reading
04.03.10,18:27
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či majú právo SBS na vrátnici kontrolovať príručné tašky (kabelky) pri odchode z pracoviska.
Na vrátnici je oznam že tašky sa majú predkladať na kontrolu bez vyzvania. Majú na to právo???? Neporušujú týmto nejaký zákon????:confused: Ďakujem za odpoveď.
samuelovic
04.03.10,17:44
Pracovník SBS je opravnený kontrolovať osoby ktoré vstupujú a vystupuje z chráneného uzemia, kontrolovať veci ktoré máte pri sebe a na sebe, takisto autá. Prehliadku môžu vykonávař, zrakom, hmatom alebo inými tech. prostriedkami.
Len pri osobnej prehliadke musi vykonávať prehliadku osoba rovnakého pohlavia.
V podstate by vám nemal otvárať kabelku , ale vy ste povinná ju ukázať a aj jej obsah keĎ Vás vyzve.
kaco11
05.03.10,04:32
štandartne je osoba požiadaná o vyloženie všetkých veci, ktoré má pri sebe a následne prechádza cez detektor. Ak sú nejaké pochybnosti tak prichádza na rad ručný detektor. Málokedy príde k ošahávaniu osoby. Čo sa týka prehliadky batožiny nie je povinnosť, aby ju vykonávala osoba rovnakého pohlavia. V lepších "podnikoch" majú rontgeny a tým pádom nie je nutné batožinu otvárať. Pokiaľ tam rontgen nie je tak ako napísal samuelovic. Ochrankár by nemal ísť do kabelky. Mala by si sama pracovať so svojou napríklad kabelkou a on by mal vydávať len pokyny. Je bežné, že pokiaľ to ľudia dovolia ide aj sbs kar rukou do batožiny, ale to je na osobe. Čo mu dovolí.

Otázka je, či sa jedná aj o kontrolu zamestnanca alebo návštevy. Zamestnanec by to mal mať dokonca zakotvené aj niekde vo vnútorných predpisoch.
kyblik
05.03.10,06:08
Všetci SBSkári majú svoj predpis a tak ako napr. policajti, sú si plne vedomí svojich práv (nehovorím, že ich nemôžu zneužiť). Z ich strany ide o ochranu majetku, ktorú vykonávajú. Takže z Tvojej strany len spolupráca...
samuelovic
05.03.10,12:33
ja som napísal že ""Len pri osobnej prehliadke musi vykonávať prehliadku osoba rovnakého pohlavia."

Kabelku môže kontrolovať, ale osobnú prehliadku len osoba rovnakého pohlavia.
Aj keď aj sbs môže byť teplý atď.
kaco11
05.03.10,13:55
batožinu nemusí zákonite kontrolovať osoba rovnakého pohlavia. Osobu už áno.