PBEA
02.03.10,21:18
Ahojte môže mi niekto poradiť ako vystaviť faktúru: Slovák platca Dph bude vykonávať stavebné práce v Rakúsku, objednávateľom práce je slovenská firma, platca dph na slovensku v spolupráci s rakúskou firmou, platcom dph v rakúsku. Objednávateľ chce aby som mu vystavil faktúru bez dph a ja neviem prečo, ktorého § sa to týka? Veľmi pekne Ďakujem
IvoM
03.03.10,06:57
Ide o to kumu bude slovenský dodávateľ túto službu fakturovať, ak bude príjemcom služby firma registrovaná ako plátca v Rakúsku tak bez DPH /§16.1/ ak firme registrovanej ako plátca DPH v SK tak sa musí jeden z nich registrovať v Rakúsku.
PBEA
03.03.10,07:07
Práve mi prišla odpoveď z daňového riaditeľstva, že musím fakturovať bez DPH aj keď je to faktúra pre slovenskú firmu, služba sa vykonáva podľa § 16 ods. 1
IvoM
03.03.10,07:15
Slovenské daňové riaditeľstvo posudzuje DPH z pohľadu že stavba je v Rakúsku a teda nie je predmetom dane v SK to ale neznamená že nie je predmetom dane v Rakúsku.
PBEA
03.03.10,09:07
Očakávam, že rakúzska firma by si mala túto službu samozdaniť, a čo na to hovoríte, nemala by tá slovenská firma objednávať službu pod rakúzskym ič dph, keď jej ja mám faktúrovať bez dph?
IvoM
03.03.10,09:21
Áno
jeso
03.03.10,16:38
Práve mi prišla odpoveď z daňového riaditeľstva, že musím fakturovať bez DPH aj keď je to faktúra pre slovenskú firmu, služba sa vykonáva podľa § 16 ods. 1


mohl by si tú odpoved zverejniť na porade



bola som na DU a bolo mi povedané, že ak fakturujem stavebne prace do AT Rakúskemu platcovi dane / § 16 ods. 1 / - je to samozrejme bez DPH ,ale , že takáto dodávka síce nejde to do priznania DPH ale ide to do súhrnneho vykazu !

Ja som bola v tom, že § 16 sa nedava do SV -ved
(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

skúste sa vyjadriť
PBEA
04.03.10,05:22
§ 16 nejde do SV
PBEA
04.03.10,05:29
Odpoveď z DRSR:

Vzhľadom k tomu, že podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH je miestom dodania služieb spojených s nehnuteľnosťou v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza, je miestom dodania tento štát - v danom prípade Rakúsko. Ak sa má daň platiť v Rakúsku, potom nemôže byť predmetom dane v tuzemsku.

Druhá odpoveď z DRSR:

Keďže táto služba, ktorá je fakturovaná tuzemskému odberateľovi, nemôže podliehať tuzemskej DPH, tak sa bude fakturovať bez dane.

Tretia odpoveď z DRSR:

Ak by bol neplátca, nemusí sa registrovať podľa § 7a/. Zato ale – ak slovenský platiteľ ako poddodávateľ dodá práce s miestom v Rakúsku – treba sa informovať v Rakúsku, či sa tam nemá registrovať, ak tam vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane. Tuzemský odberateľ – pokiaľ fakturuje stavebné práce rakúskej osobe identifikovanej pre daň, nemusí sa tento slovenský odberateľ a zároveň dodávateľ pre rakúsku firmu registrovať v Rakúsku, lebo daň za neho zaplatí rakúsky odberateľ.
PBEA
04.03.10,08:19
Nemáte niekto skúsenosti s týmto typom práce, neviem kde by som zistila či sa treba alebo netreba registrovať v Rakúsku ako platca dph? Súrne prosím
Katarína Cigánová
04.03.10,10:23
Nemáte niekto skúsenosti s týmto typom práce, neviem kde by som zistila či sa treba alebo netreba registrovať v Rakúsku ako platca dph? Súrne prosím
velmi zjednodušene : Ak dodávaš tovar s inštaláciou alebo montážou do rakúska , musíš sa ako dodavateě v tejto krajine registrovat. / lebo to podlieha dani v Rakusku / Nemusíš sa iba v tom prípade , ak máš na koho preniest daňovú povinnost , to znamená , že vykonávaš túto dodávku s inštaláciu alebo montážou pre odberatela s rakúskym DIČOM . V zasade to takto platí v celej EU.
PBEA
04.03.10,15:01
nerozumela som teda sa treba registrovať, a čo ak je človek neplatca dph potom nemá žiaden problém?
bejuš
26.05.10,09:37
nerozumela som teda sa treba registrovať, a čo ak je človek neplatca dph potom nemá žiaden problém?
Mám tento prípad. Sme neplatci DPH a faktúrujeme stavebné práce na nehnuteľnosti rakúskemu odberateľovi. Nakoľko odberateľ je platca DPH, nie sme povinný sa v Rakúsku registrovať, daňová povinnosť je prenesená na neho. Registrovali sme sa u nás na par. 7 a, budeme mať zase opačné služby z Rakúska za ubytovanie. Práce nejdú do DP , ale do súhrnného výkazu - tak ma navigovali na DÚ, s tým, že sme sa zaregistrovali na portál, z titulu elektronického podávania SV.
bejuš
26.05.10,09:44
nemôžem pridať link, ale skús si vyhľadať stránku na portáli uctovnictvo metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010&catid=42:da-z-pridanej-hodnoty&Itemid=68
emma01
11.10.16,09:03
Dobrý deň, potrebovala by som sa utvrdiť v správnosti postupu pri fakturácii stavebných prác na nehnuteľnosti v AT. Objednávateľ je slovenská zdan. osoba, platiteľ DPH registrovaný len v SK. Dodávateľ je tiež slov. zdan. osoba platiteľ DPH v SK. Keďže miesto dodania je v AT, faktúra by mala byť vystavená s rakúskou daňou. Nie som si istá, ale mám zato, že registrovať pre DPH v AT by sa mal príjemca služby a službu si objednať už pod rakúskym IČ DPH. Môžete mi to prosím potvrdiť, resp. vyvrátiť?
Ďakujem
Soňa K
11.10.16,09:14
Pozri si odpoveď od Katarína Cigánová, v nej to máš jasne, jednoznačne vysvetlené.
Kája.
11.10.16,10:00
Keď je práca na nehnuteľnosti v AT medzi dvoma slovenskými subjektami, tak registrovať by sa mali obidvaja. Predpokladám, že aj v AT platí obdoba nášho § 69 odst. 2 ktorý hovorí o zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania .................. a tým pádom keby bol len SK odberateľ registrovaný v AT, tak na neho sa nedá preniesť daňová povinnosť, keďže v AT nemá sídlo, miesto podnikania.......................
Soňa K
11.10.16,10:11
Myslím, že v rámci EÚ platia na určité režimy rovnaké predpisy, podstatné je, že nehnuteľnosť je v AT, tým pádom miesto zdaniteľného plnenia v AT, no a k tomu treba odberateľa registrovaného v AT, aby bolo na koho preniesť DPH povinnosť. Podľa mňa sa dodávateľ v AT registrovať nemusí, lebo on prenáša.
Kája.
11.10.16,10:43
Veď to, že keď sa registruje odberateľ v AT, tak aj tak dodávateľ nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, nakoľko náš § 69, ods. 2 hovorí o zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania v tuzemsku (obdobne do bude aj v AT). A to ten odberateľ nemá, lebo on je len registrovaný v AT za platcu, nie je tam zdaniteľná osoba. Teraz som niečo podobné riešila na SK nehnuteľnosti a dvaja platci CZ a registrovaný musia byť na SK obidvaja.
Soňa K
11.10.16,11:03
Je registrovaný za platiteľa a nie je zdaniteľná osoba ?
Kája.
11.10.16,11:06
Je registrovaný za platiteľa, ale nie je zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzku v tuzemsku.
Soňa K
11.10.16,11:12
Upresni, podľa akého paragrafu je registrovaný ? Podľa mňa dodávateľ prác na nehn. v AT, platiteľ DPH alebo zdan. osoba podľa par. 7 v SR, nemusí byť v AT registrovaný, odberateľ áno, pretože to určuje fakturáciu buď s alebo bez DPH. Zavolaj na FS.
JankaO
11.10.16,11:13
kto je zdaniteľná osoba je uvedené v § 3 DPH... a to je taká, ktorá nevykonáva ekonomickú činnosť...
Soňa K
11.10.16,11:17
Tu sa o takej píše ?
Tweety
11.10.16,11:18
Janka, v y k o n á v a
§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
JankaO
11.10.16,11:19
ja som to tak pochopila z toho, čo Kaja píše..
cit: "Je registrovaný za platiteľa, ale nie je zdaniteľná osoba..."
... terz som si to po sebe prečítala, samozrejme, že taká, čo vykonáva... tá čo nevykonáva nie je zdaniteľná osoba.. takto som to chcela napísať... sorry
Kája.
11.10.16,11:27
Pozri sa kto podľa § 69 ods. 2 je povinný platiť daň v tuzemsku, zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň v tuzemsku, to znamená, že podľa § 69 ods. 2 nemôže zahraničná osoba registrovaná na daň v tuzemsku samozdaniť stavebné práce, ktoré jej dodala iná zahraničná osoba neregistrovaná a keďže tá nemá na koho preniesť daňovú povinnosť musí sa tiež registrovať.
Soňa K
11.10.16,14:23
Pletieš piate cez deviate, tento par. nie je na situáciu medzi sr platiteľom, nehnut. v at a at platiteľom.
Kája.
11.10.16,17:26
Ale zadávateľka sa pýta na dvoch sr platiteľov a nehnuteľnosťou v AT a tam je potrebná registrácia obidvoch. Zavolaj si na FS.
Kája.
11.10.16,17:36
Keďže máme zákony obdobné, môžeš napísať ako by to podľa teba fungovala keď dve AT firmy prídu robiť na nehnuteľnosť na SK?
Soňa K
11.10.16,18:13
Veđ sa celú dobu bavíme o tom, že registrovaný v at musí byť príjemca služby, aby mohol samozdaniť, a nie aj dodávateľ.
Kája.
11.10.16,18:18
A keď bude príjemca služby v at registrovaný na základe akého § samozdaní službu? (zákony obdobné, tak podľa našeho zákona)
Soňa K
11.10.16,18:30
No v at podľa at zákona, či ???? A v at podá at daňové priznanie k at dph. Alebo si si myslela, že v at zdaňuje podľa sr zákona ?
Kája.
11.10.16,18:45
Som vravela, že nepoznám AT zákon a prehoďme si to do SK zákona (keďže sú obdobné).