555555
02.03.10,18:49
Ahoj poraďáci. Nejako je stále viac prázdnin a stále toľko isto dovolenky. Potom stále len zastupujeme a naháňame náhradné voľno na vykrytie prázdninových dní.Ako to riešite vy ? Alebo vaši šéfovia?Existuje niečo ako práca na doma ?Aj keď viem,že zo zákona nie.Čo s tým?
zdenka131
02.03.10,17:55
Ahoj, u nás nedostatok dovolenky riešime zastupovaním a aj prácou na doma. Je v kompetencii riaditeľa poskytnúť prácu na doma.
KATA50
02.03.10,18:02
Návrh čerpania dovolenky zamestnancov školy na rok 2010 má byť presne stanovený vedením školy a schválený odborovou organizáciou už v januári 2010. V kolektívnej zmluve je dobré zakotviť ako sa budú čerpať ostatné dni voľna, keď sa nevyučuje. My sme mali postupnosť : stará dovolenka, náhradné voľno-nová dovolenka, práca na doma - kontrolovaná vedením, semináre, školenia, pracovné porady a pod. O čerpaní sa vedie evidencia pre každého zamestnanca funguje to celkom dobre.
csuvto
03.03.10,06:19
U nás chodia do práce aj cez prázdniny-ak majú málo dovolenky.
jaros5
03.03.10,12:55
Ahoj poraďáci. Nejako je stále viac prázdnin a stále toľko isto dovolenky. Potom stále len zastupujeme a naháňame náhradné voľno na vykrytie prázdninových dní.Ako to riešite vy ? Alebo vaši šéfovia?Existuje niečo ako práca na doma ?Aj keď viem,že zo zákona nie.Čo s tým?
Budem trosku sarkastický , prepáč....
Pázdniny sú pre žiakov a dovolenka pre pedagógov - hádam si len nemyslíš, že by mali vyrovnať počet dní dovolenky s počtom dní prázdnin ...;):D;
Je na riaditeľovi školy ako dokáže využiť potenciál svojich zamestnancov ...
Nechápem, prečo by mali byť pedag. zam. počas vedlajších prázdnin vždy doma ...
555555
03.03.10,15:51
Vôbec nie si sarkastický.Tento názor sa mi pozdáva.Len je asi na vedúcich zamestnancoch ako sa k danej problematike postavia.Napr.s tvrdením že cez prázdniny nie je čo v škole robiť,alebo že nie sú tam deti,tak nie je priama vých.činnosť.
Sabadka
03.03.10,16:36
Vôbec nie si sarkastický.Tento názor sa mi pozdáva.Len je asi na vedúcich zamestnancoch ako sa k danej problematike postavia.Napr.s tvrdením že cez prázdniny nie je čo v škole robiť,alebo že nie sú tam deti,tak nie je priama vých.činnosť.

Ale to nie je žiadny problém, že nie sú deti, cez prázdniny sa nedelí pracovný čas pedagógov na priamu a nepriamu výchovnú činnosť, je jednoducho 7,5 hodín tj. od 07:00 do 15:00 aj s obedňajšou prestávkou a je to vyriešené.
tutiola
03.03.10,17:33
Ale to nie je žiadny problém, že nie sú deti, cez prázdniny sa nedelí pracovný čas pedagógov na priamu a nepriamu výchovnú činnosť, je jednoducho 7,5 hodín tj. od 07:00 do 15:00 aj s obedňajšou prestávkou a je to vyriešené.

Súhlasim. Predstavme si, že napr. vodič autobusu by neodišiel len preto, lebo nikto nenastúpil, alebo - pracovnička telefonnej ústredne odíde domov s odôvodnením, že nikto netelefonuje, alebo - požiarnici, resp. hasiči idú domov, lebo nikto neohlásil požiar. Možno sa zasmejete, ale je množstvo povolaní, kde ľudia pracujú v závislosti od toho, ako ich potrebujú iní. Aj keď nemajú prácu, musia byť celý pracovný čas na svojom mieste a pracovisku. Sú azda učitelia výnimkou?
Silvernola
03.03.10,18:28
:)A sme doma! Presvedčte ma, že sa tu neozýva stará dobrá závisť.:---:---:---
tutiola
03.03.10,18:56
:)A sme doma! Presvedčte ma, že sa tu neozýva stará dobrá závisť.:---:---:---

