kath
03.03.10,21:49
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s účtovaním združenia - JÚ - v združení sme dvaja, každý žijeme v inom meste, vedieme internetový obchod bez centrálneho skladu, zatiaľ nemáme vedľajšie aktivity. Vedením účtovníctva som poverená ja - doteraz som viedla evidenciu faktúr, príjmov a výdavkov, potrebujem dať dokopy účtovníctvo za rok 2009 a neviem ako resp. prišla som na to, že to robím zle. Na Porade som si už prečítala príspevky týkajúce sa združenia, aj tak v tom však nemám celkom jasno.

Za rok 2009 (združenie vzniklo v októbri 2009) sme mali len zopár príjmov - objednávok tovaru, počiatočné výdavky (týkajúce sa spustenia obchodu - jeden výdavok som hradila ja, druhá FO ďalší výdavok - vyšší) a bežné výdavky (baliaci materiál, pošta, úhrada dodávateľom za tovar). Zisk sme v roku 2009 ešte nedosiahli, len pokrytie výdavkov.

Je potrebné všetky výdavky rozdeľovať v stanovenom pomere? Nestačí tej-ktorej Fo v združení vrátiť celú sumu výdavku, ktorý vynaložila a ktorý sa priamo týka fungovania obchodu? Je potrebné rozdeľovať aj takéto výdavky, ako napr. úhrada poštovného, ktorá sa vráti vo faktúre?

Zatiaľ som to totiž spravila takto - z príjmu som si jednoducho vrátila sumu môjho výdavku a druhej FO vrátila sumu výdavku, ktorý hradila ona - tieto úhrady prebehli až v januári. Ako to zaúčtovať resp. opraviť pokiaľ je to zle?

Ďalšia otázka: Ako sa formálne účtuje rozdelený výdavok? Zapíšem ako normálny výdavok, len dám sumu o polovicu nižšiu, alebo je potrebné niečo ďalšie?
Zita5
04.03.10,04:42
Ak ste zmluvne poverená osoba vedením účtovníctva pre združenie FO , tak pri účtovaní sa riadite :

Postupy JU
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Zákon o účtovníctve
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html

V priebehu roka pokiaľ dosahujete spoločne príjmy a výdavky nič nedelíte, riadne účtujete v časovom slede . Delíte výdavky a príjmy na konci roka v rámci nepeňažných uzávierkových operiácii.To znamená , že sa pridržiavate uvedeného § z Postupov JU , kedy k 31.12.bežného roka uzavriete účtovné knihy podľa :


Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku

1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa

1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),

1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),

1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,

b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,

c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Po ukončení roka vyhotovoíte Výkazy o majetku a záväzkoch , Výkaz o príjmoch a výdavkoch :

Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

(5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

V záverečnej fáze vytlačíte komplet celú závierku a každý člen obdrží po jednom exempláre , z čoho potom vychádza vo svojom osobitnom účtovníctve a taktiež aj vo vypracovaní daňového priznania .

Ešte Vám prikladám link
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Zita5
04.03.10,04:56
Dobrý deň,
potrebujem poradiť s účtovaním združenia - JÚ - v združení sme dvaja, každý žijeme v inom meste, vedieme internetový obchod bez centrálneho skladu, zatiaľ nemáme vedľajšie aktivity. Vedením účtovníctva som poverená ja - doteraz som viedla evidenciu faktúr, príjmov a výdavkov, potrebujem dať dokopy účtovníctvo za rok 2009 a neviem ako resp. prišla som na to, že to robím zle. Na Porade som si už prečítala príspevky týkajúce sa združenia, aj tak v tom však nemám celkom jasno.

Za rok 2009 (združenie vzniklo v októbri 2009) sme mali len zopár príjmov - objednávok tovaru, počiatočné výdavky (týkajúce sa spustenia obchodu - jeden výdavok som hradila ja, druhá FO ďalší výdavok - vyšší) a bežné výdavky (baliaci materiál, pošta, úhrada dodávateľom za tovar). Zisk sme v roku 2009 ešte nedosiahli, len pokrytie výdavkov.

Je potrebné všetky výdavky rozdeľovať v stanovenom pomere? Nestačí tej-ktorej Fo v združení vrátiť celú sumu výdavku, ktorý vynaložila a ktorý sa priamo týka fungovania obchodu? Je potrebné rozdeľovať aj takéto výdavky, ako napr. úhrada poštovného, ktorá sa vráti vo faktúre?

Zatiaľ som to totiž spravila takto - z príjmu som si jednoducho vrátila sumu môjho výdavku a druhej FO vrátila sumu výdavku, ktorý hradila ona - tieto úhrady prebehli až v januári. Ako to zaúčtovať resp. opraviť pokiaľ je to zle?

