ONOtomas
02.03.10,13:11
Dobrý den, chcem sa stýtať, ja tento rok dostanem dotáciu z UP 2497 Eur. chcem ju využiť na nakup naradia potrebneho v stavebnictve - kladenie zamkovej dlažby...ale max.za jednu vec môžem vraj zaplatiť 1700 Eur, a preto by som to chcel riešiť, ak sa to dá, cez kupnopredajnu zmluvu, pretože to náradie každé presahuje sumu 2000 Eur, a tak cez kupnopredajnu,smie sa to???musi byť ta vec nova?musim mať original blok,že to je nová vec?alebo?poradte prosím, dakujem
Timka1
02.03.10,12:17
môžeš zakúpiť iba novú vec, použitá nemôže byť,

len preto do výšky 1700 €, pretože do výšky tejto sumy sa neodpisuje, avšak u nás to funguje tak, že ak požiadaš úrad práce o udelenie výnimky na nákup dlhodobého majetku za sumu vyššiu ako je 1700 €, tak po posúdení ju môžu udeliť.
ONOtomas
02.03.10,12:37
Takže musím mať original iba bločik, nedá sa to cez príjmový doklad, alebo nestačila by faktura?
Timka1
02.03.10,12:39
Takže musím mať original iba bločik, nedá sa to cez príjmový doklad, alebo nestačila by faktura?

áno originál doklad z pokladne alebo faktúra ako daňový doklad je postačujúca, ale musí to byť majetok nový, nie používaný
ONOtomas
02.03.10,12:43
A ešte sa spýtam taku vec, teraz budem oslobodený ndo 1.7.2011 od Socialky, pravda?môžem sa tam dobrovolne poistiť len na urazové pripoistenie???a kolko by som musel dosiahnť mesačný obrat, po ktorom by som už musel platiť socialku?
mirpo
02.03.10,12:47
Dobrý den, chcem sa stýtať, ja tento rok dostanem dotáciu z UP 2497 Eur. chcem ju využiť na nakup naradia potrebneho v stavebnictve - kladenie zamkovej dlažby...ale max.za jednu vec môžem vraj zaplatiť 1700 Eur, a preto by som to chcel riešiť, ak sa to dá, cez kupnopredajnu zmluvu, pretože to náradie každé presahuje sumu 2000 Eur, a tak cez kupnopredajnu,smie sa to???musi byť ta vec nova?musim mať original blok,že to je nová vec?alebo?poradte prosím, dakujem

Podľa Schémy DM-1/2007 v platnom znení.
Pri nákupe nového zariadenia/vybavenia oprávnenými výdavkami sú výdavky na nákup tohto zariadenia/vybavenia vo forme bežných nákladov (t. j. nákup hmotného majetku do 1700 EUR a nákup nehmotného majetku do 2400 EUR). Pri nákupe nového zariadenia/ vybavenia vo forme kapitálových výdavkov (t. j. nákup hmotného majetku nad 1700 EUR a nákup nehmotného majetku nad 2400 EUR) oprávnenými výdavkami sú len odpisy za príslušné obdobie, ak sa majetok používa výhradne na oprávnené aktivity, prípadne podľa alikvotnej časti. Súčasne platí podmienka, že tento majetok nebol nadobudnutý z akýchkoľvek predchádzajúcich príspevkov z prostriedkov Európskeho Spoločenstva.
Timka1
02.03.10,12:53
A ešte sa spýtam taku vec, teraz budem oslobodený ndo 1.7.2011 od Socialky, pravda?môžem sa tam dobrovolne poistiť len na urazové pripoistenie???a kolko by som musel dosiahnť mesačný obrat, po ktorom by som už musel platiť socialku?

prvý rok nemáš povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne, v tvojom prípade až do 30.6.2011, povinným platitelom odvodov do SP sa stávaš ak tvoj príjem za rok 2009 presiahne sumu 3834,96 €
ONOtomas
02.03.10,12:56
hádam za rok 2010 nie?možno si sa/ste sa pomylil....takže aj v prípade, že tento rok budem mať príjem 7000 eur, tak povinným platitelom sa stávam až k 1.7.2011?????
Timka1
02.03.10,13:03
hádam za rok 2010 nie?možno si sa/ste sa pomylil....takže aj v prípade, že tento rok budem mať príjem 7000 eur, tak povinným platitelom sa stávam až k 1.7.2011?????

tá suma platí pre rok 2009, ale ty začínaš v roku 2010, takže bude to suma - 12 násobok priemernej mesačnej mzdy

áno povinným platiteľom by si sa stal až od 1.7.2011
ONOtomas
02.03.10,13:09
Dakujem ti velmi pekne, v pripade že budem mať neaké nejasnosti, dufam,že sa môžem potom opať spolahnuť na tvoje vedomosti.ešte raz dakujem, máš u mna flašku neviem čoho piješ
mariana11
07.03.10,07:28
Chcem sa spýtať, či dostane príspevok aj nezamestnaný, ktorý bol pred zaevidovaním sa SZČO alebo spoločníkom v SRO , a vykonával činnosť, na ktorú si teraz chce požiadať ten príspevok.
Xanti
07.03.10,07:31
Chcem sa spýtať, či dostane príspevok aj nezamestnaný, ktorý bol pred zaevidovaním sa SZČO alebo spoločníkom v SRO , a vykonával činnosť, na ktorú si teraz chce požiadať ten príspevok.
Ano dostane,
ak splní podmienky, a ak UP na danú činnosť dotáciu poskytuje.
A dalšou podmienkou je, že poslednú dotáciu z UP vzal pred 5 rokmi .
orientmonkey
08.03.10,10:36
je mozne tuto dotaciu dostat aj na SRO alebo je to iba na zivnost?
mariana11
08.03.10,14:16
je mozne tuto dotaciu dostat aj na SRO alebo je to iba na zivnost?

aj ja som sa na to pýtala a odpovedali mi že áno. A je to vlastne aj v zákone o službách zamestnanosti.

§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.



§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-09-2008-a.html#hore)

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
orientmonkey
08.03.10,14:23
Dakujem za odpoved. Je tu niekto z Bratislavy, kto si tymto vsetkym teda ziskanim dotacie z UP presiel v poslednej dobe?