PrenajomTN
04.03.10,13:39
prosim o radu ...

odchadzam pracovat do zahranicia a chcem sa spytat ako to je s dochodkovym poistenim
mam na SK odpracovane cca 10 rokov a mam doplnkove dochodkove poistenie

myslim, ze podla socialnej poistovne musi byt odpracovane 15 rokov na SK, aby mi vznikol narok na dochodok v neskorsom veku, je to tak ?

co mi odporucite ?
a/ platit si dalsich 5 rokov ako dobrovolne poistena osoba ?
b/ neplatit a platit zacat az 5 rokov pred dochodkovym vekom ?
c/ neplatit .. ved kym budem v dochodku socialna poistovna aj tak nebude mat peniaze na moj dochodok (mam 31 rokov)

dakujem za radu
Jana Motyčková
04.03.10,13:20
Kam do zahraničia odchádzaš ? Ak je to EÚ a nevznikne ti nárok na dôchodok v EÚ, roky tam získané sa ti započítajú pre dôchodok na Slovensku.
Inak odporúčam zatiaľ neplatiť, keď tak si zabezpečiť komerčné dôchodkové poistenie, prípadne si zabezpečiť dôchodok iným spôsobom.
Laco-monter
04.03.10,13:24
Blahoželám k Tvojmu múdremu a prezieravému rozhodnutiu a prajem Ti veľa uspechov, spokojnosti,zdravia a šťastia.:)
PrenajomTN
04.03.10,14:26
Kam do zahraničia odchádzaš ? Ak je to EÚ a nevznikne ti nárok na dôchodok v EÚ, roky tam získané sa ti započítajú pre dôchodok na Slovensku.
Inak odporúčam zatiaľ neplatiť, keď tak si zabezpečiť komerčné dôchodkové poistenie, prípadne si zabezpečiť dôchodok iným spôsobom.
Odchadzam pracovat do Velkej Britanie. A co s doplnkovym dochodkovym ? Kedze nebudem platit 18 percent do socialnej, tak tam sa mi takisto platby zastavia ? A potom ked sa mi roky zapocitaju, akym sposobom sa presunu peniaze zo socialnej poistovne na sukromnu DDPcku ?
Jana Motyčková
05.03.10,07:29
Platby do SDS (II.pilier) sa samozrejme tiež zastavia. Platby zo SP sú tam už presunuté teraz. Momentálny problém je, že dôchodok z II.pilira sa môže vyplatiť az po 15 rokoch sporenia ale zákon nerieši, ak si niekto platí menej rokov. Myslím si ale, že kým pôjdeš do dôchodku bude všetko inak, stačí sa tým začat zaoberať pár rokov pred dôchodkom.

To, čo som písala o započítaní rokov v EÚ platí aj naopak, t.j. ak ti vznikne nárok na dôchodok v GB a v SR nie, roky zo Slovenska sa ti započítajú pre dôchodok v GB. Ale či to všetko bude platiť a aj o 30 rokov, to neručím - také schopnosti nemám.
PrenajomTN
05.03.10,08:11
dakujem
Angelika
12.05.10,06:39
Dobry den, na zaklade akeho dokladu mozem zamestnancovi, ktory pracoval 7 rokov v krajine EU, zapocitat roky pre ucely dovolenky ? Zapoctovy list sa tam nevydava, ma len potvrdenia P60 = danove vyuctovania, P45 = vystupny list od posledneho zamestnavatela.
Dakujem pekne za odpoved.