Radanka
03.03.10,09:45
Ahojte.
Chcela by som sa poradiť. Na záhrade mám vysadenú DULU. Vlani na jeseň po prvý krát mala aj plody. Môžem ju teraz na jar zostrihať? A hlavne ako?
Okolo hlavnej rastliny mi vyrastá mnoho mladých výhonkov. Mám nechať tie, alebo radšej tie staré? Ďakujem
Taserda
03.03.10,10:15
To čo vyrastá okolo hlavnej rastliny ja rýľom vyberiem aj z časťou koreňa z pôvodnej rastliny a zasadím.Takto sa dula množí.Dula je strom ,má krásne kvety a z plodov je veľmi dobrí kompót.Strihám ju ako jabloň.
Silvernola
03.03.10,14:15
Nároky na rez má zhruba ako jabloň. Ak necháš tie výhonky od koreňa, časom ti vznikne nezvládnuteľný krík, lepšie bude viesť ju ako stromček. Ak ju máš pravokorennú (nenaštepenú na podpník), tak odkopky môžeš použiť na rozmnožovanie, ale najlepšie urobíš, ak odhrnieš zeminu až ku koreňom a výhonky čisto odrežeš. V budúcnosti ich ani nenechávaj vyrásť. Vysiľujú stromček.
Radanka
04.03.10,06:17
Ďakujem. Ja som si ju zasadila z výhonku, takže ju nemám naštepenú, ale pravdu povediac doteraz som sa o ňu veľmi nestarala a rástla si ako chcela.
legolas
05.03.10,09:49
Dula patrí spoločne s jabloňami či hruškami do skupiny jadrovín. Rastie podobne ako hrušky alebo jablone a rovnako sa aj pestuje a tvaruje. ...

plody sú hruškového alebo guľového tvaru citrónovo žltej farby, dužina je tvrdá, chuť je silno aromatická, natrpklá, dá sa kompótovať, na prípravu želé, cukroviniek, muštov,
sirupov a vín, vyhovujú jej teplé a výhrevné stanovištia s ľahkou až stredne ťažkou pôdou,
bohatou na živiny, netrpí chorobami ani škodcami, iba za mimoriadne vlhkej jesene sa môže objaviť monilióza...

http://www.klivia.com/sub/klivia.com/images/stories/fruit/dula.gif
Taserda
05.03.10,16:22
Dula patrí spoločne s jabloňami či hruškami do skupiny jadrovín. Rastie podobne ako hrušky alebo jablone a rovnako sa aj pestuje a tvaruje. ...

plody sú hruškového alebo guľového tvaru citrónovo žltej farby, dužina je tvrdá, chuť je silno aromatická, natrpklá, dá sa kompótovať, na prípravu želé, cukroviniek, muštov,
sirupov a vín, vyhovujú jej teplé a výhrevné stanovištia s ľahkou až stredne ťažkou pôdou,
bohatou na živiny, netrpí chorobami ani škodcami, iba za mimoriadne vlhkej jesene sa môže objaviť monilióza...

http://www.klivia.com/sub/klivia.com/images/stories/fruit/dula.gif
To víno by som skúsil,robil ho už niekto?
wabi
07.03.10,17:26
Víno z dule som nevidel ani nekoštoval, zato niekto mi hovoril nedávno, že chutnal pálenku a bola dobrá.
Skúsil som zopár úprav dule na jeseň.
Najprv som už "vivoňané" dule odšťavil. Šťava bola dobrá, chutila mi podobne, možno dokonca trocha lepšie ako jablčná. Viem si predstaviť víno.
Dužinu čo zostala a bola stále vlhká som zmiešal s trochou cukru a nechal odkvapkať cez papier. Po vyžmíkaní v handre zostala už len vláknina, ktorú som použil pri pečení chleba v domácej pekárničke.
Chutil znamenite. To je tiež argument pre tých ktorí nevedia čo s dulami.
beba13
08.03.10,06:53
..z dule je aj výborný džem, no a tie výhonky okolo kmena, ozaj treba odstraňovať stále
BXLmiami
08.03.10,11:38
V ovocnom sade môjho detstva,ktorý padol spolu so starými rodičmi za obeť socializmu ,Duly rástli.Stará mama robila z Duly cukríky,bolo to niečo ako veľmi hustý lekvár,ktorý bol obalený v cukre a zabalený v plátenej handričke.Bohužiaľ,recept neviem.
wegamizi
08.03.10,12:40
Dule sa pouzivaju aj do skrin a odkladacich priestorov proti moliam. Pekna vôňa i dobry ucinok.
giovanna1
08.03.10,13:24
Ja robím z duly iba kompót, mám ho rada, asi ako niečo z detstva - mäsko, ryža, kompót... ale moje deti ho nemusia - myslím, že ho ani neochutnali / ešte tak broskyne alebo nektarinky - mlsné jazýčky sú to/
Stromček mám niekoľko ročný. Keď sme likvidovali starý strom - podobajúci sa skôr na veľký krík, pretože sa to splietalo dokopy - mladé staré... vybrala som si jeden najrovnejší výhonok s odkopaným koreňom a ten som posadila. Snažím sa udržať mu úzky tvar "vretena" a celkom sa darí. Rez znáša v pohode. Aj má veľa plodov, aj nejak vyzerá, chodiť sa dá okolo neho...Prirodzenejšie by asi bolo nechať ho rásť do šírky, ale priestory sú obmedzené. Sused má pekný košatý stromček s guľatou korunou, vyzerá rozprávkovo keď kvitne a ešte krajšie keď má veľa plodov.
Mladé výhonky vyrastajúce zo zeme okolo stromčeka odstraňujeme v každom prípade, to by bol za chvíľu zas veľký ker.
lavanda
10.03.10,17:13
V ovocnom sade môjho detstva,ktorý padol spolu so starými rodičmi za obeť socializmu ,Duly rástli.Stará mama robila z Duly cukríky,bolo to niečo ako veľmi hustý lekvár,ktorý bol obalený v cukre a zabalený v plátenej handričke.Bohužiaľ,recept neviem.

