PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Ako sa vypočíta odstupné ???



bijo
04.03.10, 13:25
Od 12,2,2010 som PN. Dohodol som sa dnes so zamestnávateľom na dohode o výpovedi ktorá je k 31,3,2010. §63 ods.1 písm.b)ZP. Na PN budem až do konca pracovného pomeru čo je v podstate od polovičky Februára do konca Marca jeden a pol mesiaca. Z čoho mi vypočítajú odstupné ?? Budú to počítať aj z doby keď som bol PN ?? Alebo z posledného štvrťroka 2009 ??

ivka70
04.03.10, 13:43
Kedze odstupne ti bude vyplacane v 1. svrtroku 2010, tak sa vypocita podla priemeru z posledneho stvrtroka 2009.

Ak keby ti vyplacali odstupne az v aprili a pocital by sa priemer za prvy Q, tak PN sa do tohto vypoctu nepocita.

terezamaria
07.03.10, 06:48
Od 12,2,2010 som PN. Dohodol som sa dnes so zamestnávateľom na dohode o výpovedi ktorá je k 31,3,2010. §63 ods.1 písm.b)ZP. Na PN budem až do konca pracovného pomeru čo je v podstate od polovičky Februára do konca Marca jeden a pol mesiaca. Z čoho mi vypočítajú odstupné ?? Budú to počítať aj z doby keď som bol PN ?? Alebo z posledného štvrťroka 2009 ??

Dohodol si sa so zamestnávateľom, že Ti dá Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, resp. organizačných zmien podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP k 31.3.2010. Teda pracovný pomer Ti skončí 31.3.2010.

Odstupné Ti bude vypočítané z predchádzajúceho štvrťroku, teda 10,11,12/2009.

bijo
07.03.10, 07:29
Ďakujem za odpovede,

Andyke
07.03.10, 07:57
Ale vieš o tom, že si okrátil seba o 2 príp. 3 mesiace výplaty, že ?
Presne o obdobie čo by Ti trval prac.pomer u nich počas výpovednej doby.

§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

bijo
07.03.10, 08:04
No ide o to , že som sa dohodol na jednomesačnej t.j. k 31,3,2010 a nemam odrobených 5 rokov u tohoto zamestnávateľa, tak, že by som mal aj tak nárok na dvojmesačnú. Ale nakoľko som na PN tak mi to v podstate môže byť jedno. Či nie ?? Však PN mi už neplatí zamestnávateľ, a tá pokračuje ďalej. A tá výpoveď je ozaj z organizačných dôvodov. Tam sa naozaj rušia nejaké prac.miesta.

Andyke
07.03.10, 08:13
Zákaz výpovede
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

- - -
Písal si , že si PN od 12.2.
Kedy si vlastne obdržal výpoveď? Pred PN ešte ?
Lebo počas PN si v ochrannej lehote, nemôže Ti dať zamestnávateľ výpoveď, musí počkať , kým dokončíš PN.

bijo
07.03.10, 08:19
Ano ja som sa s nimi dohodol počas PN.. Ponúkli mi 5 mesačné odstupné, že keď sa dohodneme hneď a keď nie tak potom len trojmesačné. Výpoveď by bola tak či tak. Len bolo otázkou času či budem robiť mŕtveho chrobáka na PN alebo sa dohodneme. Ja som sa dohodol.

Andyke
07.03.10, 08:22
Tak potom je OK.

bijo
07.03.10, 08:29
Dik za ochotu,

Mirka.V
07.03.10, 08:51
počíta sa odstupné - do RZZP?

rodina1
07.03.10, 14:05
počíta sa odstupné - do RZZP?
Myslím si, že keď sa z odstupného odvádza len preddavková daň, tak odstupné sa nepočíta do RZZP.

bv_alexandra
07.03.10, 14:10
Mám tiež malú otázku. ZC dostal výpoveď k 05.03.2010 avšak keďže výška odstupného sa ráta z priemeru 4 štvrťroka neviem ako nato, keďže ZC bol PN od 05.10.2010 až do 28.02.2010.
Vdaka za radu

Andyke
07.03.10, 18:38
Z pravdepodobného zárobku vypočítaj priemerku pre výpočet odstupného.