martina
30.07.04,09:37
Dobrý deň,
daňová povinnosť pri dodaní služby z iného členského štátu vzniká tak ako pri dodaní tovaru v deň vystavenia faktúry? Ďakujem za radu.
Annamac
30.07.04,08:32
Dobrý deň.Pri zahraničných dodav.fa z EÚ za služby , sa fa prepočítava dátumom daňovej povinnosti t.j. dátumom dodania služby.
alexaneta
30.07.04,08:44
annamac pozri si §26 tam je prepočet dňom vyhotovenia fa alebo 15. dňom po dodaní služby ak nebola fa vystavená do 15. dňa nasledujúceho mesiac
martina
30.07.04,08:46
Co v prípade, že na faktúre je uvedený iba dátum vystavenia. Je to faktúra za prepravu. Daňová povinnosť vznikne v ten deň, kedy bola preprava vykonaná?
alexaneta
30.07.04,08:58
vôbec to nie je riešené v zákone jediné čo je tam všeobecne napísané dńom dodania služby napr. češi to majú riešené v zákone lepšie . dňom dodania alebo dňom vystavenia tak neviem či to isté mysleli naši zákonodarci
Annamac
30.07.04,09:28
Pre Alexanetu : v §26 sa hovorí o prepočítavaní kurzom NB SR v deň vzniku daň.povinnosti a nie o tom , čo uvádzate . Daňová povinnosť je riešená :
- §19 pri dodaní tovaru a služby
- §20 pri nadobudnutí tovaru z EÚ
- §21 pri dovoze tovaru
Z toho mi vychádza , že pri zahran.fa za služby z EÚ sa riadím § 19 a tam sa hovorí , že daň.povinnosť vzniká dňom dodania služby.
alexaneta
30.07.04,10:01
annamac to súhlasím ja som hovorila len o prepočte lebo si uviedla že dňom daňovej povinnosti tá ti vzniká dňom dodania služby ale prepočítať máš dňom vyhotovenia fa.... asi si nerozumieme
alexaneta
30.07.04,10:03
prepáč máš pravdu už to motám čím viac do toho pozerám stále to beriem ako tovar nie ako službu beriem späť musím sa zobudiť
martina
30.07.04,10:44
Ja tomu nerozumiem. Keď mám zvlášť faktúru za dopravu viažucu sa k inej faktúre za tovar, každá má iný dátum vystavenia, tak ako mám prepočítať sumu na slovenské koruny. Ktorý dátum mám použiť, veď v tom sa nevyzná ani svätý.

Urobím chybu, ak prepočítam obidve faktúry dátumom vystavenia faktúry za tovar? Veď týmto dátumom mi vzniká daň. povinnosť pri nadobudnutí toho tovaru. Faktúra mi príde vždy s tovarom (dovezie ju prepravca), z toho mi vyplýva, že v ten deň bola uskutočnená aj doprava - vznik daňovej povinnosti.
Annamac
30.07.04,13:23
Pre Alexaneta - plne súhlasím ( s tým domotaním ) . Ja mám tiež narobené ťaháky a stále do nich pozerám . Nová DPH nás bude ešte dlho trápiť . Ale asi si napomôžeme .Prajem Ti pekný deň.
ESTER
31.07.04,15:55
Pre Martinu.
Pri tovare ti vzniká daňová povinnosť podľa § 20 odst. 1 písm a) alebol b) a k tomuto dňu vypočítaš výšku DPH pre samozdanenie.
Pri preprave ti vzniká daňová poinnosť podľa § 19 ods. 6 - t.j. dňom vyhotovenia.
martina
01.08.04,05:01
Pre Ester:

Ale §19 ods. 6 sa odvoláva na §9 ods. 4 a to je komisionálny predaj. A v mojom prípade nejde o komisionálny predaj. Nám dodávateľ dopraví tovar, ktorý si mi zaradíme ako majetok. A tiež mi nie je jasné, akým dátumom mám prepočítať kurz pri zaradení tohto majetku.
ESTER
01.08.04,10:57
Pre Martinu.
Takže pri preprave je deň daňovej povinnosti určený podľa §19 ods. 2 - dňom dodania (dňom, kedy je služba poskytnutá). To platí pre účely DPH.
Pre účely účtovníctva platí, že ak nie sú dohodnuté špecifické podmienky prechodu vlatníckeho práva k tovaru, tak deň splnenia dodávky je považovaný za deň uskut. účt.prípadu, a k tomuto dňu sa uskutoční prepočet ceny tovaru včetne prepravy na účely účtovníctva.
Mikolajova
21.08.06,09:26
Ahojte všetci, ako to je ak sme urobili opravu HIM v EU odovzdané 25.07.2006 a faktúra vystavená 27.07.2006. Akým kurzom prepočítať faktúru?
alušik
28.08.06,06:29
Nechcem zadávať úplne novú tému. Poraďáci, prosím Vás, poradíte? Dostala som teraz v auguste faktúru z ČR, ktorá je vystavená 12.5.2006, dátum dodania služby je 9.5.2006. Rozmýšľam, či môžem urobiť "samozdanenie" za mesiac august - proste, že by som v auguste dala do daňového priznania aj vznik daňovej povinnosti a aj odpočítala daň. Ide mi o toto - právo na odpočítanie dane mi je jasné - nemohla som ho uplatniť skôr, ako mám obdržanú faktúru, ale nie je mi jasná daňová povinnosť. V zákone sa píše:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Tak uvažujem, či som povinná dať daňovú povinnosť do obdobia 5/2006 - keďže faktúra bola vyhotovená (ale nedoručená), alebo ju môžem uviesť vlastne na konci toho 3 mesiaca, v ktorom som ju obdržala.Nechcem už dávať dodatočné daňové priznanie za máj.
daniek
28.08.06,10:17
ale od 1.1.2005 už pri službe nemusíme mať k dispozícii faktúru na uplatnenie odpočtu stačí mať záznam podľa § 70 - daňová povinnosť vzniká v deň vyhotovenia faktúry alebo posledný deň tretieho kalendárneho mesiaca ak faktúra nebola vyhotovená.
alušik
30.08.06,05:51
Jedno je daňová povinnosť a iné uplatnenie práva na odpočítanie. Odpočítať daň určite nemôžeš, ak nemáš faktúru.;)
Milan Benka
30.08.06,06:00
ale od 1.1.2005 už pri službe nemusíme mať k dispozícii faktúru na uplatnenie odpočtu stačí mať záznam podľa § 70 - daňová povinnosť vzniká v deň vyhotovenia faktúry alebo posledný deň tretieho kalendárneho mesiaca ak faktúra nebola vyhotovená.