Nie je to toto? Našla som to na internete.

Dulová pasta

2 kg dulovej kaše, 0,5 kg kryštálového cukru

Umyté, olúpané duly zbavíme stopky a okvetia a rozkrájame. Dáme do smaltovanej nádoby, podlejeme trochou vody a uvaríme na hustú kašu, ktorú pretlačíme cez sito. Znova dobre povaríme, kým kaša celkom nezhustne. Potom pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme na tuhú masu. Do hotovej pasty môžeme primiešať posekané orechy. Horúcu pastu tenko rozotrieme na pergamenový papier slabo natretý olejom, vložíme do teplej rúry a pomaly zasušíme. Zaschnutú pastu bez papiera skrútime do valčeka a vložíme do čistého pohára, ktorý uzavrieme.
wabi
13.03.10,07:24
Nie je to toto? Našla som to na internete.

Dulová pasta

2 kg dulovej kaše, 0,5 kg kryštálového cukru

Umyté, olúpané duly zbavíme stopky a okvetia a rozkrájame. Dáme do smaltovanej nádoby, podlejeme trochou vody a uvaríme na hustú kašu, ktorú pretlačíme cez sito. Znova dobre povaríme, kým kaša celkom nezhustne. Potom pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme na tuhú masu. Do hotovej pasty môžeme primiešať posekané orechy. Horúcu pastu tenko rozotrieme na pergamenový papier slabo natretý olejom, vložíme do teplej rúry a pomaly zasušíme. Zaschnutú pastu bez papiera skrútime do valčeka a vložíme do čistého pohára, ktorý uzavrieme.

Samozrejme je to ono, vaď aj moja Babička to robievala, navyše žiada sa doplniť, že nielen tento "dulový syr" bol u nás obľúbený.
Ešte lepšie je "vedlajší produkt tejto "pasty" - "DULOVÉ ŽELÉ" - je to tá šťava ktorú nevyhodíme pri dovarení ovocia ale ju dáme osladenú do formičiek napríklad a necháme v chladničke ochladiť, je vďaka dulovým pektínom úplne hustá želatinová červená a príjemnej sladkokyslej dulovej chuti.:---
Vždy sme mali hneď 2 veci jednak Želé a jednak hore uvedený "syr".;)
Silvernola
13.03.10,13:15
Nie je to toto? Našla som to na internete.

Dulová pasta

2 kg dulovej kaše, 0,5 kg kryštálového cukru

Umyté, olúpané duly zbavíme stopky a okvetia a rozkrájame. Dáme do smaltovanej nádoby, podlejeme trochou vody a uvaríme na hustú kašu, ktorú pretlačíme cez sito. Znova dobre povaríme, kým kaša celkom nezhustne. Potom pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme na tuhú masu. Do hotovej pasty môžeme primiešať posekané orechy. Horúcu pastu tenko rozotrieme na pergamenový papier slabo natretý olejom, vložíme do teplej rúry a pomaly zasušíme. Zaschnutú pastu bez papiera skrútime do valčeka a vložíme do čistého pohára, ktorý uzavrieme.
Moja starká z toho vykrajovala formičkou rôzne figúrky a balila ich do celofánu. To bolo čosi!:---:---:D:D
MarcelkaT
13.03.10,15:37
My sme doma varili aj džem. Bol výnikajúci, príjemne pikantný. Staré mamy davali dulu aj do skríň so šatami alebo prádlom,ale aj na skrine kvôli vôni.
Timka1
13.03.10,15:40
My sme doma varili aj džem. Bol výnikajúci, príjemne pikantný. Staré mamy davali dulu aj do skríň so šatami alebo prádlom,ale aj na skrine kvôli vôni.

