wegamizi
04.03.10,12:56
Ahojte, mam jednu naliehavu otazocku. Kde sa mam obratit, alebo na koho v pripade, ze moj pozemok zatopila voda z neupraveneho potoka. Kto vycisli skodu, ked pozemok nie je poisteny. Svoju skodu si vycislim sama, mam na mysli uradnu vysku skody. Vopred dakujem.
najag
04.03.10,14:29
Mam pocit, ze skody sposobene "vis maior", teda vyssou mocou, ak nie si poistena pre zivelne pohromy, budes musiet znasat iba sama, z vlastneho vrecka.
Laco-monter
04.03.10,14:42
Ahojte, mam jednu naliehavu otazocku. Kde sa mam obratit, alebo na koho v pripade, ze moj pozemok zatopila voda z neupraveneho potoka. Kto vycisli skodu, ked pozemok nie je poisteny. Svoju skodu si vycislim sama, mam na mysli uradnu vysku skody. Vopred dakujem.

Škodám sa dá PREDCHÁDZAŤ , príslušnými úpravami napr.zregulovanie potoka.

Určite tento potok bol rozvodnený aj viac krát predtým.
marjankaj
04.03.10,14:43
To potrebuješ do štatistiky?
arizona
04.03.10,15:15
Neviem, k čomu potrebuješ vyčísliť škodu, ked nie si poistená.
Ale môžeš si objednať napr. súdneho znalca, ktorý Ti za poplatok sumu vyčísli.

Tvoja otázka asi súvisí s témou : http://www.porada.sk/t100220-co-s-potokom-na-mojom-pozemku.html
wegamizi
04.03.10,19:28
Neviem, k čomu potrebuješ vyčísliť škodu, ked nie si poistená.
Ale môžeš si objednať napr. súdneho znalca, ktorý Ti za poplatok sumu vyčísli.

Tvoja otázka asi súvisí s témou : http://www.porada.sk/t100220-co-s-potokom-na-mojom-pozemku.html
Dobry postreh, presne tak.
Aby som odpovedala aj na predchadzajuce prispevky, tak asi takto. Nepotrebujem to pre ziadne statistiky, ale pre mna. Jedna sa o to, ze uz som viackrat upozornila povodie, aby si upravili koryto potoka, lebo na pozemku chcem podnikat. Nakolko sa tento potok neustale vylieva z koryta a brani mi v podnikani, chcem vymahat vzniknutu skodu od povodia. Preto potrebujem nejakeho znalca, ale neviem akeho. Vie niekto? Sudneho znalca s akym zameranim?
wegamizi
04.03.10,19:32
Škodám sa dá PREDCHÁDZAŤ , príslušnými úpravami napr.zregulovanie potoka.

Určite tento potok bol rozvodnený aj viac krát predtým.
Ano, o toto sa snazim uz dva roky. Vysledok? Opat rozvodneny potok a znehodnoteny moj majetok.
viktorviktor
05.03.10,15:15
keď je na pozemku tráva, zelenina, a pod. tak znalca z poľnohospodárstva, keď traktor, auto, z oboru doprava, zoznam znalcov je na súde, zoznam najdeš aj tu http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=l50&htm=l5/ztpfaq.htm
plackoo
05.03.10,15:39
Dobry postreh, presne tak.
Aby som odpovedala aj na predchadzajuce prispevky, tak asi takto. Nepotrebujem to pre ziadne statistiky, ale pre mna. Jedna sa o to, ze uz som viackrat upozornila povodie, aby si upravili koryto potoka, lebo na pozemku chcem podnikat. Nakolko sa tento potok neustale vylieva z koryta a brani mi v podnikani, chcem vymahat vzniknutu skodu od povodia. Preto potrebujem nejakeho znalca, ale neviem akeho. Vie niekto? Sudneho znalca s akym zameranim?


Sama ??
Jemne povedané nesmierny optimista.
PS
Kto bude definovať "upravené:) koryto" ?
/Bráni mi v podnikaní/ je príliš vágny pojem oproti - /spôsobil mi škodu/.
wegamizi
05.03.10,18:06
Sama ??
Jemne povedané nesmierny optimista.
PS
Kto bude definovať "upravené:) koryto" ?
/Bráni mi v podnikaní/ je príliš vágny pojem oproti - /spôsobil mi škodu/.
Preco myslis, ze optimista. Mas ine skusenosti? Alebo nemam na to pravo?
Ano, voda mi brani v podnikani, preto mi sposobila skodu, teda ušlý zisk. Mam zmluvu z buducim majitelom, ze do urciteho datumu musim pripravit pozemok do zmluvou urceneho stadia. Ak to nestihnem, budem mat financne povinnosti. Ked je na pozemku po kolena vody, nedostanu sa tam ani mechanizmy, nehovoriac o ludskej pracovnej sile. Takze pre niekoho je potocik nadhera, pre mna hotova katastrofa. A to, ze potok nema upravene dno, na to mam papier, lebo je charakterizovany ako meandrujuci.
plackoo
06.03.10,04:19
Preco myslis, ze optimista. Mas ine skusenosti? Alebo nemam na to pravo?
Ano, voda mi brani v podnikani, preto mi sposobila skodu, teda ušlý zisk. Mam zmluvu z buducim majitelom, ze do urciteho datumu musim pripravit pozemok do zmluvou urceneho stadia. Ak to nestihnem, budem mat financne povinnosti. Ked je na pozemku po kolena vody, nedostanu sa tam ani mechanizmy, nehovoriac o ludskej pracovnej sile. Takze pre niekoho je potocik nadhera, pre mna hotova katastrofa. A to, ze potok nema upravene dno, na to mam papier, lebo je charakterizovany ako meandrujuci.

