Dana7
03.03.10,17:49
Dobrý deň,

prečítala som tému osobný verzus firemný účet a vcelku sa s tými názormi nedá nesúhlasiť. Ale teraz mi jedna klientka doniesla doklady. Má len osobný účet, a na výpise absolútny guláš. Príjmy z podnikania, platby kartou za nákup kancelárskych potrieb, ale aj v potravinách. Inkaso, tankovanie, výbery z bankomatov, proste absolútne všetky možné pohyby, dokonca aj povolené prečerpanie, takže aj úver. Prosím len o radu, či pre jednoduchosť účtovania môžem účtovať tie výdavky a príjmy, ktoré tam nájdem a súvisia s podnikaním účtovať cez pokladňu a o účte vôbec neúčtovať?

Ďakujem za každý nápad.
m.hladka
03.03.10,17:05
Mal by sa priložiť k účtovníctvu doklad o úhradach, v tomto prípade bankový účet.
Všetky úhrady nesúvisiace s podnikaním treba dať na osobnú spotrebu (inkaso, osobné nákupy atď.) Nech si to majiteľka potom na DU obháji, prečo tak a nie inak.
Alebo zrátať príjem a výdaj a hodiť to na paušal, ak to lepšie vychádza.
Samozrejme, patrične ohodnotiť naviac prácu!
Zita5
03.03.10,17:07
Mne sa nezdá správne účtovať to cez pokladňu , ak je pohyb na bežnom účte .Ak na ten účet chodia podnikateľské príjmy, to znamená, že tento účet používa v súvislosti s podnikaním a z uvedeného dôvodu mala by mať účet ohlásený na DU ,že ho používa.Za neohlásenie sú možné sankcie .To ju treba upozorniť .

Ja by som skôr postupovala tak , že by som ú bežnom účte účtovala a súkromné platby účtovala do VNZD.
Dana7
03.03.10,17:26
Ďakujem za rady, a už dnes viem, že účtovníctvo tejto pani robím prvý a posledný raz. Ak by som čo i len tušila, koľko s tým bude práce navyše, tak jej rovno poviem, nech si nájde niekoho iného.

Ale čo už. Kto sa dal na vojnu musí bojovať.
Dana7
03.03.10,17:27
Mne sa nezdá správne účtovať to cez pokladňu , ak je pohyb na bežnom účte .Ak na ten účet chodia podnikateľské príjmy, to znamená, že tento účet používa v súvislosti s podnikaním a z uvedeného dôvodu mala by mať účet ohlásený na DU ,že ho používa.Za neohlásenie sú možné sankcie .To ju treba upozorniť .

Ja by som skôr postupovala tak , že by som ú bežnom účte účtovala a súkromné platby účtovala do VNZD.

Veď práve, v súvislosti s podnikaním je tam akurát ten 1 príjem mesačne. Všetko ostatné je viac menej súkromná spotreba, a sú to mesačné výpisy na 5 - 6 stranách.
Zita5
03.03.10,17:32
Veď práve, v súvislosti s podnikaním je tam akurát ten 1 príjem mesačne. Všetko ostatné je viac menej súkromná spotreba, a sú to mesačné výpisy na 5 - 6 stranách.
Joj tak to je veľa na ten jeden príjem .Tak ako sa písalo vyššie teda , fotokopiu bankového výpisu a zaúčtovať príjem .Ale ak by sa o účte neúčtovalo , tak ten príjem potom cez uzávierkové operácie by som účtovala .