mirinda55
04.03.10,20:45
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, prosim Vas? Chcem prenajat byt na dobu urcitu, min. 1 rok. Vypovedna lehota by bola 3 mesiace. Ak by chce, najomce ukoncit zmluvu skor, napr. po 4 mesiacoch, poda vypoved a od zaciatku nasledujuceho mesiaca sa rata 3 mesacna vypovedna doba? (to si myslim ja) alebo musi najomca vydrzat 1 rok, teda dobu urcitu, na ktoru je zmluva uzavreta a az potom moze vypovedat (to tvrdi priatel). ale ak plati druha moznost, na co by bola vypovedna lehota?
Dakujem.
Mgr.Shrek
04.03.10,20:10
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, prosim Vas? Chcem prenajat byt na dobu urcitu, min. 1 rok. Vypovedna lehota by bola 3 mesiace. Ak by chce, najomce ukoncit zmluvu skor, napr. po 4 mesiacoch, poda vypoved a od zaciatku nasledujuceho mesiaca sa rata 3 mesacna vypovedna doba? (to si myslim ja) alebo musi najomca vydrzat 1 rok, teda dobu urcitu, na ktoru je zmluva uzavreta a az potom moze vypovedat (to tvrdi priatel). ale ak plati druha moznost, na co by bola vypovedna lehota?
Dakujem.

Nájom uzavretý na dobu určitú končí dňom uvedeným v zmluve.
To však neznamená, že nájom nemôže byť skončený skôr, a to výpoveďou. Prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení začína plynúť výpovedná doba. Tzn. Nájom dohodnutý na 1 rok od 1.1., výpoveď je doručená 12.2., výpovedná doba začína plynúť 1.3. a nájom končí, v tomto prípade 31.5.
§ 710 nasl. z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Mária27
04.03.10,21:12
Nájomca musí mať určitý dôvod na predčasné ukončenie nájmu dohodnutého na určitý čas len u nebytových priestorov - pozri zákon č. 116/1990.
Nájom bytu sa môže nájomcom ukončiť aj počas toho určitého času.
mirinda55
17.03.10,11:25
dakujem velmi pekne