Emika
04.03.10,10:30
Zdravotná poisťovňa na základe žiadosti vrátila preplatok poistného 55,17 €. Zároveň časť preplatku použila na kompenzáciu nedoplatku z RZZP za r. 2008 - 115,81 €.
Na moju otázku či bol preplatok zdanený mi pracovníčka odpovedala, že ak to nie je v liste uvedené tak asi nie.

Preplatok vznikol niekedy v r. 2002-2004 keď sa ešte nerobilo RZ, pretože SZČO mal aj príjmy zo závislej činnosti.

Pretože mi poisťovňa nedokáže nejak normálne predložiť výšku predpisu a skutočných odvodov v tom období rozhodla som sa, že celú čiastku t.j. 115,81 + 55,17 dám ako zdaniteľný príjem. A zrazený nedoplatok 115,81 ako výdavok na poistné. Bude to v poriadku?
Zita5
04.03.10,09:35
Zdravotná poisťovňa na základe žiadosti vrátila preplatok poistného 55,17 €. Zároveň časť preplatku použila na kompenzáciu nedoplatku z RZZP za r. 2008 - 115,81 €.
Na moju otázku či bol preplatok zdanený mi pracovníčka odpovedala, že ak to nie je v liste uvedené tak asi nie.

Preplatok vznikol niekedy v r. 2002-2004 keď sa ešte nerobilo RZ, pretože SZČO mal aj príjmy zo závislej činnosti.

Pretože mi poisťovňa nedokáže nejak normálne predložiť výšku predpisu a skutočných odvodov v tom období rozhodla som sa, že celú čiastku t.j. 115,81 + 55,17 dám ako zdaniteľný príjem. A zrazený nedoplatok 115,81 ako výdavok na poistné. Bude to v poriadku?

Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?
dobrava
04.03.10,11:56
Prosím, poradí niekto?
1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.
Emika
04.03.10,14:24
Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?

Mám list zo zdravotnej poisťovne "vrátenie poistného - avízo" kde sa hovori, že na základe overenie opodstatnenosti žiadosti vracajú preplatok 55,17 € na účet /aj naozaj prišli :-)/, a kde zároveň oznamujú, že časť preplatku použili na kompenzáciu nedoplatku z RZZP r. 2008 v sume 115,81 €.
S pozdravom....

Nedoplatok bol vyrovnaný v súlade s podaným RZZP.

Ešte dopĺňam, že uplatňujem výdavky percentom.
Zita5
05.03.10,04:34
Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?

Mám list zo zdravotnej poisťovne "vrátenie poistného - avízo" kde sa hovori, že na základe overenie opodstatnenosti žiadosti vracajú preplatok 55,17 € na účet /aj naozaj prišli :-)/, a kde zároveň oznamujú, že časť preplatku použili na kompenzáciu nedoplatku z RZZP r. 2008 v sume 115,81 €.
S pozdravom....

Nedoplatok bol vyrovnaný v súlade s podaným RZZP.

Ešte dopĺňam, že uplatňujem výdavky percentom.

To znamená ,že si pripočítate k danému percentu výdavkov /neviem či použijete 40% alebo 60%/ + skutočne zaplatené zdravotné a sociálne poistenie + 55,17 - 115,81.
dobrava
05.03.10,10:48
Prosím, poradí niekto?
1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.
Prosím mal niekto takýto prípad?
dobrava
06.03.10,11:07
Prosím mal niekto takýto prípad?
Posúvam ...
Zdenka175
06.03.10,11:18
Prosím, poradí niekto?
1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.
čítala som v príspevkoch, že vrátený preplatok sa účtuje ako platby do fondov a znamienkom mínus, aby sa ponižil ten účet.
ivustek
06.03.10,11:24
1. pôvodnú platbu do fondov si účtovala ako VOZD v členení na fondy. V uzávierkových opreráciách by som tento výdaj ponížila o vrátený preplatok.Teda zaúčtovať mínusom.
2. ak si manželkine zaplatené poistné odčítala od príjmov, ale vrátili jej preplatok, logicky by sa mal pripočítať k príjmom.
dobrava
06.03.10,12:08
1. pôvodnú platbu do fondov si účtovala ako VOZD v členení na fondy. V uzávierkových opreráciách by som tento výdaj ponížila o vrátený preplatok.Teda zaúčtovať mínusom.
2. ak si manželkine zaplatené poistné odčítala od príjmov, ale vrátili jej preplatok, logicky by sa mal pripočítať k príjmom.
Neviem, či sa rozumieme.Manželka uhradila poistné za celý mesiac, a časť mesiaca bola na OČR, vtedy platí vylúčenie platenia poistného ... Teda podľa môjho názoru ona akoby zaplatila tie peniaze "navyše", keďže tam odpadá povinnosť platiť poistné, a teda by to boli "peniaze uhradené bez právneho dôvodu", alebo ako sa tomu hovorí, nie? Neviem, či rozmýšľam správne, prosím uveďte ma na správnu mieru, ďakujem.
ivustek
06.03.10,12:28
Príjem na posúsenie odpoč.položky na manželku sa ráta:
Celkový príjem mínus skutočne zaplatené odvody.

Príklad:
príjem: 2000 €
Zaplatené ovody: 240 € /ale malo byť o napr:
20€ menej -a tak jej vrátili preplatok
20 €, potom v skutočnosti zaplatila
220€

Teda - príjem na posúdenie NČ: je 2000-220 a t.j. 1780€


A to je to isté, ak do príjmu pripočítaš preplatok a odčítaš pôvodne zapl.odvody - 2000+20-240