Inga6
02.03.10,14:21
Ahojte poradaci,

chcela by som vas poprosit o pomoc. Viem, ze tato tema uz tu bola v minulosti riesena, lenze nasla som len stare zapisy z roku 2004 a preto by som poprosila aktualne a cerstve informacie.

Ide mi o zadavanie kodov v MRP pri volbe DPH tak pri prijmovych ako aj vydajovych uctovnych operaciach. Viete mi prosim ku kodom napisat, kedy ich mam pouzit, pri akych uctovnych pripadoch:

PRIJEM:

10 - zdanitelne obchody podla §8,9 - to je mi jasne, sme platcami DPH, vystavujeme FA a zadam si tento kod, akonahle predavam na Slovensku
11 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 koef.
12 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §28-41 mimo
13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43
14 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §46,47
15 - uprava dane pri odpocitanej pri IM podla §54
18 - danova povinnost pri zruseni registracie §81
19 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem:(.
80 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, ods. 4
81 - dodanie tovaru 1. odber. trojstranny obchod,§45
VYDAJ:
39 - neovplyvnujuce DPH - tu mi viete prosim poradit, ze ci mam dat celkovu sumu do praveho alebo do laveho policka pri zapise? Tomu tiez nerozumiem:(.
40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet
41 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - bez naroku na odpocet
42 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - ciastkovy narok na odpocet
43 - dan zaplatena pri dovoze - plny narok na odpocet
44 - dan zaplatena pri dovoze - bez naroku na odpocet
45 - dan zaplatena pri dovoze - ciastkovy narok na odpocet
46 - dan za tovar a sluzby - DPP, plny narok na odpocet
47 - dan za tovar a sluzby - DPP, bez naroku na odpocet
48 - dan za tovar a sluzby - DPP , ciastkovy narok na odpocet
49 - dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet
50 - dan z nadobu. tovaru z EU - bez naroku na odpocet
51 - dan z nadobu. tovaru z EU - ciastkovy narok na odpocet
52 - tovar a sluzby DP2P - §69 plny narok na odpocet
53 - tovar a sluzby DP2P - §69 bez naroku na odpocet
54 - tovar a sluzby DP2P - §69 ciastkovy narok na odpocet
58 - nadobudnutie tovaru 1 odberatelom podla §54, ods.2
59 - vrateni dane cest. pri vyvoze tovaru podla §60
61 - uprava dane odpocitanej pri IM podla §54
62 - odpocitanie dane pri registracii podla §55
64 - odpoc. dane - dodanie noveho dopravneho prostriedku - §52
65 - rozdiel medzi vypocitanou a odpocitanou danou §50, odst. 4
66 - predavok na dan za zdanovacie obdobie podla §78a
67 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - plny narok
68 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - bez naroku
69 - sluzby, dan plati prijmca podla §69 ods. 3 - ciastk. narok

Budem vam velmi vdacna, ked mi k tymto typom DPH v MRP date take realne vysvetlenia, kedy ktory typ pouzit. Urcite to pomoze viacerym, ak to spolocne takto zosumarizujeme:).

Vopred vam vsetkym velmi, velmi pekne dakujem!

A prosim, poradte mi aj v tom, kde mam pri dokladoch bez naroku na odpocet DPH (repre, doklady bez DPH) zadavat celkove sumy - ci do praveho alebo laveho policka v MRP, kedze sa to da do oboch a neviem, na co to ma vplyv.

DAKUJEM!
Inga6
02.03.10,18:50
Prosim, vie mi s tymto niekto pomoct?
Dav
02.03.10,19:09
Typ DPH použiješ podľa toho, aký druh zdaniteľného plnenia zadávaš. Pri účtovaní musíš vedieť, podľa ktorého § zákona o DPH máš zdaniteľné plnenie, alebo nárok na odpočet. Pri typovaní bez DPH typuješ do pravého políčka - bez DPH. Do ľavého sa typujú údaje o oslobodených operáciách.
Ako sa jednotlivé typy DPH prejavia v Daňovom priznaní, vysvetľuje MRP na svojej stránke.
Pripájam link vyjadrenie MRP k typom DPH http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=388.
Inga6
03.03.10,07:22
Dakujem aspon za tuto pomoc.
Ja viem, ze je potrebne ovladat zakon o DPH, ved som ho aj studovala. Mala som skor na mysli len taky jednoduchy, laicky a ludsky popis obchodnych a uctovnych operacii k jednotlivym kodom, pod ktorymi zadavam jednotlive DPH do MRP.
Napr. takto:
39 - oslobodene od DPH - postovne, kolky, naklady na reprezentaciu
13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43 - predaj tovaru a sluzieb do akejkolvek krajiny EU, ak je druha strana platcom DPH

a pod.
Dav
03.03.10,07:33
Dakujem aspon za tuto pomoc.
Ja viem, ze je potrebne ovladat zakon o DPH, ved som ho aj studovala. Mala som skor na mysli len taky jednoduchy, laicky a ludsky popis obchodnych a uctovnych operacii k jednotlivym kodom, pod ktorymi zadavam jednotlive DPH do MRP.
Napr. takto:
39 - oslobodene od DPH - postovne, kolky, naklady na reprezentaciu
13 - dodanie tovaru a sluzieb oslob. od dane §43 - predaj tovaru a sluzieb do akejkolvek krajiny EU, ak je druha strana platcom DPH

a pod.
Na takú pomoc by sme potrebovali vedieť, čo konkrétne účtuješ. napr. kód 39 použiješ aj pre zaúčtovanie vstupov od neplatiteľa dane, vpravo.
Tvoja predstava o laickom , jednoduchom postupe je zbeletrizovanie zákona o DPH + komplexné školenie o používaní MRP, bez toho, aby sme vedeli o tom, ktoré prípady používaš. Zadaj konkrétny prípad - a rýchlejšie sa dozvieš odpoveď.
19 a 39 sú napríklad prevody hotovosti z banky a do banky.
Dav
03.03.10,07:55
Pre správny výpočet DPH je potrebné do každého dokladu zaevidovaného cez účtovný/peňažný denník, resp. do každej zaevidovanej/vystavenej faktúry, ostatnej pohľadávky/ostatného záväzku, príjmového/výdavkového pokladničného dokladu zadať príslušný typ DPH. Na základe zadaných typov DPH program do jednotlivých riadkov Priznania DPH načíta hodnoty - viď obrázok.

