tanusik
03.03.10,11:40
Ahojte....
mám takýto problém...na účte 314 som mala od r.07 zostatok a teraz som prišla na to, kde nastal problém...nebola zaúčtovaná jedna dodávateľská faktúra, kde platba bola realizovaná ako záloha a potrebujem to spárovať, resp. vyčistiť...môžem hodiť faktúru do r.09? (ale bude problém s DPH na vstupe, nebolo dané do daň. priz.) alebo na faktúru dať do toho roku a uplatniť si odpočítanie dane toho roku? ...prosím poraďte....ďakujem
Zoltán Kovács
03.03.10,10:48
Celú sumu faktúry (vrátane DPH) zaúčtovať na 5xx s tým, že vytvoriť analytiku ako nedaňový náklad.
babi2
03.03.10,17:31
Ahojte....
mám takýto problém...na účte 314 som mala od r.07 zostatok a teraz som prišla na to, kde nastal problém...nebola zaúčtovaná jedna dodávateľská faktúra, kde platba bola realizovaná ako záloha a potrebujem to spárovať, resp. vyčistiť...môžem hodiť faktúru do r.09? (ale bude problém s DPH na vstupe, nebolo dané do daň. priz.) alebo na faktúru dať do toho roku a uplatniť si odpočítanie dane toho roku? ...prosím poraďte....ďakujem
Ja by som základ DPH dala do daňových nákladov r.2009. Predpokladám že faktúru ste mali v r.2007, iba ste ju zabudli zaúčtovať, tak DPH si nemôžte uplatniť teraz, teda na DPH buď DDP, alebo ju zaúčtovať ako nedaňový náklad. K uplatneniu nákladu do roku 2009 si pozri priložený link http://www.porada.sk/t122506-p2-casove-rozlisenie.html
tanusik
03.03.10,17:42
Ďakujem za príspevky...
áno, faktúra bola poslaná v r.2007 faxom a založila som ju medzi zálohové fakt. a zabudla som na ňu...Len teraz som nepochopila celkom z príspevku BABI2, že sumu bez DPH si dám do daň. nákl. a sumu DPH ako nedaňový náklad?...alebo ste tým mysleli podobné ako vyššie uviedol Zoltán?
babi2
03.03.10,18:18
Ďakujem za príspevky...
áno, faktúra bola poslaná v r.2007 faxom a založila som ju medzi zálohové fakt. a zabudla som na ňu...Len teraz som nepochopila celkom z príspevku BABI2, že sumu bez DPH si dám do daň. nákl. a sumu DPH ako nedaňový náklad?...alebo ste tým mysleli podobné ako vyššie uviedol Zoltán?
Áno základ dane ako daňový, zákon to umožňuje /prečítaj si ten link časové rozlíšenie/, a DPH nakoľko ste si ju neuplatnili v čase keď ste mali nárok a zároveň aj doklad, tak buď ako nedaňový náklad, alebo dodatočné daňové priznanie
Zoltán Kovács
03.03.10,18:38
Ja by som základ DPH dala do daňových nákladov r.2009. Predpokladám že faktúru ste mali v r.2007, iba ste ju zabudli zaúčtovať, tak DPH si nemôžte uplatniť teraz, teda na DPH buď DDP, alebo ju zaúčtovať ako nedaňový náklad. K uplatneniu nákladu do roku 2009 si pozri priložený link http://www.porada.sk/t122506-p2-casove-rozlisenie.html


Babi2 neviem sa stotožniť tvojim tvrdením. Sama si priložila link. Z toho vlákna tvoja odpoveď č.32 (len prekopírujem čo podľa mňa je aj tento konkrétny prípad):

"PRÍKLAD č. 2: Účtovanie nevýznamnej opravy chýb minulých účtovných období
Vychádzajme zo zadania príkladu 1 s tým rozdielom, že účtovná jednotka má v internej smernici uvedené, že ide o nevýznamnú sumu.

Vychádzajúc z predpokladu, že ide pre účtovnú jednotku o nevýznamnú sumu nákladov, bude účtovná jednotka účtovať v roku 2009 opravu chýb minulých účtovných období na ťarchu účtu 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html) – Opravy a udržiavanie súvzťažne v prospech účtu 321 (http://www.porada.sk/t58952-321-dodavatelia.html) – Dodávatelia sumu 66 387,84 eura – ide o sumu 2 000 000 Sk po prepočte na eurá konverzným kurzom. Oprava chyby v účtovníctve zaúčtovaná na účet 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html) – Opravy a udržiavanie v bežnom roku 2009 vo výške 66 387,84 eura bude v roku 2009 ovplyvňovať výsledok hospodárenia, preto je potrebné túto sumu zo základu dane roku 2009 vylúčiť (pripočítateľná položka v daňovom priznaní).