:rolleyes:To nie je môj štýl. Presviedčať o tom nemienim.;)
jaros5
04.03.10,06:12
:)A sme doma! Presvedčte ma, že sa tu neozýva stará dobrá závisť.:---:---:---

Nie je to o závisti, ale istom poriadku a normálnom chode vecí .... a určite aj o profesionalite.
jaros5
04.03.10,06:41
Vôbec nie si sarkastický.Tento názor sa mi pozdáva.Len je asi na vedúcich zamestnancoch ako sa k danej problematike postavia.Napr.s tvrdením že cez prázdniny nie je čo v škole robiť,alebo že nie sú tam deti,tak nie je priama vých.činnosť.
Riaditeľa školy, ktorý tvrdí, že cez prázdniny nie je v škole čo robiť, treba vymeniť ...;)
Silvernola
04.03.10,06:56
Mám skúsenosti s oboma prístupmi, s vysoko profesionálnym i hlboko ľudským. Samozrejme, všetko na svete má svoje plusy i mínusy. Som toho názoru, že pracujeme s ľuďmi, nie s vecami. A ak sa hovorí o humanizácii vzdelávacieho procesu, mala by sa týkať aj procesu pracovného. Ak mi riaditeľ nenávratne naruší dôvernú diskusiu so žiakmi (ubezpečujem že v rámci témy) len preto, že som v nejakom formulári nedala bodku, pochybujem že tak skvalitní vyučovanie. Aj keď má zo svojho pohľadu (nanešťastie každý má svoj pohľad) samozrejme pravdu. Asi tu ide aj o priority. Či svoju prácu berieme ako povolanie, alebo ako poslanie.
Prirodzene nehovorím o porušovaní predpisov a nariadení. Ale aj v rámci tých sa nájde priestor pre ľudskosť. Pedagóg hodný tohto mena pracuje v uvoľnenejšej atmosfére aspoň tak dobre ako pod tlakom „štikačiek“.
zeppka
04.03.10,13:16
Ahoj, u nás nedostatok dovolenky riešime zastupovaním a aj prácou na doma. Je v kompetencii riaditeľa poskytnúť prácu na doma.
To platí aj pre riaditeľku MŠ, ktorej zriaďovateľom (aj zamestnávateľom pracovníkov) je obec?
jaros5
04.03.10,18:54
Mám skúsenosti s oboma prístupmi, s vysoko profesionálnym i hlboko ľudským. Samozrejme, všetko na svete má svoje plusy i mínusy. Som toho názoru, že pracujeme s ľuďmi, nie s vecami. A ak sa hovorí o humanizácii vzdelávacieho procesu, mala by sa týkať aj procesu pracovného. Ak mi riaditeľ nenávratne naruší dôvernú diskusiu so žiakmi (ubezpečujem že v rámci témy) len preto, že som v nejakom formulári nedala bodku, pochybujem že tak skvalitní vyučovanie. Aj keď má zo svojho pohľadu (nanešťastie každý má svoj pohľad) samozrejme pravdu. Asi tu ide aj o priority. Či svoju prácu berieme ako povolanie, alebo ako poslanie.
Prirodzene nehovorím o porušovaní predpisov a nariadení. Ale aj v rámci tých sa nájde priestor pre ľudskosť. Pedagóg hodný tohto mena pracuje v uvoľnenejšej atmosfére aspoň tak dobre ako pod tlakom „štikačiek“.

Veľmi vzletne napísané, avšak nechcem hodnotiť, hoci ma strááášne svrbia prsty:);
Chcem vyjadriť len svoj nesúhlas k niektorým častiam tvojho príspevku.

1. Podľa mňa je vysoko profesienálny prístup pedagóga neoddeliteľne aj hlboko ľudským prístupom. Ty si ich uviedla ako dva protiklady ...

2. Nie na nešťastie, ale našťastie máme každý svoj pohľad ... svoj názor. Už tu bola doba jednotného, rovnakého pohľadu ... Prosím ťa, pod akým tlakom? ... pod akými štikačkami? ...

