Jozef
30.07.04,11:54
Zdravim,
poradi mi niekto, prosim, ohladne zmeny pracovnej zmluvy?
Jednemu zamestnancovi konci zmluva 31.7.2004. Je mozne mu ju predlzit a ked ano na kolko maximalne? Alebo ju mozem predlzit ale uz iba na dobu neurcitu?
Dakujem
vladan
30.07.04,12:00
len tak narýchlo:
zákonník práce § 48 ods. 2, a ďalšie.
Prepáč nemám čas sa rozpisovať, tak skús pozrieť.
Pekný deň
ivab
30.07.04,12:11
Jozef nepises podstatnu vec, a to, kedy pracovný pomer vznikol.

Kažopádne môžeš zmluvu uzavretú na dobu určitú predĺžiť najviac na 3 roky od vzniku pracovného pomeru. Po troch rokoch už len na dobu neurčitú.
iva
30.07.04,13:13
V prípade, že je zamestnávateľ "malý závod" , môže svojim zamestnancom predlžovať prac.zmluvy na dobu určitú do nekonečna (teda opakovane aj viac rokov po sebe). Aspoň ja som to tak pochopila, dúfam, že je to tak.
vladan
30.07.04,13:20
keďže termín "malý závod" už nie je v móde, tak to bude zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov. Teda tento zamestnávateľ môže predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky.
nikulik
30.06.05,10:50
Asi som blba, alebo co, ale vysvetlite mi vetu §48 ZP: Pracovný pomer na určitu dobu mozno dohodnut, predlzit alebo opätovne dohodnut najdlhsie na tri roky.

To znamena, ze ked zamestnanec nastupil 03.01.2005 dali sme mu zmluvu na urcitu dobu do 30. 06.2005, potom mu dame napriklad do konca tohto roka na urcitu, takze potom este dva roky sa moze dat na urcitu dobu? dobre som to pochopila,
alex1
30.06.05,11:01
Pozri si aj § 48 ods.5. Či sa ťa niečo z toho týka. Môžeš predĺžiť aj na viac rokov ak napr. zamestnávatete najviac 20 ľudí.
Luba2
30.06.05,12:01
To znamena, ze ked zamestnanec nastupil 03.01.2005 dali sme mu zmluvu na urcitu dobu do 30. 06.2005, potom mu dame napriklad do konca tohto roka na urcitu, takze potom este dva roky sa moze dat na urcitu dobu? dobre som to pochopila,Áno, môžeš predĺžiť tak ako píšeš. Ale sk máš maximálne dvadsať zamestnancov, alebo sa Ťa týka niečo z § 48/3,5 tak môžeš predlžovať vlastne bez obmedzenia.
gemer
08.03.06,11:01
Neviem ako zadať otázku a neotvárať novú tému, ktorá tu už bola- možno
práve takto.
Našla som v starších príspevkoch práve vec ktorú musím súrne riešiť
a nie je mi celkom jasná.Jedná sa o nasledovné.
Máme do 100.zamest. Pracovníčka má prvú zmluvu na dobu urč.na pol roka dp 31.3.2006.Ja som doteraz vedela, že už druhá zmluva, bez ohľadu na to na akú dobu bola doba urč., musí byť na dobu neurčitú. ja jej mám teraz napísať novú zmluvu resp.dodatok a neviem či môžem znovu dohodnúť dobu určitú. Ďakujem za radu
Chobot
08.03.06,11:06
Neviem ako zadať otázku a neotvárať novú tému, ktorá tu už bola- možno
práve takto.
Našla som v starších príspevkoch práve vec ktorú musím súrne riešiť
a nie je mi celkom jasná.Jedná sa o nasledovné.
Máme do 100.zamest. Pracovníčka má prvú zmluvu na dobu urč.na pol roka dp 31.3.2006.Ja som doteraz vedela, že už druhá zmluva, bez ohľadu na to na akú dobu bola doba urč., musí byť na dobu neurčitú. ja jej mám teraz napísať novú zmluvu resp.dodatok a neviem či môžem znovu dohodnúť dobu určitú. Ďakujem za radu

Môžeš napísať aj na dobu určitú. Dobu určitú možno predlžovať viackrát, maximálne však spolu do 3 rokov. Príklad: PZ môžeš 6 x predĺžiť, zakaždým na 1/2 roka.
gemer
08.03.06,12:14
Ďakujem za odpoveď. A nemusím mať tam uvedený žiadny dôvod len
napíšej dodatok ku zmluve s tým, že sa predlžuje doba určitá do ........
alebo mám napísať novú zmluvu od 1.4.2006 do ............?
Chobot
08.03.06,13:08
Ďakujem za odpoveď. A nemusím mať tam uvedený žiadny dôvod len
napíšej dodatok ku zmluve s tým, že sa predlžuje doba určitá do ........
alebo mám napísať novú zmluvu od 1.4.2006 do ............?

