trisestri
04.03.10,11:24
Bývame v družstevnom byte kde na schôdzi najomníkov bola dohodnutá výmena radiatorov,aj ked niektoré byty túto výmenu nepotrebujú.Môže pristupit spravca SBD k výmene radiatorov aj bez súhlasu členov družstva ktorý o výmenu nepožiadali/pokial sú radiatori funkčne/? Nemalo by sa postupovat pri výmene radiatorov invidualne číže menit iba tým ktorý o to požiadali a potom nemala by sa táto výmena uhradzat z fondu oprav tvoreného na byt?/žiadatelia o výmenu vypočitavo žiadajú aby sa to uhradilo z fondu oprav určených na spoločne priestory resp bytový dom.Dakujem za odpovede.
Laco-monter
04.03.10,10:33
Prax je taká,že domový dovernik na papieri vyda doporučenie na výmenu radiatora, /ak radiator tečie/

Cena za radiator a za prácu sa hradí z fondu opráv, majiteľ neplatí nič.

Kto chce može si vymeniť radiatory za nové panelové , pravda už vo vlastnej režii, lebo OSBD vymení radiator,len za povodný rebrový.
najag
04.03.10,14:32
Aj radiatory v byte maju svoju predpisanu dobu zivotnosti, po ktorej by sa mali vymenit, aj ked este netecu, pretoze nikto uz nevie, kedy sa prederavia a zacnu tiect, najma ked nikto nebude doma......., ked bude vonku velky mraz a budu sa odstavovat stupacky.....
Laco-monter
04.03.10,14:38
Aj radiatory v byte maju svoju predpisanu dobu zivotnosti, po ktorej by sa mali vymenit, aj ked este netecu, pretoze nikto uz nevie, kedy sa prederavia a zacnu tiect, najma ked nikto nebude doma......., ked bude vonku velky mraz a budu sa odstavovat stupacky.....

Práveže,keď je veĺký mráz kurenie ide na zvýšený výkon a vtedy sa žiadna stupačka neodstavuje.

Pravda okrem akútnych prípadov.

O tom rozmýšĺam aj ja ,že ten posledný starý radiator,čo mi zostal vymením toho leta preventívne... keď budú odstavené stúpačky.
misoft
05.03.10,16:58
Radiátory by sa mali zásadne meniť mimo vykurovacie obdobie (leto), pretože v tej dobe nie je vo vykurovacej sústave žiadne teplonosné médium (voda - po lovensky :D) a nie je potrebné ani odstavovať stupačky (tie sa aj tak vypúšťajú, tak ako aj celá sústava kvôli údržbe vo výmenníkových staniciach).

Aj radiatory v byte maju svoju predpisanu dobu zivotnosti, po ktorej by sa mali vymenit, aj ked este netecu, pretoze nikto uz nevie, kedy sa prederavia a zacnu tiect, najma ked nikto nebude doma
Úplná pravda! A to "prasknutie" radiátora v zime (zákon schválnosti v piatok večer, keď majiteľ odišiel na víkendovú lyžovačku, údržba bytov tiež nie je doma) potom pre všetkých znamená zimu v bytoch, lebo je potom potrebné odstaviť celú stupačku.

Môže pristupit spravca SBD k výmene radiatorov aj bez súhlasu členov družstva ktorý o výmenu nepožiadali/pokial sú radiatori funkčne/?
Môže. On je poverený a zodpovedný za stav družstevných bytov, je povinný vykonávať pravidelnú údržbu a prevenciu. Stačí si len prečítač štatút bytového družstva.
petmar
06.03.10,20:59
1) Voda z radiátorov a celej sústavy sa nesmie len tak pre nič-za nič vypúšťať. Urýchluje sa tým korózia a vysušujú tesnenia,. Pri výmene radiátora vypustiť vodu zo stúpačky na čo najkratší čas, lebo problém.

2) Preventívna výmena radiátorov - to máte toľko peňazí ? Keď je podozrenie, že sú radiátory staršie, treba urobiť tlakovú skúšku.
Silvernola
07.03.10,07:15
No neviem ako to funguje inde, ale moje čerstvé skúsenosti sú úplne iné, než je popisované vyššie.
Počas celozávodnej dovolenky OSBD cez vianočné sviatky (zákon schválnosti:---) mi začal tiecť radiátor. Majster z havarijnej služby vypustil vodu z celej vetvy, radiátor odpojil, vedenie zablendoval (je to správny výraz?) a vodu znova napustil. Zimu som mala teda len ja v jednej miestnosti. Ihneď po nástupe do práce mi prišli namontovať nový radiátor. Panelový, takisto ako všetky, iné ani nemajú.
Čo sa týka pôvodnej otázky akosi nerozumiem. Je azda pre niekoho lepšie čakať na haváriu, ktorej sa dá predísť? Veď meniť sa majú len pôvodné radiátory, nie všetky paušálne, či nie?
sito
07.03.10,08:14
No neviem ako to funguje inde, ale moje čerstvé skúsenosti sú úplne iné, než je popisované vyššie.
Počas celozávodnej dovolenky OSBD cez vianočné sviatky (zákon schválnosti:---) mi začal tiecť radiátor. Majster z havarijnej služby vypustil vodu z celej vetvy, radiátor odpojil, vedenie zablendoval (je to správny výraz?) a vodu znova napustil. Zimu som mala teda len ja v jednej miestnosti. Ihneď po nástupe do práce mi prišli namontovať nový radiátor. Panelový, takisto ako všetky, iné ani nemajú.
Čo sa týka pôvodnej otázky akosi nerozumiem. Je azda pre niekoho lepšie čakať na haváriu, ktorej sa dá predísť? Veď meniť sa majú len pôvodné radiátory, nie všetky paušálne, či nie?

