bulbul
03.03.10,11:04
Prosím, poraďte.
Ako účtovať poplatok za zrušenie účtu - VOZD alebo VNZD?
Ďakujem
Timka1
03.03.10,11:05
ak bol účet využívaný na podnikanie, tak to bude VOZD
bulbul
03.03.10,11:07
Áno, na podnikanie.
Ďakujem, Timka :)
Prima73
03.03.10,12:34
ak bol účet využívaný na podnikanie, tak to bude VOZD

Ak je sukromny (bezny) ucet pouzivany iba na podnikanie, tak sa vsetky poplatky môzu zahrnut do VOZD?
Timka1
03.03.10,12:36
Ak je sukromny (bezny) ucet pouzivany iba na podnikanie, tak sa vsetky poplatky môzu zahrnut do VOZD?

poplatky týkajúce sa transakcii živnosti sú VOZD
v tvojom prípade ak je celý účet využívaný na podnikanie, bez ohľadu na to, či je bežný alebo podnikateľský, všetky poplatky budú VOZD
bulbul
03.03.10,16:34
prosím
debený úrok - získaný (na bankovom výpise) - VOZD alebo VNZD?
ďakujem
vikinka
03.03.10,16:40
Debetný úrok alebo kreditný?
Debetný ako VOZD a kreditný ako POZD-ostatné príjmy
ego.mc
03.03.10,16:40
Platí odpoveď č. 5
bulbul
03.03.10,16:43
Je to debetný úrok.
Ďakujem Vikinka. Fungujem tu len krátko, ale ste super!!!!
Pawla
05.03.10,20:09
Dobry den, pridam otazku. Firma mi uhradila 2 faktury jednou uhradou. V pozn. pre prijemcu mi aj uviedli cisla oboch faktur. Pracujem s ALFOU. Ako to zauctujem? Mozem to urobit dvoma zapismi BANKA-PRIJEM-napr.B/02/10A a vyberiem si sumu prvej faktury a dam uhradit a potom B/02/10B a vyberiem sumu druhej faktury?
Dakujem.
IKA K
05.03.10,23:03
Ja robím len jeden zápis v PD banka príjem - sumu z výpisu / v texte uvediem čísla oboch faktúr/ a dám úhrada pohľadávky - v pohľadávkach pridám ručne úhradu prvej fa vo výške vystavenej faktúry, znovu sa vrátim na tú sumu v peňaž. denníku a znovu dám úhrada pohľadávky - ručne pridám úhradu druhej fa.
Pozri aj v téme PORADY - Učtovné a iné softvéry- tam je aj práca s Alfou ...
Pawla
06.03.10,08:52
Skvele, dakujem za radu, vyzera to urcite jednoduchsie :-)
Pekny den.
veronkaj
08.03.10,17:50
prosím Vás o radu,

účtujem v Alfe a tam je aj v skušobnom príklade dané :
úrok pripísaný na bankový účet ako PNOZD v členení iné.

podľa toho čo tu čítam je to však POZD.

ako to teda má byť?

na bankovom účte čo mi dal dnes pán, čo potrebuje poradiť má len pár platieb = úhrad a potom už len poplatky za vedenie účtu a pripísané úroky ale nemá tam zmienku o dani z úrokov len pripísané úroky

má JU neplatca dph,

ako to máme dať teda správne??
Ďakujem
ego.mc
08.03.10,18:05
Podľa platného ZoDP je to POZD., viď. § 6 ods.5 písm. b).
Z ktorého roku je ten príklad?
Ak bol úrok nízky, daň nemusela byť zrazená.
Zita5
08.03.10,18:18
prosím Vás o radu,

účtujem v Alfe a tam je aj v skušobnom príklade dané :
úrok pripísaný na bankový účet ako PNOZD v členení iné.

podľa toho čo tu čítam je to však POZD.

ako to teda má byť?

na bankovom účte čo mi dal dnes pán, čo potrebuje poradiť má len pár platieb = úhrad a potom už len poplatky za vedenie účtu a pripísané úroky ale nemá tam zmienku o dani z úrokov len pripísané úroky

má JU neplatca dph,

ako to máme dať teda správne??
Ďakujem

Je to príjem ovplyvňujúci základ dane-iný.Účtujem v Alfe , veru neviem ako je to uvedené v príklade, ale zo zvedavosti to určite tam zajtra pozriem.
Ale v Krose som Vám našla napríklad
základný úrok reditný (Marti, 15.01.2010, 09:43)
re: základný úrok reditný (Katarina Jánošíková, 15.01.2010, 10:06)
Úroky na bankovom výpise zaúčtujete ako Iný zdaniteľný príjem a daň z úrokov ako Daň z príjmov, v nulovej sadzbe DPH.


Zdroj: Kros
veronkaj
09.03.10,05:22
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

ja som tiež stále bola v tom, že je to POZD veď logicky, keď má peniaze na účte a pripíšu mu úroky za to, že tam má hotovosť tak tie úroky pripísané stále má na účte a môže s nimi disponovať.

ale prečo tam nieje zrazená daň z úrokov?????
veronkaj
09.03.10,05:29
ego ten príklad je z roku 2009 v alfe software
Zita5
09.03.10,05:30
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď,

ja som tiež stále bola v tom, že je to POZD veď logicky, keď má peniaze na účte a pripíšu mu úroky za to, že tam má hotovosť tak tie úroky pripísané stále má na účte a môže s nimi disponovať.

ale prečo tam nieje zrazená daň z úrokov?????

Odpoveď máte už v príspevku 14 .

Ja som Alfu prezrela a nikde som nenašla postup ako ste uviedli vyššie , že v príklade v ALFE uvádzajú pri úrokoch PNZD . Kde to je prosím ?
veronkaj
09.03.10,05:31
zita prosím Vás ako sa dostanem k tým príkladom čo ste mi napísali???
veronkaj
09.03.10,05:33
zitka keď máte nainštalovanú alfu tak tam nabehne hneď aj urobený taký skušobný príklad, je tam zopár prípadov nahodených v denníku, pohladávkach..... a tam v PD je úrok v banke tak účtovaný.
Zita5
09.03.10,05:37
zita prosím Vás ako sa dostanem k tým príkladom čo ste mi napísali???

To som stiahla zo stránky Kros . Ale pre Vás je zbytočné po tom pátrať , Vy musíte rešpektovať Zákon o dani z príjmu , ktorý hovorí :


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.


Daň z úrokov býva zvyčajne na týchto účtoch vyčíslená mesačne . Ak nie je , tak jednoducho , ten úrok bol tak nízky . Vy to zaúčtujete riadne do peňažného denníka do príjmu OVZD a daň zohľadníte prostredníctvo daňového priznania .
Zita5
09.03.10,05:42
zitka keď máte nainštalovanú alfu tak tam nabehne hneď aj urobený taký skušobný príklad, je tam zopár prípadov nahodených v denníku, pohladávkach..... a tam v PD je úrok v banke tak účtovaný.

Čiže pozrela som priamo - je to skúšobný príklad , kde pripísaný úrok vo výške 50 je účtovaný príjem banka oproti príjmy podliehanjúce dani - iné .
Príklad je správny.

Ostatné je už zbytočné preberať . Účtujte tak , ako Vám píšeme a bude dobre.;)