Spíšte dodatok s uvedením, že sa mení článok xx - PP sa predlžuje na dobu určitú do ...... Ostatné články zmluvy zostávajú nezmenené.
elena74
05.09.06,09:33
ahojte,
mame podobny pripad v praci, sme maly zavod a konci nam zmluva 6 mesacna, moja otazka je treba si napisat vypoved a potom obnovit zmluvu znova na 6 mesiacov,sef tvrdi ze bez vypovede to nejde..
dakujem Vam za skore odpovede..
Tweety
05.09.06,09:34
ahojte,
mame podobny pripad v praci, sme maly zavod a konci nam zmluva 6 mesacna, moja otazka je treba si napisat vypoved a potom obnovit zmluvu znova na 6 mesiacov,sef tvrdi ze bez vypovede to nejde..
dakujem Vam za skore odpovede..Odpoveď máš v predchádzajúcom príspevku č.12.:cool:
stanka613
05.09.06,09:41
ja viem o tom ze zamestnancovi mozes predlzit pp 3 krát za sebou nepretrzite bez prerusenia na dobu urcitu jedno predlzenie nie dlhšie ako 3 roky, ked spravis tie 3 nepret.predlzovanie si povinný mu dat zmluvu na neurčito, niektorý davaju zmluvu do24.12 a potom ho od1.1. zoberu znova a nemusia im dava pp na dobu neurčitu robia stale zmluvu na dobu urcitu
Martinella
05.09.06,10:00
ja viem o tom ze zamestnancovi mozes predlzit pp 3 krát za sebou nepretrzite bez prerusenia na dobu urcitu jedno predlzenie nie dlhšie ako 3 roky, ked spravis tie 3 nepret.predlzovanie si povinný mu dat zmluvu na neurčito, niektorý davaju zmluvu do24.12 a potom ho od1.1. zoberu znova a nemusia im dava pp na dobu neurčitu robia stale zmluvu na dobu urcitu

