Majooo
03.10.05,17:46
zaujima ma zdanovanie nahnutelnosti.

ako FO som si kupil dom v jan.2005. od oktobra ho chcem vyuzivat na podnikatelske ucely. zmeni sa za rok 2005 nejak sadzba dane? t.j. musim zaplatit vyssiu dan oproti tomu, ked som dom vyuzival len na byvanie? mam dodatocne zaplatit nejaku ciastku za rok 2005?
podla mna staci tuto skutocnost oznamit danovemu uradu a vyssiu sadzbu dane budem platit az od buduceho roka. je to tak? vdaka
Johanka
03.10.05,16:24
Správcom pre daň z nehnuteľnosti je mestský ( obecný) úrad podľa katastra, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Ak nadobudneš nehnuteľnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ktorým je kalendárny rok, stačí iba túto skutočnosť oznámiť správcovi dane. Daň z nehnuteľnosti sa platí podľa stavu k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia, teda v priznaní pre rok 2006 uvedieš , že sa nehnuteľnosť využíva na podnikanie a zaplatíš príslušnú sadzbu. Sadzby pre podnikateľské objekty sú vždy vyššie.
dana hanakova
04.10.05,16:24
Keďže ste dom nadobudli v januáry 2005, po obdržaní listu vlastníctva ihneď podávate oznámenie o nadobudnutí nehnuteľnosti na mestkom(obecnom)úrade. Zväčša je to tak, že hneď vypíšete tlačivo k dani z nehnuteľnosti. Po októbry 2005, nastala zmena, tak v danom tlačive vyznačíte zmenu a uvediete plochu m2, ktoré využívate na podnikanie, za toto budete platiť daň zvýšenú (využívanie na podnikateľ.účely), za ostatné plochy platíte daň ako FO (využívanie na bývanie). Takto Vám to vyrúbia v r.2006.
Manual
16.11.05,15:27
Mám takýto prípad a potreboval by som zosumarizovať postup:
Občan kúpil nehnutelnosť /klasifikovaná ako obytná budova, ale už predtým sa v nej podnikalo/ do bezpodielového spoluvlastníctva s manželkou v r.2003. Má kúpnu zmluvu. Na liste vlastníctva sú obaja. Túto nehnutelnosť v r.2003 vložil do svojej firmy a podniká v nej. Odpisy si uplatňuje. Daňové priznanie z nehnutelností podal ako občan a jeho súčasťou okrem iných nehnutelností ktoré vlastní je aj táto v ktorej podniká. Teraz som to dostal a zisťujem z dokladov, že by to mal pooznamovať "kompetentným" úradom. Mám na mysli:
-DU že tam podniká
-Kataster nehnutelností a požiadať o vyňatie z bytového fondu
-Čo s daňou z nehnutelnosti, môže ju dať do nákladov firmy ? Aj keď ju zaplatil ako občan ?
-Čo ešte by mal urobiť aby to bolo v poriadku ? Dúfam že je to zrozumitelné
Ďakujem...
Manual
16.11.05,16:11
Nikto nič nepošušká... ?
andrej_rv
16.11.05,17:00
-Čo s daňou z nehnutelnosti, môže ju dať do nákladov firmy ? Aj keď ju zaplatil ako občan ?
Podľa mňa je z hľadiska uznateľnosti dane zaplatenej dane z nehnuteľnosti do daňových výdavkov dane z príjmu jedno, či ju zaplatil ako občan alebo podnikateľ-SZČO. Vždy to bude fyzicky ten istý daňovník dane z príjmu. Rozhodujúce je podľa mňa to, že ide o daň za budovu, ktorá sa používa na získavanie alebo zabezpečovanie zdaniteľných príjmov.
Druhá stránka je, či správca dane z nehnuteľností po zistení, že ide o budovu používanú na podnikanie túto daň spätne nevyrubí do výšky vzťahujúcej sa na FO - podnikateľa (ak tam sú rozdielne sadzby).
lenkak
16.11.05,18:06
stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby alebo jej prevádzkového zariadenia, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby, používaním časti na podnikateľské účely dochádza k zmene účelu časti stavby. Z tohto dôvodu sa odporúča podnikateľovi zaobstaranie rozhodnutia stavebného úradu. Danú skutočnosť je tiež potrebné oznámiť správcovi dane z nehnuteľností (mestský, obecný úrad). Z tohto titulu dôjde k úprave výšky dane z nehnuteľností o sumu primeranú podnikateľsky využívanej ploche. Keďže tak nastanú zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností, bude tento podnikateľ povinný podať do konca januára nasledujúceho roka daňové priznanie k dani z nehnuteľností a v ňom si vypočítať príslušnú daň.
Manual
16.11.05,18:45
Tak je čo robiť aby sa to uviedlo na "pravú" mieru.
ĎAkujem
lenkak
16.11.05,18:45
Určite treba nahlásiť Daňovému úradu a ak je to ako prevádzka tak aj Živnostenskému úradu - Inšpekčná kniha.