Všade, kde majú centrálne vykurovanie bytov spoločným kotlom, ÁNO.

Zákon schválnosti je a vždy bude.

Jednoducho vo vašej prítomnosti za vašej účasti zamedzil vytopeniu vášho bytu, pripadne vytopeniu bytov pod vaším bytom. Zablendovať je nespisovne, ale účinné!

Horšie je, ak nie je vlastník bytu dostupný. v tom prípade je v dome informačná tabuľa, mala by byť, kde je možné odstaviť vodu, studenú, teplú, alebo kúrenia. Ak nie je dostupný vlastník bytu z ktorého vyteká voda do bytov pod ním, je nutné odstaviť všetky tri prívody vody s ktorých je byt napájaný, zamedziť nadmerným škodám.

Osobné skúsenosti, zvyčajne nikto nevie kde treba odstaviť prívod vody. A preto tečie a tečie, aj to čo vlastne nemusí poškodiť dom a majetok vlastníkov.

Čo sa týka pôvodnej otázky? Dospejeme k tomu, že radiátor má podľa výrobcu životnosť 10 rokov, ale môže aj 50 rokov! Nedáme mu šancu na tých 40 rokov???

Ak nie, kto to zaplatí? Už dvadsať rokov patrí ten to štát Slovákom, slovenským kapitalistom. To si národ, Slovenský odsúhlasil podľa Ústavy.

No kto? Ten posledný!
an-ps
26.04.10,06:47
Ja mám možno otázky trošku mimotemy, ale súvisia s výmenou radiátora! :o
V detskej izbe máme radiátor, ktorý kúri len vo vrchnej časti, je tam dosť zima a preto sme sa rozhodli pre výmenu. Správa bytov tvrdí, že keď je funkčný, určite ho netreba vymieňať, len dať prečistiť ventil. Ale ja nebudem riskovať, že ďalšiu zimu nebudem môcť dieťa púšťať do izby sa hrať a aj tak sa mi zdá ten radiátor slabý, pretože to bola pôvodne spálňa a my sme z nej urobili detskú. Výmenu si samozrejme hradíme sami. :mad:

1. aký radiátor by sme mali kúpiť, aby dostatočne vykúril miestnosť 5m x 3m?
2.podľa čoho sa určuje, kde bude umiestnený merač tepla? Pretože keď sme zakúpili byt, merače sú umiestnené prevažne v strede, ale vo vrchnej časti radiátora (samozrejme tam je najviac horúci), a pri terajšej výmene ho chcem umiestniť spravodlivo, teda do stredu. Na akú vyhlášku by som sa mohla odvolať?
verkaz
26.04.10,07:06
Ak máte hydraulické vyregulovanie, tak si vymeň radiátor za podobný ako máte v projekte. To, že máš radiátor teplý len čiastočne, môže byť aj jeho nastavením. U nás sme mali zo začiatku tiež problémy a to ,že bol teplý len hore alebo hrialo len niekoľko rebár. Zavolala som na zhromaždenie projektanta, ktorý vysvetlil, že radiátor si zoberie len tolko tepla koľko potrebuje. Naučila som ľudí si to skontrolovať tak, že ho otvorili naplno a otvorili okno. Všetkým sa za chvíľu radiátory rozohriali. Tak skús aj Ty ho takto vyskúšať, ak sa bude ešte kúriť. Možno, že bude stačiť len ho nastaviť.
Halli
26.04.10,07:16
Ja mám možno otázky trošku mimotemy, ale súvisia s výmenou radiátora! :o
V detskej izbe máme radiátor, ktorý kúri len vo vrchnej časti, je tam dosť zima a preto sme sa rozhodli pre výmenu. Správa bytov tvrdí, že keď je funkčný, určite ho netreba vymieňať, len dať prečistiť ventil. Ale ja nebudem riskovať, že ďalšiu zimu nebudem môcť dieťa púšťať do izby sa hrať a aj tak sa mi zdá ten radiátor slabý, pretože to bola pôvodne spálňa a my sme z nej urobili detskú. Výmenu si samozrejme hradíme sami. :mad:

1. aký radiátor by sme mali kúpiť, aby dostatočne vykúril miestnosť 5m x 3m?
2.podľa čoho sa určuje, kde bude umiestnený merač tepla? Pretože keď sme zakúpili byt, merače sú umiestnené prevažne v strede, ale vo vrchnej časti radiátora (samozrejme tam je najviac horúci), a pri terajšej výmene ho chcem umiestniť spravodlivo, teda do stredu. Na akú vyhlášku by som sa mohla odvolať?

