ali8
04.03.10,19:33
Musia mi priebezne polozky v penaznom denniku ( príjem a vydaj) sediet? myslim ze ci musia mat rovnaku sumu na konci roka, akurat tlacim minuly rok a chcem vytlacit penazny dennik a zastavila som sa na tom ze prijem na priebeznych polozkach ma inu sumu ako vydaj na priebeznych polozkach. ako vsetko by mi sedelo pretoze do tychto koloniek uctujem len vyber z uctu a hned na to prijem do pokladne, ale kedze tu mam zauctovane na priebeznych polozkach v prijmoch aj inkaso splatky uveru, tak tie kolonky mi nesedia ku koncu roka nerovnaju sa, to nevadi?

a este jedna otazocka, ak sme dostali od banky ten uver na podnikatelsky ucet tak prijem toho uctu mi hodilo do rocneho vykazu do kolonky UVERY, je to spravne ze? a z toho uveru som uz zaplatila splatky uveru a tuto polozku mi hodilo v rocnom vykaze do kolonky PRIEBEZNE POLOZKY, mam to spravne?
ali8
04.03.10,18:38
este by som dodalo v tom rocnom vykaze mi do kolonky UVERY hodi celu ciastku uveru ktoru mi poskytla banka je tospravne? nema tam byt len ta zvysna ciastka ktora este nieje uhradena kedze uver splacam mesacne? a zasa v tych priebeznych polozkach v rocnom vykaze mi hodi tu ciastku ktoru som uz zaplatila neviem ci je to spravne ako to vlastne ma byt. dakujem.
ego.mc
04.03.10,19:02
Nie, priebežné položky na konci roka sa nemusia rovnať. Napríklad keď 31.12. vyberiete hotovosť z bankomatu.
Asi by bolo treba účtovať aj o úverovom účte.
Potom strhnutá splátka z bežného účtu = výdaj na priebežné položky, prijatá splátka na úverovom účte = príjem z priebežných položiek.
Mesačne v knihe záväzkov znižujete úver o splátku istiny. Potom by Vám to malo sedieť.
Predchádzajúce platí, ak sa jedná o podnikateľský úver.
ali8
04.03.10,19:18
Nie, priebežné položky na konci roka sa nemusia rovnať. Napríklad keď 31.12. vyberiete hotovosť z bankomatu.
Asi by bolo treba účtovať aj o úverovom účte.
Potom strhnutá splátka z bežného účtu = výdaj na priebežné položky, prijatá splátka na úverovom účte = príjem z priebežných položiek.
Mesačne v knihe záväzkov znižujete úver o splátku istiny. Potom by Vám to malo sedieť.
Predchádzajúce platí, ak sa jedná o podnikateľský úver.

takze nemusia sa rovnat? o akom uverom ucte ked ja som ten uver dostala priamo na podnikatelsky uver?
ali8
04.03.10,19:19
opravujem sa na podnikatelsky ucet.
ego.mc
04.03.10,19:22
Obvykle to chodí tak, že banka prevedie peniaze na bežný účet, ale zároveň o úvere vedie úverový účet, na ktorom eviduje prijaté splátky a tie potom rozpočítava na splátku istiny, úrokov a poplatkov za vedenie úveru.
Ak je to u Vás iné, potom sa ospravedlňujem za zmätočnú odpoveď.
ali8
04.03.10,19:36
Obvykle to chodí tak, že banka prevedie peniaze na bežný účet, ale zároveň o úvere vedie úverový účet, na ktorom eviduje prijaté splátky a tie potom rozpočítava na splátku istiny, úrokov a poplatkov za vedenie úveru.
Ak je to u Vás iné, potom sa ospravedlňujem za zmätočnú odpoveď.

no tak teda neviem ako to vlastne je my sme mali na podnikatelskom ucte predtym kontokorenty uver a kedze sa vycerpal a bolo treba peniazky dat naspat tak banka to za nas vyrovnala s tym ze tuto sumu nam nasledne dala na ucet s tym ze je to ako podnikatelsky uver ktory splacame teraz mesacne.
ego.mc
04.03.10,19:43
Máte priamo na Vašom účte rozpísané, koľko si strhli na splátku istiny a koľko na úroky?
Potom by ale splátka úveru nemala ísť cez priebežné položky ale priamo.
V každom prípade platí to, čo som napísal o knihe záväzkov.
ali8
04.03.10,19:51
Máte priamo na Vašom účte rozpísané, koľko si strhli na splátku istiny a koľko na úroky?
Potom by ale splátka úveru nemala ísť cez priebežné položky ale priamo.
V každom prípade platí to, čo som napísal o knihe záväzkov.

