rage1
03.10.05,11:32
Zamestnanec necerpal dovolenku v roku 2004 a ta sa mu presunula do roku 2005. V tomto roku to vsak vyzera, ze takosto nebude moct cerpat dovolenku, z dovodu vysokeho pracovneho zatazenia zamestnavatelom. Ako to osetrit, aby bol aj zamestnanec spokojny aj zamestnavatel?
rage1
03.10.05,09:46
nikto neporadi?
Zita4
03.10.05,09:47
Zákon je v tomto nekompromisný. Ak nevyčerpá dovolenku do konca roku 2005, stratí na ňu nárok. Každý zamestnanec potrebuje trochu vypnúť a pri oddychu načerpať sily. Neviem o žiadnom spôsobe, ako by sa dala v súlade so zákonom preplatiť. Mohol by dostať odmenu vo výške, aká by bola náhrada mzdy za dovolenku.
Tweety
03.10.05,09:54
Zamestnanec necerpal dovolenku v roku 2004 a ta sa mu presunula do roku 2005. V tomto roku to vsak vyzera, ze takosto nebude moct cerpat dovolenku, z dovodu vysokeho pracovneho zatazenia zamestnavatelom. Ako to osetrit, aby bol aj zamestnanec spokojny aj zamestnavatel?Dovolenku si musí vyčerpať do konca roku 2005, ak si ju ani tak nevyčerpe, už ostáva len na dohode( nepísanej). Buď ju dostane zaplatenú napr. ako odmenu, alebo bude čerpať akože a bude v práci, ten rozdiel mzdy mu bude doplatený. Ale všetko ostáva na vzájomnej dohode.
Mária M :mad:
rage1
03.10.05,10:03
takze asi to spravime tak, ze ak ju nevycerpa tak mu ju preplatime v decembrovej vyplate ako odmenu, s tym, ze mu vlastne na nu zanikne narok od roku 2006. a dovolenku z roku 2005 zase moze cerpat az do konca roka 2006, spravne?
Tweety
03.10.05,10:06
takze asi to spravime tak, ze ak ju nevycerpa tak mu ju preplatime v decembrovej vyplate ako odmenu, s tym, ze mu vlastne na nu zanikne narok od roku 2006. a dovolenku z roku 2005 zase moze cerpat az do konca roka 2006, spravne?Správne do konca roka 2006
Mária M:)
rage1
03.10.05,10:06
dakujem za odpovede
Jana Motyčková
03.10.05,10:39
Ja by som len dodala, že v poriadku je to dovtedy, kým sa zamestnanec neohradí alebo kým nepríde na kontrolu Inšpektorát práce. V zmysle ZP je zamestnávateľ POVINNÝ určiť čerpanie dovolenky (§113 ods 2. druhá veta.
Riešila by som to to aspoň fiktívnym čerpaním dovolenky.
Tweety
03.10.05,10:43
Ja by som len dodala, že v poriadku je to dovtedy, kým sa zamestnanec neohradí alebo kým nepríde na kontrolu Inšpektorát práce. V zmysle ZP je zamestnávateľ POVINNÝ určiť čerpanie dovolenky (§113 ods 2. druhá veta.
Riešila by som to to aspoň fiktívnym čerpaním dovolenky.Súhlasím, jeden nikdy nevie, preto som aj Ja v príspevku uviedla, čerpať akože.
Mária M;)
Maňaska
04.10.05,07:47
Len poznámka: ak zamestnanec nečerpá dovolenku a súhlasí s preplatím vo forme prémií, niekto - koho názor rešpektuje - by mu mal povedať, že cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí. Vyčerpaný človek zákonite musí robiť pomalšie a s chybami. Kvantita prevládne nad kvalitou. Hovorím to z vlastnej skúsenosti. V konečnom dôsledku sa môže vynakladaná snaha obrátiť proti nemu. V čase keď mu bude zle, nenájde pochopenie.
Zita4
04.10.05,08:15
Len poznámka: ak zamestnanec nečerpá dovolenku a súhlasí s preplatím vo forme prémií, niekto - koho názor rešpektuje - by mu mal povedať, že cintoríny sú plné nenahraditeľných ľudí. Vyčerpaný človek zákonite musí robiť pomalšie a s chybami. Kvantita prevládne nad kvalitou. Hovorím to z vlastnej skúsenosti. V konečnom dôsledku sa môže vynakladaná snaha obrátiť proti nemu. V čase keď mu bude zle, nenájde pochopenie.Maňaska, toto bola moja prvá myšlienka, keď som prečítala otázku. :rolleyes: Hovoríš mi z duše!
