RenataGat
03.03.10,09:40
Dobrý deň,
prosím o radu. Môže si zdravotná sestra, členka komory sestier a pôrodných asistentiek, odpočítať zaplatený príspevok do tejto organizácie z daňového základu? Predložila mi šek o úhrade do regionálnej komory aj do slovenskej komory SAPS. Jedná sa o členský príspevok. Doložila mi to k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania. Ďakujem za odpoveď.
JarkaL
03.03.10,10:06
Ak je povinná tento členský príspevok platiť zo zákona, tak áno, ak je to členstvo dobrovoľné, tek nie.

§5 ods (8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky, 23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)
RenataGat
04.03.10,07:28
Členstvo v komore je dobrovoľné. Ale keď už je členkou, členské platiť musí, lebo ju zo zoznamu vyčiarknú. Nejedná sa o závratnú sumu, v úhrne je to niečo okolo 20,00 euro. Ale zas, prečo by si to neuplatnila, keď má na to nárok - jej názor. Ja sa ale pokúsim je usmerniť, že radšej nech neriskuje, a do DP na odpočet jej to nezahrniem. Až tak veľa na tom nezíska.
Ale hlavne sa chcem poďakovať za odpoveď.