Ak radiator nehreje celý, neznamená to, že je zlý. Ide o to akú máš teplotu z neho v miestnosti. Roky sme boli zvyknutí kuriť bez regulácie na plne pecky, takže treba si zvyknúť aj na tieto nové nastavenia.
Horšie je ak hreje len pár rebier, vtedy može byť radiator zle uložený, alebo zavzdušnený.
sito
26.04.10,07:18
Ja mám možno otázky trošku mimotemy, ale súvisia s výmenou radiátora! :o
V detskej izbe máme radiátor, ktorý kúri len vo vrchnej časti, je tam dosť zima a preto sme sa rozhodli pre výmenu. Správa bytov tvrdí, že keď je funkčný, určite ho netreba vymieňať, len dať prečistiť ventil. Ale ja nebudem riskovať, že ďalšiu zimu nebudem môcť dieťa púšťať do izby sa hrať a aj tak sa mi zdá ten radiátor slabý, pretože to bola pôvodne spálňa a my sme z nej urobili detskú. Výmenu si samozrejme hradíme sami. :mad:

1. aký radiátor by sme mali kúpiť, aby dostatočne vykúril miestnosť 5m x 3m?
2.podľa čoho sa určuje, kde bude umiestnený merač tepla? Pretože keď sme zakúpili byt, merače sú umiestnené prevažne v strede, ale vo vrchnej časti radiátora (samozrejme tam je najviac horúci), a pri terajšej výmene ho chcem umiestniť spravodlivo, teda do stredu. Na akú vyhlášku by som sa mohla odvolať?

Z vlastného rozhodnutia za vlastné peniaze.

Záleží na polohe miestnosti v dome.

merače sú umiestnené prevažne v strede, ale vo vrchnej časti radiátora (samozrejme tam je najviac horúci), a pri terajšej výmene ho chcem umiestniť spravodlivo, teda do stredu.

Musí byť v strede po dĺžke radiátora a po výške v tej výške ako sú všetky ostatné podľa rozhodnutia dodávateľa pomerového merania.

To by vypadalo, keby si prístroje dal každý tam, kde by to jemu vyhovovalo. A čo, vôbec by si ich nedal, nemám, neplatím, spravodlivo.
an-ps
26.04.10,07:42
Ak máte hydraulické vyregulovanie, tak si vymeň radiátor za podobný ako máte v projekte. To, že máš radiátor teplý len čiastočne, môže byť aj jeho nastavením. U nás sme mali zo začiatku tiež problémy a to ,že bol teplý len hore alebo hrialo len niekoľko rebár. Zavolala som na zhromaždenie projektanta, ktorý vysvetlil, že radiátor si zoberie len tolko tepla koľko potrebuje. Naučila som ľudí si to skontrolovať tak, že ho otvorili naplno a otvorili okno. Všetkým sa za chvíľu radiátory rozohriali. Tak skús aj Ty ho takto vyskúšať, ak sa bude ešte kúriť. Možno, že bude stačiť len ho nastaviť.

Ešte v zime som k nemu volala kúrenára, ten povedal, že sa nedá s ním nič robiť, až keď sa prestane kúriť. Radiátor sme mali pustený nonstop-naplno, aj tak bolo v miestnosti ledva 20stupňov a to je pre dieťa málo.
Projekt žiaden nemám, bývame v paneláku.
sito
26.04.10,07:43
Ak radiator nehreje celý, neznamená to, že je zlý. Ide o to akú máš teplotu z neho v miestnosti. Roky sme boli zvyknutí kuriť bez regulácie na plne pecky, takže treba si zvyknúť aj na tieto nové nastavenia.
Horšie je ak hreje len pár rebier, vtedy može byť radiator zle uložený, alebo zavzdušnený.

Pravdu máš, Slávka, pravdu! Lenže vtedy stálo teplo bagatel. A teraz sa to pri takej primeranej cene nedá bagatelizovať. Všetko je to teraz v hlave a v hlavici. Ak nie tak to potom chýba v peňaženke, ale chyba nie je v peňaženke.
an-ps
26.04.10,07:45
Ak radiator nehreje celý, neznamená to, že je zlý. Ide o to akú máš teplotu z neho v miestnosti. Roky sme boli zvyknutí kuriť bez regulácie na plne pecky, takže treba si zvyknúť aj na tieto nové nastavenia.
Horšie je ak hreje len pár rebier, vtedy može byť radiator zle uložený, alebo zavzdušnený.

Ja sa len bojím toho, že aj keď sa radiátor nastaví a prečistí, aj tak bude v izbe zima a prakticky by sme ju využívali len na spanie ako predtým (aj to mi šiel nos zmrznúť:D).
Asi budem musieť zavolať ešte jedného kúrenára, nech mi to potvrdí. Najhoršie je, že si nemám ako odskúšať či bude dobre kúriť, pretože nemáme vlastné kúrenie a keď sa v paneláku začne kúriť, už mi ho nedovolia vymeniť.
an-ps
26.04.10,07:49
Musí byť v strede po dĺžke radiátora a po výške v tej výške ako sú všetky ostatné podľa rozhodnutia dodávateľa pomerového merania.

To by vypadalo, keby si prístroje dal každý tam, kde by to jemu vyhovovalo. A čo, vôbec by si ich nedal, nemám, neplatím, spravodlivo.

Ale práveže ja ho chcem mať presne v strede, či už po dĺžke, aj po výške!
Teraz je po dĺžke radiátora umiestnený v strede, ale po výške nie! :mad:
sito
26.04.10,07:56
A to chceš byť zlodejom? Vykurovací systém je spoločný aj tie prístroje pomerového merania sú spoločné. A keď ich majú všetci v strede radiátora a vo výške 10 cm od vrchu radiátora musíš ho mať aj ty v takom rovnakom mieste. Ak máš iný radiátor ako ostatní, odborne ti ho umiestní dodávateľ prístrojov, pripadne jeho servisný technik, ak je po ruke.
sito
26.04.10,08:01
Ja sa len bojím toho, že aj keď sa radiátor nastaví a prečistí, aj tak bude v izbe zima a prakticky by sme ju využívali len na spanie ako predtým (aj to mi šiel nos zmrznúť:D).
Asi budem musieť zavolať ešte jedného kúrenára, nech mi to potvrdí. Najhoršie je, že si nemám ako odskúšať či bude dobre kúriť, pretože nemáme vlastné kúrenie a keď sa v paneláku začne kúriť, už mi ho nedovolia vymeniť.

