Ellessar
04.03.10,22:40
Dobry den!
Snazim sa najst, ci dohodar pracujuci na Dohodu o brigadnickej praci studenta je povinny podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Kedze ide o studenta, tak je samozrejme poistencom statom, ale za minuly rok mal prijmy vo vyske 4000EUR.
Nasiel som, rozne clanky, kde sa hovori, ze studenti nepodavaju, potom, ze podavaju ak maju viac ako cca 2000EUR apod. Dalej som nepochopil, ci vymeriavacim zakladom sa mysli ciastka, z ktorej sa musi platit dan z prijimu, alebo ide o zaklad dane bez zapocitania odpocitatelnej polozky. Som z toho zmateny. :confused:

Vopred dakujem za rady.
ekopo
04.03.10,21:53
logická úvaha: je dohodár zdravotne poistený v dohode? Nie je. Tak nie je čo riešiť......
Jana Motyčková
05.03.10,08:23
Študent z dohody rzzp nerobí bez ohľadu na výšku príjmu.
Jediná výnimka - ak by mal dohodu vo svojej vlastnej s.r.o., tam sa to inak posudzuje, ale tiež nie je automaticky povinnosť robiť rzzp.
Ellessar
05.03.10,08:50
Ďakujem, len ma zmiatli najrôznejšie články na internete :)
mariana11
05.03.10,11:53
Študent z dohody rzzp nerobí bez ohľadu na výšku príjmu.
Jediná výnimka - ak by mal dohodu vo svojej vlastnej s.r.o., tam sa to inak posudzuje, ale tiež nie je automaticky povinnosť robiť rzzp.


Študent nerobí len v prípade, že neprekročí štandardnú dľžku štúdia. Ale ak prekročí, tak v tom prípade sa má povinnosť prihlásiť ako samoplatiteľ a potom má aj povinnosť podať RZZP.

Týka sa to práve mojho syna, ale informovala som sa v dvoch zdravotných poisťovniach. Vo VšZP je to tak ako som písala hore.
V Dovere v našej pobočke mi povedali že za neho platí aj tak štát. Nedalo mi to a tak som zavolala na ich inf. linku. Povedli mi nech pošlem zoskenoované potvrdenie. A potom mi pracovník zavolal, že na to majú tam rozne názory, ale že hlavná metodička má dovolenku, tak mi dá vedieť potom. Tak som teda zvedavá ako to dopadne.

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,