Z daňového pohľadu uvedená oprava nákladov minulého účtovného obdobia (účtovaná na účte 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)), ktoré by boli daňovo uznateľným výdavkom, bude súčasťou základu dane roku, s ktorým časovo a vecne súvisia. Táto suma sa do základu dane zahrnie za zdaňovacie obdobie roku 2007, a to prostredníctvom podaného dodatočného daňového priznania. V dodatočnom daňovom priznaní podávanom za zdaňovacie obdobie roka 2007 sa údaje vypĺňajú v Sk na tlačive daňového priznania účinného v príslušnom zdaňovacom období. Suma na riadku 940 sa prepočíta na eurá konverzným kurzom 30,1260, pričom zníženie dane sa zaokrúhli na eurocenty nahor. Prepočet sa vykoná v časti V. – Miesto na osobitné záznamy daňovníka. "

Zvíraznené je podľa mňa aplikovateľné na tento prípad. Teda aj keĎ sa to zaúčtuje na nákladový účet v r.2009 bude to v DP za rok 2009 pripočitateľnou položkou.
JankaO
03.03.10,19:01
Zoli, buď sa ÚJ rozhodne pre postup, ako si ho uviedol ty, t. j. podá DDP a tým pádom je to pripočítatľná položka, alebo využije postup podľa § 17 odst. 29, kde nemusí podávať DDP a náklad zahrnie v roku 2009.
babi2
03.03.10,19:15
Babi2 neviem sa stotožniť tvojim tvrdením. Sama si priložila link. Z toho vlákna tvoja odpoveď č.32 (len prekopírujem čo podľa mňa je aj tento konkrétny prípad):


Zoli, minulý rok pribudol k §17 ods.31, ktorý hovorí

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Odsek(15)hovorí, že Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.

V téme http://www.porada.sk/t122506-p5-casove-rozlisenie.html som práve ten príspevok č.32 priložila preto, lebo som mu celkom nerozumela bol to článok z DÚPP, preto som ho aj zadala s otázkou "čo vy na to?". Následne som zadala otázku do DÚPP a prišla mi odpoveď, pozri prísp.č.44, ktorá o uplatnení nákladov, tak ako píšem potvrdzuje. A sú tam aj vyjadrenia z DRSR, ktoré to potvrdzujú
babi2
03.03.10,19:20
Zoli, buď sa ÚJ rozhodne pre postup, ako si ho uviedol ty, t. j. podá DDP a tým pádom je to pripočítatľná položka, alebo využije postup podľa § 17 odst. 29, kde nemusí podávať DDP a náklad zahrnie v roku 2009.
Súhlas, v ZDP platnom pre rok 2009 to bol §17 ods.31, v ZDP platnom od 1.1.2010, je to §17 ods.29
Rozalka
03.03.10,19:25
Táto novela bola prijatá v r. 2009, domnievam sa, že na náklady r. 2007 ho nie je možné aplikovať.
babi2
03.03.10,19:37
Táto novela bola prijatá v r. 2009, domnievam sa, že na náklady r. 2007 ho nie je možné aplikovať.
Keďže to platí už v roku 2009, tak sa to môže aplikovať len na náklady, ktoré by patrili k obdobiam starším a teda podľa mňa aj takýto náklad z r.2007 sa môže uplatniť v roku zistenia teda v tomto prípade v r.2009.
Dovolím si priložiť časť odpovede z DRSR, ktorú v spomínanej téme priložila Aljok, príspevok č.42
V prípade, ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších nákladov (výdavkov), opravu týchto chýb minulých období zaúčtuje v bežnom zdaňovacom období (napr. v roku 2009) na príslušné nákladové účty a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia (neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov).
tanusik
03.03.10,20:35
Takže debata sa rozprúdila....hlavne z toho príspevku č.44 mi to fakt potvrdzuje to, že si to teda môžem dať do r.2009 bez toho aby som si upravovala základ dane. Ale tak isto si to môžem zaúčtovať na 428/321 a tiež využiť par.17 ods.31 (ak si uvediem poznámku, že je to významná chyba), nie?
Ešte jedna podotázočka...tak isto budem postupovať aj v prípade, že ten tovar je ešte na sklade, teda nebol jeho predaj, resp.úbytok zúčtovaný na 504/132 ...áno?
Zoltán Kovács
03.03.10,20:58
Takže debata sa rozprúdila....hlavne z toho príspevku č.44 mi to fakt potvrdzuje to, že si to teda môžem dať do r.2009 bez toho aby som si upravovala základ dane. Ale tak isto si to môžem zaúčtovať na 428/321 a tiež využiť par.17 ods.31 (ak si uvediem poznámku, že je to významná chyba), nie?
Ešte jedna podotázočka...tak isto budem postupovať aj v prípade, že ten tovar je ešte na sklade, teda nebol jeho predaj, resp.úbytok zúčtovaný na 504/132 ...áno?


