ricij
05.03.10,08:42
Ahojte poraďáci, prosím o rýchlu radu. Urobil som ročné zúčtovanie svojim zamestnancom za rok 2009. Spolu to urobilo kopec peňazí. Ak by som mal zrážať z preddavkov, nestíham nie len že do konca roka, ale asi aj päť rokov by bolo málo. Je možnosť, aby som tieto peniaze (koniec koncov budú chýbať) dostal od DÚ skôr? Ďakujem.
Timka1
05.03.10,07:43
Ahojte poraďáci, prosím o rýchlu radu. Urobil som ročné zúčtovanie svojim zamestnancom za rok 2009. Spolu to urobilo kopec peňazí. Ak by som mal zrážať z preddavkov, nestíham nie len že do konca roka, ale asi aj päť rokov by bolo málo. Je možnosť, aby som tieto peniaze (koniec koncov budú chýbať) dostal od DÚ skôr? Ďakujem.

treba požiadať daňový úrad o vyplatenie a uviesť dôvod prečo žiadaš, DÚ ti ich vyplatí
ricij
05.03.10,07:54
treba požiadať daňový úrad o vyplatenie a uviesť dôvod prečo žiadaš, DÚ ti ich vyplatí
Napísal som žiadosť, priložil ročné zúčtovania zamestnancov. Správkyňa mi ich nechce zaplatiť, ale prečo vlastne, nevie ani ona sama. Potrebujem paragrafy.
ricij
07.03.10,17:31
Poradíte, há? Viete niekto?
Xanti
07.03.10,17:34
Poradíte, há? Viete niekto?
Urob zamestnancom DP A, a nech sami odnesú na DU a bude musieť DU vyplatiť. A ty máš to bez starosti. ;)
Timka1
07.03.10,17:38
Napísal som žiadosť, priložil ročné zúčtovania zamestnancov. Správkyňa mi ich nechce zaplatiť, ale prečo vlastne, nevie ani ona sama. Potrebujem paragrafy.

zbytočne si to komplikuješ, ako napísala Xanti, vyplň im DP, zanes na daňový úrad a máš po starostiach, nemusíš žiadať o vyplatenie preplatkov dane ...
ak si už urobil RZD - zruš ich, vyplň áčko a všetky preplatky zametnancom vráti daňový úrad
ricij
07.03.10,17:46
zbytočne si to komplikuješ, ako napísala Xanti, vyplň im DP, zanes na daňový úrad a máš po starostiach, nemusíš žiadať o vyplatenie preplatkov dane ...
ak si už urobil RZD - zruš ich, vyplň áčko a všetky preplatky zametnancom vráti daňový úrad
Ďakujem kočky, žil som v tom, že tie peniaze dostanem a preplatky som im už poslal. :(
Xanti
07.03.10,17:48
Ďakujem kočky, žil som v tom, že tie peniaze dostanem a preplatky som im už poslal. :(
Fúúú, blbé. :(
Xanti
07.03.10,17:56
A nepomôže Ti tento §?