V dokladoch (v účtovnom/peňažnom denníku, vo faktúrach aj v pokladničnej knihe) je možné zadať typ dokladu (bežný daňový doklad, D - daňový dobropis, T - daňový ťarchopis). Prijaté faktúry a výdavkové doklady s typom dokladu D/T nevstupujú do riadkov 22 - 25 Priznania k DPH.

Legenda:

1)
[


ΣX = súčet hodnôt DPH z dokladov s typom DPH 15 + 40 + 43 + 46 + 49 + 52 + 61 + 64 + 65 + 67 - 80

ΣY = súčet hodnôt DPH z dokladov s typom DPH 42 + 45 + 48 + 51 + 54 + 69



2)

predd. - preddavok - typ DPH 66

Rpom = R19 - R20 - R21 - R26 - R27

R19 = R02 + R04 + R06 + R08 + R10 + R12 + R14 + R18

R28: ak Rpom > 0 potom R28 = Rpom, inak R28 = 0

R29: iba ak predd. <> 0

potom ak R28 = 0 a R30 > 0 tak R29 = 0, inak R29 = R28 - predd.

R30: ak Rpom < 0 potom R30 = Abs(Rpom), inak R30 = 0

R31: iba ak predd. <> 0 a R30 >0

potom R31 = R30 - predd., inak R31 = 0

R33: ak predd. = 0 tak R33 = R26 - R32

inak ak R28 > 0 alebo R30 >0 tak potom ak R29 - R32 > 0

tak R33 = R29 - R32, inak R33 = 0



Skontrolovať jednotlivé riadky priznania k DPH si môžete vo výstupnej zostave Záznamná povinnosť (Účtovný/Peňažný denník - Výstupy). Tu nájdete podrobný rozpis dokladov DPH rozdelený podľa toho, ako vstupujú do jednotlivých riadkov priznania DPH.

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/obrazky/ucto_win/Typy_DPH2010/DPH-2010.gif
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/obrazky/ucto_win/Typy_DPH2010/TypyDPH2010.gif
Inga6
03.03.10,08:00
aha, tak to som si potom predstavovala vsetko velmi jednoducho a zjavne to tak nie je :(.

Takze, aspon takto narychlo tieto situacie - my sme platcami DPH:
- vystavena FA za predaj vyrobkov a sluzieb do krajin EU -kod 13 (§43)
- predali sme DHM (uzitkove auto) aj s DPH - to neviem, pod ktory kod zaradit
- predaj vyrobkov a sluzieb do 3 krajin - kod 10, ako pri predaji v tuzemsku?
- kupa tovaru a sluzieb z krajin EU - tomuto nerozumiem, kedy uplatim ktory kod
- kupa tovaru a sluzieb z dovozu - detto

To su take najbeznejsie veci, s ktorymi sa stretavam.

Aj tak velmi pekne dakujem za akukolvek radu :).
Dav
03.03.10,08:15
aha, tak to som si potom predstavovala vsetko velmi jednoducho a zjavne to tak nie je :(.

Takze, aspon takto narychlo tieto situacie - my sme platcami DPH:
- vystavena FA za predaj vyrobkov a sluzieb do krajin EU -kod 13 (§43) alebo 10 ak nie je platca DPH
- predali sme DHM (uzitkove auto) aj s DPH - to neviem, pod ktory kod zaradit 10
- predaj vyrobkov a sluzieb do 3 krajin - kod 10, ako pri predaji v tuzemsku? od dane osloodené s plným nárokom na odpočet
- kupa tovaru a sluzieb z krajin EU - tomuto nerozumiem, kedy uplatim ktory kod obvykle 46 a samozdanenie
- kupa tovaru a sluzieb z dovozu - detto

To su take najbeznejsie veci, s ktorymi sa stretavam.

Aj tak velmi pekne dakujem za akukolvek radu :).
časť odpovedí v texte
Inga6
03.03.10,08:53
dakujem velmi pekne Dav:).

A moze este otazocku?
- kupene kancelarske potreby - davam kod 40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet? Povodna uctovnicka to stale davala ako neovplyvnujuce DPH, comu nerozumiem :(.
- ak kupujeme PHM v krajinach EU - kod 49 dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet?

Dakujem a ak by ma este nieco napadlo, mozem napisat ? :)
Dav
03.03.10,09:12
dakujem velmi pekne Dav:).

A moze este otazocku?
- kupene kancelarske potreby - davam kod 40 - dan z tovaru a sluzieb tuzemsko - plny narok na odpocet? Povodna uctovnicka to stale davala ako neovplyvnujuce DPH, comu nerozumiem :(.
- ak kupujeme PHM v krajinach EU - kod 49 dan z nadobu. tovaru z EU - plny narok na odpocet?

Dakujem a ak by ma este nieco napadlo, mozem napisat ? :)
Kancelárske potreby 40.
Tamila
03.03.10,09:17
typ 49 sa dáva iba na fa za tovar z EÚ, nákup PHM si nemôžeš odpočítať DPH
Inga6
03.03.10,09:26
A kedze nakupujeme PHM v Polsku, niekedy aj nahradne diely, kancelarske potreby - dam to vsetko ako vydaj pod kodom 39 - neovplyvnujuce DPH? Kupujeme to v hotovosti, cize to davam do pokladne.

Ja som si skor myslela, ze to patri pod kod 49 - tovar nadobudnuty z krajin EU a plny narok na odpocet :(.
Tamila
03.03.10,09:40
Tovar nakúpený v EÚ v hotovosti na bločky - nemôžeš si uplatniť odpočet DPH, zaúčtuješ celé do nákladov - typ DPH 39.
Tovar nakúpený v EÚ na faktúru od platcu DPH - faktúra je bez DPH, samozdaníš - typ DPH 49.
Inga6
03.03.10,10:15
tak to som teda bola zjavne mimo :(, dakujem :).
Teda ak tomu dobre rozumiem, vsetky platby v hotovosti v zahranici a krajinach EU (alebo aj tretich krajinach) sice v danej krajine zaplatim v plnej vyskej aj s DPH, ale pri zadavani uctovneho dokladu do pokladne si natipujem vzdy kod 39 neovplyvnujuce DPH?

Kody pri plnom naroku na odpocet pri kupe tovaru a sluzieb si teda uplatnujem iba uctovani doslych FA z krajin EU (aj tretich krajin), ak su dodavatelia platcovia DPH?

A co ak dodavatel z krajiny EU (alebo tretej krajiny) nie je platcom DPH? Pod aky kod si to zadam?

