xmm
02.03.10,21:54
Dobrý deň,naše spoločenstvo v Bratislave sa rozhodlo na parkovisku ktoré patrí do spoločného vlastníctva vlastníkov bytov určiť presné parkovacie miesta jednotlivým vlastníkom bytov. Rozdelenie bolo aj schválené na zasadnutí SVB. Ja aj pár susedov však s rozdelením nesúhlasíme.
Je možné, aby SVB určilo, na ktorom mieste musím parkovať, keď celé parkovisko je ako som už spomenul spoločný priestor ktorý je podielovo vo vlastníctve všetkých vlastníkov bytov.
Nikde v žiadnych dokumentoch nie je uvedené ktorá časť pozemku je moja a pokial viem, určiť ktorý presne vymedzený kúsok pozemku je môj môže len súd.
Je spoločenská zmluva pre mňa tak záväzná (ešte záväznejšia ako nejaké vlastnícke práva) aby som musel toto dodržiavať?
Ďakujem

Majo
Laco-monter
02.03.10,20:57
Je priestor na parkovanie nejako zvlášť ohraničený, či oddelený ?

Ak nie je ,potom keď by som pricestoval do BA, tak tam kľudne možem parkovať aj ja.
jozka56
02.03.10,21:11
Spoločenská zmluva je pravidlo pre SVB.
sito
02.03.10,21:17
Dobrý deň,naše spoločenstvo v Bratislave sa rozhodlo na parkovisku ktoré patrí do spoločného vlastníctva vlastníkov bytov určiť presné parkovacie miesta jednotlivým vlastníkom bytov. Rozdelenie bolo aj schválené na zasadnutí SVB. Ja aj pár susedov však s rozdelením nesúhlasíme.
Je možné, aby SVB určilo, na ktorom mieste musím parkovať, keď celé parkovisko je ako som už spomenul spoločný priestor ktorý je podielovo vo vlastníctve všetkých vlastníkov bytov.
Nikde v žiadnych dokumentoch nie je uvedené ktorá časť pozemku je moja a pokial viem, určiť ktorý presne vymedzený kúsok pozemku je môj môže len súd.
Je spoločenská zmluva pre mňa tak záväzná (ešte záväznejšia ako nejaké vlastnícke práva) aby som musel toto dodržiavať?
Ďakujem

Majo

Keď ten priestor na parkovanie je ako spoločný, tak tam môže parkovať každý vlastník bytu v dome na ktoromkoľvek mieste, ak sú vyznačené. Ak niekto povie, rozhodne, že patrí len a len tomu vlastníkovi obmedzuje právo ostatných vlastníkov na spoločne priestory.

Ale ten vlastník by mal platiť prenájom spoločného priestoru. Úhrada by mala isť do FOaU.

Je síce možné takú vec schváliť, ale je možné požiadať súd o zrušenie rozhodnutia .
jozka56
02.03.10,21:26
...ale hlavne podľa rozhodnutia zhromaždenia SVB.. a potom už žiadne špekulácie....ja som nebooool, lebo...medmed:)
Chobot
02.03.10,22:14
Dobrý deň,naše spoločenstvo v Bratislave sa rozhodlo na parkovisku ktoré patrí do spoločného vlastníctva vlastníkov bytov určiť presné parkovacie miesta jednotlivým vlastníkom bytov. Rozdelenie bolo aj schválené na zasadnutí SVB. Ja aj pár susedov však s rozdelením nesúhlasíme.
Je možné, aby SVB určilo, na ktorom mieste musím parkovať, keď celé parkovisko je ako som už spomenul spoločný priestor ktorý je podielovo vo vlastníctve všetkých vlastníkov bytov.
Nikde v žiadnych dokumentoch nie je uvedené ktorá časť pozemku je moja a pokial viem, určiť ktorý presne vymedzený kúsok pozemku je môj môže len súd.
Je spoločenská zmluva pre mňa tak záväzná (ešte záväznejšia ako nejaké vlastnícke práva) aby som musel toto dodržiavať?
Ďakujem

Majo

Skôr, než ti odpoviem, by som si chcel ujasniť nasledovné.

Ide teda o parkovisko v spoločnom vlastníctve majiteľov bytov. V bytovke je napr. 20 bytov a na parkovisku je 20 miest. Teda každý byt má teoreticky k dispozícii 1 parkovacie miesto?