Ak tovar ešte je stále na sklade, potom podľa mňa sa mení celá situácia. Totiž tento fakt má vplyv len na súvahu a nie na výsledovku. Nakoľko nepredaný tovar nemôže byť v nákladoch, teda aj keby sa faktúra zaúčtovala v r. 2007, nemal by to mať vplyv na hosp. výsledok. Ale na stav aktív, konkrétne na účet 132.

P.S.: Ak ide o faktúru za tovar, ako mohla sedieť inventúra k 31.12.2007, keď faktúra nebola zaúčtovaná?
Lali
04.03.10,07:17
Áno základ dane ako daňový, zákon to umožňuje /prečítaj si ten link časové rozlíšenie/, a DPH nakoľko ste si ju neuplatnili v čase keď ste mali nárok a zároveň aj doklad, tak buď ako nedaňový náklad, alebo dodatočné daňové priznanie
Dobrý deň,
môžem takýto postup použiť aj pri faktúre z roku 2008, ktorej odpis som dostala včera ? Jedná sa o nákup spotrebného materiálu v hodnote 23,24 € + 19 % DPH. Keďže doklad sme obdržali až včera, môžeme si uplatniť v tomto mesiaci aj odpočet DPH z tejto faktúry ? Alebo celá celá suma bude daňový náklad roku 2010 ?
Veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
04.03.10,10:37
Dobrý deň,
môžem takýto postup použiť aj pri faktúre z roku 2008, ktorej odpis som dostala včera ? Jedná sa o nákup spotrebného materiálu v hodnote 23,24 € + 19 % DPH. Keďže doklad sme obdržali až včera, môžeme si uplatniť v tomto mesiaci aj odpočet DPH z tejto faktúry ? Alebo celá celá suma bude daňový náklad roku 2010 ?
Veľmi pekne ďakujem.

Odložiť poštovú obálku s dennou pečiatkou. DPH uplatniť teraz, a bude to daňovo uznateľný náklad.
Lali
04.03.10,10:45
Ďakujem.
tanusik
04.03.10,17:46
To Zoltán:
Ono by to bolo na dlhú debatu prečo nesedela inventúra...keď sa majiteľ rozhodne, že sedí....tak sedí...ja neurobím nič..
Tak už teraz fakt neviem...zaúčtovať to v r.2009 ako faktúru ešte dakedy v januári, zúčtovať 321/314 a maximálne aspoň to DPH-čko preúčtovať na nedaň. náklad aby som nemusela podávať dodatoč.daň.priz.a čakať čo bude?
Adiks
14.10.10,09:47
Ak som si v rokoch 2008 a 2009 omylom uplatnil nižšie daňové odpisy,ako som si mohol uplatniť, môžem v roku 2010 znížiť základ dane aj o neuplatnenú časť daňových odpisov z rokov 2008 a 2009? Neviem, či par.17 ods.29 novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.1.2010 rieši aj takúto situáciu, pretože výsledok hospodárenia pred zdanením za roky 2008 a 2009 bol v poriadku, ale základ dane bol nesprávny.
Adiks
15.10.10,05:36
Poprosil by som veľmi pekne niekoho o radu. Ďakujem.
Tweety
15.10.10,05:42
Ak som si v rokoch 2008 a 2009 omylom uplatnil nižšie daňové odpisy,ako som si mohol uplatniť, môžem v roku 2010 znížiť základ dane aj o neuplatnenú časť daňových odpisov z rokov 2008 a 2009? Neviem, či par.17 ods.29 novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.1.2010 rieši aj takúto situáciu, pretože výsledok hospodárenia pred zdanením za roky 2008 a 2009 bol v poriadku, ale základ dane bol nesprávny.
Áno, môžeš.
Adiks
15.10.10,06:52
Ďakujem.