Ak ti náhodou počas na začiatku vykurovania praskne, to nechajú celú zimu vytekať vodu, teplo do tvojho bytu. Čo to máš za spoluvlastníkov, susedov?

No v lete ho nikto nevyskúša, ani sto kúrenárov, keď dodávateľ tepla nedodáva teplo.
Lotarka
26.04.10,12:09
Ja sa len bojím toho, že aj keď sa radiátor nastaví a prečistí, aj tak bude v izbe zima a prakticky by sme ju využívali len na spanie ako predtým (aj to mi šiel nos zmrznúť:D).
Asi budem musieť zavolať ešte jedného kúrenára, nech mi to potvrdí. Najhoršie je, že si nemám ako odskúšať či bude dobre kúriť, pretože nemáme vlastné kúrenie a keď sa v paneláku začne kúriť, už mi ho nedovolia vymeniť.

Čo sa týka tvojich obáv, riešila by som to ventilom aj na vývode radiátora - neviem presne odborné názvy. Nám keď robili vyregulovanie, tak pri inštalácii regulačných ventilov (hore) dávali aj "spätné" ventili na spodnú rúrku, ktorá odvádza vodu z radiátora. Minulý január sme menili radiátor v detskej tak, že sme zavreli obidva ventili a vymenili. Nebolo potrebné vypúšťať celú stupačku. Keď by si potom zistila, že starý radiátor nevyhreje dobre izbu, mohli by ste nový dať aj počas vykurovacej sezóny.

Ohľadom projektu mala Slávka na mysli projekt na vyregulovanie sústavy celého činžiaku. Tam by mali byť uvedené všetky výkony radiátorov v miestnostiach, aj vašej detskej.
moriteru
26.04.10,12:19
Čo sa týka tvojich obáv, riešila by som to ventilom aj na vývode radiátora - neviem presne odborné názvy. Nám keď robili vyregulovanie, tak pri inštalácii regulačných ventilov (hore) dávali aj "spätné" ventili na spodnú rúrku, ktorá odvádza vodu z radiátora. Minulý január sme menili radiátor v detskej tak, že sme zavreli obidva ventili a vymenili. Nebolo potrebné vypúšťať celú stupačku. Keď by si potom zistila, že starý radiátor nevyhreje dobre izbu, mohli by ste nový dať aj počas vykurovacej sezóny.

Ohľadom projektu mala Slávka na mysli projekt na vyregulovanie sústavy celého činžiaku. Tam by mali byť uvedené všetky výkony radiátorov v miestnostiach, aj vašej detskej.

Ak bolo vyregulovanie, mal by mať dostatočný tlak - celý hriať.A naprojektovanýbol určite dosť výkonný.
58vlasta
26.04.10,16:18
Ja mám možno otázky trošku mimotemy, ale súvisia s výmenou radiátora! :o
V detskej izbe máme radiátor, ktorý kúri len vo vrchnej časti, je tam dosť zima a preto sme sa rozhodli pre výmenu. Správa bytov tvrdí, že keď je funkčný, určite ho netreba vymieňať, len dať prečistiť ventil. Ale ja nebudem riskovať, že ďalšiu zimu nebudem môcť dieťa púšťať do izby sa hrať a aj tak sa mi zdá ten radiátor slabý, pretože to bola pôvodne spálňa a my sme z nej urobili detskú. Výmenu si samozrejme hradíme sami. :mad:

1. aký radiátor by sme mali kúpiť, aby dostatočne vykúril miestnosť 5m x 3m?
2.podľa čoho sa určuje, kde bude umiestnený merač tepla? Pretože keď sme zakúpili byt, merače sú umiestnené prevažne v strede, ale vo vrchnej časti radiátora (samozrejme tam je najviac horúci), a pri terajšej výmene ho chcem umiestniť spravodlivo, teda do stredu. Na akú vyhlášku by som sa mohla odvolať?
:eek: Ale merač si predsa nemôžete umiestniť, kde sami chcete, na to si musíte zavolať firmu, ktorá ich montovala... Nechcela by som potom vidieť tie problémy...a nedoplatky...:confused:

_____________________-
Ničoho v živote sa netreba báť, len treba všetkému porozumieť.../Curie/
an-ps
27.04.10,05:26
[QUOTE=Lotarka;1384371]Čo sa týka tvojich obáv, riešila by som to ventilom aj na vývode radiátora - neviem presne odborné názvy. Nám keď robili vyregulovanie, tak pri inštalácii regulačných ventilov (hore) dávali aj "spätné" ventili na spodnú rúrku, ktorá odvádza vodu z radiátora. Minulý január sme menili radiátor v detskej tak, že sme zavreli obidva ventili a vymenili. Nebolo potrebné vypúšťať celú stupačku. Keď by si potom zistila, že starý radiátor nevyhreje dobre izbu, mohli by ste nový dať aj počas vykurovacej sezóny.