3. Dať veci do normálneho stavu je pre teba tlak ?

4. ......:rolleyes:;):D
tutiola
04.03.10,19:44
Mám skúsenosti s oboma prístupmi, s vysoko profesionálnym i hlboko ľudským. Samozrejme, všetko na svete má svoje plusy i mínusy. Som toho názoru, že pracujeme s ľuďmi, nie s vecami. A ak sa hovorí o humanizácii vzdelávacieho procesu, mala by sa týkať aj procesu pracovného. Ak mi riaditeľ nenávratne naruší dôvernú diskusiu so žiakmi (ubezpečujem že v rámci témy) len preto, že som v nejakom formulári nedala bodku, pochybujem že tak skvalitní vyučovanie....Smola, nesprávny šef.... Aj keď má zo svojho pohľadu (nanešťastie každý má svoj pohľad) samozrejme pravdu. Asi tu ide aj o priority. Či svoju prácu berieme ako povolanie, alebo ako poslanie. [/B... Je veľa povolaní, ktoré môžeme označiť pojmom - poslanie- a pre nich platí normálny pracovný čas....Prirodzene nehovorím o porušovaní predpisov a nariadení. Ale aj v rámci tých sa nájde priestor pre ľudskosť. Pedagóg hodný tohto mena pracuje v [B]uvoľnenejšej atmosfére aspoň tak dobre ako pod tlakom „štikačiek“.....v uvoľnenejšej atmosfére pedagóg hodný toho mena by mal pracovať oveľa lepšie a nie aspoň tak dobre ako pod tlakom "štikačiek"...




To nie je útok na pedagógov, len holé konštatovanie. Ako v každom povolaní sa nájdu dobrí aj zlí pracovníci, tak radoví ako aj vo vedúcich funkciach, tak je to aj v tejto profesií alebo ak chcete poslaní. Každá práca sa dá brať tak i tak. Záleži to od toho, ako ju robíme.
Silvernola
05.03.10,05:27
1. Podľa mňa je vysoko profesienálny prístup pedagóga neoddeliteľne aj hlboko ľudským prístupom. Ty si ich uviedla ako dva protiklady ...
Súhlasím, u pedagóga. Ale u šéfa sa prejavovala "profesionalita" práve v tých bodkách. Na hodinu prišiel raz za 5 rokov na 3 minúty, ale písomnosti kontroloval 2krát za týždeň. Jeho heslo opakované denne - "Sme predsa profesionáli" vyjadrovalo aj jeho hrdosť nad tým, že inšpekcia na škole nenašla žiadne nedostatky. (Myslel len administratívne, to čo vytkli učiteľom sa ho podľa neho netýka.) Ja sama s tebou súhlasím, že profesionalita pedagóga znamená jeho ľudskosť.

2. Nie na nešťastie, ale našťastie máme každý svoj pohľad ... svoj názor. Už tu bola doba jednotného, rovnakého pohľadu ... Prosím ťa, pod akým tlakom? ... pod akými štikačkami? ...
Nevieš čo sú štikačky? Celá diskusia vyššie je o tom.