Som Ti velmi povdacna za tieto cenne rady :).
Tamila
03.03.10,10:57
tak to som teda bola zjavne mimo :(, dakujem :).
Teda ak tomu dobre rozumiem, vsetky platby v hotovosti v zahranici a krajinach EU (alebo aj tretich krajinach) sice v danej krajine zaplatim v plnej vyskej aj s DPH, ale pri zadavani uctovneho dokladu do pokladne si natipujem vzdy kod 39 neovplyvnujuce DPH? Nemôžeš si odpočítať daň z inej krajiny

Kody pri plnom naroku na odpocet pri kupe tovaru a sluzieb si teda uplatnujem iba uctovani doslych FA z krajin EU (aj tretich krajin), ak su dodavatelia platcovia DPH? Z krajín EÚ sa jedná o nadobudnutie tovaru, z tretích krajín je to dovoz a DPH sa uplatňuje cez colné orgány , typ DPH 43,44,45

A co ak dodavatel z krajiny EU (alebo tretej krajiny) nie je platcom DPH? Pod aky kod si to zadam? Treba si dôkladne preštudovať zákon o DPH.

Som Ti velmi povdacna za tieto cenne rady :).
v texte
nika.sum
22.04.10,13:11
Teraz som na vazkach. Ak dodavam sluzbu podla §15 odst.1 do ineho clenskeho statu, ide do SV, ja davam TYP DPH v Mrp 13, taha mi to automaticky do r.15,16, je to spravne? Ked si citam §43 tak tam tieto sluzby neviem najst. Uz mi z toho sibe.
lenkak
22.04.10,13:16
Typ 19 , služby sa neuvádzajú do DP, do súhrnného výkazu ich dostaneš, keď zadáš S ako službu a typ dph 19 miesto 13, ale keď sa suma zapíše v čiastkach do 0% - oslobodené, nie mimo dph.
nika.sum
22.04.10,13:19
Typ 19 , služby sa neuvádzajú do DP, do súhrnného výkazu ich dostaneš, keď zadáš S ako službu a typ dph 19 miesto 13, ale keď sa suma zapíše v čiastkach do 0% - oslobodené, nie mimo dph.

Neviem ci som spravne pochopila, napisem Typ DPH a dam % oslobodene, nesmiem dat mimo dph? Lebo viackrat som tu citala o type 13.
lenkak
22.04.10,13:20
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.
nika.sum
22.04.10,13:27
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.

idem rychlo urobit opravne DP DPH:mee: a poslat klientovi nech ho tam v pondelok hodi.
scorpions
25.04.10,14:14
prosím poradte mi už som z toho celá dopletená. Vystavila som fa prepravu dreva pre českú firmu ( platca DPH ). Vystavila som ju bez DPH ako ju dostanem do súhrnného výkazu ???? Používam MRP. Nech robím čokoľvek neviem to tam dostať.
Ingrid Ondruskova
25.04.10,14:23
prosím poradte mi už som z toho celá dopletená. Vystavila som fa prepravu dreva pre českú firmu ( platca DPH ). Vystavila som ju bez DPH ako ju dostanem do súhrnného výkazu ???? Používam MRP. Nech robím čokoľvek neviem to tam dostať.
Ja som to práve dnes ráno niekde čítala, že ako sa to robí...aj som si to vyskúšala /v minulosti som SV robila len tak ručne../, takže celá finta je v tom, že si musíš rozklikať položku vrámci tovaru/riadku/ na faktúre a na vodorovnej lište máš slovo typ, to rozklikáš a ja som tam dala písmeno T /ako tovar/a potom mi to všetko potiahlo do SV...;)
scorpions
25.04.10,15:00
Ja som to práve dnes ráno niekde čítala, že ako sa to robí...aj som si to vyskúšala /v minulosti som SV robila len tak ručne../, takže celá finta je v tom, že si musíš rozklikať položku vrámci tovaru/riadku/ na faktúre a na vodorovnej lište máš slovo typ, to rozklikáš a ja som tam dala písmeno T /ako tovar/a potom mi to všetko potiahlo do SV...;)

Už som to našla......Ďakujem.
prosím ťa vieš mi povedať aký typ DPH tam má byť? je to preprava do krajiny EU a odberateľ je platca DPH vo svojej krajine . Dáva sa kod 13,14 alebo 19 ?
už som tam dala S-služby a stále to nemám v tom výkaze.......chýba mi tam ešte niečo?????
lenkak
25.04.10,15:14
Ak to chceš mať vo výkaze súhrnnom a je to služba,
už som to tu niekoľkokrát písala:
typ 19, čiastky - dať do oslobodené
typ S - služba
v adrese odberateľ musí mať označené DIČ s názvom krajiny. napr HU... a takisto kód štátu.
scorpions
25.04.10,16:38
lenka aj inka...ďakujem velmi pekne.....chcem vám dať bodík ale neviem ako:D
pomôžte mi:)
v.balogova
06.09.10,18:18
Služba, dodávateľ z EU, fa bez DPH, dám typ 46 alebo 49? V ktorých riadkoch sa zobrazí?


Časť odpovede už viem riadky 9,10,19 a 20/21 ale čo s tým typom?
zuzanar
07.09.10,05:07
služba typ 46
Bambi23
12.10.10,11:04
Viete mi niekdo pomoct s typom DPH pri kradezi auta? Ja to neviem nikde vo vykaze najst, ani v tej pomocnej tabulke od MRP. Ide o par. 53, odst. 3. Neviem to nahodit v uctovnom denniku cez ID so spravnym typom DPH a vlastne ani neviem kde presne vo stvrtrocnom vykaze DPH by sa mi to malo objavit, v ktorom riadku?
Dakujem
nika.sum
18.10.10,06:13
áno. Typ 13 pri tovare. Služby sa do DP neuvádzajú, iba do súhrnného.


