Ejo
04.03.10,08:21
Dobrý deň. Ak podnikateľ vykonáva čistenie prádla, do knihy jázd /nezaradené auto v podnikaní/ počíta tie kilometre, ktoré prejazdil s výkonom tejto činnosti, ale ako to vydokladovať, myslím tie kilometre. Bločky z nákupov mám. Len potrebujem k tomu dodatočne spraviť knihu jázd.
Poradíte?
Zita5
04.03.10,07:23
Knihu jázd si musí robiť podnikateľ. Však Vy neviete kde jazdí .
Ejo
04.03.10,07:27
Knihu jázd si musí robiť podnikateľ. Však Vy neviete kde jazdí .
Ale keď oni nevedia. :mad: Priniesli mi bločky z nákupu PHM a nakoľko im vychádza vysoká daň, využijú sa aj tieto nákupy. Dodatočne treba spraviť knihu jázd aby som tie bločky mohla dať ako VOZD. A samozrejme odomňa čakajú radu.
Zita5
04.03.10,07:31
Ale keď oni nevedia. :mad: Priniesli mi bločky z nákupu PHM a nakoľko im vychádza vysoká daň, využijú sa aj tieto nákupy. Dodatočne treba spraviť knihu jázd aby som tie bločky mohla dať ako VOZD. A samozrejme odomňa čakajú radu.

Za nezaradené auto do obchodného majetku bločky do výdavkov účtovať nemôžete .

Ja viem že čakajú radu , ale iné je ak Vám podnikateľ dá evidenciu jázd aspoň v zošite napísanú, kde v skutočnosti jazdil , ale takto nemáte v ruke nič a tým pádom si budete jazdy vymýšľať . Ak sa niečo pri kontrole prejaví , tak automaticky , kto je vinný ...jedine účtovník .Nerobila by som to .Ale samozrejme je na Vás .
Ejo
04.03.10,07:42
Za nezaradené auto do obchodného majetku bločky do výdavkov účtovať nemôžete .

Ja viem že čakajú radu , ale iné je ak Vám podnikateľ dá evidenciu jázd aspoň v zošite napísanú, kde v skutočnosti jazdil , ale takto nemáte v ruke nič a tým pádom si budete jazdy vymýšľať . Ak sa niečo pri kontrole prejaví , tak automaticky , kto je vinný ...jedine účtovník .Nerobila by som to .Ale samozrejme je na Vás .
Samozrejme, súhlasím s Vami. Dám im vypísať knihu jázd, nech si zapíšu kilometre, ktoré súviseli s podnikaním. Bločky z nákupov počas roku dám ako VNZD a ku koncu roku z vykázaných kilometrov prepočítam náhradu a zaúčtujem do VOZD. Dúfam, že tento postup bude správny. A ešte by som sa spýtala, ak vykážu viac kilometrov a náhrada by bola viac, a bločkov je menej, to by vadiť nemalo, však?
Ejo
04.03.10,08:00
Pri výpočte výdavku počítam cenu PHM z bločkov? Ten nákup musí byť zhodný s dátumom najazdených kilometrov?
Zita5
04.03.10,08:08
Pri výpočte výdavku počítam cenu PHM z bločkov? Ten nákup musí byť zhodný s dátumom najazdených kilometrov?

Bločkami sa dokladuje cena PHM . Ak natankuje napr. 50 litrov dnes , tak na tento blok môže jazdiť aj zajtra .Ak má stále v nádrži PHM podľa daného bloku a danej ceny .

Ja osobne si robím aj takúto rekapituláciu bločkov PHM . Ak máte bločky PHM v mesiaci môžete spraviť aj priemernú cenu .Ak robíte Knihu jázd cez SW , tak tam zadávate cenu podľa nákupu .
Ejo
04.03.10,08:31
Bločkami sa dokladuje cena PHM . Ak natankuje napr. 50 litrov dnes , tak na tento blok môže jazdiť aj zajtra .Ak má stále v nádrži PHM podľa daného bloku a danej ceny .

