Genesis.SVK
03.03.10,12:37
Nedavno som tu riesil problem:
Ziskal sa byt darovaciou zmluvou v roku sepemer 2008 - darca vlastnil nehnutelnost viac ako 5 rokov - chata sa predala v januari 2010 a teda plati sa za nu dan z prijmu (polovicu penazi za chatu sme obdrzali uz v roku 2009) - kebyze mame zaplatit 19 percent z predajnej sumy tak by sme sa nedoplatili a prislo by sa o obrovske mnozstvo penazi tak som zalozil na tuto temu vlakno - poradilo nam par milych ludi ze zaklad dane mozeme znizit o cenu nehnutelnosti uvedenu v darovacej zmluve - kedze v darovacej zmluve ziadna cena uvedena neni tak zevraj si mame dat u znalca ocenit nehnutelnost v case darovania - tuto cenu ktoru urci znalec potom odpocitame od ceny za ktoru sa nehnutelnost predala a mame zaklad dane... problem ale je ze:

kontaktoval som znalca a ten mi povedal ze nevie ocenit nehnutelnost spatne na september 2008 (doba darovania) ... vraj moze nehnutelnost ocenit s dnesnym datumom ... teraz neviem ci mozeme pouzit aj znalecky posudok co ocenuje nehnutelnost k napr. dnesnemu dnu ... mne na vlakne pisali ze znalec vie ocenit nehnutelnost aj spatne k dnu kedy sa ziskala chata darovanim.

vazne uz neviem cas sa krati do konca marca .. na danovom urade tam sa volalo a jedine co tam vedeli je pohadzovat si nas medzi nimi a napokon sme sa aj tak nic nedozvedeli

za kazdu radu velmi pekne vopred dakujem v podstate uz nevieme na koho sa obratit ... skusali sme pravnika aj danovy urad ... najviac nam zatial poradili tu na porade
hena22
03.03.10,11:43
Napadlo ma, či by nebolo možné urobiť dodatok k darovacej zmluve s vyčíslením hodnoty nehnuteľnosti pre daňové účely.
Právnici, posúďte, či by to bolo možné :)
Genesis.SVK
03.03.10,12:01
no ale na to vycislenie tak ci tak potrebujes znalecky posudok ktory urci hodnotu chaty v dobe darovania ... a ked mi ten znalec povedal ze on to spatne urobit nevie ... mozno sa ten znalec myli a vie to ani o tom nevie ... boze ked uz ani odbornik nevie co moze a co nie tak jak to ja mam vediet ja fyzicka osoba ... poslednu dobu si pripadam v tomto state jak alenka v risi divov
hena22
03.03.10,12:39
možno ten znalecký ani nebude nutný. Dalo by sa získať potvrdenie z realitky ohľadne ceny porovnateľných nehnuteľností v tom čase? Našla som niečo k tomu na nete:

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/prijem-z-predaja-darovanej-nehnutelnosti.html
Genesis.SVK
03.03.10,12:52
dakuje hena ... no bolo by to fajn .. len vies neviem na koho sa obratit kto by mi proste povedal ze je to naozaj pravda a ujistil ma o tom ... skusal som pisat este na danovy urad ale pochybujem ze odpovedia ... po tom co sa tam teta pokusala volat a co tam hapkali a pohadzovali si ju medzi sebou pochybujem ze ziskam nejake hodnotne info ...pravnik tiez zlyhal ... ten uz zlyhal ked povedal ze musim zaplatit ze nic sa neda robit ... vazne neviem kam sa obratit
JarkaL
03.03.10,13:24
Na daňovom sú najmä úradníčky, ktoré len evidujú, zakladajú inf. o daňovníkoch, ale neradia - niektoré sa priznajú, že nevedia a niektoré Ťa odkážu na daňového poradcu, česť výnimkám. Právnik tiež tieto veci nemusí ovládať. Ale v tej druhej téme máš aj citované zo zákona o dani z príjmov, máš tam presne uvedené paragrafy, naozaj je to tak. Ako Ťa mám presvedčiť?
Genesis.SVK
03.03.10,14:09
Jarka vies ja ti verim ... ty a hena22 ste mi pomohli zo vsetkych najviac ... len to musim nejak dotiahnut do konca ... a jak som pisal zlyhalo to u znaleckeho posuduku ked mi znalec povedal ze nevie urobit odhad ceny nehnutelnosti v case darovania co ma zaskocilo .. a teraz neviem ci je znalec len neschopny alebo ci sa to vazne neda
SamuelG
04.03.10,06:34
mňa to s tou realitkou a ocenením celkom zaujalo to čo písala Hena. Pýtal som sa na to právnika a on povedal že on by to neriskoval že istejší bude znalecky posudok. Ale mal som z neho taký pocit že on chudák ani nevie kde je sever. Ono by to chcelo priamo človeka čo toto už riešil v praxi.
Ice dive
04.03.10,06:52
no ak je potrebné oceniť nehnuteľnosť v nejakom čase, tak znalec by to mal byť schopný urobiť... a ak to nevie jedná sa o zlého znalca nakoľko ako by napríklad takýto znalec oceňoval nehnuteľnosť pri dedičskom konaní keď by poručiteľ zomrel v roku 2008 a konanie by bolo v 2010 - tiež sa hodnota určuje ku dňu smrti poručiteľa a to spätne....

no nie som si istý, avšak z akého dôvodu by ste mali platiť daň len z rozdielu medzi hodnotou v roku 2008 a 2010? nakoľko na získanie nehnuteľnosti ste v roku 2008 nevynaložili nič, keďže bola darovaná... takže podľa môjho názoru musíte zaplatiť daň z príjmu čo je predajná cena znížená o náklady, ktoré ste do danej nehnuteľnosti investovali od roku 2008...
hena22
04.03.10,07:15
no nie som si istý, avšak z akého dôvodu by ste mali platiť daň len z rozdielu medzi hodnotou v roku 2008 a 2010? nakoľko na získanie nehnuteľnosti ste v roku 2008 nevynaložili nič, keďže bola darovaná... takže podľa môjho názoru musíte zaplatiť daň z príjmu čo je predajná cena znížená o náklady, ktoré ste do danej nehnuteľnosti investovali od roku 2008...

Toto sme už predsa dávno vyriešili, nemýľ ho zbytočne.
Nakoľko darujúci by bol v čase darovania oslobodený od dane pri predaji, považuje sa u obdarovaného za obstarávaciu cenu tzv. reprodukčná obstarávacia cena t.j. cena za ktorú by sa to dalo predať (kúpiť) v danom čase na danom mieste.
§8 ZDP:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

§25 ZDP:

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.
h) pre jednotlivé oddeliteľné súčasti podľa § 22 ods. 15

1. obstarávacia cena, 118)
2. cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca, ak nie je k dispozícii cena uvedená v prvom bode.
Ice dive
04.03.10,08:13
Toto sme už predsa dávno vyriešili, nemýľ ho zbytočne.
Nakoľko darujúci by bol v čase darovania oslobodený od dane pri predaji, považuje sa u obdarovaného za obstarávaciu cenu tzv. reprodukčná obstarávacia cena t.j. cena za ktorú by sa to dalo predať (kúpiť) v danom čase na danom mieste.
§8 ZDP:

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

§25 ZDP:

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.
h) pre jednotlivé oddeliteľné súčasti podľa § 22 ods. 15

1. obstarávacia cena, 118)
2. cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca, ak nie je k dispozícii cena uvedená v prvom bode.
ďakujem za info, zas som o niečo múdrejší:-)

takže odporúčam nájsť iného znalca, ktorý danú nehnuteľnosť bude vedieť oceniť a samozrejme čo najvyššie, aby boli nízke dane:-)
Genesis.SVK
04.03.10,08:47
no uz sa na tom pracuje :) ... inak fuuuu Ice ty si ma zas vystrasil ... aj tak este mame z toho celeho stres ... uz aby to bolo za nami
majenkas
31.01.11,20:20
Dobry den,

chcela by som sa takto po roku spytat ako sa to u vas vyriesilo. Ja mam teraz presne taky isty problem. Pozemok som ziskala darovanim v r. 2010, bez znaleckeho posudku a bez ceny v darovacej zmluve. teraz ho chcem a neviem ako urcit reprodukcnu obst. cenu. Da sa teda vyhotovit znalecky posudok spatne?? neviete mi niekto este nahodou poradit - ide o ornu podu na ktorej sa ale budu stavat domy. Orna poda ma cenu priblizne 0,21 eur, ale predavat uz budem za cca 30 kedze sa potom zmeni na stavebny pozemok (to si uz bude riesit novy majitel) Myslite ze v spatno znaleckom posudku by uz vystavba mohla byt zohladnena a znalec ohodnotil pozemok na tu vyssiu sumu??
velmi pekne dakujem D: