MarkaK
04.03.10,12:40
Ahojte,
prosím Vás, poraďte mi, koľko dostanem za PN od 03.03.do 10.03.2010 zo zmluvného platu 800EUR?
v.balogova
04.03.10,11:48
Prvé tri dni 25%, dalšie 55%. Prvých 10 dní platí zamestnávateľ a ďalšie soc. poisťovňa.
VERONIKA6
04.03.10,11:54
Pre výpočet náhrady DPN sa používa denný vymeriavací základ, ktorý sa počíta z rozhodujúceho obodobia. Z deného vymeriavacieho základu potom dostaneš prvé 3 dni 25% a ostatné 55%.
Pozri § 54 a 55.
54 Zák. o soc.poistení
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná
pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

(5) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie.


§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod
na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Kamilita25
20.04.10,08:08
Dobrý deň, mám mzdový list za rok 2009 a potrebujem zistiť vymeriavacie základy a vypočítať DVZ a neviem to z neho vyčítať... Potrebujem nejaký vzorec, čo od čoho odčítať a čo pripočítať, som z toho jeleň.... VZ je hrubá mzda, alebo základná mzda, alebo ktorá sume na ML? Mám tam odpočítavať alebo pripočítavať dni dovolenky alebo sviatky?
Prosím poraďte mi, ktoré sumy vypísať na Potvrdenie zamestnávateľa pre SP ako vymeriavacie základy... ĎAKUJEM
VERONIKA6
20.04.10,08:12
Dobrý deň, mám mzdový list za rok 2009 a potrebujem zistiť vymeriavacie základy a vypočítať DVZ a neviem to z neho vyčítať... Potrebujem nejaký vzorec, čo od čoho odčítať a čo pripočítať, som z toho jeleň.... VZ je hrubá mzda, alebo základná mzda, alebo ktorá sume na ML? Mám tam odpočítavať alebo pripočítavať dni dovolenky alebo sviatky?
Prosím poraďte mi, ktoré sumy vypísať na Potvrdenie zamestnávateľa pre SP ako vymeriavacie základy... ĎAKUJEM
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Čučoriedka 5
20.04.10,08:16
Dobrý deň, mám mzdový list za rok 2009 a potrebujem zistiť vymeriavacie základy a vypočítať DVZ a neviem to z neho vyčítať... Potrebujem nejaký vzorec, čo od čoho odčítať a čo pripočítať, som z toho jeleň.... VZ je hrubá mzda, alebo základná mzda, alebo ktorá sume na ML? Mám tam odpočítavať alebo pripočítavať dni dovolenky alebo sviatky?
Prosím poraďte mi, ktoré sumy vypísať na Potvrdenie zamestnávateľa pre SP ako vymeriavacie základy... ĎAKUJEM

Ahoj Kamilita, tak na to tlačivo dáš ako vymeriavací základ hrubú mzdu, t.j. mzdu z ktorej sa odvádzalo poistné do SP.
Príjemný dník
Kamilita25
20.04.10,08:24
Ďakujem, ďakujem ďakujem, Čučoriedka5.
A DVZ bude ak spočítam VZ z celého roka a vydelím počtom odpracovaných dní celkom, alebo iba odpracované bez dovolenky?
veronikasad
20.04.10,12:49
Ďakujem, ďakujem ďakujem, Čučoriedka5.
A DVZ bude ak spočítam VZ z celého roka a vydelím počtom odpracovaných dní celkom, alebo iba odpracované bez dovolenky?
Spočítaj si mesačné vymeriavacie základy z prílohy mesačného výkazu do SP a vydel počtom kalendárnych dní.
beata02
30.04.10,05:27
Ahojte,
mám zamestnancna, ktorému program vypočítal vymeriavací základ na nemocenské poistenie 960,72 € za mesiac. V tomto mesiaci zamestnanec bol PN 7 dní. Mesiac mal 31 dní. Na SP som poslala vymeriavací základ tak, ako ho vypočítal program a teda z akého sme platili poistné za zamestnanca, teda tých 960,72 €. Lenže teraz vznikol problém, že SP nám oznámila, že máme vypočítaný zlý vymeriavací základ, lebo podľa nich by mal byť zatento mesiac maximálne 839,65 € (1 084,55:31 x 24 dní). Používame program POHODA. Prosím, dajte názor, kto má pravdu a ako by som mala postupovať, ak teda pravdu má poisťovňa, mám na tlačivo uviesť nimi požadovaný VZ, aj keď sa nebude zhodovať s tým, ktorý má zamestnanec na mzdovom liste a z ktorého sme odviedli poistné?