Ja osobne si robím aj takúto rekapituláciu bločkov PHM . Ak máte bločky PHM v mesiaci môžete spraviť aj priemernú cenu .Ak robíte Knihu jázd cez SW , tak tam zadávate cenu podľa nákupu .
Super je tá pomocka. Takže ak som dobre pochopila, dátum z nakúpeného PHM by mal sedieť približne s kilometrami vykázanými v knihe jázd.
napr. nákup 15.01. - 16 litrov, tak v knihe jázd by mal vykázať kilometre z týchto 16 litrov. Chápem to správne?
Zita5
04.03.10,08:33
Super je tá pomocka. Takže ak som dobre pochopila, dátum z nakúpeného PHM by mal sedieť približne s kilometrami vykázanými v knihe jázd.
napr. nákup 15.01. - 16 litrov, tak v knihe jázd by mal vykázať kilometre z týchto 16 litrov. Chápem to správne?

Pokiaľ jazdil z dôvodu podnikania tak áno .
Ejo
04.03.10,08:37
Pokiaľ jazdil z dôvodu podnikania tak áno .
Ďakujem pekne za radu!!!!!!:)
deni27
04.03.10,08:44
Chcela by som sa opýtať či aj pre rok 2010 je paušálna náhrada za km 0,183 Eur. ďakujem
jana007
04.03.10,08:48
áno
Duša
04.03.10,09:35
prosím Vás, náhrada 0,183 Eura/1km platí od 1.1.2009? ďakujem.
truch
04.03.10,10:25
Prikladám "moju knihu jázd" aj s vyúčtovaním
Ejo
04.03.10,17:54
Ak vyúčtovanie za PHM zaúčtujem ku koncu roku /za celé obdobie 01-12/ účtujem cez pokladňu, alebo cez uzávierkový doklad?
Zita5
04.03.10,18:14
Ak vyúčtovanie za PHM zaúčtujem ku koncu roku /za celé obdobie 01-12/ účtujem cez pokladňu, alebo cez uzávierkový doklad?
Ja by som sa priklonila , ak to je za celý rok , tak použiť uzávierkové operácie.
Ejo
04.03.10,18:23
Ja by som sa priklonila , ak to je za celý rok , tak použiť uzávierkové operácie.
Len rozmýšlam, či nevadí, že to nejde cez pokladňu. Alebo by som zaúčtovala všetky pokladničné doklady počas roka z nákupu ako VOZD a ku koncu roku cez uzávierkové operácie doúčtovala podľa vyúčtovania /za celý rok/. Použila som Vaše super pomocky a vyšlo mi, že nákup bol cca 500,- eur al vyúčtovanie, čo može ísť do výdavkov cca 1.100 eur. Dúfam, že mi už v tejto problematike svitá.:confused:
AXULKA1
04.03.10,18:33
máte zaplatenú daň z motorového vozidla???
Ejo
04.03.10,18:35
máte zaplatenú daň z motorového vozidla???
Áno, je zaplatená!!!!
Manual
04.03.10,18:45
Ak vyúčtovanie za PHM zaúčtujem ku koncu roku /za celé obdobie 01-12/ účtujem cez pokladňu, alebo cez uzávierkový doklad?
Obidva spôsoby môžeš použiť ale ak máš v pokladni dostatok hotovosti, takto máš dobrú príležitosť ju odčerpať. V skutočnosti SZČO nakupoval PHL na účely podnikania, tak predsa musel na nákup použiť financie buď z pokladne alebo z BU, tak prečo ich neodčerpať ?
ego.mc
04.03.10,18:47
Len rozmýšlam, či nevadí, že to nejde cez pokladňu. Alebo by som zaúčtovala všetky pokladničné doklady počas roka z nákupu ako VOZD a ku koncu roku cez uzávierkové operácie doúčtovala podľa vyúčtovania /za celý rok/. Použila som Vaše super pomocky a vyšlo mi, že nákup bol cca 500,- eur al vyúčtovanie, čo može ísť do výdavkov cca 1.100 eur. Dúfam, že mi už v tejto problematike svitá.:confused:
Prečo by to malo vadiť. Ide o daňové výdavky podobne ako odpisy DHM.
Naopak, o pokladničných dokladoch za PHM neúčtujete, tie slúžia iba na stanovenie ceny PHM pri vyúčtovaní cesty.
Ejo
04.03.10,18:49
Obidva spôsoby môžeš použiť ale ak máš v pokladni dostatok hotovosti, takto máš dobrú príležitosť ju odčerpať. V skutočnosti SZČO nakupoval PHL na účely podnikania, tak predsa musel na nákup použiť financie buď z pokladne alebo z BU, tak prečo ich neodčerpať ?
Takže postup v príspevku č. 17 by mohol byť správny.
Manual
04.03.10,18:51
Máš na výber, oba spôsoby sú správne
Ejo
04.03.10,18:54
Ďakujem každému za radu. Cez poradu sa dá veľa naučiť.
Ejo
04.03.10,19:00
máte zaplatenú daň z motorového vozidla???
Za auto, ktoré sa používalo v podnikaní v r. 2009 sa robilo DP do 31.01.2010 a aj úhrada dane, však?
Zita5
05.03.10,04:28
Len rozmýšlam, či nevadí, že to nejde cez pokladňu. Alebo by som zaúčtovala všetky pokladničné doklady počas roka z nákupu ako VOZD a ku koncu roku cez uzávierkové operácie doúčtovala podľa vyúčtovania /za celý rok/. Použila som Vaše super pomocky a vyšlo mi, že nákup bol cca 500,- eur al vyúčtovanie, čo može ísť do výdavkov cca 1.100 eur. Dúfam, že mi už v tejto problematike svitá.:confused:

Nákup neúčtujte do výdavkov . prečo to miešať . Vyúčtujete cestovné náhrady a je to aspoň prehľadné .
Zita5
05.03.10,04:29
Za auto, ktoré sa používalo v podnikaní v r. 2009 sa robilo DP do 31.01.2010 a aj úhrada dane, však?

Áno.
Ejo
05.03.10,06:09
Zita5, ďakujem pekne za radu. Dám všetko ku koncu roka cez UO.
Zita5
05.03.10,06:13
Zita5, ďakujem pekne za radu. Dám všetko ku koncu roka cez UO.

Ešte upozorňujem na nasledovné :



Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.

Dúfam že vo Vašom prípade ide o vozidlo , ktoré spĺňa podmienky .
Ejo
05.03.10,06:18
Ešte upozorňujem na nasledovné :



Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.

Dúfam že vo Vašom prípade ide o vozidlo , ktoré spĺňa podmienky .
Áno v TP je majiteľ a má uvedené aj IČO, ale zaradené do OM nebolo.
Ejo
10.03.10,20:50
A niečo som prešvihla. V TP auta je - nákladný automobil - N1. Zaradený do OM nie je. Takže si uplatním len náhradu za vykázané kilometre v knihe jázd?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ejo
11.03.10,04:41
A niečo som prešvihla. V TP auta je - nákladný automobil - N1. Zaradený do OM nie je. Takže si uplatním len náhradu za vykázané kilometre v knihe jázd?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Poraďte prosím.
Zita5
11.03.10,05:19
Katka0208
23.03.11,06:07
Prečo by to malo vadiť. Ide o daňové výdavky podobne ako odpisy DHM.
Naopak, o pokladničných dokladoch za PHM neúčtujete, tie slúžia iba na stanovenie ceny PHM pri vyúčtovaní cesty.

ak sa o dokladoch za PHM neúčtuje, tak v čo v prípade, ak boli vo väčšine prípadov hradené kartou z podnik. účtu ? musím to predsa zaúčtovať.... ako VNZD... a ostatné, ktoré boli hradené v hotovosti? ďakujem
Katka0208
23.03.11,07:22
prosím...
Alena T.
23.03.11,11:03
ahojte poraďáci, prosím Vás o radu... živnostník pracuje v zahraničí, kde dochádza svojím autom. nebol by s tým problém, lenže v apríli 2010 ho vyradil z účtovníctva, ale stále s ních chodí na tie služobné cesty. to si už nemôže uplatniť paušálnu náhradu za použitie vozidla?
Jozef Varchol
23.03.11,23:01
prosím vás -ak robím knihu jázd /nefiremné auto sukromne auto/

1., -musím písať aj celkové km z tachometra ?
2.,-učel cesty -stačí - služobne alebo to nejako poisovať ?
3.,-píšem len jazdy za účelom podnikania?

dík....
veronikasad
23.03.11,23:08
prosím vás -ak robím knihu jázd /nefiremné auto sukromne auto/

1., -musím písať aj celkové km z tachometra ? nie
2.,-učel cesty -stačí - služobne alebo to nejako poisovať ? vhodný je podrobnejší popis
3.,-píšem len jazdy za účelom podnikania? ano

dík....

odpoveď v texte.