Áno, ale musí to byť v zmysle § 48 odst.3 písm.b. A potom v odst.2 sa hovorí... Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 6 mesiacov poskončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.Takže ak sa nedá uplatniť odst.3 písm.b (nie je to na sezónne práce) musí byť po 3 rokoch predlžovania PP aspoň 6 mesiacov prestávka.
vladan
06.09.06,19:26
tina76
06.09.06,19:33
tie 3 roky neznamenaju nahodou maximalnu dobu trvania pracovneho pomeru na dobu urcitu s tym, ze sa moze potom (po tych 3 rokoch) znova predlzit alebo zmenit? --> napr. zmluva od .....2006 do .....2009 a potom sa moze znova predlzit, pripadne zmenit na dobu neurcitu? zo zakonnika mne vychadza toto..:)
Farks
04.10.06,11:36
Chcela by som sa spýtať. Máme zamestanca s ktorým sme 30.9. rozviazali pracovný pomer uplynutím určitej doby. Po akej dlhej dobe ho môžme opäť prijať späť do zamestnania na určitú dobu? Ďakujem
Jozef
04.10.06,11:45
Podla mna ho mozes prijat aj na druhy den. Ale to by asi nemalo zmysel koncit predchadzajuci pomer, ale riesit to dodatkom k zmluve.
Farks
04.10.06,11:54
už som všetko poslala na sociálku aj je odlhlásená so ZP. Takže určite ju môžem znova prijať naspäť na to isté pracovné miesto?
enave
04.10.06,11:54
§ 48 ods 2 Zákonníka práce hovorí: " Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť,alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je prac. pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pr. pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi".
Keďže nepíšeš, na akú dlhú dobu bola predchádzajúca zmluva uzatvorená, odpoveď hľadaj v ZP. :)
Jozef
04.10.06,12:02
Tak sprav novu zmluvu a opat ju poprihlasuj do poistovni
Farks
04.10.06,12:03
Ja tomu ale presne nerozumiem, pracovala od 1.12.2005 do 30.9.2006 takže 3 roky ešte neuplynuli. Takže z toho mi vyplýva, že môžem aj hneď s ňou uzatvoriť pracovný pomer opäť na dobu určitú. Utvrďte ma ešte prosím niekto?
enave
04.10.06,12:08
Môžeš uzatvoriť PP na dobu určitú ešte max. na 2 roky a 2 mesiace (10 mesiacov na dobu určitú už bolo uzatvorených) :p
Tweety
04.10.06,12:10
Ja tomu ale presne nerozumiem, pracovala od 1.12.2005 do 30.9.2006 takže 3 roky ešte neuplynuli. Takže z toho mi vyplýva, že môžem aj hneď s ňou uzatvoriť pracovný pomer opäť na dobu určitú. Utvrďte ma ešte prosím niekto?
Môžeš samozrejme uzatvoriť nový PP, ale keď ste vedeli, že ju budete potrebovať, nebolo potrebné ukončiť tento PP na dobu určitú, ale iba dobu určitú predlžiť.
golejova
04.10.06,12:15
Prosím o pomoc, pri zamestaní cudzinca, ktorý tu má trvalý pracovný pomer na dohodu. Či musí mať povolenie a aké , aké sú odvody v prípade zamestnania cudzinca na trvalý prac.pomer.
Netka
04.10.06,12:19
Chcela by som sa opýtať, ak má zamestnanec pred 27 dní pred skončením PP. Lebo prac. pomer mu trvá do 31.10.2006 na dobu určitú má zamestnávateľ nejakú povinnosť oznámiť mu či mu plánuje zmluvu predĺžiť? Ak tak neurobí a zamestnanec nasúpi do práce ja 2.11. a zamestnávateľ nemá proti tomu výhrady, z toho vyplýva, že jeho zmluva je automaticky na dobu neurčitú? Alebo treba uzavirieť novú zmluvu? Má zamestnanec povinnosť zamestnávateľovi pripomenúť skutočnosť, že mu končí zmluva?
Tweety
04.10.06,12:23
Chcela by som sa opýtať, ak má zamestnanec pred 27 dní pred skončením PP. Lebo prac. pomer mu trvá do 31.10.2006 na dobu určitú má zamestnávateľ nejakú povinnosť oznámiť mu či mu plánuje zmluvu predĺžiť? Ak tak neurobí a zamestnanec nasúpi do práce ja 2.11. a zamestnávateľ nemá proti tomu výhrady, z toho vyplýva, že jeho zmluva je automaticky na dobu neurčitú? Alebo treba uzavirieť novú zmluvu? Má zamestnanec povinnosť zamestnávateľovi pripomenúť skutočnosť, že mu končí zmluva?
Zamestnávateľ nemá povinnosť pripomenúť, že doba určitá končí, ak zamestnanec nastúpi po ukončení doby určitej do práce so súhlasom zamestnávateľa, mení sa doba určitá na neurčitú. Zam-ec nemá povinnosť pripomenúť zamestnávateľovi, ale môže.
Ivček
11.10.06,12:13
Zamestnávateľ nemá povinnosť pripomenúť, že doba určitá končí, ak zamestnanec nastúpi po ukončení doby určitej do práce so súhlasom zamestnávateľa, mení sa doba určitá na neurčitú. Zam-ec nemá povinnosť pripomenúť zamestnávateľovi, ale môže.

K tomuto by som poprosila § ZP. Teraz riešim jeden prípad a zrejme to pôjde aj pred súd. Neviem to v zákonníku nájsť. Presviedčam šéfa, že je to takto, ale nemám odvolávku na paragraf.
Tweety
11.10.06,12:21
K tomuto by som poprosila § ZP. Teraz riešim jeden prípad a zrejme to pôjde aj pred súd. Neviem to v zákonníku nájsť. Presviedčam šéfa, že je to takto, ale nemám odvolávku na paragraf.
§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

(4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
Ivček
11.10.06,13:44
ďakujem, ja som pozerala §48... Vedela som, že sa to niekde v ZP nachádza.