§63 Zákona o správe daní a poplatkov:
Daňové preplatky aúrok
(1) Daňový preplatok (ďalej len „preplatok“) je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.
(2) Preplatok sa použije naúhradu splatného preddavku na daň ana úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.
(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.
(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona,6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti ovrátenie preplatku vyhovie vplnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
ricij
07.03.10,18:03
Ďakujem kočky, žil som v tom, že tie peniaze dostanem a preplatky som im už poslal. :( Ale nie len to, dievčatá sa tešili, že akú to majú veľkú výplatu. Veľmi tomu nerozumejú.:rolleyes: A zamestnanecká prémia = to je niečo ako že prémia, čiže zamestnávateľ (si myslia, nie žeby som im to tvrdil!);)
Tamila
07.03.10,18:22
V štvrťročnom prehľade podľa § 39 odst. 8 Zák. o dani z príjmov bude žiadosť o vrátenie preplatkov dane, doplatenie bonusu a zamestnaneckej prémie z ročného zúčtovania dane. Na základe § 35 odst. 7 a 38 odst. 6 správca dane použije postup podľa § 40 odst. 8 : Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.
ricij
08.03.10,10:11
Ak som správne pochopil, počkáme na štvrťročný prehľad za 1 Q 2010 a tam bude možnosť vyžiadať si preplatky späť?
Tamila
08.03.10,10:19
Podľa znenia zákona áno.
rennka
08.03.10,10:23
Napísal som žiadosť, priložil ročné zúčtovania zamestnancov. Správkyňa mi ich nechce zaplatiť, ale prečo vlastne, nevie ani ona sama. Potrebujem paragrafy.
Kazdy rok mame taku istu situaciu. Napisem ziadost na DU so zoznamom zamestnancov a vyskou preplatkov a do dvoch mesiacov mame peniaze ucte. Este sa mi nestalo, zeby nam ich nevratili, len to trva o mesiac dlhsie.
ricij
08.03.10,10:28
Kazdy rok mame taku istu situaciu. Napisem ziadost na DU so zoznamom zamestnancov a vyskou preplatkov a do dvoch mesiacov mame peniaze ucte. Este sa mi nestalo, zeby nam ich nevratili, len to trva o mesiac dlhsie.
Vidíš len tá moja robí problémy. Daj prosím ťa tvoj DÚ, odkážem ju tam.
Tamila
08.03.10,10:29
V predchádzajúcich rokoch som aj ja dávala žiadosť na DÚ o vrátenie preplatku z RZD. Tento rok to bude až v tom štvrťročnom prehľade. Je tam zvlášť žiadosť o vrátenie zamestnaneckej prémie. Viď tlačivo prehľadu:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/pzop_2010.zip
ricij
08.03.10,10:35
Nuž budeme už mať trojstranové tlačivo. Zdá sa, že zamestnaneckú prémiu vrátia hneď, ale samotné preplatky nie. Ale fajn, zamestnanecká prémia mi tvorí väčšinu nedoplatku...
Tamila
08.03.10,10:52
Ak je predpoklad, že si preplatky dane a bonus nebudeš môcť odrátať zo svojej povinnosti do konca roka, môžeš požiadať DÚ o vrátenie týchto preplatkov, ako ti píše v príspevku č. 14 rennka. Treba doložiť menný zoznam zamestnancov, výšku preplatku, koľko žiadaš vrátiť. Môžeš sa odvolať na § 35 odst. 7) zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z.
ricij
08.03.10,11:50
Ak je predpoklad, že si preplatky dane a bonus nebudeš môcť odrátať zo svojej povinnosti do konca roka, môžeš požiadať DÚ o vrátenie týchto preplatkov, ako ti píše v príspevku č. 14 rennka. Treba doložiť menný zoznam zamestnancov, výšku preplatku, koľko žiadaš vrátiť. Môžeš sa odvolať na § 35 odst. 7) zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z.
Presne podľa tohoto ustanovenia jej vychádza, že preplatky vráti až o rok, potom, čo budem celý tento rok zrážať z preddavkov. Tam sa to tak píše, že mám zrážať a hotovo. Ona vraj vráti len vtedy, keby som už nemal žiadnych zamestnancov.
latka
08.03.10,12:01
Dobrý den, prosím súrne o vysvetlenie. Mame rovnaký predpoklad, že nebudeme si môcť odrátať preplatky na dani ani od dan. bonusu. Takže si zamest. prémiu vyžiadame v štvrť. prehľade. Ale ak mame neoprávnene vyplatené dan. bonus, ten musíme zaplatiť na DU, alebo si ho môžme v tom prehľade započítať s preplatkami a zamest. prémiou....dakujem pekne..
Dada
08.03.10,12:15
Mne vychádza mesačne stále daň, takže ju môžem započítavať so zamestnaneckou prémiou? Alebo mám mesačne daň uhrádzať a prémiu žiadať späť?
Tamila
08.03.10,12:17
Dobrý den, prosím súrne o vysvetlenie. Mame rovnaký predpoklad, že nebudeme si môcť odrátať preplatky na dani ani od dan. bonusu. Takže si zamest. prémiu vyžiadame v štvrť. prehľade. Ale ak mame neoprávnene vyplatené dan. bonus, ten musíme zaplatiť na DU, alebo si ho môžme v tom prehľade započítať s preplatkami a zamest. prémiou....dakujem pekne..
Podľa môjho názoru treba neoprávnene vyplatený bonus uhradiť čo najskôr DÚ. Viď § 33 odst. 11):
11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)
Tamila
08.03.10,12:19
Mne vychádza mesačne stále daň, takže ju môžem započítavať so zamestnaneckou prémiou? Alebo mám mesačne daň uhrádzať a prémiu žiadať späť?