Predpokladám, že sa pýtaš na rok 2010, splnil si si oznamovaciu povinnosť, podal DP k dani z mot.vozidiel a do konca januára 2011 aj DzMV zaplatil.
Jozef Varchol
23.03.11,23:17
vďaka,
tie ostatne veci mám urobene.....
marjankaj
24.03.11,03:37
ahojte poraďáci, prosím Vás o radu... živnostník pracuje v zahraničí, kde dochádza svojím autom. nebol by s tým problém, lenže v apríli 2010 ho vyradil z účtovníctva, ale stále s ních chodí na tie služobné cesty. to si už nemôže uplatniť paušálnu náhradu za použitie vozidla?

Ak nejde o osobný automobil(teda v TP nie je M) tak nemá nárok na paušálnu náhradu.
Katka0208
24.03.11,06:03
ak sa o dokladoch za PHM neúčtuje, tak v čo v prípade, ak boli vo väčšine prípadov hradené kartou z podnik. účtu ? musím to predsa zaúčtovať.... ako VNZD... a ostatné, ktoré boli hradené v hotovosti? ďakujem


ešte skúšam... neporadí mi niekto v tomto chaotickom čase.... ?
karinke
27.03.11,06:32
Dobrý deň, prosím o radu a vopred ďakujem za odpoveď. SZČO neplatca DPH nemá auto zaradené v majetku, TP je na jeho meno. Neuplatňuje si v priebehu roka PHM ani žiadne náklady súvisiace s opravou a pod. Daň z mot.vozidiel je zaplatená. Ide mi o cesťák. Vozidlo využíva na služobné účely keď chodí za klientmi. Prečítala som si tu snáď všetko, len potrebujem uistiť, či som to pochopila správne. V TP vozidla je uvedená iba 1 spotreba paliva a to 9 l/100 km. SZČO mi dal cesťáky za minulý rok a napr. v 10/2010 najazdil 864 km. Keďže doklady o nákupe PHM nemám stiahla som si priemerné ceny PHL zo stránky štatistického úradu. Prosím o skontrolovanie, príp. opravenie výpočtu:

((864 km x 9) / 100) x 1,127 (cena nafty v 10/2010) = 87,64 EUR
864 km x 0,183 = 158,11 EUR

87,64 + 158,11 = 245,75 EUR - daňovo uznateľný náklad za 10/2010

Prosím skúsenejších o radu. Ďakujem
quercus3
27.03.11,09:01
ešte skúšam... neporadí mi niekto v tomto chaotickom čase.... ?
Ja to robim tak, ze ak to platil kartou, tak ked pride vypis z uctu to zauctujem ako VNZD, na konci mesiaca vyuctujem vsetky cestaky cez VPD, co uz je ale VOZD.
veronikasad
27.03.11,09:41
Dobrý deň, prosím o radu a vopred ďakujem za odpoveď. SZČO neplatca DPH nemá auto zaradené v majetku, TP je na jeho meno. Neuplatňuje si v priebehu roka PHM ani žiadne náklady súvisiace s opravou a pod. Daň z mot.vozidiel je zaplatená. Ide mi o cesťák. Vozidlo využíva na služobné účely keď chodí za klientmi. Prečítala som si tu snáď všetko, len potrebujem uistiť, či som to pochopila správne. V TP vozidla je uvedená iba 1 spotreba paliva a to 9 l/100 km. SZČO mi dal cesťáky za minulý rok a napr. v 10/2010 najazdil 864 km. Keďže doklady o nákupe PHM nemám stiahla som si priemerné ceny PHL zo stránky štatistického úradu. Prosím o skontrolovanie, príp. opravenie výpočtu:

((864 km x 9) / 100) x 1,127 (cena nafty v 10/2010) = 87,64 EUR
864 km x 0,183 = 158,11 EUR

87,64 + 158,11 = 245,75 EUR - daňovo uznateľný náklad za 10/2010

Prosím skúsenejších o radu. Ďakujem
bez dokladov o nákupe PHM si nemôže učtovať paušálne náhrady za využívanie súkr.mot.vozidla (nestačia orientačné ceny z netu).
quercus3
27.03.11,15:02
bez dokladov o nákupe PHM si nemôže učtovať paušálne náhrady za využívanie súkr.mot.vozidla (nestačia orientačné ceny z netu).