Chcem sa vratit k tomuto, ja davam tiez na sluzby kod 19, oslobodene, netaha mi to do DP DPH, ani som to nikde nenasla ze by to malo ist do vykazu DPH, len do SV, ale v teme pripnutej nizsie, bol prispevok, ze to robia inak a kontrola im nic nevytkla. Nemate s tym skusenost?

http://www.porada.sk/t125514-p73-suhrnny-vykaz-od-1-1-2010-a.html

Tak teraz som volala so znamou s DU, sluzby ktore idu do SV sa v DP DPH neuvádzajú. Viem, ze Lenka to pisala uz davno.
v.balogova
19.10.10,08:28
služba typ 46

Vrátim sa k službe - typ 46. Ale potom nedopočíta automaticky DPH pri zahr. faktúre. Dopočítanie urobí len keď dám typ 49. Mám niečo zle nastavené?
Inga6
19.10.10,10:08
Urcite ti to dopocitava aj pri type 46 - sluzby aj pri type 49 - tovar. Vytlac si prehlad DPH za prislusny mesiac a na poslednej strane, resp. pred vysledkom DPH tam budes mat uvedene oba kody s celkovou sumou FA. DPH tam vsak neuvidis, to uz mas zaratene v pridaneni, t.j. v danovej povinnosti. Ak si to preratas rucne, tak ti to bude sediet.
Ja si to kontrolujem stale len rucnym prepoctom, pretoze MRP to zial nerobi :(.
Inga6
19.10.10,10:16
Ja davam kod 13, kedze je to vyvoz sluzby do zahraniacia (samozrejme, ak je odberatel platcom DPH). Takto mi to natiahne do SV a aj pri kontrole DPH priznania si skontrolujem, ci mi suma, ktora sa tyka SV sedi s tou sumou, ktora je uvedena len informativne na DPH priznani. Myslim si, ze takto je to spravne.
nika.sum
19.10.10,11:17
Vrátim sa k službe - typ 46. Ale potom nedopočíta automaticky DPH pri zahr. faktúre. Dopočítanie urobí len keď dám typ 49. Mám niečo zle nastavené?

vo fakture dam kod 46, v položkach faktury musim dat 19% DPH a ked dam zauctovanie faktury, opyta sa ci zauctovat dopocitanu DPH, musite mat oznacene v nastaveniach v uct.denniku - dopoc.DPH - polozit otazku alebo automaticky (to hned zauctuje).
nika.sum
19.10.10,11:20
Ja davam kod 13, kedze je to vyvoz sluzby do zahraniacia (samozrejme, ak je odberatel platcom DPH). Takto mi to natiahne do SV a aj pri kontrole DPH priznania si skontrolujem, ci mi suma, ktora sa tyka SV sedi s tou sumou, ktora je uvedena len informativne na DPH priznani. Myslim si, ze takto je to spravne.

neviem na ktory prispevok bola tato odpoved, ale ked na moj, tak pri dodani sluzby do ICS, je kod 19 s DPH oslobodenou, nejde to do SV. Prezrite si aj poucenie k vyplneniu DP DPH a tiez § pri kodoch. kod 13 § 43.
lenkak
19.10.10,11:56
Urcite ti to dopocitava aj pri type 46 - sluzby aj pri type 49 - tovar. Vytlac si prehlad DPH za prislusny mesiac a na poslednej strane, resp. pred vysledkom DPH tam budes mat uvedene oba kody s celkovou sumou FA. DPH tam vsak neuvidis, to uz mas zaratene v pridaneni, t.j. v danovej povinnosti. Ak si to preratas rucne, tak ti to bude sediet.
Ja si to kontrolujem stale len rucnym prepoctom, pretoze MRP to zial nerobi :(.

Keď si dáš tlačiť zoznam dph dokladov s výstupnou predlhou 003 - Zoznam dph dokladov (+mimo, + dopočítaná dph) ani vtedy to mrp nerobí?
v.balogova
19.10.10,19:09
Dopočítať mi dopočítava DPH, len automaticky neúčtuje hoci to mám zaškrtnuté v nastaveniach. Neviem čo v tom bude, možno len poškodenie v indexoch. Musím sa s tým pohrať. Ale ďakujem všetkým.
lenkak
21.11.10,11:54
V dokladoch (v účtovnom/peňažnom denníku, vo faktúrach aj v pokladničnej knihe) je možné zadať typ dokladu (bežný daňový doklad, D - daňový dobropis, T - daňový ťarchopis). Prijaté faktúry a výdavkové doklady s typom dokladu D/T nevstupujú do riadkov 22 - 25 Priznania k DPH.


mne po stiahnutí novej verzii sa doklady s označením D započítajú do riadku 23, teda riadok 21= r. 23. Robí to aj Vám? Menilo sa niečo alebo má problém MRP?
zuzanar
22.11.10,08:07
robí to aj mne, ručne som to opravovala, aj v zostave záznamová povinnosť
lenkak
22.11.10,09:08
Ďakujem za ohlas, ale dám podnet na mrp, aby sa na to pozreli, predpokladám, že je to len v novej verzii, a pri ďalšom upgrade to napravia späť.
Lenka1979
02.12.10,12:53
mne po stiahnutí novej verzii sa doklady s označením D započítajú do riadku 23, teda riadok 21= r. 23. Robí to aj Vám? Menilo sa niečo alebo má problém MRP?

Leni, a aký kód si pri došlých dobropisoch zadávala?
lenkak
03.12.10,07:33
Lenka, dobrý.
Už to opravili, mali chybu oni. :)
EMILY04
22.01.11,17:27
Môže mi niekto poradiť s typom DPH. Ubytovanie v PL a hotel vystavil faktúru s DPH. Faktúra bola vystavená na slov. firmu CK platcu DPH. Nakoľko ste informovali hotel o tom, že sme platcovia DPH aj tak nám vystavili faktúru s DPH.
Ja uvažujem o type 47. Je to správne?

Účtujem v MRP Wind.
EMILY04
22.01.11,19:39
Môžem poprosiť o radu? Posúvam otázku. Ďakujem.
Tamila
23.01.11,18:01
Môže mi niekto poradiť s typom DPH. Ubytovanie v PL a hotel vystavil faktúru s DPH. Faktúra bola vystavená na slov. firmu CK platcu DPH. Nakoľko ste informovali hotel o tom, že sme platcovia DPH aj tak nám vystavili faktúru s DPH.
Ja uvažujem o type 47. Je to správne?

Účtujem v MRP Wind.
Nemám skúsenosť s ubytovacími službami ani s CK, ale faktúra bola podľa môjho názoru vystavená správne s DPH, nakoľko sa jedná o službu viažúcu sa k nehnuteľnosti. Citujem z Poradcu :
- Služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti (ods. 1) sa zdaňujú v tom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Medzi tieto služby patrí najmä nájom nehnuteľnosti, ubytovacie služby, služby zamerané na prípravu a koordináciu stavebných prác, služby architektov, realitných maklérov, znalcov, stavebného dozoru a taktiež služby, ktoré bezprostredne súvisia s využitím pozemku.
Ešte som tam našla k § 65 toto:
- ods. 2
CK si nemôže uplatniť odpočet dane pri obstaraní služieb, ktoré tvoria súčasť kombinácie služieb cestovného ruchu. Služby obstarané od platiteľa dane (ubytovanie, stravovanie, doprava,...) zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu s daňou. CK si pri obstaraní týchto služieb nemôže uplatniť odpočítanie dane. Služby obstarané od osoby v tuzemsku, ktorá nie je platiteľom dane, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu vo výške, za ktorú služby obstarala. Služby obstarané od osôb z iného členského štátu, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu s daňou uplatnenou k cene služby. CK si nemôže žiadať refundáciu dane v členskej krajine EÚ, v ktorej sa služby cestovného ruchu poskytnú. Služby obstarané od osôb z tretích štátov, zahrnie CK do kalkulácie ceny zájazdu vo výške, za ktorú služby obstaral.

Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
EMILY04
23.01.11,20:26
Tamila veľmi pekne ďakujem za radu. Takže mám dať typ DPH 39. Neovplyvňujúce DPH.
nika.sum
17.07.11,04:49
Ahoj, aky typ DPH dat pri vystavenej fakture za prepravu tovaru, ktora je oslobodena od DPH lebo splna podmienku §48 odst.8? Ja by som dala typ 14, nakolko je to vlastne oslobodenie podla § 47. Nemylim sa?
JANULA999
18.07.11,21:56
Zdravím, prosím Vás ak účtujem samozdanenie tak v prišlých faktúrach dávam typ 49 a v účtovnom denníku 39. Ale ak si dám vo výstupoch zoznam DPH dokladov tak sa pri type 49 objaví nula. Vôbec tú daň tam nemám dopočítanú. Máte to aj vy? Neviem ako tú daň by som tam dostala. Prosím potrebujem to súrne Ďakujem pekne.
Andyke
19.07.11,05:49
Skontroluj v došlých faktúrach , že ako máš nahratú tú zahraničnú faktúru.
Položky faktúry : musíš tam doklikať 20 % DPH + kurz pre zahr.menu.
Luna
19.07.11,06:12
Či Ti dobre urobilo DPH si môžeš odkontrolovať v došlej faktúre, stisni tlačítko "čiastky".
Tamila
19.07.11,06:32
Daj si výstupnú zostavu č. 003 - Zoznam DPH dokladov (+mimo, dopočítaná DPH). Iba v tejto zostave sa ti zobrazí dopočítaná DPH.
paťuška
25.08.11,06:58
Prosím, do tlačiva priznania DPH mi vypisuje DIČ, aj keď ho tam nedám (myslím do priznania)- asi to naťahuje priamo z nastavenia programu. Na DÚ mi to vytkli, že to tam nemá byť, lebo to slúži pre prípadných neplatcov dph, ktorí podávajú priznanie napr. pri kúpe vozidla zo zahraničia atď. a ja to neviem nijako vybrať. Ako to máte vy?
nika.sum
03.10.11,08:03
Ahoj, doteraz som mala len platitelov, ktori prijimali sluzby z EU a mimo EU. Teraz mam jedneho neplatitela, registrovaneho podla § 7a. Vo fakture prijatej od dodavatela mimo EU: kod 67? nerozumiem tomuto 67 - plny narok, 68 -bez naroku, 69 - ciastocny narok. Ved neplatitel, iba registrovany si nema narok odpocitat DPH, musi ju len zaplatit nie? zauctovanie na uctu 518/343 a kod 68 - dufam ze spravne
nika.sum
12.10.11,05:28
posuvam
dobsony
14.10.11,14:33
Pekný deň, mám takú prosbu, aký typ DPH dať do faktúry pre predaji kovového šrotu. Používam JU - MRP vizuálny systém
Viem to že tam platí § 69 ods.12 citujem:
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b) v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov

Ďakujem!
Tamila
14.10.11,16:13
Pekný deň, mám takú prosbu, aký typ DPH dať do faktúry pre predaji kovového šrotu. Používam JU - MRP vizuálny systém
Viem to že tam platí § 69 ods.12 citujem:
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku a pri prevode emisných kvót skleníkových plynov podľa osobitného predpisu28b) v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov

Ďakujem!

Ja som mala tento prípad minulý mesiac, dala som typ DPH 19.
Kuk sem: http://www.porada.sk/t111725-a-69-ods-12-oslobodene-alebo-mimo-dph.html
a sem: http://www.porada.sk/t105393-p3-dph-na-kovovy-odpad.html#post1019324
Tamila
14.10.11,16:51
Ahoj, doteraz som mala len platitelov, ktori prijimali sluzby z EU a mimo EU. Teraz mam jedneho neplatitela, registrovaneho podla § 7a. Vo fakture prijatej od dodavatela mimo EU: kod 67? nerozumiem tomuto 67 - plny narok, 68 -bez naroku, 69 - ciastocny narok. Ved neplatitel, iba registrovany si nema narok odpocitat DPH, musi ju len zaplatit nie? zauctovanie na uctu 518/343 a kod 68 - dufam ze spravne
Neúčtovala som platiteľa podľa § 7a, ale uvažovala by som tak ako ty. Nemá nárok na odpočet, má iba povinnosť.
nika.sum
14.10.11,17:18
Neúčtovala som platiteľa podľa § 7a, ale uvažovala by som tak ako ty. Nemá nárok na odpočet, má iba povinnosť.

Tak zatial ani ten moj neprijal ziadnu fa mimo EU, pripravovala som sa dopredu, ma len vydane, cize SV. Ale rada by som vedela na co su tie kody 67 a 69.
dobsony
16.10.11,09:53
Ja som mala tento prípad minulý mesiac, dala som typ DPH 19.
Kuk sem: http://www.porada.sk/t111725-a-69-ods-12-oslobodene-alebo-mimo-dph.html
a sem: http://www.porada.sk/t105393-p3-dph-na-kovovy-odpad.html#post1019324
ďakujem pekne!:)
paťuška
22.11.11,07:49
Prosím Vás poraďte, mám pred sebou fa z Indie. Aký kód dám pri zaúčtovaní ... ak dám 43, vypočíta mi aj dph, avšak DPH mám vyúčtovanú na JCD od slovenskej spoločnosti, ktorá tovar preclieva a jej platíme DPH aj clo - toto vôbec neviem ako nahodiť...
zuzanar
22.11.11,10:17
kód 39
leonardík
21.01.12,23:22
prosím Vás aký typ DPH mám dať pri prijatej faktúre za špedičné služby, prepravu z 3. krajiny (Ukrajina)? samozdaním, ale neviem typ. 46?
z EU krajiny ? 46?
z SK od platcu DPH a faktúra je bez DPH lebo tovar pokračuje na Ukrajinu?

Prosím o pomoc, už som z tých paragrafov zúfala :-((((
nika.sum
22.01.12,07:19
podla § 47odst
(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.

