apo
04.03.10,15:26
Prosím o radu.

Klient mal starý vysokozdvižný vozík.
Pred 4 rokmi kúpil 2 nové vysokozdvižné vozíky.
V tom istom roku mu ich policajti zobrali nakoľko bolo podozrenie, že pochádzajú z trestnej činnosti.
V roku 2009 kúpil nový vozík, ktorý je v majetku.
V zápäťí mu policajti po 4 rokoch dva vozíky vrátili.

:)Dnes máme 4 vozíky na ktorých odrazu robiť nemôže aj keď by chcel.

Navrhujem klientovi, aby sme jeden z tých vrátených vozíkov neodpisovali. Možno ho predá, môže ho dať do nájmu, čas ukáže.

Otázka.
Jeden vrátený vozík ponechať na účte 042, alebo ho zaradiť a neodpisovať.
Aký pre tento stav vhodný účtovný postup?

Ďakujem.

apo
betka
06.03.10,18:49
čo znamená nechať na 042?

Pre mňa neustále obstarávať a nevyužívať.
Ak niečo zaradím a používam, dochádza k trvalému opotrebeniu.
Odpisovanie z pohľadu účtovníctva nie je možné pozastaviť. Daňové odpisy prerušiť môžeme, to vieš.

Možno by som rozmýšľala nad spôsobom.
Ak má spoločnosť 4 VZV, nie je to ako s OA, kt. sa radi menia, tieto VZV potrebujeme dobiť a využiť, až kým nebude oprava rentabilná, a nodprášime ich do šrotu.
(Pozn. Joj, ako by som ťa zbila, že si nenapísal o tomto skôr,;), akurát sme zháňali VZV staršie..)

Zaradte ich do M, a prehodnotte odpisový plán, pretože je možnosť používať i 4, ale nebudete používať 1 ks, napr. 15 hod., ale len 4 hod. Predlžte dobu odpisovania, máte na to objektívne dôvody,že nedochádza až k takému opotrebeniu VZV. Rozložili ste opotrebenie............
apo
06.03.10,19:47
Ďakujem.

Vozík je stále aktuálny, sprostredkujem Vás s majiteľom ak bude požiadavka.

Moja otázka vychádzala z požiadavky vlka nasýtiť tak, aby ovca bola celá.

Poučenie s tvojho príspevku:
Zaradiť, účtovne odpisovať podľa skutočného používania s možnosťou meniť tieto odpisy a daňové odpisy prerušovať.

Pravda je taká, že všetky vozíky občas robia, lebo dostali zabrať ničnerobením na policajnom dvore a teraz ten jeden vozík občas pracuje, aby sa udržiavala jeho "kondícia".

Ďakujem pekne.

apo