galova.silvia
05.03.10,07:52
Čaute poraďáci,
mám na vás takúto otázku:
Občan SR, s trvalým pobytom v SR, v prvom polroku pracoval na TPP na Slovensku a v druhom polroku pracoval v Nemecku.
Počas práce v Nemecku však bol zamestnancom českej firmy a tá mu aj vyplácala mzdu.
V Nemecku sa zdržiaval 180 dní (včítane načatých), v ČR sa nezdržoval vôbec (maximálne tak týždeň).
Moja otázka je, či mu stačí podať daňové priznanie na Slovensku (s metódou zápočtu alebo vyňatia, podľa toho, čo je výhodnejšie), alebo má ešte ďalšie povinnosti ohľadne podávania priznaní?
Vladimír Ozimý
05.03.10,08:21
Čaute poraďáci,
mám na vás takúto otázku:
Občan SR, s trvalým pobytom v SR, v prvom polroku pracoval na TPP na Slovensku a v druhom polroku pracoval v Nemecku.
Počas práce v Nemecku však bol zamestnancom českej firmy a tá mu aj vyplácala mzdu.
V Nemecku sa zdržiaval 180 dní (včítane načatých), v ČR sa nezdržoval vôbec (maximálne tak týždeň).
Moja otázka je, či mu stačí podať daňové priznanie na Slovensku (s metódou zápočtu alebo vyňatia, podľa toho, čo je výhodnejšie), alebo má ešte ďalšie povinnosti ohľadne podávania priznaní?

Podľa mňa je jedno kto ho vyplácal. Podstata je v tom kde je zdroj príjmov zo závislej činnosti. Takže by som si preštudoval zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi ČR a DE...malo by tam platiť to čo u nás...hranica 183 dní pre závislú činnosť aby ste sa stali daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou v DE. Vy píšete že tam bol 180 dní čím neprekročil túto hranicu. Ak by teda platila táto podmienka aj pre ČR a DE potom zdaňujete zdroj príjmu v ČR. Potom vám v ČR vykonajú buď ročné zúčtovanie alebo si podáte daňové priznanie. Následne zdaníte celosvetové príjmy v SR...tak ako to uvádzate v otázke...
galova.silvia
05.03.10,08:28
ďakujem veľmi pekne.
aj som si myslela, že to bude takto, len som sa chcela uistiť.
galova.silvia
05.03.10,10:45
teraz mi napadlo, citala som zmluvy o ZDZ medzi CR a Nemeckom a medzi SR a CR a pojem rezident nezahrna osobu, ktora podlieha zdaneniu iba z dovodu prijmov zo zdrojov v tomto state alebo majetku v tomto state - z toho mi vychadza, ze v CR teda ten clovek nie je rezidentom a teda nepodava priznanie. a kedze sa zdrzoval v nemecku, ale neprekrocil tych 183 dni, je tam danovnikom s obmedzenou danovou povinnostou a mal by podat danove priznanie tam.
alebo sa len do toho viac zamotavam?

prosim, poradte
galova.silvia
18.03.10,13:49
no, pisala som na cesku danovu spravu, ci ma danovnik povinnost podat danove priznanie, odpisali mi, ze tuto povinnost nema. to, ci ma podavat priznanie v nemecku, uvedene nebolo.
ale ked som skusala vyplnit ceske priznanie, vysiel mi tam celkom pekny preplatok.
tak teda mozem podat priznanie v cesku a pytat dane spat?