Kennard
03.03.10,02:45
Dobry den,


Chcel by som poprosit ludi znalych problematiky ci by mi vedeli poradit s mojim problemom.


V r.2008 som si zobral ako sukromna osoba spotrebny uver vo vyske 9000eur. Koncom r. 2009 som sa stal zivnostnikom.Zial nasledkom urcitych okolnosti nie som schopny momentale splacat tento uver. S bankou som sa snazil dohodnut na nizsich splatkach ale moju ziadost zamietli.


Dozvedel som sa o moznosti vyhlasit osobny bankrot. Nejake informacie o tom som si precital tu na porade a aj inde na webe.


Stale mi vsak nie su jasne urcite otazky.
A na tie by som chcel poprosit o odpoved alebo radu.


1/
Ak sa rozhodnem vyhlasit osobny bankrot mam to urobit ako sukromna , fyzicka osoba alebo ako zivnostnik?


2/
Je tam podmienka ze treba mat aspon dve dlzoby.Pocita sa za dlzobu aj pozicka od sukromnej osoby?


3/
Tie poplatky zhruba 2500eur ktore su spojene s celym procesom sa platia jednorazovo alebo postupne?


4/
Ako to funguje pocas 3 - rocnej doby s platenim “splatok” ktore urci sud? Je to urcite percento z prijmu ? Co ak je clovek nezamestnany?


Dakujem za pripadnu pomoc.


Peter.
hena22
03.03.10,05:29
podľa mňa 9000 € nie je taká suma, aby sa Ti oplatilo uvažovať o osobnom bankrote. Rozmysli si to ešte. Čím v banke ručíš?
Kennard
04.03.10,22:32
Ahoj Hena ,
vdaka za reakciu.

No nezalozil som nic, ani dom, ani auto zobral som si bezucelovy uver a je tam , teraz neviem presny nazov, ale blankozmenka.
Problem je ze sa s nimi neda dohodnut aj ked som im navrhol mensie splatky na niekolko mesiacov. A o inej moznosti uz neviem.

Podla toho co viem ked to daju exekutorovi tak si on vypyta nejaku odmenu samozrejme za vymahanie. Nevies nahodou zhruba kolko by to mohlo byt pri tych 9000eurach?
Andyke
04.03.10,22:52
Odmena exekútora je 20 % z vymáhanej sumy.
Kennard
07.03.10,07:17
Cize mam tomu rozumiet tak ze ak mam uver 9tis tak 20% z tychto 9tisic dostane exekutor a zvysok banka?
svetlik
07.03.10,07:31
Cize mam tomu rozumiet tak ze ak mam uver 9tis tak 20% z tychto 9tisic dostane exekutor a zvysok banka?

nie, banka dostane co jej patri, t.j. istinu, uroky a trovy konania a exekutor z vymahanej sumy 20%
Xanti
07.03.10,07:34
Cize mam tomu rozumiet tak ze ak mam uver 9tis tak 20% z tychto 9tisic dostane exekutor a zvysok banka?
Ja by som rozumela tomu tak, že banka dostane 9000 € a exekútor 1800 € takže ty zaplatíš 10800 € prinajlepšom.

Samozrejme ešte plus úroky.
Kennard
07.03.10,07:36
Chcel by som sa opytat este dve otazky na dve rozdielne ale suvisiace veci.

1.Ako je to s tymi poplatkami? Viem ze na zaciatok sa dava 20tis korun na poplatky spojene so spracovanim celej zalezitosti a potom este musi dlznik preukazat ze ma majetok aspon v hodnote 50tis korun. Chapem to spravne ze tychto 50tis sa vlastne potom da banke a odrata z povodneho dlhu?
Nie som si isty ci som spravne pochopil dalsi postup.
Sud vyda nariadenie podla ktoreho budem musiet pocas 3 rokov vzdy na konci roku uhradzat ciastku ktoru mi urci.Najmenej 10tisic korun a najviac 70% z celkoveho rocneho prijmu.Je to tak?

2/Ak nepojdem cestou osobneho bankrotu ale pride na rad exekutor je mozne sa s nim dohodnut na vyske splatky? Ak ano, aka je zvycajne max doba splacania dlhu? Uver som mal na 10 rokov , t.zn. bolo by mozne sa dohodnut s nim na rozlozeny splatok dajme tomu na 15 rokov?

Dakujem.
hena22
07.03.10,08:05
Tu sú nejaké polopatistické informácie, skús nakuknúť:

http://financie.etrend.sk/banky/zbankrotoval-prvy-slovak.html

http://www.porada.sk/t52855-bankrot-fyzickej-osoby.html

Ozaj, nepísal si, že si živnostník?
Kennard
07.03.10,08:19
Vdaka Hena, uz som aj tieto stranky prelistoval.Citam uz cele dni o tom.

Ano som zivnostnik, je tam nejaky rozdiel medzi bankrotom fyzickej osoby a bankrotom zivnostnika?
hena22
07.03.10,08:32
Vdaka Hena, uz som aj tieto stranky prelistoval.Citam uz cele dni o tom.

Ano som zivnostnik, je tam nejaky rozdiel medzi bankrotom fyzickej osoby a bankrotom zivnostnika?

No ako živnostníkovi Ti nemusia priznať "malý konkurz" a ideš podľa základných predpisov.
Ja na Tvojom mieste do toho nejdem.
Ako dlho meškáš so splátkami? Nemôžeš to prekryť nejakou "americkou hypotékou s dlhou splatnosťou (asi nie ak si už v registri neplatičov). Aké kroky už podnikla proti Tebe banka? Alebo to máš od nebankovky?
Kennard
07.03.10,08:43
Mam to od vub, a nezaplatil som 5 splatok. Vzdy som sa snazil s nimi komunikovat neskryvat sa, a navrhovat nizsiu splatku aspon na par mesiacov ale ich odpoved bola ze mi naopak splatku zvysili na 280eur a skartili dobu splacania. Cize topiacemu sa cloveku este hodit tehlu na hlavu.
Prave teraz im pisem dalsiu ziadost o znizenie splatky ale uz ani nedufam ze by sa snazili byt ludskejsimi .
V poslednom liste mi dali ten splatkovy kalendar a ak ho nebudem dosrziavat tak to bude vymahat sudnou cestou aexekutorom.
Tak preto sa snazim najst sposob ako to nejak vyriesit alebo aspon zmiernit.
hena22
07.03.10,08:51
Máš nejaký majetok, ktorý by Ti exekútor mohol vziať?
Máš nejaké príjmy zo živnosti? Alebo aspoň nádej, že sa to v blízkej dobe rozbehne?
Nemôžeš si požičať od príbuzných?
Bankrot alebo súd a exekútor, vždy sa to predraží. Každý chce svoju odmenu a zaplatíš to Ty.
A máš istotu, že v menších sumách by si to splatil?
Kennard
07.03.10,09:00
No majetok nema ziadny. Zivnost robim z domu kde mam iba pocitac.Ale momentalne z toho nema ziadny prijem. Zial neda sa ani pozicat od nikoho,samozrejme ak neratam uzernicke uroky.
Mal by som ist robit do zahranicia ale este to nie je iste na 100 %.
Myslim ze ano, ze ked by to bolo v mensich sumach tak by som sa mohol aspon "nadychnut" a pripadne neskor zacat splacat plnu splatku.
Este sa bojim aj jednej veci co som sa docital.Niekedy pred dvoma rokmi sme prepisali byt ktory bol mojom vlastnictve na clena rodiny ineho a vraj to moze byt problem ,ze by som dokonca mohol o ten byt prist.
hena22
07.03.10,09:09
Ak bol byt prepísaný pred vznikom Tvojich problémov, malo by to byť v poriadku.
Ak si si istý, že to dokážeš splatiť, nech majiteľ Tvojho bytu (asi je to niekto z rodiny, však?) požiada o americkú hypotéku s dlhšou splatnosťou. Bude tam nižší úrok (myslím, že podstatne) ako pri spotrebnom úvere a aj nižšia splátka. Ručí sa ale nehnuteľnosťou.
Ale musíš mať fakt istotu, že to splatíš. Inak do toho zatiahneš niekoho blízkeho a problém nevyriešiš.

PS: Čo si kúpil z toho úveru? Nemôžeš to predať?
Kennard
07.03.10,10:19
Nad tym som tiez rozmyslal ze zoberie mama (na nu je byt napisany) uver ale ona ma 70 rokov a asi tazko jej da niekto uver.

Zial ta vec sa uz predat neda takze ani tymto sposobom sa neda pomoct.

Chapem ze banka sa domaha svojho, ale nechapem preco tomu cloveku nedaju aspon trochu cas na nadychnutie a potom ked sa trochu postavi na svoje nohy im ten dlh moze lahsie vratit. Radsej sa budu natahovat cez sudy a exekutorov.
hena22
07.03.10,10:54
Tak nič, skús ukázať aspoň dobrú vôľu a plať aspoň čiastočné splátky. Toľko, koľko si môžeš dovoliť. Možno bude potom aj banka ústretovejšia, a hlavne, Tvoja dlžoba sa bude pomaličky zmenšovať.
Ak máš šancu ísť pracovať, ber ju.
Rozmýšľaj pozitívne, nie negatívne.
A ak vieš dať dokopy 20 tis. na sudny poplatok, radšej tie peniaze použi na splátky. Bankrot je pri Tvojej dlžobe pridrahá cesta.... Aj exekútor je drahý, ale ak to predtým ešte pôjde na súd, máš trochu času a šancu sa mu vyhnúť.
Kennard
08.03.10,07:42
Dakujem za povzbudenie Hena. V takychto situaciach aj dobre slovo alebo rada velmi dobre padnu.
Este som im napisal ze ci by nesuhlasili na par mesiacov s mensou splatkou tak uvidim ako sa vyjadria.Dufam ze budu suhlasit.
Dav
08.03.10,07:46
Dakujem za povzbudenie Hena. V takychto situaciach aj dobre slovo alebo rada velmi dobre padnu.
Este som im napisal ze ci by nesuhlasili na par mesiacov s mensou splatkou tak uvidim ako sa vyjadria.Dufam ze budu suhlasit.
Plať, koľko môžeš, aj bez toho, či s tým oni budú súhlasiť -ale pravidelne mesačne.
Stanislav 1975
08.03.10,07:47
Ak bol byt prepísaný pred vznikom Tvojich problémov, malo by to byť v poriadku.
Ak si si istý, že to dokážeš splatiť, nech majiteľ Tvojho bytu (asi je to niekto z rodiny, však?) požiada o americkú hypotéku s dlhšou splatnosťou. Bude tam nižší úrok (myslím, že podstatne) ako pri spotrebnom úvere a aj nižšia splátka. Ručí sa ale nehnuteľnosťou.
Ale musíš mať fakt istotu, že to splatíš. Inak do toho zatiahneš niekoho blízkeho a problém nevyriešiš.

PS: Čo si kúpil z toho úveru? Nemôžeš to predať?

No s tou 1 vetou nemáš tak úplne pravdu- exekútor može napadnúť ten prepis bytu aj spatne( tuším 3 roky dozadu)a može argumentovať že to bol špekulatívny predaj- záležalo by na tom,ako by to vyhodnotil súd...
Stanislav 1975
08.03.10,07:50
Plať, koľko môžeš, aj bez toho, či s tým oni budú súhlasiť -ale pravidelne mesačne.

To je dobrá rada- aspoň preukáže v prípade exekúcie-dobrú volu platiť...,lepšie ako neplatiť nič- v krajnom prípade sa to dokonca može považovať ako trestný čin úverového podvodu...
Kennard
09.03.10,07:30
Plať, koľko môžeš, aj bez toho, či s tým oni budú súhlasiť -ale pravidelne mesačne.

To aj mna napadlo ked som bol trochu pozadu so splatkami a povedal som to aj zene z vymahacskeho oddelenia ze budem aspon ciastku platit ale vravela ze ked nebudem platit celu tak sa to jednoducho bude posudzovat ze neplatim.
Ale ten napad s tym ze sa na to moze prihliadat ked nebodaj dojde na exekuciu je rozumny.
bowl
16.11.10,09:36
No ako živnostníkovi Ti nemusia priznať "malý konkurz" a ideš podľa základných predpisov.
Ja na Tvojom mieste do toho nejdem.
Ako dlho meškáš so splátkami? Nemôžeš to prekryť nejakou "americkou hypotékou s dlhou splatnosťou (asi nie ak si už v registri neplatičov). Aké kroky už podnikla proti Tebe banka? Alebo to máš od nebankovky?

Čo je to "podľa základných predpisov" ... ide totiž o to, že môj veľmi dobrý známy (je živnostník) je v možno ešte horšej situácii a tiež uvžuje o osobnom bankrote ...