Bunny
03.10.05,12:53
Čaute, mám takú otázočku...

Som spoločnosť, ktorá organizuje taká reklamné podujatie a na tomto reklamnom podujatí uskutočním tombolu. Podmienkou zaradenia do tomboly nieje zakúpenie žiadneho množstva mojich výrobkov, len proste moji zákazníci vypíšu taký leták, kde odpovedia na pár otázok a na základe toho budú zaradený do losovania. Potom niekto z nich vyhra cenu, ktorá tiež nie je mojim výrobkom.
Je nákup tejto ceny do tomboly pre mňa podľa Vás daňovým výdavkom a teda je tu možnosť odpočtu dph ?
Diky :)
Jana Acsová
03.10.05,17:14
Podľa môjho názoru záleží na cene výhry ... t.j. či to môže byť považované za reklamný predmet do 500 Sk. Nezáleží na tom, či sa jedná o cudzí výrobok, ale či je označený obchodným menom (logom) firmy. V prípade, že spomínaná výhra by bola v limite, doporučujem označenie obchodným menom. Ak výhra nie je v limite, mám za to, že ju nemožno považovať za daňový výdavok a záleží na účtovnej jednotke (daňovom subjekte), ako si spomínaný výdavok zaklasifikuje pri nákupe. Ak ho rovno nakúpi ako výhru do tomboly, nie je nárok na odpočítanie dane a nevznikne ani daňová povinnosť pri ich poskytnutí výhercom.
Ak budú výhercovia fyzické osoby, upozorňujem na § 43 ods. 3 písm. d a § 9 ods. 2 písm. n Zákona o dani z príjmu, ktoré hovoria o zrázkovej dani a prípadnom oslobodení výhry poskytnutej FO.

Viac sa v tejto chvíli nedá napísať, nakoľko chýbajú ďalšie info.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Bunny
04.10.05,13:05
ahoj AVO,
ani nevieš ako som rada že sa niekto ozval na tento dotaz.
Tie predmety z tomboly nie sú do 500,--Sk ani nie sú označené obch. menom firm.
Sú to proste nakúpené napr. elektrospotrebiče alebo rekreac. pobyt, ktorý vyhrá výherca v tombole na prezentačnej akcii výrobkov firmy.
ale chcem sa spýtať... prečo pozor na § 43 ods. 3 d. Ved ten hovorí len o zrážke z peňažnej ceny... a toto bude napr. ako som hovorila elektrospotrebič.. hm? či mi niečo ušlo? :)
Jana Acsová
04.10.05,14:43
V tejto súvislosti som chcela iba upozorniť na povinnosti výhercu a uviedla som súvisiace §§, preto aj spomínaný § 43 ods. 3 písm. d, ktorý sa týka zdanenia výhier (v tomto prípade peňažných). Rovnako som upozornila na § 9 v súvislosti s oslobodením výhier, nakoľko informácie neboli úplné na riešenie problematiky, t.j. iba som navádzala na ďalší postuphttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.