Ďalšia otázka: Ako sa formálne účtuje rozdelený výdavok? Zapíšem ako normálny výdavok, len dám sumu o polovicu nižšiu, alebo je potrebné niečo ďalšie?

Hrubo označené riešte cez vklady podnikateľa. Ak vloží do spoločného podnikania druhý člen finančné prostriedky , tak účtujete o príjme neovplyvňujúcom základ dane - vklad podnikateľa,ak si vyberie niektorí z členov finančné prostriedky zo spoločného podnikania , tak účtujete o výdavku neovplyvňujúcom základ dane- výber pre osobnú potrebu , alebo vrátenie podnikateľského vkladu . Samozrejme s tým , že si k tomu spravte analytickú evidenciu , aby bol prehľad o tom , kto koľko finančných prostriedkov vložil do spoločného podnikania .

Výhodné je viesť osobitne účtovníctvo u povereného na spoločnú činnosť združenia . Je to prehľadné .
kath
04.03.10,19:07
Ďakujem :)
Takže do svojho účtovníctva budem dávať všetky výdavky - všetky svoje + výdavky druhej FO, ktoré sa týkajú spoločného podnikania. Príjmy a výdavky rozdelím až pri účtovnej závierke. Ako vklad podnikateľa zapíšem teda aj priamo úhradu nejakého výdavku? Napr. ako druhá FO zaplatila priamo nejakú službu, ktorú sme potrebovali, dám to ako vklad podnikateľa? A keď som jej to v januári vrátila, tak je to vrátenie podnikateľského vkladu?

A v knihe pohľadávok a záväzkov budem tiež zaznamenávať tieto vklady - keďže je vklad v skutočnosti zaplateným výdavkom - ak zaplatí druhá FO, zaúčtujem to ako záväzok voči nej? Alebo to nie je potrebné zapisovať do pohľ. a záv.?
kath
04.03.10,22:53
Tak ma napadlo, nebolo by možné, aby mi druhá FO jednoducho faktúrovala svoje výdavky (súvisiace so spoločnou činnosťou) na preplatenie?
Lebo pokiaľ to funguje tak, ako som to pochopila (viď predchádzajúci príspevok), že teda úhrady výdavkov treba chápať ako vklady do podnikania = teda ich zaúčt. do príjmov, aby mohlo byť potom medzi výdavkami zaúčt. ich vrátenie mne alebo druhej FO, tak mi potom vychádzajú oveľa väčšie príjmy než reálne boli (pretože tieto výdavky = vklady?, boli vrátené až v januári). Z toho mi vyplýva, že som to buď pochopila nesprávne alebo to nesprávne účtujem... Jednoducho povedané, som z toho zmätená - ešte na OA sme sa JÚ takmer nezaoberali (len PÚ) a pri združení je to ešte komplikovanejšie.. Bola by som teda rada, ak by mi to mohol niekto ešte vysvetliť.
Zita5
05.03.10,04:06
Príjmy sa o vklad nezvýšia , nakoľko taký vklad do podnikania od člena združenia nemôže navýšiť základ dane , ten účtujete ako príjem neovplyvňujúci ZD - vklad podnikateľa.Čiže zdaniteľné príjmy Vám to nezvýši a teda ani nemôže ovplyvniť .Jedine nesprávnym účtovaním.

Ale vráťme sa na začiatok .Neviem ako tieto záležitosti máte ošetrené v Zmluve o združení .Ak tam máte uvedené že ste poverená osoba na vedenie účtovníctva , tak účtujete vo Vašom mene .

1/Ale je tu aj druhá možnosť účtovania . Každý člen združenia by mohol účtovať vo svojom účtovníctve o výdavkoch a príjmoch zo spoločnej činnosti s tým, že na konci roka by si v rámci uzávierkových operácii účtoval storno príjmov a storno výdavkov vo výške podielu druhého člena nazvem ho člen A. Tým by si znížil základ dane o výdavky a príjmy , ktoré mu nepatria .

2/Detto člen B.

3/Ďalšími uzávierkovými operáciami by si člen A navýšil príjmy a výdavky od člena B.

4/A v neposlednom rade by si člen B navýšil príjmy a výdavky od člena A.