Práveže u nás je ten problém, že mi tam tie ventily nemáme. Ale tvoj nápad sa mi pozdáva! Už len zisťiť, či by sa dali tie ventily namontovať na ten náš radiátor a ak nebude nabudúcu zimu kúriť, či ho bude možné vymeniť.
Ďakujem za tvoj názor.
an-ps
27.04.10,05:30
[QUOTE=58vlasta;1384600]:eek: Ale merač si predsa nemôžete umiestniť, kde sami chcete, na to si musíte zavolať firmu, ktorá ich montovala... Nechcela by som potom vidieť tie problémy...a nedoplatky...:confused:

Neviem, prečo ma tu nazývajú zlodejom a že chcem kradnúť, :mad: možno som sa nevyjadrila jasne..
Mne sa len zdá nespravodlivé, že ten merač je umiestnený vo vrchnej časti radiátora, (kde je najviac horúci) ale ak to tak má byť, tak to beriem.
Ja si merač nechcem umiestňovať sama, určite zavoláme firmu, to som si zisťovala aj na správe, chcela som sa len vaše názory a dozvedieť sa, či je ho možné umiestniť trocha nižšie, ale stretla som sa s nepochopením!
Julian
27.04.10,18:53
Ja sa len bojím toho, že aj keď sa radiátor nastaví a prečistí, aj tak bude v izbe zima a prakticky by sme ju využívali len na spanie ako predtým (aj to mi šiel nos zmrznúť:D).
Asi budem musieť zavolať ešte jedného kúrenára, nech mi to potvrdí. Najhoršie je, že si nemám ako odskúšať či bude dobre kúriť, pretože nemáme vlastné kúrenie a keď sa v paneláku začne kúriť, už mi ho nedovolia vymeniť.

Ak v iných miestnostiach nie je problém, tak príčinou bude asi len ten ventil. Buď je zanesený (ak predtým nebol problém), alebo nebol dostatočne nadimenzovaný pri regulácii, prípadne prevedenie nie je v súlade s projektom (to si over), ak problém bol už od prevedenia regulácie sústavy.

Regulácia je zjednodušene povedané stanovenie veľkosťi dierky vo ventile do každého radiátora (ak je malá, tak výmena radiátora nepomôže).
sito
27.04.10,21:16
[QUOTE=58vlasta;1384600]:eek: Ale merač si predsa nemôžete umiestniť, kde sami chcete, na to si musíte zavolať firmu, ktorá ich montovala... Nechcela by som potom vidieť tie problémy...a nedoplatky...:confused:

Neviem, prečo ma tu nazývajú zlodejom a že chcem kradnúť, :mad: možno som sa nevyjadrila jasne..
Mne sa len zdá nespravodlivé, že ten merač je umiestnený vo vrchnej časti radiátora, (kde je najviac horúci) ale ak to tak má byť, tak to beriem.
Ja si merač nechcem umiestňovať sama, určite zavoláme firmu, to som si zisťovala aj na správe, chcela som sa len vaše názory a dozvedieť sa, či je ho možné umiestniť trocha nižšie, ale stretla som sa s nepochopením!

an-ps, myslím, že dosť ľudí už chápe o čo ide pri pomerovom meraní, pochopiť by si mala ty, že si sa stretla s nepochopením? Len preto, že nechápeš?

Pokúsim sa vysvetliť. V dome boli rozmiestnené radiátory rôznej veľkosti, výkonu. Výkonnejšie boli naprojektované, dane do miestnosti s väčšou ochladzovanou plochou miestnosti.

Prístroje pomerového merania sú kalibrované podľa dodávateľa prístrojov. Príklad , u nás v strede po dĺžke a 10 cm od vrchu radiátora. Asi nejak tak aj u vás.

Prečo??? Aby mal každý prístroj na radiátore rovnaké podmienky zaznamenávania nameraných jednotiek. pristroj začne registrovať a merať jednotky pri 28 °C v rovnakom mieste na všetkých radiátoroch v dome. Koľko jednotiek zaznamená závisí od toho ako je nastavená termostatická hlavica.

Príklad v strede domu je v miestnosti radiátor s jedným listom, dlhým 1 m. V rohovom byte je radiátor s dvoma listami, 2 m dlhý a ešte má medzi listami vlnovce. Obidva namerajú 1 000 jednotiek, čo jednotka to koruna. Za obidva je rovnaká úhrada 1 000 Sk. alebo eur. Je to spravodlivé? Nie!

Preto dodávateľ určil každému prepočítavací koeficient, u nás tomu metrovému 0,4 a tomu dvojmetrovému 1,8. Takže prvý nezaplatí 1 000 Sk ale len 400 Sk. Druhý nie 1 000 Sk., ale 1 800 Sk. Je to spravodlivé? Jasné, ten druhý začne spochybňovať, prečo ja 1,8 a on len 0,4.

Alebo tvoj prípad, ja si dám prístroj do stredu, teda o 20 cm na výhodnejšie miesto ako majú ostatní. A tým že získaš výhodnejšie miesto ako ostatní ti bude za rovnakú teplotu v kalibrovanom mieste všetkých radiátoroch, zapisovať na tovojom mieste prístroja menej jednotiek, tým by si získala výhodu, ak úmyselne, okrádala by si všetkých susedov, vlastníkov bytov v dome.

Jednoduché, že! Ale o kradnutí tepla sú na PORADE napísané romány, niektoré aj na jeho podporu.

Najúčinnejším kradnutím peňazí medzi jednotlivými vlastníkmi je rozdelenie časti nákladov za teplo podľa m2. Ak si to schvália vlastníci, nikto nekradne.

Stačí???
an-ps
28.04.10,05:45
Už mám v tom jasnejšie, ale predsa, predtým som bývala na chalupe, žiadne merače sme nemali a byt sme zakúpili len pred necelým rokom.
Na schôdzi sa niečo hovorilo o pomere 70:30. Neviem čo to presne znamená, ale pochopila som asi toľko, že aj tak sa budeme skladať na teplo všetci spoločne. Ešte neprišlo vyúčtovanie zo správy, tak sa neviem v tom zorientovať. Ak sa budeme všetci skladať, načo sú potom tie merače? :eek:
A čo ten pomer?
an-ps
28.04.10,05:50
Ak v iných miestnostiach nie je problém, tak príčinou bude asi len ten ventil. Buď je zanesený (ak predtým nebol problém), alebo nebol dostatočne nadimenzovaný pri regulácii, prípadne prevedenie nie je v súlade s projektom (to si over), ak problém bol už od prevedenia regulácie sústavy.

Regulácia je zjednodušene povedané stanovenie veľkosťi dierky vo ventile do každého radiátora (ak je malá, tak výmena radiátora nepomôže).

Dnes bol u nás odborník, odmontoval celý ventil, prečistil, naolejoval a nastavil na N (čo znamená najvyšší stupeň), tak už by mal radiátor kúriť.
Určite si dám namontovať aj tie ventily čo mi tu radili, ďakujem za to.
Len som nahnevaná na toho kúrenára - inak, kamaráta, a asi nie dobrého odborníka, lebo mi v zime povedal, že sa s radiátorom nedá nič robiť keď sa kúri a my sme celú zimu spali v poriadnej zime a navyše stále nachladnutí!
an-ps
28.04.10,06:01
Inak, keď sa už toľko zaoberám radiátorom, mám možno otázočku trochu mimotemy
V zime, keď sa najviac kúri, prichádzame domov až o 16:00 hod. Ráno vetrám cca 10 min pri dokorán otvorenom okne a taktiež keď prídem domov.
Čo je pre mňa výhodnejšie, (aby sme nespálili toľko tepla):
1. ráno vypnúť úplne radiátor a zapnúť naplno až po príchode domov,
alebo
2. nechať radiátor pustený na II. alebo III. stupni po celú dobu vykurovania-nonstop, aj pri vetraní?
Jedná sa mi o to, aby sme ušetrili na kúrení a zbytočne nemíňali.:o
sito
28.04.10,08:35
Už mám v tom jasnejšie, ale predsa, predtým som bývala na chalupe, žiadne merače sme nemali a byt sme zakúpili len pred necelým rokom.
Na schôdzi sa niečo hovorilo o pomere 70:30. Neviem čo to presne znamená, ale pochopila som asi toľko, že aj tak sa budeme skladať na teplo všetci spoločne. Ešte neprišlo vyúčtovanie zo správy, tak sa neviem v tom zorientovať. Ak sa budeme všetci skladať, načo sú potom tie merače? :eek:
A čo ten pomer?

Ak sa budeme všetci skladať, načo sú potom tie merače? :eek:

Ale v bytovom dome sa vždy skladalo na teplo. Rozdiel je v tom, že keď neboli pomerové merače tak na m2 v byte a rovnaká cena. Teraz nie!

Doporučím ti v téme prečítať si príspevok č. 25, nie len ten, ale aspoň ten.

Podľa priemeru byty platili okolo 10 000 - 11 000 Sk. Podľa meračov 2 000 až 31 000 Sk.

Prečítaš, budeš mať ešte jasnejšie. Ak nie, opýtaj sa, objasníme.


http://www.porada.sk/t137365-teplo-vselico-nie-vsetko-dopln-svoje-poznatky.html
sito
28.04.10,08:48
Inak, keď sa už toľko zaoberám radiátorom, mám možno otázočku trochu mimotemy
V zime, keď sa najviac kúri, prichádzame domov až o 16:00 hod. Ráno vetrám cca 10 min pri dokorán otvorenom okne a taktiež keď prídem domov.
Čo je pre mňa výhodnejšie, (aby sme nespálili toľko tepla):
1. ráno vypnúť úplne radiátor a zapnúť naplno až po príchode domov,
alebo
2. nechať radiátor pustený na II. alebo III. stupni po celú dobu vykurovania-nonstop, aj pri vetraní?
Jedná sa mi o to, aby sme ušetrili na kúrení a zbytočne nemíňali.:o

Prvý variant, nedoplatíš sa za teplo!

Treba si nastaviť optimálne termostatické hlavice. Budeš mať vždy dostatočnú teplotu a ušetríš si peniažky.
sito
28.04.10,08:51
Dnes bol u nás odborník, odmontoval celý ventil, prečistil, naolejoval a nastavil na N (čo znamená najvyšší stupeň), tak už by mal radiátor kúriť.
Určite si dám namontovať aj tie ventily čo mi tu radili, ďakujem za to.
Len som nahnevaná na toho kúrenára - inak, kamaráta, a asi nie dobrého odborníka, lebo mi v zime povedal, že sa s radiátorom nedá nič robiť keď sa kúri a my sme celú zimu spali v poriadnej zime a navyše stále nachladnutí!

Lafo je to, a nie kamarát, keď sa chce dá sa aj v zime. Doma by nečakal na leto. Však on nemrzol.
an-ps
28.04.10,10:49
sito, vidno že si odborník!
Ja som sa doteraz o kúrenie nezaujímala, veď som bývala v rodičovskom dome..
A čo ten pomer 70:30, čo to znamená?
sito
29.04.10,04:49
Vieš žijeme v modernej dobe. Začali sme využívať elektroniku na pomerové meranie tepla, 100 % v dome.