Maňaska
04.10.05,08:29
Myslím, že sme tu viacerí, ktorí si môžu povedať, že sa vliekli po dne...
estera
06.10.05,13:35
Dobrý deň, prosím o radu. V zmysle ZP sa má čerpať dovolenka podlľa plánu dovolenky. Donedávna, sme v podniku vyhotovovali plán dovoleniek tak, že do plánu bol daný nárok na čerpanie dovolenky iba za novú dovolenku, čiže za príslušný kalednárny rok. Zostatok starej dovolenky si síce vyčerpal zamestnanec v "novom" roku, ale do plánu sme ho nezapočítali. Teraz máme nové vysvetlenie, a to, že do plánu dovolenky máme započítať nielen nárok na novú dovolenku ale aj zostatok starej z minulého roka. Čo podľa nového ZP je správne?
Za odpoveď ďakujem. Estera
Zita4
06.10.05,15:06
Dobrý deň, prosím o radu. V zmysle ZP sa má čerpať dovolenka podlľa plánu dovolenky. Donedávna, sme v podniku vyhotovovali plán dovoleniek tak, že do plánu bol daný nárok na čerpanie dovolenky iba za novú dovolenku, čiže za príslušný kalednárny rok. Zostatok starej dovolenky si síce vyčerpal zamestnanec v "novom" roku, ale do plánu sme ho nezapočítali. Teraz máme nové vysvetlenie, a to, že do plánu dovolenky máme započítať nielen nárok na novú dovolenku ale aj zostatok starej z minulého roka. Čo podľa nového ZP je správne?
Za odpoveď ďakujem. Estera My plánujeme aj čerpanie zostatku dovolenky z minulého roka, pretože na ňu má zamestnanec nárok v tomto roku, keďže ju vlani nevyčerpal.
Maňaska
07.10.05,04:00
Ak je plán dovoleniek vo vašej firme "živým" dokumentom, mal by zohľadňovať aj nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúceho obdobia.
nikulik
13.10.05,07:00
Chcela by som sa opytat na narok dovolenky, uz som to niekde tu na porade s niektorymi preberala, ale akosi som prisla na to, ze stale mam v tych dovolenkach chaos, nechapem tomu, kedy ma narok zamestnanec na celu dovolenku a kedy na jej pomernu cast, ak odpracuje viac ako 60 dni ma narok na celu alebo na pomernu cast, aspon tak som to pochopila zo ZP, ale podla coho mu urcujem ci ma narok na celu cast dovolenky alebo len na jej pomernu cast?
Zita4
13.10.05,07:06
Chcela by som sa opytat na narok dovolenky, uz som to niekde tu na porade s niektorymi preberala, ale akosi som prisla na to, ze stale mam v tych dovolenkach chaos, nechapem tomu, kedy ma narok zamestnanec na celu dovolenku a kedy na jej pomernu cast, ak odpracuje viac ako 60 dni ma narok na celu alebo na pomernu cast, aspon tak som to pochopila zo ZP, ale podla coho mu urcujem ci ma narok na celu cast dovolenky alebo len na jej pomernu cast?Nikulik, myslím, že je to jednoduché. :)
Ak pracuje celý rok, má nárok na celú výmeru dovolenky.
Ak pracuje len časť roka (napríklad 6 celých kalendárnych mesiacov), má nárok na pomernú časť dovolenky (6 mesiacov). Toto sa týka dovolenky za kalendárny rok, ktorá vznikne po odpracovaní 60 dní.
Ak neodpracuje 60 dní v roku, má nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 22 odpracovaných dní 1/12 ročnej výmery dovolenky. (Môžu to byť len 2/12 v tomto prípade, pretože po odpracovaní 60 dní už má nárok na dovolenku za kalendárny rok, a to sa počíta už na celé kalendárne mesiace.) ;)
neily
13.10.05,14:14
podľa mňa by sa nemala preplatiť ako odmena, to nie je správne. ale časť dovolenky ktorú môže podľa zákon.práce uložiť čerpať firma by sa mala vykázať aspoň fiktívne a zbytok legálne preplatiť ako nevyčerpanú dovolenku, ktorú si zamest ,nemohol čerpať z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa (pracovná vyťaženosť). Je to čistý spôsob.
nikulik
14.10.05,03:53
Nikulik, myslím, že je to jednoduché. :)
Ak pracuje celý rok, má nárok na celú výmeru dovolenky.
Ak pracuje len časť roka (napríklad 6 celých kalendárnych mesiacov), má nárok na pomernú časť dovolenky (6 mesiacov). Toto sa týka dovolenky za kalendárny rok, ktorá vznikne po odpracovaní 60 dní.
Ak neodpracuje 60 dní v roku, má nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 22 odpracovaných dní 1/12 ročnej výmery dovolenky. (Môžu to byť len 2/12 v tomto prípade, pretože po odpracovaní 60 dní už má nárok na dovolenku za kalendárny rok, a to sa počíta už na celé kalendárne mesiace.) ;)
Ak odpracuje viac ako 60 dni v roku:
1. Ak pracuje cely rok, ma narok na celu vymeru dovolenky.
2. Ak pracuje len časť roka-napr.6 mes.-ma narok na pomernu cast dovolenky-na 6 mes.-.
Ak neodpracuje viac ako 60 dni v roku:
3. Ak neodpracuje 60 dni v roku, ma narok za kazdych 22 odprac.dni na 1/12 rocnej vymery dovolenky.

Prvy a posledny bod by som chapala, ale ten 2.: ma narok na pomernu cast dovolenky(napr.6 mes.)ako to vypocitam? To sa berie ak odpracoval cely mesiac vsak?
Lebo mam takyto priklad, s ktorym sa trapim: pracovnicka je zamestnana od 18.05.2005, odpracovala 95 dni, je to teda ten 2. pripad, ale ako jej to vypocitat s tymi mesiacmi?
Zita4
14.10.05,04:39
Ak odpracuje viac ako 60 dni v roku:
1. Ak pracuje cely rok, ma narok na celu vymeru dovolenky.
2. Ak pracuje len časť roka-napr.6 mes.-ma narok na pomernu cast dovolenky-na 6 mes.-.
Ak neodpracuje viac ako 60 dni v roku:
3. Ak neodpracuje 60 dni v roku, ma narok za kazdych 22 odprac.dni na 1/12 rocnej vymery dovolenky.

Prvy a posledny bod by som chapala, ale ten 2.: ma narok na pomernu cast dovolenky(napr.6 mes.)ako to vypocitam? To sa berie ak odpracoval cely mesiac vsak?
Lebo mam takyto priklad, s ktorym sa trapim: pracovnicka je zamestnana od 18.05.2005, odpracovala 95 dni, je to teda ten 2. pripad, ale ako jej to vypocitat s tymi mesiacmi?Ak pracovala od 18.05.2005 a bude pracovať do konca roka, tak má nárok na pomernú časť dovolenky za každý celý mesiac 1/12 ročnej výmery dovolenky. V tomto prípade to je 7 celých mesiacov, t.zn., že má nárok na 7/12. (jún až december 2005, pretože v máji nebola v pracovnom pomere u vás celý mesiac).
nikulik
14.10.05,06:45
No konecne tomu chapem, ale ked chcem vypocitat kolko ma dovolenku k 01.10.2005 tak 4/12 vsak?
Zita4
14.10.05,08:44
No konecne tomu chapem, ale ked chcem vypocitat kolko ma dovolenku k 01.10.2005 tak 4/12 vsak?Presne tak. Jún, júl, august a september, ak počítaš k 1.10.2005. :)
Martina80
14.10.05,10:59
Naozaj to musí byť aspoň fiktívne čerpanie a písať na papierik skutočnosť, lebo podľa zákona sa preplácať nesmie
nikulik
18.10.05,05:46
Chcela by som sa este dodatocne nieco opytat, v §102 sa pise, ze pomerna cast dovolenky je za kazdy cely kalendarny mesiac nepretrziteho trvania toho isteho pracovneho pomeru jedna dvanastina dovolenky za kalendárny rok.
No a moja otazka znie, ked pracovnicka pracuje od 05.09.2005 to znamena ze za 9 mesiac nema narok na dovolenku?To podla mna nie je spravodlive, co ak zacne pracovat 02.den v mesiaci? Ako je to potom? Lebo moj sef tvrdi, ze ma narok na ten 9 mesiac aj, ako je to potom ked by sa do toho zacala vrtat kontrola, je to tak, ze ked si to zamestnavatel stanovi tak to moze byt, alebo to musi byt presne podla ZP, ze ked je tam napisane, ze nema narok, tak nemoze mat?
Maňaska
18.10.05,05:50
Chcela by som sa este dodatocne nieco opytat, v §102 sa pise, ze pomerna cast dovolenky je za kazdy cely kalendarny mesiac nepretrziteho trvania toho isteho pracovneho pomeru jedna dvanastina dovolenky za kalendárny rok.
No a moja otazka znie, ked pracovnicka pracuje od 05.09.2005 to znamena ze za 9 mesiac nema narok na dovolenku?To podla mna nie je spravodlive, co ak zacne pracovat 02.den v mesiaci? Ako je to potom? Lebo moj sef tvrdi, ze ma narok na ten 9 mesiac aj, ako je to potom ked by sa do toho zacala vrtat kontrola, je to tak, ze ked si to zamestnavatel stanovi tak to moze byt, alebo to musi byt presne podla ZP, ze ked je tam napisane, ze nema narok, tak nemoze mat?Ak zamestnanec neodpracuje celý kalendárny mesiac - nemá nárok na 1/12 dovolenky, aj keby nastúpil 2-hého.
Náhrada mzdy pri neoprávnenom čerpaní dovolenky nemôže byť daňovo uznaným nákladom firmy v zmysle zákona o dani z príjmov.
nikulik
18.10.05,07:17
Takze pri vysvetlovani zamestnancovi mozem pouzit tento § 102.
Tweety
18.10.05,07:33
Je to jednoznačne odvolávka na nárok na pomernú časť dovolenky