1. Ukrajina - takze podla mna ziadne samozdanenie, nakolko tieto sluzby su oslobodene od dane, samozrejme pod podmienkou, ze to mate zdokladovane s papiermi z colnice, bol by to podla mna typ 39 (nebolo by v DP DPH).Ak by ste vsak nemali doklady z colnice, ze islo o vyvoz-dovoz, tak potom typ 46 a samozdanenie.
2. z EU - typ 46, samozdanenie
3. tuzemska faktura oslobodene od DPH - vyvoz -tiez podla mna typ 39, ale opat zdokladovane dokladmi z colnice, ze tovar podlieha clu. Ak by neboli doklady, faktura by musela byt vystavena s DPH.
leonardík
22.01.12,09:21
Dakujem pekne za pomoc :-)
leonardík
22.01.12,11:03
Mohol by mi niekto odkontrolovať moje zhrnutie či to chápem a robím dobre, také moje laické zhrnutie :

Došlá faktúra pe SK IČ DPH:
1, z Ukrajiny ( za prepravu SK - UA, alebo špedičné služby) - typ DPH 39 ( faktúra nie je v DPH priznaní) nakoľko ide o tovar pod colným dozorom
( mám doklady z colnice) - len v evidencii faktúr nikde sa mi to neobjaví
2, z inej EU Krajiny (za prepravu tovaru EU - SK, SK -SK, špedičné služby) - typ DPH 46 (samozdanenie) ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - DPH priznanie riadok 09 cena na faktúre a 10 + daň a riadok 21 ako - daň .
( tu mám jednu faktúru z DE kde mi po overení IC DPH vypisuje že neplatné, postupuje sa rovnako? )
3, z SK ( preprava tovaru EU, SK, alebo SK-SK, špedičné služby) - typ DPH 39 ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - nebude to na DPH priznaní

Vystavená faktúra od SK IČ DPH pre:
1, EU štát registrovaný v danej krajine (preprava v rámci EU tovar ide do 3 krajiny , špedičné služby) - Typ DPH 19 ale pri faktúre dáme typ S ako služby a to sa mi tak prejaví v Súhrnom výkaze , na DPH priznaní to nebude.
2, pre Ukrajinu, alebo inú 3 krajinu (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) -Typ DPH 19 - nakoľko ide o tovar pod colným opatrením ( iba sa účtuje, nejde ani do DPH priznania , ani do SV) musia byť doklady z colnice
3, pre SK platcu DPH (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) - fakturuje sa bez DPH - nakoľko tovar ide o vývoz, dovoz do tretej krajiny § 47 ods. 6 - prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru - typ DPH 14 ( budem to mať v DPH priznaní riadok 15,17) + dokladovať s colnice

Vopred Veľmi pekne Ďakujem.
nika.sum
25.01.12,17:48
Mohol by mi niekto odkontrolovať moje zhrnutie či to chápem a robím dobre, také moje laické zhrnutie :

Došlá faktúra pe SK IČ DPH:
1, z Ukrajiny ( za prepravu SK - UA, alebo špedičné služby) - typ DPH 39 ( faktúra nie je v DPH priznaní) nakoľko ide o tovar pod colným dozorom
( mám doklady z colnice) - len v evidencii faktúr nikde sa mi to neobjaví toto je podla mna spravne (§47,48)
2, z inej EU Krajiny (za prepravu tovaru EU - SK, SK -SK, špedičné služby) - typ DPH 46 (samozdanenie) ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - DPH priznanie riadok 09 cena na faktúre a 10 + daň a riadok 21 ako - daň .toto je chybne, tiez je to predsa o oslobodenie podla §47,48 a vtedy sa predsa nesamozdanuje,typ DPH 39, nevstupuje do DP
( tu mám jednu faktúru z DE kde mi po overení IC DPH vypisuje že neplatné, postupuje sa rovnako? ) ak ide o dovoz-vyvoz, tak ako v bodoch 1.,2.
3, z SK ( preprava tovaru EU, SK, alebo SK-SK, špedičné služby) - typ DPH 39 ide o tovar pod colným dozorom ( mám doklady z colnice) - nebude to na DPH priznaní, spravne

Vystavená faktúra od SK IČ DPH pre:
1, EU štát registrovaný v danej krajine (preprava v rámci EU tovar ide do 3 krajiny , špedičné služby) - Typ DPH 19 ale pri faktúre dáme typ S ako služby a to sa mi tak prejaví v Súhrnom výkaze , na DPH priznaní to nebude,ak ide o vyvoz a su na to doklady je to §48, typ 14 a dostane sa to do DP DPH r.15 a 17. Ak by neboli doklady z colnice tak potom je to podla §15 odst.1 a vasa uvaha je spravna.
2, pre Ukrajinu, alebo inú 3 krajinu (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) -Typ DPH 19 - nakoľko ide o tovar pod colným opatrením ( iba sa účtuje, nejde ani do DPH priznania , ani do SV) musia byť doklady z colnice, toto nie som si ista, ale dala by som tiez kod 14 a v DP DPH v r.15 a 17 nakolko ide o sluzby spojene z vyvozom
3, pre SK platcu DPH (preprava v rámci EU prepravovaný tovar pod colným opatrením , smeruje do UA , špedičné služby) - fakturuje sa bez DPH - nakoľko tovar ide o vývoz, dovoz do tretej krajiny § 47 ods. 6 - prepravné služby priamo spojené s vývozom tovaru - typ DPH 14 ( budem to mať v DPH priznaní riadok 15,17) + dokladovať s colnice OK

Vopred Veľmi pekne Ďakujem.

