TheTiger
03.03.10,22:38
Od 02/09 pracujem v českej frme v Prahe a v roku 2009 som iný príjem nemal. V ČR budem podávať daňové priznanie aby som si tak mohol uplatniť daňovú zľavu na manželku a deti podľa zákonov ČR. Manželka je na materskej a aj s deťmi bývajú v SR, ja dochádzam na "týždňovky". Podľa zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia by som teoreticky mal mať stredisko životných záujmov v SR, mám ale aj brata s občianstvom ČR s rodinou žijúceho v Prahe (bývam v jeho byte) a tak by som sa mohol tváriť že mám stredisko životných záujmov aj v ČR a daňovú rezidenciu tak určiť až na základe toho kde sa prevažne zdržiavam, čo je ČR. Potreboval by som poradiť či by takáto úvaha bola obhájiteľná a pokiaľ by som si vybavil český daňový domicil, nemusel by som tak podávať DP v SR. Pokiaľ by som to takto neriešil a teda bol daňovým rezidentom SR, potrebujem poradiť s DP SR. Viem že môžem uplatniť metódu vyňatia príjmov z ČR, tým pádom bude daň nulová (metóda zápočtu mi vychádza horšie keďže daňové zľavy v ČR sú vyššie než tie v SR plynúce z nezdaniteľného základu). Nie je mi ale jasné ako je to s daňovým bonusom na deti. V ČR si ho uplatním (bude vo výške 3x10.760 CZK teda cca 1.221 €), v SR je ale len 3x235,92=707,76€). Mal by som toto zahrnúť do DP? Takto by mi teoreticky vznikol nedoplatok, lebo v ČR je vyšší než v SR. Rozdiel je cez 500€ a v takom prípade by som radšej riešil variantu s daňovým domicilom v ČR. DP v SR by som teraz musel podať s údajmi o zaplatenej dani v ČR ktoré mám od zamestnávateľa, tie sa ale po vysporiadaní DP v ČR zmenia kedže si v ňom uplatním zľavy na manželku a deti, a tak by som mal následne asi teoreticky podať dodatočné DP v SR. V riadnom by som daňový bonus na manželku a deti v ČR nezohľadňoval, to by šlo až v dodatočnom. Keby som sa na dodatočné vykašľal tak by som si teoreticky ulial daňový bonus na deti v oboch krajinách a neviem či by na to niekto prišiel. Drobnosťou ešte je že manželka mala jediný príjem vo výške 162,65 € a to ako autorský honorár ktorý jej nezdanili. Je pravdou že DP podávať nemusí a teda tento príjem nezdaní keďže v súčte jej príjem bol nižší než hranica na podanie DP 2.012,85 €? Ja by som ale tento príjem mal priznať v mojom DP keďže si na ňu uplatňujem nezdaniteľný základ (ak budem podávať DP v SR) resp. daňovú zľavu v DP v ČR. Rád sa dozviem názor niekoho fundovaného na túto sitáciu a ako ju vyriešiť čo najvýhodnejšie bez porušenia zákona? Vopred ďakujem za rady.