Alebo je počet miest menší, ako je počet bytov a niektorí vlastníci si chcú vyhradiť parkovacie miesto len pre seba?

Alebo je počet miest viac, ako počet bytov?

Ak je to prvý prípad, tak chápem snahu majiteľov bytov presne určiť miesto pre konkrétny byt, aby sa nestalo, že jeden byt bude mať 3 autá a obsadí si 3 miesta a večer príde domov posledný vlastník a nebude mať kde zaparkovať. To, že sa väčšina dohodne na presných pravidlách parkovania na spoločnom parkovisku, na tom nevidím nič zlého, pokiaľ dostaneš toľko parkovacích miest, aký je tvoj spoluvlastnícky podiel.
xmm
03.03.10,08:03
Priestor na parkovanie aj s bytovkou je z 3 strán ohraničený plotom (predná strana kadiaľ sa vchádza nie je oplotená) Je to súkromný pozemok ktorý patrí k bytovke a je vo vlastnictve vlastníkov bytov (nie je to nejaký verejný mestský pozemok) takže parkovať tu môžu len vlastníci.
Ide o prvý prípad čo si spomínal, kde je ku každému bytu priradené 1 parkovacie miesto.
Celkovo nemám problém so zámerom, môj nesúhlas je so systémom ako boli jednotlivé parkovacie miesta pridelené jednotlivým vlastníkom nakoľko rozhodovanie kde bude ktorý vlastník parkovať sa konalo veľmi nespravodlivým a sebeckým spôsobom a požadujem spravodlivé rozdelenie. To tu ale nechcem riešiť, mňa zaujíma či je pre mňa záväzné rozhodnutie SVB a musím ho dodržiavať aj napriek tomu, že s ním nesúhlasím a podľa mňa porušuje moje vlastnícke práva. A v podstate by som chcel aj vedieť, či toto rozhodnutie naozaj porušuje moje vlastnícke práva.
sito
03.03.10,10:39
Isto máte ten pozemok na liste vlastníctva, ako celok všetci vlastníci, teda podielnici. Na liste nie je vymerané parkovacie miesto pre jednotlivé byty. Teda slúži všetkým vlastníkom. Aj keď niekto vyznačil časť parkoviska, toto je môj miesto, nemá pravdu. Ak už ste vyznačili miesta, dohodnite sa na losovaní miest, komu padne, tomu padne.
zlatica76
03.03.10,10:54
Mimo témy:

Nie že by ste boli radi, že v BA máte kde zaparkovať pri dome, ale ešte si budete aj vyberať?
Ako jeden z mála domov (pravdepodobne) máte ku každému bytu 1 parkovacie miesto - to je luxus, ktorý ja v menšom meste nemám :(

Prečo si myslíte, že parkovanie je rozdelené veľmi nesebeckým a nespravodlivým spôsobom? Máte to k domu o 10 metrov ďalej ako ten, čo stojí priamo pred vchodom? Sú niektoré miesta ťažko prístupné na parkovanie? Boli ste na schôdzi a namietali ste rozdelenie?

Inak, ak sa vám to nepáči, máte stále možnosť zvolať schôdzu a rozdeľte si miesta losovaním! Lebo vždy bude niekto, kto sa bude cítiť ukrivdený.
Chobot
03.03.10,10:56
Priestor na parkovanie aj s bytovkou je z 3 strán ohraničený plotom (predná strana kadiaľ sa vchádza nie je oplotená) Je to súkromný pozemok ktorý patrí k bytovke a je vo vlastnictve vlastníkov bytov (nie je to nejaký verejný mestský pozemok) takže parkovať tu môžu len vlastníci.
Ide o prvý prípad čo si spomínal, kde je ku každému bytu priradené 1 parkovacie miesto.
Celkovo nemám problém so zámerom, môj nesúhlas je so systémom ako boli jednotlivé parkovacie miesta pridelené jednotlivým vlastníkom nakoľko rozhodovanie kde bude ktorý vlastník parkovať sa konalo veľmi nespravodlivým a sebeckým spôsobom a požadujem spravodlivé rozdelenie. To tu ale nechcem riešiť, mňa zaujíma či je pre mňa záväzné rozhodnutie SVB a musím ho dodržiavať aj napriek tomu, že s ním nesúhlasím a podľa mňa porušuje moje vlastnícke práva. A v podstate by som chcel aj vedieť, či toto rozhodnutie naozaj porušuje moje vlastnícke práva.

