Boneta
03.10.05,14:31
Poraďáci prosím o radu. V roku 2003 firma kúpila sklad, ktorý mám zaúčt. na 021, a pozemok, kt. mám zaúčt. na 031.
V tomto roku bola dokúpená príjazdová cesta ku skladu. Citujem z kúpnej zmluvy:Predmetom tohoto prevodu sú idelálne podiely k pozemku parc. č.XXX - zastavaná plochy a nádvoria o výmere XXXm2, ktorý pozemok kupujúcim slúži ako prístupová cesta k ich nehnuteľnostiam. Na tomto pozemku je vybudovaná riadna prístupová cesta ohraničená obrubníkmi s beton. podkladom....
Zaujíma ma Váš názor na zaúčtovanie.
Boneta
05.10.05,10:00
Prosím, poraďte ako účtovať.
andrej_rv
05.10.05,18:09
Ja by som vychádzal z textu zmluvy - jedná sa len o spevnenú plochu, aj keď má vzhľad prístupovej komunikácie ohraničenej obrubníkmi. Betónové spevnené plochy nie je v zmysle stavebného poriadku možné považovať za stavbu ani pozemnú, ani inžiniersku, takisto ani za stavbu jednoduchú, ani tzv. drobnú. Tento pozemok by som teda nechal zaúčtovaný na účte 031. (Prepokladám, že na údajoch z katastra nie je uvedená ani časť kupovaného pozemku ako cesta resp. miestna komunikácia).
Boneta
06.10.05,06:38
Dakujem, zatial mám len kúpnu zmluvu, z ktorej som citovala.
andrej_rv
06.10.05,09:22
Ak bude k dispozícii napr. znalecký posudok so samostatným vyčíslením hodnoty pozemku a hodnoty spevnených plôch, je možné hodnotu pozemkov ponechať na 031 a hodnotu úprav zahrnúť do výdavkov ovplyvňujúcich daň. Ak by šlo naozaj o cestu, nie o spevnené plochy, zaúčtuje sa na 021 do 4. odpisovej skupiny.
Boneta
06.10.05,10:10
V tejto chvíli už mám výpis z katastra nehnuteľností, výpis z listu vlastníctva.Ako druh pozemku sa uvádza: zastavané plochy a nádvoria.
Kod spôsobu využívania pozemku: 13104 - Pozemky, na ktorých je dvor.
Nie je tam ani zmienka o ceste, takže predpokladám, že to budem účtovať len ako pozemok 031.Ano?