Evino28
02.03.10,23:11
Dobrý večer, mám jednu otázku...

FO účtuje v JU. K 31.12.2009 mu odberateľ neuhradil faktúru, vznikla mu teda pohľadávka. Ovplyvní táto pohľadávka základ dane z príjmu za rok 2009?

Ďakujem za odpoveď.
EMILY04
02.03.10,22:33
Nie neovplyvní. V JU ti do príjmu vstupuje až po zaplatení. Budeš ju mať iba v evidencií neuhradených pohľadávok.
Zita5
03.03.10,05:48
Taktiež sa neuhradená pohľadávka/ky prejavia aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch .
1marta3
03.03.10,06:21
Zdravím všetkých, tiež by som mala jednu otázku.
Živnostník ukončil činnosť k 30.11.2009, eviduje k tomuto dňu jednu pohľadávku. Dňa 30.12.2009 mu dlžník zaplatil.
Ako to zaevidovať do účtovníctva ?
Je mi jasné, že všetky pohľadávky je potrebné zahrnúť do daňového priznania za rok 2009. Len neviem ako v tomto prípade.

Ďakujem za rady a prajem krásny deň

Marta
Zita5
03.03.10,06:26
Zdravím všetkých, tiež by som mala jednu otázku.
Živnostník ukončil činnosť k 30.11.2009, eviduje k tomuto dňu jednu pohľadávku. Dňa 30.12.2009 mu dlžník zaplatil.
Ako to zaevidovať do účtovníctva ?
Je mi jasné, že všetky pohľadávky je potrebné zahrnúť do daňového priznania za rok 2009. Len neviem ako v tomto prípade.

Ďakujem za rady a prajem krásny deň

Marta

K 30.11.2009 robíte mimoriadnu uzávierku a uzatvárate účtovné knihy .
V rámci tejto uzávierky ste povinná upraviť ZD podľa Zákona o DzP § 17 odst.8 písm.a a odst.9 .
To znamená okrem iného , že všetky neuhradené pohľadávky zaúčtujete v peňažnom denníku v rámci účtovných uzávierkových operácii , kedy konkrétne o neuhradené pohľadávky zvýšite základ dane .


Po tomto termíne už v účtovných knihách neúčtujete , to znamená , že už na platbu 30.12.2009 neprihliadate , lebo už je vysporiadaná v peňažnom denníku a zaúčtovaná v nepeňažnou operáciou do príjmu OVZD.
Zita5
03.03.10,06:28
Ešte Vám doplním Postupy JU

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8


(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.
1marta3
03.03.10,08:02
Ďakujem velmi pekne .... a ešte otázka môžem vystaviť príjmový doklad s dátumom 30.12.09 ? pretože to bolo uhradené v hotovosti a dlžník to potrebuje do účtovníctva.... tak mám dilemu či do dokladu napísať aj IČO a DIČ keď vlastne firma už neexistuje...
Zoltán Kovács
03.03.10,08:10
Ďakujem velmi pekne .... a ešte otázka môžem vystaviť príjmový doklad s dátumom 30.12.09 ? pretože to bolo uhradené v hotovosti a dlžník to potrebuje do účtovníctva.... tak mám dilemu či do dokladu napísať aj IČO a DIČ keď vlastne firma už neexistuje...

Musíš vypísať s dátumom 30.12.