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c)pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.



Myslím si, že tá fa je potrebná k uplatneniu odpočtu.
Čo sa týka daňovej povinnosti - súhlasím.


§492b)
ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
daniek
30.08.06,06:03
Odpočítať daň určite nemôžeš, ak nemáš faktúru.;)

ale môžeš od 1.1.2005 pozri § 51 ods. 1 písm. b)
alušik
30.08.06,07:49
Aj tak z toho teraz nie som múdrejšia... Do záznamov to predsa nemôžem zapísať skôr, ako mi je faktúra doručená. :confused:
renča1
30.08.06,08:57
Nechcem zadávať úplne novú tému. Poraďáci, prosím Vás, poradíte? Dostala som teraz v auguste faktúru z ČR, ktorá je vystavená 12.5.2006, dátum dodania služby je 9.5.2006. Rozmýšľam, či môžem urobiť "samozdanenie" za mesiac august - proste, že by som v auguste dala do daňového priznania aj vznik daňovej povinnosti a aj odpočítala daň. Ide mi o toto - právo na odpočítanie dane mi je jasné - nemohla som ho uplatniť skôr, ako mám obdržanú faktúru, ale nie je mi jasná daňová povinnosť. V zákone sa píše:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Tak uvažujem, či som povinná dať daňovú povinnosť do obdobia 5/2006 - keďže faktúra bola vyhotovená (ale nedoručená), alebo ju môžem uviesť vlastne na konci toho 3 mesiaca, v ktorom som ju obdržala.Nechcem už dávať dodatočné daňové priznanie za máj.

Ala skús pozrieť:
http://www.porada.sk/t25870-19-ods2-26-oneskorena-faktura-za-slubu-z-eu.html
alušik
30.08.06,10:08
Renka, ja som tú tému od Janky pozerala, no zistila som, že musím všetko čítať asi 3x. :D
Takže mi z toho vychádza, že budem musieť podať dodatočné priznanie za mesiac máj, kde uvediem daňovú povinnosť a odpočet teda uvediem až v daňovom priznaní za mesiac august...?
renča1
31.08.06,03:12
Určite treba podať dodatočné daň.priznanie, kvôli vzniknutej daňovej povinnosti, ktorá vznikla dňom vyhotovenia faktúry. Ak by však nebola vyhotovená faktúra, tak ako píše Janka v pripnutom linku, tak daňová povinnosť by ti vznikla 30.8.2006. (posledným dňom tretieho kalend.mesiaca nasledujúcom po kalendárnom mesiaci , kedy bola služba dodaná.) Bude pre teba jednoduchšie, ked pri podaní dodatočného daň.priznania si okrem daňovej povinnosti uplatníš aj nárok na odpočet dph, kde v konečnom dôsledku budeš mať 0,00.:)
alušik
31.08.06,05:33
Renka, no veď práve, že to by nebol problém dať dodatočne DPH a urobiť tam daňovú povinnosť, ale potom ma trápi to odpočítanie v tom istom mesiaci. Keď som čítala § 49-51, tak mi to nevychádzalo nejako jednoznačne. A aj Janka má v príspevku -
"Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v súlade s § 49 až 51 po obdržaní faktúry, t.j. v mesiaci september 2005." :confused:
renča1
31.08.06,05:46
Alenka, citujem z prip.linku " môžeš uplatniť odpočet pri obdržaní faktúry", ale načo uplatňovať odpočet neskôr, ked máš vystav.faktúru ktorá patrí do 5/06. Keď budeš podávať dodat.daňové priznanie a odvedieš daň.povinnosť máš nárok si uplatniť aj odpočet dph. Ide o slovíčko môžeš aj neskôr, ako sa rozhodneš, ale môžeš aj pri dodatoč.daňov.priznaní...., ak to spravíš budeš mať koneč.výsledok nulový a zdá sa mi to jednoduchšie.
daniek
31.08.06,06:08
"Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v súlade s § 49 až 51 po obdržaní faktúry, t.j. v mesiaci september 2005." :confused:

pri tovare by si to nemohla ale pri službe áno
alušik
31.08.06,06:13
Dievčatá, srdečná vďaka...:)
renča1
31.08.06,06:15
Aj tak z toho teraz nie som múdrejšia... Do záznamov to predsa nemôžem zapísať skôr, ako mi je faktúra doručená. :confused:

Faktúru budeš účtovať do toho mesiaca, kedy ti prišla v 9/06, ale podáš dodat.priznanie k dph a odvedieš daň.poivnnosť a zároveň si ju aj odpočítaš v 5/06. Daň si môžeš odpočítať v dalšom zdaň.období, ale načo, ked jednoduchší spôsob je taký, že si ju hned odpočítaš v tom období, ako odvedieš daň.povin.