verca2
03.03.10,22:16
Zaujímal by ma váš názor na túto skutočnosť:

Prenajímam nehnuteľnosť. Nájomcom okrem pevnej zložky nájmu fakturujem aj pohyblivú zložku, ktorú tvorí: spotreba energie, vody, tepla, strážna služba, komunálny odpad a upratovanie. Pohyblivú zložku vyúčtovávam raz za rok, najneskôr do 31.3. nasledujúceho roka. Platia mi mesačne zálohy.

Novela platná od 1.1.2010 hovorí v §19 odst. 6)Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná...

Vyúčtovanie na ročnej báze v prípade energií je o.k., nakoľko z pohladu Z.o DPH ide o dodanie tovaru (§8 odst.1 písm.b) ). Ale čo v prípade služieb? Je mojou povinnosťou od 1.1.2010 refakturovať služby podľa §19 odst.6, alebo je prijatím platby a vystavením daňového dokladu splnená povinnosť...

:D:D
Vladimír Ozimý
05.03.10,08:01
Od 1.1.2010 boli aj opakované služby ak sa obstarávajú vo vlastnom mene pre inú osobu zahrnuté do § 19 ods. 6 zákona o DPH. Avšak stále platí ustanovenie § 19 ods. 4 zákona, t.j. ak prijímate zálohy, mali by ste postupovať týmto ustanovením. § 19 ods. 6 by som použil za predpokladu že mám doklad na základe ktorého "refaktúrujem" skutočne dodanú službu a nie zálohy...
verca2
05.03.10,09:05
Od 1.1.2010 boli aj opakované služby ak sa obstarávajú vo vlastnom mene pre inú osobu zahrnuté do § 19 ods. 6 zákona o DPH. Avšak stále platí ustanovenie § 19 ods. 4 zákona, t.j. ak prijímate zálohy, mali by ste postupovať týmto ustanovením. § 19 ods. 6 by som použil za predpokladu že mám doklad na základe ktorého "refaktúrujem" skutočne dodanú službu a nie zálohy...

Takže ak som správne pochopila, §19 odst. 6 by ste uplatnili iba vtedy, ak by ste mali doklad, na základe ktorého sa refakturuje, ale nemali prijatú platbu od nájomcu. Prijatie platby od nájmocu by som teda mohla považovať za splnenie daňovej povinosti..

Každopádne, podali sme dopyt na DRSR, ak príde odpoveď, dám vedieť :)
Ďakujem za názor;)
betka
06.03.10,20:10
Samozrejme.
Za nájom prijmem platbu vo výške 100 € 6.3.2010. Vznikne mi DP prijatím platby. Vystavím FA: Fa Vám nájom..... Dátum vystavenia 10.3. Dátum dodania 6.3.

Čo sa týka energií je to detto. DP mi taktiež vzniká prijatím platby za energie, aj keď ide o mesačnú splátku.
verca2
12.01.11,15:10
ahojte, po dlhšom čase sa vraciam k téme :-(

Keďže mne nájomcovia platia v príspevku spomínané zálohy pravidelne (mesačne), nikdy som sa nezamýšlala nad tým, ako by som postupovala, keby ani jeden z nájomcov neuhradil ani jednu zálohu. Riešime tu ale s kolegyňou takýto prípad.

Ako by ste postupovali poraďáci, resp. ako postupujete vy? Mesačne fakturujete zálohu (zálohová faktúra), mesačne vám chodia faktúry za dodaný tovar a služby, teda reálne je tovar a služba nájomcovi dodávaná, pričom vaše vyúčtovanie je viazané najneskôr do 31.3. nasledujúceho roka. Nájomca mi zálohu neuhradí. Vzniká mi vždy ku koncu mesiaca v zmysle §19 odst. 3 povinnosť vystaviť faktúru na danú zálohu?

ďakujem
verca2
26.01.11,07:22
Pripájam odpoveď na zadanú otázku:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje (§19 ods. 3).
Platiteľ dane si môže určiť za deň dodania ktorýkoľvek deň, najneskôr však posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Tento deň vzniká dodávateľovi daňová povinnosť, bez ohľadu na skutočnosť, či odberateľ za službu zaplatí.
Podľa § 19 ods. 4 ak je pred dodaním tovaru alebo služby prijatá platba, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Ak je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí.

odbor služieb pre verejnosť
oddelenie služieb ND
DR SR B. Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den,

Prenajimatel prenajima najomcovi nebytove priestory. Okrem pevneho najmu pozaduje aj odplatu vo forme pohybliveho najmu (spotreba medii, zohladnenie nakladov na poistenie nehnutelnosti, zohladnenie dani z nehnutelnosti vo vyske najmu). Platbu za tuto pohyblivu zlozku najmu pozaduje stvrtocne vopred zalohovou fakturou, pricom tento najom ma najomca povinnost uhradit v prvom mesiaci predchadzajuceho stvrtroka, za ktory sa platba pozaduje. Najomca ma urcenu predpokladanu vysku pohybliveho najmu vzhladom na charakter jeho cinnosti, pricom v marci nasledujuceho roka mu je vyhotovene vyuctovanie skutocnych nakladov podla realnej spotreby v priestoroch najmu. Vznika danova povinnost prenajimatelovi podla §19 ods. 3 danova povinnost posledny den daneho stvrtroku, za ktory pozadoval platbu aj v pripade, ak ziadnu protihodnotu od najomcu neobdrzal ? Ak neobdrzi ziadnu platbu od najomcu pocas viac ako 12 kalendarnych mesiacov, vznika mu danova povinnost podla §19 ods. 3, pis. a zakona o DPH ?

Dakujem za odpoved