Neviem, ci uz nie je neskoro,odpoved v texte, ak sa nahodou mylim, tak snad ma niekto opravim.
leonardík
26.01.12,06:16
Ďakujem :-)
szivics
18.01.13,10:24
Zdravím Vás, chcem sa spýtať - pri prenájme nebyt.priestorov len neplátcom DPH, žiadny iný príjem z nehnuteľnosti nie je, čiže koeficient = 1, čiže sa to berie ako mimo koeficient a použijem typ dph 12 ??
Veľmi pekne ďakujem!
nika.sum
18.01.13,12:31
Zdravím Vás, chcem sa spýtať - pri prenájme nebyt.priestorov len neplátcom DPH, žiadny iný príjem z nehnuteľnosti nie je, čiže koeficient = 1, čiže sa to berie ako mimo koeficient a použijem typ dph 12 ??
Veľmi pekne ďakujem!

podla mojho nazoru ak sa platitel DPH rozhodne prenajimat nehnutelnost, resp. jeho cast zdanitelnej osobe (podnikatelovi) s DPH, tak sa pouzije typ DPH 10, ak by to bolo bez DPH cize oslobodene §38, tak by typ 11 - koeficient. Pri nakladoch by ste pouzili tym 41,42 (podla toho ci je naklad aj na zdanitelne plnenia alebo len na oslobodene). Ja som robila s koeficientom velmi davno, tak ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

Keby ste dali typ 12, tak vam to vobec netaha do danoveho priznania.
szivics
18.01.13,13:03
podla mojho nazoru ak sa platitel DPH rozhodne prenajimat nehnutelnost, resp. jeho cast zdanitelnej osobe (podnikatelovi) s DPH, tak sa pouzije typ DPH 10, ak by to bolo bez DPH cize oslobodene §38, tak by typ 11 - koeficient. Pri nakladoch by ste pouzili tym 41,42 (podla toho ci je naklad aj na zdanitelne plnenia alebo len na oslobodene). Ja som robila s koeficientom velmi davno, tak ak sa mylim, nech ma niekto opravi.

Keby ste dali typ 12, tak vam to vobec netaha do danoveho priznania.

Ako som písala ide o prenájom neplátcom DPH, ale vôbec neviem či typ 11 alebo 12. Ale skôr sa prikláňam k 12-tke, nakoľko suma je bez DPH čiže by to ani nemalo byť v DP. Ale z toho koeficientu mám riadny guláš :-/
nika.sum
18.01.13,18:55
Ako som písala ide o prenájom neplátcom DPH, ale vôbec neviem či typ 11 alebo 12. Ale skôr sa prikláňam k 12-tke, nakoľko suma je bez DPH čiže by to ani nemalo byť v DP. Ale z toho koeficientu mám riadny guláš :-/

aj ked ste pisali ze neplatcom, ale zdanitelna osoba nemusi byt platitel DPH, preto som sa pytala, ci fakturujete s DPH. Ale ak spravne chapem tak fakturujete bez DPH, cize oslobodene. Cize vy poskytujete oslobodene dodanie podla §38. Ide to do koeficientu takze by to mal byt typ 11. Ak budete mat naklady, ktore sa budu suvisiet s prenajmom aj s ostatnymi zdanitelnymi prijmami, tak pouzijete typ 42, narok na tento odpocet sa prepocita koeficientom. Na naklady, ktore budu suvisiet iba s prenajmom pouzijete tym 41 a na naklady ktore budu suvisiet so zdanitelnymi plneniami pouzijete typ 40. A oslobodene dodanie musi byt v DP DPH tusim v r.15.
renka104
19.01.13,07:49
Prosím Vás neviete mi poradiť aky typ DPH mám dať keď sme kúpili nakladač s čiech pladba v eur, a na fa je zboží je oslobodene od DPH podľa §64 č235/2004? ďakujem veľmi pekne
Tamila
19.01.13,14:17
Prosím Vás neviete mi poradiť aky typ DPH mám dať keď sme kúpili nakladač s čiech pladba v eur, a na fa je zboží je oslobodene od DPH podľa §64 č235/2004? ďakujem veľmi pekne
Samozdaniť a typ 49. Predpokladám, že ste platiteľom DPH.
szivics
20.01.13,09:22
aj ked ste pisali ze neplatcom, ale zdanitelna osoba nemusi byt platitel DPH, preto som sa pytala, ci fakturujete s DPH. Ale ak spravne chapem tak fakturujete bez DPH, cize oslobodene. Cize vy poskytujete oslobodene dodanie podla §38. Ide to do koeficientu takze by to mal byt typ 11. Ak budete mat naklady, ktore sa budu suvisiet s prenajmom aj s ostatnymi zdanitelnymi prijmami, tak pouzijete typ 42, narok na tento odpocet sa prepocita koeficientom. Na naklady, ktore budu suvisiet iba s prenajmom pouzijete tym 41 a na naklady ktore budu suvisiet so zdanitelnymi plneniami pouzijete typ 40. A oslobodene dodanie musi byt v DP DPH tusim v r.15.

Veľmi pekne ďakujem za rozsiahlu odpoveď! No ešte som to nefakturovala, len sa na to chystám - podľa zákona som mala v pláne fakturovať s DPH, nemusela by som nič prepočítavať koeficientom. Len podľa viacerých preštudovaných diskusií tu na porade som nadobudla dojem že je možné s DPH fakturovať len plátcom DPH. Čiže ak budem fakturovať s DPH, potom kód DPH bude klasicky 39 - neovplyvňujúci DPH? Alebo tomu stále nerozumiem?
nika.sum
20.01.13,13:45
Veľmi pekne ďakujem za rozsiahlu odpoveď! No ešte som to nefakturovala, len sa na to chystám - podľa zákona som mala v pláne fakturovať s DPH, nemusela by som nič prepočítavať koeficientom. Len podľa viacerých preštudovaných diskusií tu na porade som nadobudla dojem že je možné s DPH fakturovať len plátcom DPH. Čiže ak budem fakturovať s DPH, potom kód DPH bude klasicky 39 - neovplyvňujúci DPH? Alebo tomu stále nerozumiem?

V zakone je ze sa mozete rozhodnut s DPH ak je to zdanitelnej osobe - a to je podla tohto zakona osoba ktore podnika (zjednodusene). Pred 1.1.2010 bolo, ze sa platitel moze rozhodnut ak prenajima platitelovi, ze nebude prenajom oslobodeny, ale od 1.1.2010 bola zmena, ze ak prenajima zdanitelnej osobe, co je rozdiel. V zakone je jasne definovana zdanitelna osoba. Samozrejme by to malo byt aj v zmluve uvedene, ze budete fakturovat najom s dph. Ak budete fakturovat s DPH tak pre vas je to predsa prijem zdanitelny typ 10. Typ DPH 39 sa pouziva pri nakladoch mimo DPH, napr, postovne alebo naklady od neplatitelov dph.
szivics
21.01.13,08:38
V zakone je ze sa mozete rozhodnut s DPH ak je to zdanitelnej osobe - a to je podla tohto zakona osoba ktore podnika (zjednodusene). Pred 1.1.2010 bolo, ze sa platitel moze rozhodnut ak prenajima platitelovi, ze nebude prenajom oslobodeny, ale od 1.1.2010 bola zmena, ze ak prenajima zdanitelnej osobe, co je rozdiel. V zakone je jasne definovana zdanitelna osoba. Samozrejme by to malo byt aj v zmluve uvedene, ze budete fakturovat najom s dph. Ak budete fakturovat s DPH tak pre vas je to predsa prijem zdanitelny typ 10. Typ DPH 39 sa pouziva pri nakladoch mimo DPH, napr, postovne alebo naklady od neplatitelov dph.