Ono sa to veľmi ťažko vysvetľuje , tento spôsob sa mi zdá komplikovanejší , ako ten, ktorý som popísala v príspevku č.2
Zita5
05.03.10,04:21
Ďakujem :)
Takže do svojho účtovníctva budem dávať všetky výdavky - všetky svoje + výdavky druhej FO, nie druhej FO , to sú Vaše spoločné výdavky počas roka , to znamená účtujete o výdavku ako takom v plnej výške , ktorý ste vynaložili pre spoločné podnikanie ktoré sa týkajú spoločného podnikania. Príjmy a výdavky rozdelím až pri účtovnej závierke. Áno Ako vklad podnikateľa zapíšem teda aj priamo úhradu nejakého výdavku? Nie , to je len vklad podnikateľa,PNZD Napr. ako druhá FO zaplatila priamo nejakú službu, ktorú sme potrebovali, dám to ako vklad podnikateľa?Ak ste poverená osoba vedením účtovníctva, tak všetky doklady a všetky úhrady by mali ísť na Vaše meno .Nemiešať to . A keď som jej to v januári vrátila, tak je to vrátenie podnikateľského vkladu?

A v knihe pohľadávok a záväzkov budem tiež zaznamenávať tieto vklady - keďže je vklad v skutočnosti zaplateným výdavkom - ak zaplatí druhá FO, zaúčtujem to ako záväzok voči nej? Alebo to nie je potrebné zapisovať do pohľ. a záv.?Ak druhý člen Vám vloží do spoločného podnikania nejakú finančnú čiastku , tak to zaznamenávajte aj v Knihe záväzkov resp.vKnihe pohľadávok


Odpovede v krátkosti sú modrou farbou vyznačené .

Ja kvôli tomu chaosu a neprehľadnosti uprednostňujem vedenie účtovníctva ako takého pre združenie FO , aj napriek tomu , že Združenie nemá právnu spôsobilosť v osobitnom účtovníctve . To znamená všetky účtovne Knihy mám len na vedenie účtovnictva pre združenie /prosím nechytať ma za slovíčka, všetci už vieme že ak píšem na združenie , tak som si vedomá , že združenie nie je účtovnou jednotkou /.

Ja v tom vidím prehľad . Ani nebudete vedieť kde Vám hlava stojí , keď začneme so spôsobom , ja jej musím zaplatiť to , ona zasa mne tamto .....a bude z toho riadny guláš.Nebudete sa z toho vedieť spamätať a stále to bude neprehľadné .

Takže doporučujem osamostaniť účtovníctvo , kde by ste účtovali príjmy a výdavky výlučne zo spoločnej práce v združení .
Ak ste písali , že ste poverená osoba , tak nevidím v tom problém a nemiešajte hrušky s jablkami .

Okrem toho budete mať svoje osobitné účtovníctvo , do ktorého si v rámci uzávierkových operácii premietnete výsledok zo závierky z Vášho spoločného podnikania .



P.S. Ja viem , že som Vám to teraz domiešala , ale účtovanie v združení je riadna fuška .
Zita5
05.03.10,04:51
Tieto moje odpovede vychádzajú z môjho účtovania v združení a z možností ktoré máme . Inak nikde nenájdete žiaden predpis ,pokyn,usmernenie ako účtovať v združení FO .Toto je jedna zo zanedbaných oblastí , s ktorou sa roky nič nerobí . Každý si to robí svojim spôsob , pričom musíme dodržiavať všetky zákony a Postupy JU v súvislosti s účtovaním .
slavkavar
05.03.10,06:20
Zitka možem otázočku? Združenie - oprava a šitie odevov - 2 osoby. Počas roka si píšu peňažný denník príjmy výdavky všetko spolu - na konci roka po spočítaní sa suma príjmov a výdavkov delí dvomi a výsledok si da každá do svojho daňového priznania rovnakým dielom. Môže to byť aj takto? Pričom v daňovom v pznámkach uvediem výpočet spoznámkou že idee o združenie
Zita5
05.03.10,06:24
Zitka možem otázočku? Združenie - oprava a šitie odevov - 2 osoby. Počas roka si píšu peňažný denník príjmy výdavky všetko spolu - na konci roka po spočítaní sa suma príjmov a výdavkov delí dvomi a výsledok si da každá do svojho daňového priznania rovnakým dielom. Môže to byť aj takto? Pričom v daňovom v pznámkach uvediem výpočet spoznámkou že idee o združenie

Môže.
Ja v poznámkach vlastne identifikujem členov združenia , uvediem celkom príjem OVZD a celkom výdaj dosiahnutý spoločnou činnosťou a potom tam uvediem podiel na daňovníka , ktorého sa DP týka .Nezabudnite priložiť aj kópiu Zmluvy o združení .
slavkavar
05.03.10,06:59
super dakujem presne tak to robim len som to asi trošku zle popísala ešte raz Dakujem.