EddieH76
02.03.10,15:41
Dobry den, prosim viete mi poradit, ako postupovat pri darovani casti bytu svojej manzelke? Ako dlho po darovani je potrebne to zaevidovat v katastri?
Vdaka.
Chobot
02.03.10,15:41
Dobry den, prosim viete mi poradit, ako postupovat pri darovani casti bytu svojej manzelke? Ako dlho po darovani je potrebne to zaevidovat v katastri?
Vdaka.


Nemôžeš darovať časť bytu. Darovať môžeš jedine vlastnícky podiel - 1/2, 1/3, 1/4, 3/4 atď.

Po podpise darovacej zmluvy sa táto dáva na zápis do katastra, lehota nie je určená.

A kedy si nadobudol byt do tvojho vlastníctva? Pred svadbou či po svadbe?
wegamizi
02.03.10,16:03
Napises darovaciu zmluvu, kde darujes svoj podiel a spolu s navrhom na vklad do katastra podas na prislusnu spravu katastra spolu s kolkami. Neviem, ci je nejaka lehota na vybavenie vkladu, nam to v BB trvalo 4 mesiace, kym sa uracili vybavit nasu zalezitost. Takze takto.
dalid
03.03.10,06:12
Neviem, ci je nejaka lehota na vybavenie vkladu, nam to v BB trvalo 4 mesiace, kym sa uracili vybavit nasu zalezitost. Takze takto.

Az 4 mesiace?? :eek: Nema kataster zo zakona zmeny realizovat do 30 dni?? Ci uz to neplati??
hena22
03.03.10,06:21
Az 4 mesiace?? :eek: Nema kataster zo zakona zmeny realizovat do 30 dni?? Ci uz to neplati??

Platí ale kašlú na to. Jedine zrýchlený vklad s príplatkom sa snažia dodržať.
dalid
03.03.10,06:29
hena22 - tak to je neskutocne ako stat/statne sprava sa chova k obcanovi, z ktoreho dani je vlastne financovana... Napr. : ked som za psa do konca januara nezaplatil dan, tak zaciatkom februara som mal doma upomienku kde sa mi vyhrazali exekucnym konanim!!! Som zvedavy, ako by sa kataster zacal chovat, keby im ludia zacali posielat list v podobnom zneni, za to ze si neplnia zakonom stanovene lehoty... Ale to som mimo temy, ktora sa tu riesi, tak radsej koncim ;) .
Ice dive
03.03.10,06:37
Az 4 mesiace?? :eek: Nema kataster zo zakona zmeny realizovat do 30 dni?? Ci uz to neplati??
no 4 mesiace je ešte dobrá lehota mne to v BA v roku 2008 trvalo 8 mesiacov kým sa tým začali zaoberať (realizovali zápis na internete) a ďalšie 3 mesiace kým poslali potvrdenú zavkladovanú zmluvu... (ale to bolo v čase keď bola realitná bublina chvílu pred prasknutím:-)))))

avšak záleží od katastra a ako dlho to trvá, napr. katastre v okresných mestách sú podstatne rýchlejšie ako tie v krajských:-))) (čo je aj logické...)
wegamizi
03.03.10,07:24
Az 4 mesiace?? :eek: Nema kataster zo zakona zmeny realizovat do 30 dni?? Ci uz to neplati??
Ano, myslim, ze plati, ale prax je ina. Ja mam takuto cerstvu skusenost. Nechcelo sa mi s nimi natahovat, lebo nam to tak nesurilo. Ale ak potrebujes surne vybavit, dozaduj sa svojho prava, a to zrychleny ( viac penazi ), alebo do 30 dni. Neviem, kde to budes podavat, ale BB je zabity pripad. U nas v Malackach je vsetko hotove v zakonej dobe.
dalid
03.03.10,07:42
Ja som si zatial svoje veci poriesil na jesen 2009. Vo Zvolene to katester stihal do 30 dni bez problemov ;) .
EddieH76
03.03.10,08:42
vdaka. Byt sme kupovali pred svadbou, ale pravne ucinky vkladu nastali az po svadbe.
Chobot
03.03.10,13:27
vdaka. Byt sme kupovali pred svadbou, ale pravne ucinky vkladu nastali az po svadbe.

V tom prípade to vyzerá tak, že byt bol kúpený už do BSM, aj keď je písaný len na jedného z manželov. AK to chceš mať aj právne v poriadku, tak daruj polovicu manželke.
sarasara
03.03.10,16:07
Ak je kúpa zrealizovaná pred manželstvom, majetok nie je v BSM. Ak ste byt kupovali spoločne, bolo by lepšie, keby ste tam boli uvedení obaja. Teraz napíšeš darovaciu zmluvu a spolu s návrhom na vklad plus kolky zanesieš na kataster.
Prečo sa pýtaš, ako po darovaní je to potrebné zaevidovať na katastri? Ak zmluvu podpíšete, je najlepšie zaniesť ju na kataster.
Dĺžka doby zápisu je na jednotlivých katastroch rôzna.