minimálny príspevok? Ak sa smiem spýtať, z akého vymeriavacieho základu by sa jej v takomto prípade vypočítala výška materskej?

Vďaka
Áno, má nárok.

Zákon o soc. poistení § 54:


(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) ....

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Potom nasleduje na to § 57:

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Teda materské sa vypočíta zo mzdy, uvedenej v pracovnej zmluve.
Xanti
18.03.10,11:57
Ak som to pochopila správne, túto Vašu diskusiu, znamená to, že ak:

napr.žena ukončila pracovný pomer 31.12.2009 /pracovala nepretržite viac ako 270 dní a zamestnávateľ za ńu odvádzal všetky odvody do SP/, odvtedy nepracovala, medzitým otehotnela, stačí jej sa zamestnanať čo i len na 1 deň a má nárok na materskú polročnú podporu Ano a nie len na rodičovský minimálny príspevok? Aj na zvýšený rodičovský príspevok vo výške 256 € po skončení materskej. Ak sa smiem spýtať, z akého vymeriavacieho základu by sa jej v takomto prípade vypočítala výška materskej? Z VZ z nového zamestnania, odporúčam byť zamestnaná aspoň dva dni.

Vďaka
V texte.

Poprípade sa stačí prihlásiť v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, z minimálneho VZ a bude minimálna materská. Alebo ak je žena tehotná ešte krátko, a stihne sa prihlásiť do SP z maxima do 8 týždna tehotnosti, tak bude dostávať maximálnu materskú.