Uvediem ti príklad s nášho domu, byt s minimálnou úhradou 1 816 Sk. a s maximálnou úhradou 31 207 Sk. pri 100 % rozdelenia nákladov podľa moderných prístrojov. Pomer úhrady bytov je 1 : 17,18. Jasné, ten druhý nadáva, aké je to nespravodlivé, veď pred tým to bolo 1 : 1 v peniazoch to bolo 9 948 Sk.

No a niekto si spomenie, že časť nákladov sa rozdelí primitívnym spôsobom, ako keď neboli moderné prístroje. Podľa m2 30 %, moderne 70 %, výsledok je : Byt s minimálnou úhradou, uhradí 4 256 a s maximálnou 24 829 Sk. Pomer úhrady bytov je 1 : 5,83. Jasné, ten druhý nadáva, aké je to nespravodlivé, veď pred tým to bolo 1 : 1 v peniazoch to bolo 9 948 Sk. stále platí o 20 573 Sk. viac ako prvý.

Vyhláška je istý druh zákona a ten doporučuje, podľa m2 60 %, moderne 40 %, výsledok je : Byt s minimálnou úhradou, uhradí 6 695 a s maximálnou 18 451 Sk. Pomer úhrady bytov je 1 : 2,76. Jasné, ten druhý nadáva, aké je to nespravodlivé, veď pred tým to bolo 1 : 1 v peniazoch to bolo 9 948 Sk. stále platí o 11 756 Sk. viac ako prvý.

Druhý povie pomerové meranie je dobré, väčšina vlastníkov zníži spotrebu, Ja nie a preto treba rozdeliť náklady 100 % podľa m2. Ak ostatní súhlasia je to v poriadku. Prvý a druhý uhradia po 9 948 Sk. teda 1 : 1. A potom je tvoja otázka oprávnená "NAČO SÚ NAM MERAČE???" Aj pri pomere 30 : 70 :eek: ;) :D
an-ps
29.04.10,05:09
Prepáč, mne to stále nedochádza...
čo znamená minimálnu a maximálnu spotrebu, kto to určuje?
Možno mi to "dojde", keď príde vyúčtovanie za teplo.
sito
29.04.10,05:41
Mame 42 bytov, 28 má výmeru 60,63 m2, 14 má 67,65 m2. Náklady domu sú 433 927 Sk. 28 bytov uhradí po 9 948 a 14 bytov po 11 099 Sk. spolu je to 433 927 Sk. ale na jeden m2 je úhrada v každom byte 164,07 Sk. teda rovnaká.

Pri pomerovom meraní sa neurčuje minimálna a maximálna úhrada. Ta sa vypočíta na základe nameraných jednotiek a je malý predpoklad, že dva byty budú mať rovnaký počet jednotiek.

Takže, všetky byty budú mať po prepočítaní svojej úhrady rozdielne náklady na jeden m2 vo svojom byte, už nebudú rovnaké 164,07 Sk. pri štyroch spomenutých možnostiach je to:

1. Byt s min. 29,96 s max. 514,71 Sk/m2.
2. Byt s min. 70,19 s max. 409,52 Sk/m2.
3. Byt s min. 110,43 s max. 304,33 Sk/m2.
4. Byt s min. 164,07 s max. 164,07 Sk/m2.

Čím väčšia časť nákladov sa rozdeľuje podľa m2, tým viac stúpa minimálna úhrada a tým viac klesá maximálna úhrada. Pri 100 % podľa m2 je rovnaká, priemer na jeden m2.

Isto. Podľa úhrady. Vydrž do 31.5. musí byť ročné vyúčtovanie.
an-ps
29.04.10,06:17
No ved to, už sa toho vyúčtovania nemôžem dočkať.
Ďakujem za podrobné vysvetlenie, už mám v tom jasnejšie.
an-ps
30.04.10,05:35
A vedel by si orientačne vypočítať, či budeme mať preplatok alebo nedoplatok?
Za jeseň 2009 (byt sme kúpili v lete 2009) sme "spálili" - neviem, či je to správny výraz, cca 1000 jednotiek na všetkých troch meračov v byte. Preddavky sme mali cca 200,- €. Stav k 31.12.2009
Vôbec neviem cenu vykurovania, tak si to neviem vypočítať.
sito
30.04.10,06:11
Nie! K vypočítaniu potrebuješ náklady domu, počet všetkých jednotiek nameraných v dome a dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov v dome.

Dalo by sa vychádzať so štatistiky predošlých rozdelení, ale zatiaľ žiadne nie sú. Dočkaj času, ako hus klasu.
an-ps
30.04.10,08:40
OK!
Composite
03.10.12,05:46
2) Preventívna výmena radiátorov - to máte toľko peňazí ? Keď je podozrenie, že sú radiátory staršie, treba urobiť tlakovú skúšku.
To je koľko? Bože radiator stojí v priemere 100€ +/- podľa výkonu, výmena jedného okolo 30 €, + výmena meračov, niekedy to robí OSBD zdarmo, niekedy za to niečo pýta.


Radiátory by sa mali zásadne meniť mimo vykurovacie obdobie (leto), pretože v tej dobe nie je vo vykurovacej sústave žiadne teplonosné médium (voda - po lovensky :D) a nie je potrebné ani odstavovať stupačky (tie sa aj tak vypúšťajú, tak ako aj celá sústava kvôli údržbe vo výmenníkových staniciach).