ano mam na vypise podnikatelskom ktory si kazdy mesiac uctujem do uctovnictva rozpisane splatku istiny a to ostatne ako uroky neviem presne teaz ako to tam mam napisane, ale okrem toho vypisu podnikatelskeho mi chodi este jeden vypis cisto ohladne tohto uveru ze nemam tam ine polozky co mesacne uhradzam len cisto ten uver, ale tento vypis si odkladam len pre svoju potrebu aby som kontrolovala kolko bolo zaplatene a tak, a ako to mam zauctovat ked nie cez priebezne polozky do ktorej kolonky to mam dat?
ego.mc
04.03.10,20:11
Tak, konečne sme sa dostali k niečomu. :)
Aby ste mali priebežné položky vyrovnané, musíte účtovať aj o tom druhom výpise tak, ako som napísal vyššie v č.3
Malo by to byť asi takto (ale účtovníkovi by to malo byť jasné ;)):
1. strhnuté z bežného účtu = výdaj na priebežné položky
2. príjem na ten druhý účet (úverový, predpokladám, že má vlastné číslo) = príjem z priebežných položiek
3. na úverovom účte - splátka istiny - VNZD
- splátka úrokov - VOZD
- poplatky - VOZD

No, a zostáva ešte kniha záväzkov. Každý mesiac dáte úhradu istiny a úver sa Vám bude znižovať. Konečný stav si skontrolujete podľa toho druhého (úverového) výpisu.
Muška
04.03.10,20:22
mi chodi este jeden vypis cisto ohladne tohto uveru ze nemam tam ine polozky co mesacne uhradzam len cisto ten uver, ale tento vypis si odkladam len pre svoju potrebu
Tento výpis patrí do účtovníctva a nie "pre svoju potrebu"
ali8
04.03.10,20:24
Tak, konečne sme sa dostali k niečomu. :)
Aby ste mali priebežné položky vyrovnané, musíte účtovať aj o tom druhom výpise tak, ako som napísal vyššie v č.3
Malo by to byť asi takto (ale účtovníkovi by to malo byť jasné ;)):
1. strhnuté z bežného účtu = výdaj na priebežné položky
2. príjem na ten druhý účet (úverový, predpokladám, že má vlastné číslo) = príjem z priebežných položiek
3. na úverovom účte - splátka istiny - VNZD
- splátka úrokov - VOZD
- poplatky - VOZD

No, a zostáva ešte kniha záväzkov. Každý mesiac dáte úhradu istiny a úver sa Vám bude znižovať. Konečný stav si skontrolujete podľa toho druhého (úverového) výpisu.

no malo malo by byt jasne ale prvykrat sa s tym stretavam neviem si rady .-(
neviem ako uctovat aj o tom druhom ucte to mam akoze dvakrat zauctovat do penazneho dennika to iste kedze aj na tom vypise mesacnom co uhradzam kadeco mam zauctovanu tu splatku istiny a tie poplatky, a aj na tom druhom vypise mam zauctovane tiez to, nerozumiem tomu :-( , skoda ze to nemam teraz tie vypisy pred sebou aby som vam to presne napisala.
ali8
04.03.10,20:35
snad sa k tej teme dostanem cez vikend ak budem mat vsetky papiere pred sebou , teraz som uz nacisto popletene ale dakujem ozvem sa.
ali8
05.03.10,11:44
no takze presedela som dnes cele doobedu pri tomto, tak som to snad uz aj ja pochopila, ano rozuctovala som to na dva ucty na podnikatelsky a na ten uverovy ucet, takze priebezne polozky ku konca roka mi aj sedia, sedi mi aj moj bankovy ucet podnikatelsky na konci roka co som rada, akurat som sa pozastavila na tom ci to musim niekde vytlacat aj ten druhy uverovy ucet pretoze toto tam mi nesedi . este pre istotu ci som dobre zauctovala:
uroky a poistenie = prev.rezia VOZD
splatka istiny = osobna spotreba (VNZD), pretoze inu kolonku som nenasla