Čiže ja ako platca DPH vystavím FA za ročný prenájom k 31.12. na sumu vrátane DPH a zaúčtujem ako príjem s typom dph 10?
Fuf tak to som netušila...myslela som že ak platca fakturuje platcovi, vtedy je dph typ 10 a ak platca fakturuje neplatcovi, vtedy je dph typ 19.
zlatko7979
22.01.13,16:12
Prosím, Vás čím viac toho čítam tým som viac zapletený. Ak som vystavil fa na kovový šrot bez DPH (na ktorej uvádzam Oslobodená DPH od §69 ods.12) tak pri aký typ DPH vložím.
Pri evidencii VFA typ 19 a pri účtovaní ????? V mrp bolo písané že typ 46,47,48 ide do riadku 9 v DP DPH . Ale keď rozkliknem takýto typ to ani neuvádza. Ako to mám urobiť. Ďakujem pekne so už :mee:.
Tamila
22.01.13,21:56
Prosím, Vás čím viac toho čítam tým som viac zapletený. Ak som vystavil fa na kovový šrot bez DPH (na ktorej uvádzam Oslobodená DPH od §69 ods.12) tak pri aký typ DPH vložím.
Pri evidencii VFA typ 19 a pri účtovaní ????? V mrp bolo písané že typ 46,47,48 ide do riadku 9 v DP DPH . Ale keď rozkliknem takýto typ to ani neuvádza. Ako to mám urobiť. Ďakujem pekne so už :mee:.

Pri vystavení faktúry dáš typ 19, nechápem, čo chceš dávať pri účtovaní? Daňová povinnosť sa prenáša z dodávateľa na kupujúceho - samozdaňuje odberateľ a nie dodávateľ.
Žabinka
23.01.13,08:02
Pri vystavení faktúry dáš typ 19, nechápem, čo chceš dávať pri účtovaní? Daňová povinnosť sa prenáša z dodávateľa na kupujúceho - samozdaňuje odberateľ a nie dodávateľ.
Asi to bolo myslené tak, že ako zaúčtovať v denníku. Typ DPH bude tiež 19, a v ďalšom okne MIMO DPH.
nika.sum
23.01.13,20:20
Čiže ja ako platca DPH vystavím FA za ročný prenájom k 31.12. na sumu vrátane DPH a zaúčtujem ako príjem s typom dph 10?
Fuf tak to som netušila...myslela som že ak platca fakturuje platcovi, vtedy je dph typ 10 a ak platca fakturuje neplatcovi, vtedy je dph typ 19.

Keby ste dali typ 19 tak vam to nepojde do danoveho priznania. Ked je platitel DPH, tak ako som pisala v prispevku 74, tak musite zo sluzieb a predaja tovaru odvadzat DPH, je jedno jedno ci je to pre platitela alebo neplatitela, alebo dokonca pre sukromnu osobu. Bolo by dobre si nastudovat zakon o DPH. Samozrejme su pripady kedy sa prenasa danova povinnost, alebo su niektore sluzby oslobodene, treba studovat...
suzi22
25.02.13,12:57
Dobry den. Prosim vas-medzinar.doprav.spolocnost - vystavi fakturu zahranicnej firme za prepravu - typ DPH 19 alebo 13? Je to zahr.firma v EU aj vykonana preprava bola v ramci EU. dakujem
nika.sum
25.02.13,17:23
Dobry den. Prosim vas-medzinar.doprav.spolocnost - vystavi fakturu zahranicnej firme za prepravu - typ DPH 19 alebo 13? Je to zahr.firma v EU aj vykonana preprava bola v ramci EU. dakujem

preco zadavate otazku duplicitne odpoved mate v druhej teme. Typ 19.
suzi22
26.02.13,07:34
dakujem a ospravedlnujem sa
Ivuchak
11.03.14,08:54
Ahojte, v MRP potrebujem nahodiť došlú českú faktúru s DPH v CZK - služba dodaná na území ČR. Ak dám kod 39, neponúkne mi možnosť prepočtu do cudzej meny. Akým kodom to teda nahodiť? Ďakujem.
zuzanar
11.03.14,10:16
Prepočítať do cudzej meny sa dá vždy. V záložke zahr. mena zadajte kurz. Faktúra bude prepočítaná.
Ivuchak
11.03.14,11:20
V podvojnom mi to ide, problem mam v jednoduchom. proste zadam 39 a záložku zahr.meny mi neukáže, ak zadam kod napr.47 záložka zahr.mena sa objaví. Lenže to mi potom niekam zbehne do KV a ani ten kod vlastne nie je o tom , že daň platí príjemca...

skusila som kod 44, nejde do DPH a ponukne zahr.menu
zuzanar
12.03.14,07:50
nastavenia - pohľ. záv.faktúry - zahraničná mena - fajka v tuzemských faktúrach. Potom to pôjde.
Ivuchak
16.03.14,17:47
Dakujem krásne, ide to.
heja3
20.03.14,13:10
Prosím vás, ako zadávate v MRP (http://www.porada.sk/mrp#__AUTOKW), mám JÚ, blok z ERP (http://www.porada.sk/erp#__AUTOKW) od dodávateľa s mínusom (dobropis), aby to išlo do C2? Cez pokladničnú knihu to ide do B3, a za nič neviem ako ďalej. Už ste niečo také mali? Keď som volala do MRP (http://www.porada.sk/mrp#__AUTOKW) Company minulý mesiac, tak mi tvrdili, že to má ísť do B3....veď je to sumár ERP. Keď som im tvrdila, že to má ísť do C2, tak ma odbili, že to má ísť do B3. Ako to riešite vy?
zuzanar
20.03.14,13:27
mal by to vyriešiť aktuálny upgrade. Inak typ dokladu Dobropis.
heja3
20.03.14,13:33
Ďakujem za odpoveď. Už som to skúsila, ale v KV C2, zase tam nemám číslo poradové faktúry (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW), a číslo opravnej faktúry (http://www.porada.sk/faktury#__AUTOKW), lebo v pokladničnej knihe to nemám kde napísať. Sú tam nuly.
heja3
20.03.14,14:21
A okrem toho to ide zle do DPH. Nedáva to do opravy...
EvkaKovacova
24.02.16,07:37
do ktorého kódu prosím (kód 15 a 10) ide zdaňovanie fir.auta použitého na súkromné účely?