tak toto si ešte aj ja pamätám, moja babka mala na skrini vystavené dule na vôňu
BXLmiami
21.03.10,17:39
Nie je to toto? Našla som to na internete.

Dulová pasta

2 kg dulovej kaše, 0,5 kg kryštálového cukru

Umyté, olúpané duly zbavíme stopky a okvetia a rozkrájame. Dáme do smaltovanej nádoby, podlejeme trochou vody a uvaríme na hustú kašu, ktorú pretlačíme cez sito. Znova dobre povaríme, kým kaša celkom nezhustne. Potom pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme na tuhú masu. Do hotovej pasty môžeme primiešať posekané orechy. Horúcu pastu tenko rozotrieme na pergamenový papier slabo natretý olejom, vložíme do teplej rúry a pomaly zasušíme. Zaschnutú pastu bez papiera skrútime do valčeka a vložíme do čistého pohára, ktorý uzavrieme.
Neviem,možno ano,vyskušam,dakujem-
giovanna1
27.03.10,20:45
Tiež som dnes ochutnala pálenku z duly, vonia krajšie ako chutí, ale dá sa. Tá pasta ma láka viac.
wabi
27.03.10,22:21
Podarilo sa mi získať "Pseudocidóniu". Je to niečo podobné Duli. Pochádza z Japonska. Plody sú veľké až do 1 kg. Má podobnú chuť ako dula ale jemnejšiu. Je menej odolná na mráz, ale v južnejších vhodných polohách prežíva.
citroonikova
06.05.12,07:22
Ahojte nevedeli by ste mi poradiť kde by som kupila DULU,.?neviem ci tu u nás v ZA to nepoznáme alebo čo.Bola som v niekoľkých obchodoch a sa divali na mňa že čo chcem, a tie internetové obchody ja nejak nemusím.
Taserda
06.05.12,09:30
Dula sa množí z koreňových výrastkov, netreba ju štepiť. Na jar som zlikvidoval zopár takých, nechcel ich nikto. Práve teraz moja kvitne. Daroval by som ale som až z KE.
J500j
09.05.12,10:55
Mám na záhrade. Je to ale v Bratislave. Ako dodať?
Brano Orgonik
09.05.12,11:05
Ja by som mal zaujem o vyrastky a robim v BA.
trisestri
09.05.12,11:12
To víno by som skúsil,robil ho už niekto?

vino som nepil,ale palenka dulovica mala taku dobru vonu a exoticku chut
wabi
14.05.12,21:23
Štepená na hlohunarastie akomalý strom...
vicktor
15.05.12,13:27
Tema sa vola "dula - okrasny krik", ale 95% prispevkov sa tyka "dula - ovocny strom a jeho plody"...
Tiez mam spomienky na detstvo, ked mama z roboty nosila od niekoho duly. Boli tvrde, kysle a trpke, najcastejsie skoncili na skrini, potom v kompote.
Teraz mam v zahrade okrasny krik dulovec (chaenomeles/cydonia). Na jesen mal 3 male plody, predtym nic. Vari su jedle?
J500j
24.09.12,12:40
Všetko je jedlé, no niečo len raz.mimotemy
Samir
24.09.12,18:28
Aj dulovec - Chaenomeles japonica a Chaenomeles speciosa má jedlé plody, ale sú kyslejšie, než dula, ale tiež majú vysoký obsah pektínov



Tema sa vola "dula - okrasny krik", ale 95% prispevkov sa tyka "dula - ovocny strom a jeho plody"...
Tiez mam spomienky na detstvo, ked mama z roboty nosila od niekoho duly. Boli tvrde, kysle a trpke, najcastejsie skoncili na skrini, potom v kompote.
Teraz mam v zahrade okrasny krik dulovec (chaenomeles/cydonia). Na jesen mal 3 male plody, predtym nic. Vari su jedle?
BXLmiami
26.09.12,02:54
Tie odkopky sa sadia na jar alebo teraz v jeseni?Kedy?