a este ta jedna otazka co som nikde nenasla, v rocnom vykaze co sa robi k danovemu priznaniu, mi do kolonky uvery hodi celkovu ciastku uveru ktora mi bola poskytnuta je to spravne??? alebo to by mi tam malo hodit len tu ciastku ponizenu uz o zaplatene istiny ??? inac v knihe zavazkov som evidovala uver a evidujem taj aj mesacne splatky tohto uveru. DAKUJEM.
Alena Šimová
05.03.10,11:52
no takze presedela som dnes cele doobedu pri tomto, tak som to snad uz aj ja pochopila, ano rozuctovala som to na dva ucty na podnikatelsky a na ten uverovy ucet, takze priebezne polozky ku konca roka mi aj sedia, sedi mi aj moj bankovy ucet podnikatelsky na konci roka co som rada, akurat som sa pozastavila na tom ci to musim niekde vytlacat aj ten druhy uverovy ucet pretoze toto tam mi nesedi . este pre istotu ci som dobre zauctovala:
uroky a poistenie = prev.rezia VOZD
splatka istiny = osobna spotreba (VNZD), pretoze inu kolonku som nenasla

a este ta jedna otazka co som nikde nenasla, v rocnom vykaze co sa robi k danovemu priznaniu, mi do kolonky uvery hodi celkovu ciastku uveru ktora mi bola poskytnuta je to spravne??? alebo to by mi tam malo hodit len tu ciastku ponizenu uz o zaplatene istiny ??? inac v knihe zavazkov som evidovala uver a evidujem taj aj mesacne splatky tohto uveru. DAKUJEM.
vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci roka musí byť len zostatok nesplateného úveru. Máš to v knihe záväzkov správne zadané splátky úveru?
ali8
05.03.10,11:56
vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci roka musí byť len zostatok nesplateného úveru. Máš to v knihe záväzkov správne zadané splátky úveru?

praveze akurat pozeram do knihy zavazkov mam tam zaskrtnute ze sa jedna o uver a uhradene tie splatky neviem preco mi to neodpocitalo?
Muška
05.03.10,11:58
praveze akurat pozeram do knihy zavazkov mam tam zaskrtnute ze sa jedna o uver a uhradene tie splatky neviem preco mi to neodpocitalo?
Ali, keď si to teraz robila "dodatočne" nemáš tam náhodou splátky s dnešným rokom???
Aký máš program??
ali8
05.03.10,12:06
Ali, keď si to teraz robila "dodatočne" nemáš tam náhodou splátky s dnešným rokom???
Aký máš program??

mam program mrp a neviem ci som to dala dobre ja som hodila zvlast do zavazkov ako podinikatelsky uver a zvlast zasa splatky istiny , splatky istiny som dala uhradit a uver ostal neuhradeny tam je asi ta chyba ze? mam teraz k tomu uveru v zavazkov datu uhradu kolko som uz zaplatila???
ali8
05.03.10,13:18
no takze presedela som dnes cele doobedu pri tomto, tak som to snad uz aj ja pochopila, ano rozuctovala som to na dva ucty na podnikatelsky a na ten uverovy ucet, takze priebezne polozky ku konca roka mi aj sedia, sedi mi aj moj bankovy ucet podnikatelsky na konci roka co som rada, akurat som sa pozastavila na tom ci to musim niekde vytlacat aj ten druhy uverovy ucet pretoze toto tam mi nesedi . este pre istotu ci som dobre zauctovala:
uroky a poistenie = prev.rezia VOZD
splatka istiny = osobna spotreba (VNZD), pretoze inu kolonku som nenasla
ali8
05.03.10,15:22
:-( prave som prisla nato ze kedze som uctovala aj o uverovom ucte vobec mi nesedi stav penaznych prostriedov na konci roka v tom svojom podnikatelskom ucte :-( prosiiiiim poradte mi
ali8
05.03.10,15:34
:-( prave som prisla nato ze kedze som uctovala aj o uverovom ucte vobec mi nesedi stav penaznych prostriedov na konci roka v tom svojom podnikatelskom ucte :-( prosiiiiim poradte mi

keby som neuctovala o uverovom ucte vsetko by mi sedelo prosim kto vie s tymto poradit :-(
ego.mc
05.03.10,18:23
no takze presedela som dnes cele doobedu pri tomto, tak som to snad uz aj ja pochopila, ano rozuctovala som to na dva ucty na podnikatelsky a na ten uverovy ucet, takze priebezne polozky ku konca roka mi aj sedia, sedi mi aj moj bankovy ucet podnikatelsky na konci roka co som rada, akurat som sa pozastavila na tom ci to musim niekde vytlacat aj ten druhy uverovy ucet pretoze toto tam mi nesedi . este pre istotu ci som dobre zauctovala:
uroky a poistenie = prev.rezia VOZD
splatka istiny = osobna spotreba (VNZD), pretoze inu kolonku som nenasla
Neviem, aké MRP máte, ale v mojom je aj "ostatné neodčítateľné náklady".
úverový účet: počiatočný stav = 0, koncový stav = 0

keby som neuctovala o uverovom ucte vsetko by mi sedelo prosim kto vie s tymto poradit :-(
Keby ste o ňom neúčtovali, tak by ste mali chaos v priebežných položkách. (Váš príspevok č. 1)
ali8
06.03.10,02:34
Neviem, aké MRP máte, ale v mojom je aj "ostatné neodčítateľné náklady".
úverový účet: počiatočný stav = 0, koncový stav = 0