Nemám skúsenosti,ale možno by ti tu nejakí právnici povedali,koľko už bolo na Slovensku vynesených rozsudkov so škodou typu "čo by som - keby som" .
A škodu ešte nemáš - si iba v omeškaní voči "POV".Budeš ju mať,ak si budúci majiteľ uplatní voči tebe sankcie (nemáš v zmluve s ním "vis major" ?????? ).
Meandrujúci - u mňa znamená že okolitý terén je voči hladine nízky / rovinatý / náplavový a potok má nízky spád.
Na to ti môže povodie napríklad odpovedať "iným papierom" , že :
- prehĺbenie dna vzhľadom na spád nemá význam
- zvýšenie brehov detto - iba by sa bod vyliatia posunul pár sto metrov
- ( pcháš sa do "záplavového - retenčného územia" )
a pod. - ja to tam nepoznám .
marjankaj
06.03.10,08:26
Ahojte, mam jednu naliehavu otazocku. Kde sa mam obratit, alebo na koho v pripade, ze moj pozemok zatopila voda z neupraveneho potoka. Kto vycisli skodu, ked pozemok nie je poisteny. Svoju skodu si vycislim sama, mam na mysli uradnu vysku skody. Vopred dakujem.

No asi sa treba dať poistiť v nejakej poisťovni. A potom by škody hradila poisťovňa.
plackoo
06.03.10,10:39
No asi sa treba dať poistiť v nejakej poisťovni. A potom by škody hradila poisťovňa.

Len aby :) .

Musí to byť precízne formulované.
wegamizi
06.03.10,14:02
No asi sa treba dať poistiť v nejakej poisťovni. A potom by škody hradila poisťovňa.
Poistovna mi tento pozemok nechcela poistit pre neriesene moznosti zaplav. Ak nejaku poznas, ktora poisti aj taketo pozemky, tak doporuc, budem rada.
plackoo
06.03.10,17:22
Poistovna mi tento pozemok nechcela poistit pre neriesene moznosti zaplav. Ak nejaku poznas, ktora poisti aj taketo pozemky, tak doporuc, budem rada.

Už to ti naznačilo "drobné" riziko.
wegamizi
07.03.10,16:54
Už to ti naznačilo "drobné" riziko.
Aj poistovne su len podnikatelsky subjekt, takze ich nazorom by som sa moc nechcela riadit.
Ale dakujem, nieco podniknem, asi si to dam ohodnotit ako nehnutelnost, a to bude moj odrazovy mostik.
marjankaj
07.03.10,17:06
Aj poistovne su len podnikatelsky subjekt, takze ich nazorom by som sa moc nechcela riadit.
Ale dakujem, nieco podniknem, asi si to dam ohodnotit ako nehnutelnost, a to bude moj odrazovy mostik.

No v posledných rokoch bolo na Slovensku dosť záplav a neviem ako to riešili tí, čo neboli poistení. Vláda sa veľmi nepretrhla. Ide o stavebný pozemok? Máš tam nejaké budovy? Ak je to zaplavované, tak neviem, či tým bude budúci majiteľ nadšený. Je to niekde pri kúpalisku?
wegamizi
08.03.10,06:55
No v posledných rokoch bolo na Slovensku dosť záplav a neviem ako to riešili tí, čo neboli poistení. Vláda sa veľmi nepretrhla. Ide o stavebný pozemok? Máš tam nejaké budovy? Ak je to zaplavované, tak neviem, či tým bude budúci majiteľ nadšený. Je to niekde pri kúpalisku?
Ano, ide o stavebny, polohovo dost lukrativny, pozemok. Budovy tam zatial nemam, ja chcem pozemok pripravit pre buduceho majitela. Nie je to pri kupalisku, je to pri Swedwoode, takze priemyselna zona. Uz ma to v tych Malackach moc nebavi, so vsetkym je problem. Najprv sa vzdy od kompetentnych dozviem co nemozem, az potom asi 1% co mozem. Kde nepomaha zdravy sedliacky rozum, tam mi pomoze teda zakon ( aspon si myslim ). Poznas Malacky?