pe3sorka
03.10.05,13:46
Prosím pekne poraďákov o radu:
Jeden s troch spoločníkov v s.r.o. sa rozhodol predať ešte v tomto roku svoj podiel ďalšiemu spoločníkovi.
Par.61 OBZ hovorí, že "podiel je miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní". Som v tomto začiatočníčka, ako určím čisté obchodné imanie?
Ďalej tento par. hovorí, že "výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účt.obd.v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti..." Čo to znamená že individuálnej? My máme len riadnu, ak sa nemýlim.
Budem Vám veľmi vďačná, ak mi poradíte.
KEJKA
03.10.05,19:02
Prosím pekne poraďákov o radu:
Jeden s troch spoločníkov v s.r.o. sa rozhodol predať ešte v tomto roku svoj podiel ďalšiemu spoločníkovi.
Par.61 OBZ hovorí, že "podiel je miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní". Som v tomto začiatočníčka, ako určím čisté obchodné imanie?
Ďalej tento par. hovorí, že "výška vyrovnacieho podielu sa určí na základe riadnej za účtovné obdobie predchádzajúce účt.obd.v ktorom zaniká účasť spoločníka v spoločnosti..." Čo to znamená že individuálnej? My máme len riadnu, ak sa nemýlim.
Budem Vám veľmi vďačná, ak mi poradíte.individuálnej účtovnej závierky - to je riadna závierka k 31.12.. ešte je konsolidovaná, mimoriadna.... ale to sa Vás netýka.
Ak spoločník chce predať obchodný podiel, urobíte zmluvu o prevode OP, cena sa určí dohodou medzi spoločníkmi.
účtovná cena OP je vlastné imanie spoločnosti, Majetok (aktíva) mínus záväzky. Ale treba zohľadniť aj iné kritériá, ktoré nie sú v účtovníctve.
Takže ty sa s tým netráp, povedz spoločníkom, ako to vychádza účtovne a trvaj na tom že sa musia dohodnúť oni.
pe3sorka
04.10.05,16:29
Ďakujem Ti Lidka veľmi za odpoveď. Zoberiem si teda súvahu za minulý rok, od majetku odpočítam záväzky a to by malo byť to čisté obchodné imanie?
KEJKA
04.10.05,17:21
áno.....................................
durisovad
04.10.05,19:44
Zo skusenosti viem, ze spolocnici sa obycajne na hodnote odkupovaneho, resp. predavaneho podielu dohodnu. Ak by sa nedohodli a dali by to na rozhodnutie sudu, mali by si byt vedomi (a oni aj su), ze poplatky a rozne ine s tym spojene naklady budu vyssie ako je hodnota podielu. Ty budes uctovat len zapisnicu z valneho zhromazdenia, kde bude napisane, ktory spolocnik prevadza svoj podiel na ineho spolocnika.