Keby ste o ňom neúčtovali, tak by ste mali chaos v priebežných položkách. (Váš príspevok č. 1)

MRP WIN mam tam aj taku kolonku ostatne neocitatelne naklady takze splatku istiny mam zauctovat v tejto kolonke? nerozumiem tomu ak zaciatocny stav uverovy a koncovy je 0 ??? zaciatocny mam na uverovom prijem uveru ale hned som ho zauctovala ze prevod na podnikatelsky ucet takze toto by mi aj sedelo ze je nulovy ale koncovy nulovy to ako? mam v tom uz riadny chaos, co kde uctovat :-(
jacekova
06.03.10,05:45
splátky v JU účtujem ako PNZD (vklady,úvery) s mínusom, pretože keď mi prišiel ten úver na účet, zaúčtovala som ho práve sem.

vo výkaze majetku a záväzkov musí byť nesplatená časť úveru a priebežné položky by mali byť nulové.
jacekova
06.03.10,05:52
keď mám niečo zložité v JU, tak si vždy pomôžem s PU, lebo to je fakt zrozumiteľnejšie:

1. prijatý úver (na BÚ-podnikateľský účet) +PNZD - úvery
2. splátka úveru (na podn.účte): - výdaj na prieb.položky
3. splátka úveru (na úver.účte): + príjem na prieb.položky
4. splátka istiny (úveru) na úver.účte: - PNZD - úvery
5. poplatky alebo úroky alebo poistenie: VOZD

Do výkazu o majetku a záväzkoch ide teda nesplatená časť úveru do kolonky úvery a priebežné položky prekontrolovať, aby sedeli (ibaže by splátka v decembri "odišla" z podnik.účtu a nestihla by sa prejaviť na úver.účte)
Ejo
06.03.10,06:30
keď mám niečo zložité v JU, tak si vždy pomôžem s PU, lebo to je fakt zrozumiteľnejšie:

1. prijatý úver (na BÚ-podnikateľský účet) +PNZD - úvery
2. splátka úveru (na podn.účte): - výdaj na prieb.položky
3. splátka úveru (na úver.účte): + príjem na prieb.položky
4. splátka istiny (úveru) na úver.účte: - PNZD - úvery
5. poplatky alebo úroky alebo poistenie: VOZD

Do výkazu o majetku a záväzkoch ide teda nesplatená časť úveru do kolonky úvery a priebežné položky prekontrolovať, aby sedeli (ibaže by splátka v decembri "odišla" z podnik.účtu a nestihla by sa prejaviť na úver.účte)
Úverový účet treba uvádzať v DP, kde sa uvádza aj účet, ktorý sa používa na podnikanie?
jacekova
06.03.10,06:38
Úverový účet treba uvádzať v DP, kde sa uvádza aj účet, ktorý sa používa na podnikanie?


konecny zostatok uver.uctu je vlastne nesplateny uver a to ide do vykazu o M.a Z do kolonky uvery (v zavazkoch)

konecny stav podn.uctu ide vo vykaze do kolonky ucet (v majetku)
Ejo
06.03.10,06:48
konecny zostatok uver.uctu je vlastne nesplateny uver a to ide do vykazu o M.a Z do kolonky uvery (v zavazkoch)

konecny stav podn.uctu ide vo vykaze do kolonky ucet (v majetku)
Prepáčte, zle som sa vyjadrila. Číslo úverového účtu je potrebné uviesť v riadku 25 v DP?
jacekova
06.03.10,06:51
Prepáčte, zle som sa vyjadrila. Číslo úverového účtu je potrebné uviesť v riadku 25 v DP?