Keďže parkovisko patrí všetkým vlastníkom bytov, o jeho využití a spôsobe používania rozhodujú všetci vlastníci spoločne väčšinou hlasov. Takže rozhodnutie väčšiny, že každý bude mať pevne stanovené miesto, nie je protizákonné a je platné. Môžeš namietať voči miestu, ktoré ti určili, ak ti z nejakých dôvodov nevyhovuje. Spravodlivé riešenie rozdelenia parkovacích miest je tá forma losovania, ako navrhol sito.

Ak nesúhlasíš s prideleným miestom, skús si ho s niekým vymeniť. AK by si išiel s tým na súd, síce môžeš, ale musel by si mať presvedčivé argumenty, aby ti súd vyhovel (napr. keby si bol invalid na vozíku a žiadal by si miesto pri vchode, tak by ti asi vyhoveli), inak nevidím dôvod, prečo by ti mal súd vyhovieť. Niekto predsa musí dostať aj to miesto, ktoré tebe pridelili. Tvoje vlastnícke práva tým nijako neobmedzili ani nenarušili – ty máš to jedno parkovacie miesto k dispozícii.
sito
03.03.10,22:26
Sranda bude, keď bude niekoľko miest voľných, nezaparkované auta. Niekto príde na návštevu, tomu kto má auto pred domom zaparkované a nemôže parkovať na niekoho mieste. A vlastník prideleného miesta si bude pýtať parkovné za parkovanie na jeho pozemku. Teda jeho? Nie, ktorého je len spoluvlastník. Zo ziskom by sa mal podeliť so spoluvlastníkmi. Alebo nie?
Chobot
04.03.10,08:45
Sranda bude, keď bude niekoľko miest voľných, nezaparkované auta. Niekto príde na návštevu, tomu kto má auto pred domom zaparkované a nemôže parkovať na niekoho mieste. A vlastník prideleného miesta si bude pýtať parkovné za parkovanie na jeho pozemku. Teda jeho? Nie, ktorého je len spoluvlastník. Zo ziskom by sa mal podeliť so spoluvlastníkmi. Alebo nie?

Zaujímavá úvaha. Ja to ešte rozviniem. čo keď niektorý vlastník nebude mať auto, ale miesto bude mať pridelené. Rozhodne sa, že to svoje miesto prenajme susedovi, čo má 2 autá. Komu bude patriť príjem z prenájmu?


V roku 1997 som bol u jedného známeho vo Švajčiarsku. Býval v nájomnom dome (tam nie je tak rozšírené vlastniť byt, väčšinou sa byty prenajímajú - vlastníkom celého obytného domu býva jedna osoba). Ku každému bytu bolo vyhradené konkrétne parkovacie miesto, takže nájomca - ten známy vedel, že kde presne môže parkovať. Raz sa tam postavil niekto cudzí, tak zavolal policajtov. Za chvíľu zistili, u koho je dotyčný na návšteve a taktne ho upozornili, že zle parkuje.

Takže to, čo chcú zviesť v dome xmm, bola v zahraničí bežná prax už dávno.
sito
04.03.10,09:22
V takom prípade návšteva zaparkuje na zbernom parkovisku mimo ich domu a návšteva dôjde HMD, prípadne peši, ak je parkovisko poblíž ich domu.

Nie je v bytovom dome vec, ktorá sa nedá riešiť. Sú veci, ktoré sa nechcú riešiť. A preto je to potom v takých domoch do kolečka, dokola.

Niekto tu písal, že ich bytový dom má okolo 178 bytov?????????
kratuma
21.03.10,20:59
Mimo témy:

Nie že by ste boli radi, že v BA máte kde zaparkovať pri dome, ale ešte si budete aj vyberať?
Ako jeden z mála domov (pravdepodobne) máte ku každému bytu 1 parkovacie miesto - to je luxus, ktorý ja v menšom meste nemám :(

Prečo si myslíte, že parkovanie je rozdelené veľmi nesebeckým a nespravodlivým spôsobom? Máte to k domu o 10 metrov ďalej ako ten, čo stojí priamo pred vchodom? Sú niektoré miesta ťažko prístupné na parkovanie? Boli ste na schôdzi a namietali ste rozdelenie?

Inak, ak sa vám to nepáči, máte stále možnosť zvolať schôdzu a rozdeľte si miesta losovaním! Lebo vždy bude niekto, kto sa bude cítiť ukrivdený.

Velmi dobre otazky:).
Ja len upresnim... - parkovanie sa neriesi v BA, ale v dedine pri PK a kedze sa zakladatel temy na schodzi nezucastnil, zrejme nevie, ze miesta sa losovali. Parkovacie miesta sa pridelovali z dovodu problemov s parkovanim (bol to iba jeden aspekt komplexneho navrhu riesenia parkovania), kedze kazdy byt ma jedno parkovacie miesto, ale niektori majitelia bytov maju 2, prip. aj 3 auta a teda blokovali viac miest.
A ano, od vchodu je jeho parkovacie miesto vzdialene cca 20 metrov :D
kratuma
21.03.10,21:04
Zaujímavá úvaha. Ja to ešte rozviniem. čo keď niektorý vlastník nebude mať auto, ale miesto bude mať pridelené. Rozhodne sa, že to svoje miesto prenajme susedovi, čo má 2 autá. Komu bude patriť príjem z prenájmu?


V roku 1997 som bol u jedného známeho vo Švajčiarsku. Býval v nájomnom dome (tam nie je tak rozšírené vlastniť byt, väčšinou sa byty prenajímajú - vlastníkom celého obytného domu býva jedna osoba). Ku každému bytu bolo vyhradené konkrétne parkovacie miesto, takže nájomca - ten známy vedel, že kde presne môže parkovať. Raz sa tam postavil niekto cudzí, tak zavolal policajtov. Za chvíľu zistili, u koho je dotyčný na návšteve a taktne ho upozornili, že zle parkuje.

Takže to, čo chcú zviesť v dome xmm, bola v zahraničí bežná prax už dávno.

tam, kde byva autor tohto prispevku, sa bez auta existovat velmi neda a uplne kazdy tu auto ma, niektori maju aj viac aut a aj to bola jedna z pricin, preco sa zacali riesit parkovacie miesta ;)
RASK1
08.12.10,07:44
Velmi dobre otazky:).
Ja len upresnim... - parkovanie sa neriesi v BA, ale v dedine pri PK a kedze sa zakladatel temy na schodzi nezucastnil, zrejme nevie, ze miesta sa losovali. Parkovacie miesta sa pridelovali z dovodu problemov s parkovanim (bol to iba jeden aspekt komplexneho navrhu riesenia parkovania), kedze kazdy byt ma jedno parkovacie miesto, ale niektori majitelia bytov maju 2, prip. aj 3 auta a teda blokovali viac miest.
A ano, od vchodu je jeho parkovacie miesto vzdialene cca 20 metrov :D

.
.
.
Ale, ale, ale.....:)
Keby to celé pri PK prebehlo OK a zopár premúdrelých vlastníkov nevymyslelo """spravodlivé losovanie""", ktoré maximálne znevýhodnilo tých, ktorí sa nemohli zúčastniť zhromaždenia, tak by sa vôbec nič nemuselo riešiť...
Hlavne, že sme všetci zdraví a minimálne jeden človek spokojný :D:D:D:D:D


.
.
.
Matias.S
08.12.10,10:34
Priestor na parkovanie aj s bytovkou je z 3 strán ohraničený plotom (predná strana kadiaľ sa vchádza nie je oplotená) Je to súkromný pozemok ktorý patrí k bytovke a je vo vlastnictve vlastníkov bytov (nie je to nejaký verejný mestský pozemok) takže parkovať tu môžu len vlastníci.
Ide o prvý prípad čo si spomínal, kde je ku každému bytu priradené 1 parkovacie miesto.
Celkovo nemám problém so zámerom, môj nesúhlas je so systémom ako boli jednotlivé parkovacie miesta pridelené jednotlivým vlastníkom nakoľko rozhodovanie kde bude ktorý vlastník parkovať sa konalo veľmi nespravodlivým a sebeckým spôsobom a požadujem spravodlivé rozdelenie. To tu ale nechcem riešiť, mňa zaujíma či je pre mňa záväzné rozhodnutie SVB a musím ho dodržiavať aj napriek tomu, že s ním nesúhlasím a podľa mňa porušuje moje vlastnícke práva. A v podstate by som chcel aj vedieť, či toto rozhodnutie naozaj porušuje moje vlastnícke práva.
Jednoznačne losovaním prehodnote pridelené miesta a tak bude žreb určite spravodlivý .... vždy sa niekto nájde kto nechce a nebude súhlasiť ... buď rád, že máš kde parkovať my ten luxus nemáme ... každodenný boj o miesto ... buď rád, že nemusíš platiť za dané miesto ...
Matias.S
08.12.10,10:41
Velmi dobre otazky:).
Ja len upresnim... - parkovanie sa neriesi v BA, ale v dedine pri PK a kedze sa zakladatel temy na schodzi nezucastnil, zrejme nevie, ze miesta sa losovali. Parkovacie miesta sa pridelovali z dovodu problemov s parkovanim (bol to iba jeden aspekt komplexneho navrhu riesenia parkovania), kedze kazdy byt ma jedno parkovacie miesto, ale niektori majitelia bytov maju 2, prip. aj 3 auta a teda blokovali viac miest.
A ano, od vchodu je jeho parkovacie miesto vzdialene cca 20 metrov :D

Tak typický prípad sťažovateľa, ktorý nechodí a nemá záujem o schôdze (čoa sa tam rieši) ... a keď prišlo na jeho nezáujem, zistil, že väčšina rozhodla a on to prešvihol, tak začne sa ohradzovať zákonmi a súdom ... má na to právo, kde však bol doteraz ?! :confused: ... prečo nepodal návrh na iné riešenie ? .... v prípade viac áut musí parkovať viac ako 20 m ... ak vôbec ? .... nech si zaplatí tabuľu za autá naviac a potom nech sa sťažuje ...
Llívia
18.02.11,06:47
Sranda bude, keď bude niekoľko miest voľných, nezaparkované auta. Niekto príde na návštevu, tomu kto má auto pred domom zaparkované a nemôže parkovať na niekoho mieste. A vlastník prideleného miesta si bude pýtať parkovné za parkovanie na jeho pozemku. Teda jeho? Nie, ktorého je len spoluvlastník. Zo ziskom by sa mal podeliť so spoluvlastníkmi. Alebo nie?
Podľa mňa nie. Veď za parkovacie miesto platí do fondu, tak ak ho dá k dispozícii inému vlastníkovi, zisk je jeho.

Najlepšie riešenie je toto:


Keď ten priestor na parkovanie je ako spoločný, tak tam môže parkovať každý vlastník bytu v dome na ktoromkoľvek mieste, ak sú vyznačené. Ak niekto povie, rozhodne, že patrí len a len tomu vlastníkovi obmedzuje právo ostatných vlastníkov na spoločne priestory.

Ale ten vlastník by mal platiť prenájom spoločného priestoru. Úhrada by mala isť do FOaU.

Je síce možné takú vec schváliť, ale je možné požiadať súd o zrušenie rozhodnutia .
Platiť "nájom" by mali všetci, ktorí majú parkovacie miesta. Považujem to za najspravodlivejšie riešenie, pretože u nás niektorí majú jedno auto, niektorí viac, niektorí žiadne. A tí, čo majú menšie byty, prispievajú do fond opráv menšou čistkou, než tí s väčšími bytmi, pritom na parkovanie potrebujú rovnako veľké miesto.
("Problém" s parkovaním zatiaľ nie je akútny, ale keď sa nasťahujú noví vlastníci, bude. Na poslednej schôdzi jeden "vtipne" vyhlásil, že ak budú problémy s parkovaním, tak zaparkuje tak, aby sa nedalo vychádzať z garáží :eek: Šak sme ľudia, né?:confused:)

mimotemy Stáva sa, že niektorí parkujú priamo pred vchodom do bytovky. (Pred vchodom je jeden schod, ktorý je zarovno bytovky - je "zastrčený" dovntúra bytovky, "netrčí" von.) Mne nerobí problém to auto obísť, ale keby sa niečo stalo, napr. prišla by sanitka a potrebovali by niekoho odniesť na nosidlách, tak sa priamo ku vchodu so sanitkou nedostanú. Je nejaký predpis/nariadenie, že prístup ku vchodu musí byť do nejaké vzdialenosti voľný/neblokovaný?
peton
19.02.11,18:17
mimotemy o únikových cestách sa čosi hovorí vo Vyhláške 94/2004. mimotemy