3. Dať veci do normálneho stavu je pre teba tlak ?
A čo je nenormálne na tom, ak riaditeľ využije právo zadať učiteľom prácu na doma? Alebo čerpať NV?
jaros5
05.03.10,06:04
bod 1. ... sme sa zhodli ...:)
bod 2. ... mlátime prázdnu slamu:o
bod 3. ... súhlas s tebou, nie je na tom nič zlé, ak sa to robí zmysluplne a efektívne ....;)
gadula
07.03.10,20:33
Súhlasim. Predstavme si, že napr. vodič autobusu by neodišiel len preto, lebo nikto nenastúpil, alebo - pracovnička telefonnej ústredne odíde domov s odôvodnením, že nikto netelefonuje, alebo - požiarnici, resp. hasiči idú domov, lebo nikto neohlásil požiar. Možno sa zasmejete, ale je množstvo povolaní, kde ľudia pracujú v závislosti od toho, ako ich potrebujú iní. Aj keď nemajú prácu, musia byť celý pracovný čas na svojom mieste a pracovisku. Sú azda učitelia výnimkou?
Nuž - takýto názor môže vysloviť len niekto, kto "nemá za ušami". Klobúk dolu. Ale je tu aj iný pohľad. Som pred dôchodkom. Z bežných dôvodov (sťahovanie, výmena bytu) som 4x vymenil školu. Ani v jednej!!! z nich (a viem že ani v ostatných, ktoré poznám) počas prázdnin (VŠETKÝCH!!!) neboli administratívne pracovníčky v škole - veď nebolo(?) čo robiť... Pardón, jedna! z nich dvíhala (do 12.00) prípadné telefonáty. A priam sa hnevali (za podpory vedenia) na učiteľov, ktorí si chceli dorábať svoju vzmáhajúcu sa administratívu - že čo tam vlastne chcú?!?!? (Hmm - áno, videli sme, ako ONI tam nie sú.) Takže JA SA PÝTAM: sú?, alebo nie sú? administratívne pracovníčky na školách výnimkou??? Otázku kladiem NIE zo závisti, ale zo zatrpknutosti. Pokladám priam za šikanovanie učiteľov, keď sa im vyhadzujú na oči tzv. "prázdniny". Apropo: ZLÝ učiteľ nemá byť trpený v školstve, ja píšem za tých NORMÁLNYCH, ktorí si svoju lásku k povolaniu odtrpia. A to aj napriek nedôstojným vetám typu: "...čo tí učitelia vlastne chcú, veď.............." :-(
judita1971
08.03.10,06:43
Nuž - takýto názor môže vysloviť len niekto, kto "nemá za ušami". Klobúk dolu. Ale je tu aj iný pohľad. Som pred dôchodkom. Z bežných dôvodov (sťahovanie, výmena bytu) som 4x vymenil školu. Ani v jednej!!! z nich (a viem že ani v ostatných, ktoré poznám) počas prázdnin (VŠETKÝCH!!!) neboli administratívne pracovníčky v škole - veď nebolo(?) čo robiť... Pardón, jedna! z nich dvíhala (do 12.00) prípadné telefonáty. A priam sa hnevali (za podpory vedenia) na učiteľov, ktorí si chceli dorábať svoju vzmáhajúcu sa administratívu - že čo tam vlastne chcú?!?!? (Hmm - áno, videli sme, ako ONI tam nie sú.) Takže JA SA PÝTAM: sú?, alebo nie sú? administratívne pracovníčky na školách výnimkou??? Otázku kladiem NIE zo závisti, ale zo zatrpknutosti. Pokladám priam za šikanovanie učiteľov, keď sa im vyhadzujú na oči tzv. "prázdniny". Apropo: ZLÝ učiteľ nemá byť trpený v školstve, ja píšem za tých NORMÁLNYCH, ktorí si svoju lásku k povolaniu odtrpia. A to aj napriek nedôstojným vetám typu: "...čo tí učitelia vlastne chcú, veď.............." :-(

Apropó - som jedna z tých - administratívnych pracovníčok - som ekonóm školy - a cez prázdniny, ak nečerpám dovolenku, tak som v práci do štvrtej. Ak si niekto myslí, že v súčasnej dobe, keď majú školy právnu subjektivitu, administratívna sila sedí a čaká kedy niekto zavolá, je to povrchné, neznalé, čo ten druhý robí. Začiatkom januára musím byť v práci, lebo musím zabezpečiť, aby šli výplaty za december, treba robiť uzávierku, príprava dokladovej inventúry, príprava rozpočtu na nový rok, štatistiky do 10. januára. Tohtoročné polročné prázdniny vyšli na prvého - to sú zas výplaty, jarné prázdniny - bola som v práci, lebo je ročné zúčtovanie dane, veľkonočné prázdniny ? no 1. 4. musím ísť do práce urobiť výplaty a ešte ich odniesť, aby sme mali výplaty, letné prázdniny ? robím výplaty za jún, mám štatistiky, polročnú účtovnú závierku - to musím stihnúť do 20.7. potom dúfam, že pôjdem na dovolenku, ale začiatkom augusta musím prísť do práce, lebo mám výplaty za júl, úhrady, potom dúfam, že budem trocha doma, dokedy budem môcť byť na dovolenke neviem, záleží kedy riaditeľ povie, že treba robiť administratívu. Vianočné prázdniny v decembri - mám koniec roka, minúť peniaze, vyčistiť účty, urobiť decembrové výplaty a príprava na závierku. Pracujem už siedmy rok na základnej škole a na našej škole nie sú takéto vzťahy. Učitelia sú v práci aj cez prázdniny, ak majú prácu.Mali sme učiteľov, ktorým dovolenka nestačila, tak nastúpili cez prázdniny do práce. Ale stále, je to o ľuďoch a o ich prístupe k iným ľuďom.
Sabadka
08.03.10,16:22
Apropó - som jedna z tých - administratívnych pracovníčok - som ekonóm školy - a cez prázdniny, ak nečerpám dovolenku, tak som v práci do štvrtej. Ak si niekto myslí, že v súčasnej dobe, keď majú školy právnu subjektivitu, administratívna sila sedí a čaká kedy niekto zavolá, je to povrchné, neznalé, čo ten druhý robí. Začiatkom januára musím byť v práci, lebo musím zabezpečiť, aby šli výplaty za december, treba robiť uzávierku, príprava dokladovej inventúry, príprava rozpočtu na nový rok, štatistiky do 10. januára. Tohtoročné polročné prázdniny vyšli na prvého - to sú zas výplaty, jarné prázdniny - bola som v práci, lebo je ročné zúčtovanie dane, veľkonočné prázdniny ? no 1. 4. musím ísť do práce urobiť výplaty a ešte ich odniesť, aby sme mali výplaty, letné prázdniny ? robím výplaty za jún, mám štatistiky, polročnú účtovnú závierku - to musím stihnúť do 20.7. potom dúfam, že pôjdem na dovolenku, ale začiatkom augusta musím prísť do práce, lebo mám výplaty za júl, úhrady, potom dúfam, že budem trocha doma, dokedy budem môcť byť na dovolenke neviem, záleží kedy riaditeľ povie, že treba robiť administratívu. Vianočné prázdniny v decembri - mám koniec roka, minúť peniaze, vyčistiť účty, urobiť decembrové výplaty a príprava na závierku. Pracujem už siedmy rok na základnej škole a na našej škole nie sú takéto vzťahy. Učitelia sú v práci aj cez prázdniny, ak majú prácu.Mali sme učiteľov, ktorým dovolenka nestačila, tak nastúpili cez prázdniny do práce. Ale stále, je to o ľuďoch a o ich prístupe k iným ľuďom.

Úplne s tebou súhlasím. Už len dodávam, že koncom augusta si už tiež nemôžme dovoliť ísť na dovolenku, pretože začína nový školský rok, prijímajú sa noví zamestnanci, treba pripraviť podklady pre zber údajov na financovanie a takto by som mohla pokračovať ďalej. Takže na záver len dodávam, nech nikto nehodnotí prácu toho druhého, pokiaľ nevie čo to obnáša. :confused:
Ilika
08.03.10,19:01
rada by som dodala, že tí pedagógovia, čo stoja za katedrou viac ako 25 rokov vedia len skutočne čo to prácovať s dnešnými žiakmi. Je to stále náročnejšia a náročnejšia úloha a nepriamo úmerne stále menej a menej doceňovaná....
Ak spoločnosť si nebude vážiť prácu učiteľa, ako to môžme očakávať od žiakov....?!









Nuž - takýto názor môže vysloviť len niekto, kto "nemá za ušami". Klobúk dolu. Ale je tu aj iný pohľad. Som pred dôchodkom. Z bežných dôvodov (sťahovanie, výmena bytu) som 4x vymenil školu. Ani v jednej!!! z nich (a viem že ani v ostatných, ktoré poznám) počas prázdnin (VŠETKÝCH!!!) neboli administratívne pracovníčky v škole - veď nebolo(?) čo robiť... Pardón, jedna! z nich dvíhala (do 12.00) prípadné telefonáty. A priam sa hnevali (za podpory vedenia) na učiteľov, ktorí si chceli dorábať svoju vzmáhajúcu sa administratívu - že čo tam vlastne chcú?!?!? (Hmm - áno, videli sme, ako ONI tam nie sú.) Takže JA SA PÝTAM: sú?, alebo nie sú? administratívne pracovníčky na školách výnimkou??? Otázku kladiem NIE zo závisti, ale zo zatrpknutosti. Pokladám priam za šikanovanie učiteľov, keď sa im vyhadzujú na oči tzv. "prázdniny". Apropo: ZLÝ učiteľ nemá byť trpený v školstve, ja píšem za tých NORMÁLNYCH, ktorí si svoju lásku k povolaniu odtrpia. A to aj napriek nedôstojným vetám typu: "...čo tí učitelia vlastne chcú, veď.............." :-(
Silvernola
09.03.10,03:03
Ak spoločnosť si nebude vážiť prácu učiteľa, ako to môžme očakávať od žiakov....?![/QUOTE]

Ja sa spýtam ináč.
Kto si bude vážiť učiteľa, keď si ho neváži on sám?!