podľa mňa nie, lebo tam sa uvádzajú bežné účty používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania. Číslo úver.účtu by som radšej uviedla v XIII.oddiele (v osobitných záznamoch)
Ejo
06.03.10,06:59
podľa mňa nie, lebo tam sa uvádzajú bežné účty používané v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania. Číslo úver.účtu by som radšej uviedla v XIII.oddiele (v osobitných záznamoch)
ďakujem!!!
ali8
06.03.10,16:04
DAKUJEM Vam poradaci za pomoc ste uzasní, pomohli ste mi vyriesit problem zo zauctovanim uveru, este mi ale ostala jedna nevyriesena vec na konci toho vsetkeho, na UVEROVOM ucte mam k 31.12. uctovny zostatok 7161,85€, z toho je istina celkom 7160€ a prislusenstvo po splatnosti 1,85€(to su uroky akumulovane nevyuctovane). Do rocneho vykazu mi ale do kolonky UVERY hodilo 7160€ pretoze tych 1,85€ nieje nikde vyuctovanych. co s tym??? kde mam ak vobec mam zauctovat tych 1,85€ aby mi sedel ten uverovy ucet, pretoze cez podniaktelsky ucet mi to nepreslo, spomina sa to len na tom uverovom ucte tie uroky akumulovane nevyuctovane. mam teda hodit do kolonky UVERY rocneho vykazu sumu 7161,85€ alebo 7160€? Ak tam ma byt 7161,85€ tych 1,85€ teda musim niekde byt zauctovanych, a ma sa to uviest tych 1,85€ aj v knihe zavazkov? prosim poradte mi este s tymto.dakujem.

A ten uver sa ma niekde zaevidovat aj v danovom priznani???
ali8
06.03.10,16:08
[QUOTE=jacekova;1324661]splátky v JU účtujem ako PNZD (vklady,úvery) s mínusom, pretože keď mi prišiel ten úver na účet, zaúčtovala som ho práve sem.

je to spravne riesenie ze minusom na tu polozku kde vlastne sa zauctoval uver? mam to teda preuctovat z ostatnych nezdanitelnych vydavkov a hodit to tam?
ali8
07.03.10,13:20
prosiiiiiiiiiiiiiiiim nieje tu nikto cez vikend na poradenie?
Dana1
07.03.10,14:00
DAKUJEM Vam poradaci za pomoc ste uzasní, pomohli ste mi vyriesit problem zo zauctovanim uveru, este mi ale ostala jedna nevyriesena vec na konci toho vsetkeho, na UVEROVOM ucte mam k 31.12. uctovny zostatok 7161,85€, z toho je istina celkom 7160€ a prislusenstvo po splatnosti 1,85€(to su uroky akumulovane nevyuctovane). Do rocneho vykazu mi ale do kolonky UVERY hodilo 7160€ pretoze tych 1,85€ nieje nikde vyuctovanych. co s tym??? kde mam ak vobec mam zauctovat tych 1,85€ aby mi sedel ten uverovy ucet, pretoze cez podniaktelsky ucet mi to nepreslo, spomina sa to len na tom uverovom ucte tie uroky akumulovane nevyuctovane. mam teda hodit do kolonky UVERY rocneho vykazu sumu 7161,85€ alebo 7160€? Ak tam ma byt 7161,85€ tych 1,85€ teda musim niekde byt zauctovanych, a ma sa to uviest tych 1,85€ aj v knihe zavazkov? prosim poradte mi este s tymto.dakujem.

A ten uver sa ma niekde zaevidovat aj v danovom priznani???
do výkazu MaZ sa uvádza výška istny na úverovom účte. čo je vo vašom prípade 7160. o úrokoch budete účtovať až keď vám prídu stiahnuté z podnikateľského účtu.
ali8
07.03.10,15:33
A ten uver sa ma niekde zaevidovat aj v danovom priznani???
ali8
07.03.10,15:34
[QUOTE=jacekova;1324661]splátky v JU účtujem ako PNZD (vklady,úvery) s mínusom, pretože keď mi prišiel ten úver na účet, zaúčtovala som ho práve sem.

je to spravne riesenie ze minusom na tu polozku kde vlastne sa zauctoval uver? mam to teda preuctovat z ostatnych nezdanitelnych vydavkov a hodit to tam?
Dana1
07.03.10,17:13
nie v DP nikde, iba vo výkaze majetku a záväzkov.
Dana1
07.03.10,17:17
[QUOTE=jacekova;1324661]splátky v JU účtujem ako PNZD (vklady,úvery) s mínusom, pretože keď mi prišiel ten úver na účet, zaúčtovala som ho práve sem.

je to spravne riesenie ze minusom na tu polozku kde vlastne sa zauctoval uver? mam to teda preuctovat z ostatnych nezdanitelnych vydavkov a hodit to tam?
prijatie úveru na bankový účet - PNZD
splátka úveru - VNZD
ali8
07.03.10,18:09
[QUOTE=ali8;1326428]
prijatie úveru na bankový účet - PNZD
splátka úveru - VNZD

takze mam splatky uveru dobre zauctovane vo VNZD nebudem ich preuctovavat minusom do PNZD, dakujem.