ale ak by mal minimálne jeden za mesiac už by si mohol, nie? veď doklad o nákupe PHM slúži na stanovenie ceny PHM pri výpočte náhrad ak som to správne pochopila.:confused:
karinke
28.03.11,11:41
A načo potom slúžia priemerné ceny PHL ktoré uvádza štatistický úrad? Niekde na porade som čítala, že toto stačí doložiť ak nemá bločky. Nemal dôvod nechávať si bločky o ktorých neúčtuje v účtovníctve. Alebo ak doloží za každý mesiac jeden bloček tak sa bude cena PHL brať z tohto dokladu a potom to bude v poriadku?
Alena T.
07.04.11,05:16
ďakujem
adriana3602
18.04.11,05:13
Prosím Vás o radu:
pracujem vo firme, ktorá vlastní 17 fir.áut , od začiatku založenia firmy sa neevidovali jazdy..to sú 2 roky. Musím spätne vystaviť knihu jázd. Čo všetko ešte potrebujem, aby som to robila správne...ako mám postupovať???
truch
18.04.11,05:22
Prosím Vás o radu:
pracujem vo firme, ktorá vlastní 17 fir.áut , od začiatku založenia firmy sa neevidovali jazdy..to sú 2 roky. Musím spätne vystaviť knihu jázd. Čo všetko ešte potrebujem, aby som to robila správne...ako mám postupovať???

Toto ti teda nezávidím:( Náklady musia byť preukázateľné a na to slúži kniha jázd. Ja by som to dorobila aj za tie dva roky, prípadná daňová kontrola by ti náklady nemusela uznať, čo ak máš pri niektorom aute za rok nadspotrebu?
katkap17
24.01.14,07:30
Ahojte chcem sa spýtať takú otázku, v knihe jázd mi vyšla náhrada za použitie mot. vozidla: Paušálna náhrada za 1 km: 0,183, Normovaná spotreba v l: 202,5, Paušálna náhrada v eur 411,75 a Náhrada za PHL v eur 280,5 - Náhrada spolu 692,25eur - túto celú sumu môžem dať do výdavkov, ale chcem sa spýtať na bločky, mám strašne veľa bločkov a neviem koľko ich môžem dať k tomuto vyúčtovaniu- či sa mám držať tej normovanej spotreby v l , toľko minul za mesiac a priložiť k tomu bločky že toľko aj natankoval prosím o jednoduchú radu z vlastnej skúsenosti Ďakujem
zuzana1009
07.02.14,07:38
Ahojte chcem sa spýtať takú otázku, v knihe jázd mi vyšla náhrada za použitie mot. vozidla: Paušálna náhrada za 1 km: 0,183, Normovaná spotreba v l: 202,5, Paušálna náhrada v eur 411,75 a Náhrada za PHL v eur 280,5 - Náhrada spolu 692,25eur - túto celú sumu môžem dať do výdavkov, ale chcem sa spýtať na bločky, mám strašne veľa bločkov a neviem koľko ich môžem dať k tomuto vyúčtovaniu- či sa mám držať tej normovanej spotreby v l , toľko minul za mesiac a priložiť k tomu bločky že toľko aj natankoval prosím o jednoduchú radu z vlastnej skúsenosti Ďakujem


Tak keď to vezmete z takého laického pohľadu tak predsa keď prešiel toľko kilometrov musel aj natankovať benzín ,na vodu auto nejazdí :), takže tými bločkami preukážeme, že chodil na tie pracovné cesty (ak sa jedná o SZČO s vlastným autom) a keby že Vám príde daňová kontrola tak to máte čím preukázať. Tiež sa o toto zaujímam niekde som čítala že sa to nemuselo ale od 01.01.2008 sa to zmenilo v zákone. Čiže ja by som tam priložila bločky v tej sume cca 280. 50 €.

Ale ak nám to može potvrdiť účtovníčka, ktorá má s týmto skúsenosť. Manželovi účtovníčka po minulé 2 roky dozadu priložila k vyúčtovaniu pracovnej cesty len bločky v hodnote cca100 eur, keď som sa na to pozerala myslím, si že to má zle. Pritom mu vypočítala náhradu tiež v sume cca 240 eur.