vierka22
03.03.10,23:32
Poraďáci neporadíte mi? Mám živnostníka, ktorý faktúruje práce/služby / do Nemecka. Príjem /pohľadávky/ do Nemecka. Ako urobiť DP B tieto príjmi vyňať ako príjem do zahraničia? Príjem do Nemecka je vyšší ako základ dane. Vierka 22 Ďakujem všetkým vopred. Veľmi by mi to pomohlo.
Rozalka
03.03.10,22:41
Nejasná otázka:
fakturuje služby do Nemecka a príjmy má tiež do Nemecka?


Akého typu sú tie príjmy?
Vzťahuje sa na ne metóda vyňatia?
Napíš, z akej činnosti príjmy plynuli.
Zoltán Kovács
03.03.10,23:17
Myslím si, že ide o klasický príjem podľa §6 ods. 2. Mali by to byť príjmy z podnikania (z formulácie otázky to vyvodzuje... fakturuje práce)
sattelitka
05.03.10,11:33
Poraďáci neporadíte mi? Mám živnostníka, ktorý faktúruje práce/služby / do Nemecka. Príjem /pohľadávky/ do Nemecka. Ako urobiť DP B tieto príjmi vyňať ako príjem do zahraničia? Príjem do Nemecka je vyšší ako základ dane. Vierka 22 Ďakujem všetkým vopred. Veľmi by mi to pomohlo.

podľa mňa tie príjmy spadajú do "príjem zo živnosti" (ak teda má živnostenský list registrovaný na Slovensku. Príjem automaticky musí byť vyšší ako základ dane. Lebo príjem -(mínus) výdavky = základ dane. Takže odčítaš výdavky (všetky preukázateľné, alebo paušálne 40% (ak má v ŽL remeselnú výrobu tak 60%)) a vyjde ti ZD. Vpisuješ do DP "B" oddiel VI riadok 2 a ono ťa to už naviguje ďalej!Ale pozor, závisí aj koľko dní v danom roku pracoval v Nemecku.:)
vierka22
06.03.10,22:18
Podnikateľ FO má príjem z Nemecka vykonáva pre Nemeckého podnikateľa služby /je to potrubárčina/ Mám jeho príjem v DP B dať do riadku 82 úhrn príjmov zo zdrojov v zahraničí. Ten príjem je väčší ako základ dane. ďakujem Vierka 22
vierka22
06.03.10,22:23
Ďakujem za odpoveď. To mi je všetko jasné, ale ide mi o riadok 79 alebo 82 oddieli X. Tam mám napísať príjem vyňatý? Tie nemecké faktúry? On mal aj príjem zo Slovenska. Tak keď tam napíšem ten príjem z Nemecka skutočný tak je väčší ako základ dane. Vierka 22
abel
06.03.10,22:57
Ďakujem za odpoveď. To mi je všetko jasné, ale ide mi o riadok 79 alebo 82 oddieli X. Tam mám napísať príjem vyňatý? Tie nemecké faktúry? On mal aj príjem zo Slovenska. Tak keď tam napíšem ten príjem z Nemecka skutočný tak je väčší ako základ dane. Vierka 22
Vierka, príjmy zo živnosti mu nemôžeš dať medzi vyňaté príjmy. Vyňatie sa týka len tých príjmov, ktoré už boli v zahraničí zdanené, čo predpokladám nie je jeho prípad - pozri si §45 zákona o dani z príjmov.
vierka22
06.03.10,23:14
Ďakujem Ti veľmi pekne to bola najvýstižnejšia odpoveď to som chcela vedieť, lebo robila som pred tým DP A a tam som príjem vyňala a teraz pri DP B som spanikárila. A neviete mi náhodou poradiť musí táto FO neplatca podávať súhrnný výkaz keďže faktúruje nemeckému podnikateľovi? A ako je to keď niekto nakupuje tovar z EÚ. Prepáčte, že Vás obťažujem toľkými otázkami naraz, ale dali ste mi zatiaľ najvystížnejšiu odpoveď. Ešte raz ďakujem. Vierka22
abel
06.03.10,23:23
Ak nie je platiteľom DPH a poskytuje SLUŽBY, je povinný sa zaregistrovať podľa §7a zákona o DPH ešte pred vystavením prvej faktúry v roku 2010 a takisto je povinný podať súhrnný výkaz.

Ak neplatiteľ DPH nakupuje v zahraničí tovar, dodávateľ mu ho predá aj s DPH. Ak však tento neplatiteľ nakúpi tovar za viac ako 13 941,45 eura, musí sa registrovať podľa §7 zákona o DPH. Ak mu to však hrozí, výhodnejšia je registrácia podľa § 4.

§7 ods.1)
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
vierka22
07.03.10,15:20
Abel, ďakujem Ti za vyčerpávajúcu odpoveď, veľmi mi to pohlo, ešte raz díky si dobrý!! Vierka 22
vierka22
14.05.10,17:49
Andyke.Potrebujem poradiť ak môžeš a máš čas.Mám klienta,ktorý mal v roku 1992-2001 živnosť. Dňa 30.11.2001 ukončil živnosť a všetky poisťovne vysporiadal, čo sa bez toho ani nedalo ukončiť živnosť. Dňa 26.04.2010 mu prišla výzva na 279 Eur zaplatiť za rok 2000-2001. On vtedy dostal aj potvrdenie keď zrušil živnosť, ale po rokoch to potvrdenie vyhodil ako sa má brániť, Podať odvolanie a čo tam napísať, Prosím poraď ak môžeš budem Ti vďačná! Vierka 22