unidat
02.03.10,19:47
Dobrý deň, objednal som si istý výrobok od firmy z BA. Prepravu som hradil
ja (UPS). Po rozbalení som zistil, že výrobok je vadný. Chcem ho reklamovať, vymeniť za iný kus. V obchodných podmienkach stojí,
že náklady na prepravu nazad do BA hradí odberateľ, teda ja.
Je to v súlade s nejakým obchodným zákonníkom? Dosť mi to tovar predraží, nie mojou vinou.
Chobot
02.03.10,22:34
Dobrý deň, objednal som si istý výrobok od firmy z BA. Prepravu som hradil
ja (UPS). Po rozbalení som zistil, že výrobok je vadný. Chcem ho reklamovať, vymeniť za iný kus. V obchodných podmienkach stojí,
že náklady na prepravu nazad do BA hradí odberateľ, teda ja.
Je to v súlade s nejakým obchodným zákonníkom? Dosť mi to tovar predraží, nie mojou vinou.

Je to úplne bežné, že v prípade reklamácie dopravné náklady hradí spotrebiteľ. Niektoré firmy síce preberajú na seba pri záručných reklamáciách náklady na dopravu (napr. keď som posiela PDA ACER na opravu, prišiel kuriér, ktorý reklamovanú vec prebral a platilo ho servisné stredisko), ale je to dobrá vôľa predajcu.

Nikde nevyplýva povinnosť predávajúceho hradiť dopravné náklady v prípade reklamácie tovaru.
arizona
03.03.10,06:02
Ak je to nejaký balíček bežnej veľkosti, tak skús poslať Poštou, ako obyčajnú zásielku a daj si poistiť na hodnotu daného tovaru. Vyjde ťa to výrazne lacnejšie.
Mgr.Shrek
03.03.10,07:21
Ani v Občianskom zákonníku a ani v Zákone o Ochrane spotrebiteľa túto problematiku právne neupravujú, ergo postup si určí predajca vo svojich VOP alebo reklamačnom poriadku.
riccado
03.03.10,07:38
a co tak skusit odstupenie od zmluvy?

zakon o ochrane spotrebitela pri zasielkovom a podomovom predaji c. 108/2000 Z.z. v zneni neskorsich predpisov, konkretne § 12 ods. 4 písm b):

Predávajúci je povinný:

vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol vadný.