To sú zas keci, je jedno, kedy sa menia radiatory, sú stále pod tlakom a stále je tam voda, vždy sa musí vypustiť stupačka, ak nemá viac ventilov, čiže sa vypustí len časť. cez leto vypustíte studenú vodu a musíte ju potom aj napustiť, cez zimu vypustíte teplú vodu a susedia budú chvíľku bez cca. 2-4 hodiny bez tepla, čo sa dá prežiť.
misoft
03.10.12,09:03
Chcel by som ťa upozorniť na fakt - pri vyregulovanej sústave sú pod tlakom obe vetvy - teplá i studená (i keď rozdielnym) - takže vo vykurovacom období sa odstavujú obe stupačky, samo potom odvzdušniť. Preto v lete, nakoľko vtedy sa často vykonáva kontrola vykurovacej sústavy a je vypustená.
Len tak na okraj.
dedo758
03.10.12,15:32
@misoft: Ano, ano... vypustená... a tie skorodované radiátory a vysušené tesnenia budete chodiť Vy vymieňať, však?;) Nikdy sa žiaden vykurovací systém na leto nevypúšťa, nie je na to dôvod - ani pri kontrole; tak max. pri opravách alebo údržbe armatúr. Kontrola, napr. tesnosti sa vykonáva vždy pod tlakom.

Chcel by som ťa upozorniť na fakt - pri vyregulovanej sústave sú pod tlakom obe vetvy

A čuduj sa svete - pri nevyregulovanej tiež...:D
vifi
16.01.13,18:27
Dobrý deň, mám otázku k zadanej téme. Na schôdzi vlastníkov bytov všetci dôchodci súhlasili s tým, že pri havarijnom stave radiátorov (napr. že radiátor praskne a bude tiecť), sa bude táto výmena radiátoru hradiť zo spoločného fondu opráv, ktorý je určený na spoločné bytové priestory. Chcem sa spýtať, či je to normálne a či je to v súlade so zákonom (a či na toto nejaký zákon vôbec existuje), aby sme niekomu z našich peňazí hradili opravu radiátora v jeho byte? Ďakujem a prajem pekný deň :)
dedo758
16.01.13,18:32
vifi:
pokiaľ sú byty v osobnom vlastníctve, NEDOVOĽTE, aby ste výmeny radiátorov hradili zo spoločného. Každý, kto vlastní byt, ho kupoval s tým, že radiátory raz dožijú. Čo máš čo platiť susedovi nový radiátor...:)
vifi
16.01.13,18:40
No to je síce pekné, ale nebudem nadávať - máme tu 80% dôchodcov, ktorí sa boja, že im radiátor dožije, pretože tie radiátory nemenili odkedy tu žijú (a to je dosť dlho), a tak si zvolili, že oprava radiátorov bude z nášho spoločného fondu! PROTI sme boli z celej schôdze len my s manželom a ešte jeden pán..... Preto by ma zaujímalo, či na to nie je nejaký zákon, nejaká páka, že to tak jednoducho nebude a hotovo.... :confused:
vifi
16.01.13,18:43
a neviete poradiť nejaký zákon? existuje na to niečo také :-(
dedo758
16.01.13,18:48
Na výmenu radiátora, ktorý je v ICH vlastníctve, nemôžu použiť prostriedky zo SPOLOČNÉHO.
Znenie zákona, aj tu na Porade sa dá nájsť:

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Takže ak aj sa to uhradí zo spoločného, keď dedko nemá peniaze, aj tak to musí nakoniec zaplatiť...
dedo758
16.01.13,18:52
a ďalej:

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.
vifi
16.01.13,19:00
a ďalej:

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Ďakujem, našla som si celý ten zákon, pôjdeme s tým na bytové... Ale zástupci z bytového boli aj na schôdzi a tvrdili, že oni žiadny zákon neporušujú a navrhli túto alternatívu oni. A dôchodcovia, to sú také ovečky, čo všetko odsúhlasia, len aby nemuseli nič navyše platiť. Ale predtým asi porozbíjame s manželom všetky radiátory, aby nám ich z toho nášho spoločného fondu opráv opravili :D:D:D
sito
16.01.13,22:41
Ale, je aj takýto! 657/2004, §2, písmeno p

p) objektom spotreby tepla jedna budova, prípadne viac budov alebo iná stavba so zariadením na spotrebu tepla, pričom zariadením na spotrebu tepla sa rozumie zariadenie na konečné využitie tepla,

Bytový dom je jedna budova s x počtom bytov, teda majú spoločný vykurovací systém. Radiátory nie sú súčasť vykurovacieho systému, spoločného. Predsa správca zabezpečuje vykurovanie objektu, budovy, domu, bytov, miestnosti zmluvne na päte domu. A náklady potom rozpočítava na jednotlivé byty.

Treba si pozrieť § 18. Jeho posledný odsek znie:

(8) Pravidlá rozpočítavania množstva dodaného tepla ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.

A ten predpis je vyhláška 358/2009.

Keď je teda radiátor majetok vlastníka bytu, tak ho môže aj odmontovať, že? Keď ho nepotrebuje

A potom, dáva toto logiku? Keď nemá radiátor na čom ho má mať zapojený?

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určené meradlo1) tepla, alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, sa určí spotrebná zložka ako súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky na meter štvorcový vypočítaný z podlahovej plochy všetkých vykurovaných bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov a podlahovej plochy vykurovaného bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa