alicacka
03.03.10,07:48
Dobrý deň, rada by som poprosila, či by mi nevedel niekto povedať, či v združení fyzických osôb môžu používať účty obidve FO na spoločné podnikanie, ak by sa dohodli zmluvne, alebo nie? Prevzala som totiž účtovníctvo a neviem /v zmluve nemajú o účte ani "Ń"/ prečo obidva účty - t.j. účty obidvoch podnikateľov, boli považované za účty združenia, keď z jedného účtu sa uhrádzalo len poistné jedného z nich. Podľa mňa to mal byť len jeho účet aj s výdavkami na bankové poplatky, ktoré nemali ísť do spoločného. Ale rada by som vedela, v prípade, ak by mali zmluvne zakotvené, či môžu obidva účty používať, teda na mená jedného aj druhého. Ďakujem všetkým za pomoc.
Zita5
23.03.10,08:08
Dobrý deň, rada by som poprosila, či by mi nevedel niekto povedať, či v združení fyzických osôb môžu používať účty obidve FO na spoločné podnikanie, ak by sa dohodli zmluvne, alebo nie? Prevzala som totiž účtovníctvo a neviem /v zmluve nemajú o účte ani "Ń"/ prečo obidva účty - t.j. účty obidvoch podnikateľov, boli považované za účty združenia, keď z jedného účtu sa uhrádzalo len poistné jedného z nich. Podľa mňa to mal byť len jeho účet aj s výdavkami na bankové poplatky, ktoré nemali ísť do spoločného. Ale rada by som vedela, v prípade, ak by mali zmluvne zakotvené, či môžu obidva účty používať, teda na mená jedného aj druhého. Ďakujem všetkým za pomoc.

Všetko záleží od zmluvného dojednania. Veľa krát živnostníci ani nevedia do čo idú a potom sa zbytočne narobí len neporiadok .
Môžu sa dohodnúť aj tak , že budú svoje účty používať pre účel spoločného dosahovania príjmov a výdajov vychádzajúcich zo spoločnej činnosti .Mne osobne prax ukázala,že to nie je výhodné.

Ale ja osobne mám rada tieto veci jasné a prehľadné .Preto sam za taký spôsob a to navrhujem aj podnikateľom , že ak už teda sa rozhodnú podnikať formou združenia FO tak , nech si stanovia člena povereného vedením účtovníctva za ich spoločne vykonávanú prácu a v súvislosti s tým otvoriť bankový účet na meno povereného , ktorý sa bude používať výlučne v súvislosti so spoločným dosahovaním príjmu .Čiže všetky príjmy a výdaje idú cez tento bežný účet, kde si obaja podnikatelia môžu dať podpisové právo na disponovanie s bežným účtom.

Tým pádom navrhujem aj osobitné vedenie účtovníctva za ich spoločne vykonávanú prácu .
Pri účtovaní postupujem podľa Postupov JU a Zákona o účtovníctve.