Zamestnaneckú prémiu by som v štvrťročnom prehľade žiadala vrátiť. Je to výhodnejšie pre zamestnávateľa. Dokonca neviem, či je možnosť ju nežiadať, v tom prehľade je na to vyžiadanie tabuľka.
latka
08.03.10,12:44
Podľa môjho názoru treba neoprávnene vyplatený bonus uhradiť čo najskôr DÚ. Viď § 33 odst. 11):
11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)
čiže mame neoprav. vyplatený dan. bonus zaplatiť na DU a stihnuť ho zo mzdy zamestnanca a následne mu vyplatiť zamest. prémiu a žiadať ju potom od štátu v 1/4 prehľade? Nemôžme to započítať v tom prehľade?
Tamila
08.03.10,16:25
čiže mame neoprav. vyplatený dan. bonus zaplatiť na DU a stihnuť ho zo mzdy zamestnanca a následne mu vyplatiť zamest. prémiu a žiadať ju potom od štátu v 1/4 prehľade? Nemôžme to započítať v tom prehľade?
Ak bol ten neoprávnený bonus vo výplate, stiahla by som ho v nasledujúcej výplate a uhradila DÚ. Ak však vyšiel v RZD, urobila by som to asi cez ten prehľad. To je môj názor, ale neviem, či správny.
drobeceva
08.03.10,16:33
Mne vychádza mesačne stále daň, takže ju môžem započítavať so zamestnaneckou prémiou? Alebo mám mesačne daň uhrádzať a prémiu žiadať späť?
Tak ako si môžeš preddavky na daň ponížiť o daňový bonus, tak môžeš ponížiť aj o vyplatenú zamestnaneckú prémiu.
Arava
11.03.10,07:05
Ak je predpoklad, že si preplatky dane a bonus nebudeš môcť odrátať zo svojej povinnosti do konca roka, môžeš požiadať DÚ o vrátenie týchto preplatkov, ako ti píše v príspevku č. 14 rennka. Treba doložiť menný zoznam zamestnancov, výšku preplatku, koľko žiadaš vrátiť. Môžeš sa odvolať na § 35 odst. 7) zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z.
Prosím poraďákov o radu, Ak je predpoklad, že si do konca roka odpočítam preplatok dane od mesačných preddavkov nemôžem daňový úrad požiadať o vrátenie preplatku z RZD??
Arava
11.03.10,12:05
Prosím poraďákov o radu, Ak je predpoklad, že si do konca roka odpočítam preplatok dane od mesačných preddavkov nemôžem daňový úrad požiadať o vrátenie preplatku z RZD??
Nikto mi neporadí??
lavazza77
19.03.10,21:36
Ahojte,
ja by som v tomto prípade použila § 40 ods. 8 Zákona o dani z príjmov:

(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Na daňovom úrade Bratislava 1 nemali problém s vrátením preplatkov. Uvidíme ako to bude tento rok.

Pekný večer prajem,
ricij
07.04.10,14:17
Tu je odpoveď na dopyt, ktorý som poslal pred mesiacom, dnes došla odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 38 ods. 6 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len "zákon" ) postupuje zamestnávateľ - platiteľ pri vrátení rozdielu v prospech zamestnanca z vykonaného ročného zúčtovania dane, a to najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom bolo vykonané ročné zúčtovanie dane.
O vrátený rozdiel ( podľa § 38 ods. 6 zákona ) zníži zamestnávateľ odvod preddavkov na daň ( dane ) voči správcovi dane najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods.7 zákona, a to : vyplatí z vlastných prostriedkov a následne požiada formou samostatnej žiadosti správcu dane o ich vyplatenie podľa postupu v § 40 ods.8 zákona.
Ako vyplýva zo znenia § 40 ods. 8 zákona, ak zamestnávateľ - platiteľ dane odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada ( príslušného ) správcu dane o vrátenie tejto sumy, pričom rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu, vyplývajúceho z ročného zúčtovania dane.
Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi - platiteľovi dane do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť

Takže som postupoval správne, žiadal som na základe zákona, použil som správny paragraf a napriek tomu mi správkyňa dane odmietla peniaze vyplatiť. Banánová republika.
rodina1
07.04.10,14:34
Tu je odpoveď na dopyt, ktorý som poslal pred mesiacom, dnes došla odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 38 ods. 6 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len "zákon" ) postupuje zamestnávateľ - platiteľ pri vrátení rozdielu v prospech zamestnanca z vykonaného ročného zúčtovania dane, a to najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom bolo vykonané ročné zúčtovanie dane.
O vrátený rozdiel ( podľa § 38 ods. 6 zákona ) zníži zamestnávateľ odvod preddavkov na daň ( dane ) voči správcovi dane najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods.7 zákona, a to : vyplatí z vlastných prostriedkov a následne požiada formou samostatnej žiadosti správcu dane o ich vyplatenie podľa postupu v § 40 ods.8 zákona.
Ako vyplýva zo znenia § 40 ods. 8 zákona, ak zamestnávateľ - platiteľ dane odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada ( príslušného ) správcu dane o vrátenie tejto sumy, pričom rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu, vyplývajúceho z ročného zúčtovania dane.
Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi - platiteľovi dane do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť

Takže som postupoval správne, žiadal som na základe zákona, použil som správny paragraf a napriek tomu mi správkyňa dane odmietla peniaze vyplatiť. Banánová republika.
To je zaujímavé. Asi, čo daňový úrad, to iný postup.:eek: Ja som žiadala o poukázanie preplatku z ročného zúčtovania už v marci, a do 30 dní nám bol preplatok poukázaný na účet.
Asi by si mal zamestnancom na svojom príslušnom daňovom úrade zaslať odpoveď z Daňového riaditeľstva. Ktoho vie, aký by zaujali postoj?:cool:
ricij
07.04.10,14:38
Asi by si mal zamestnancom na svojom príslušnom daňovom úrade zaslať odpoveď z Daňového riaditeľstva. Ktoho vie, aký by zaujali postoj?:cool:
Však, škoda, že zajtra nie sú stránkové dni, som na ňu statočne nabrúsený. Stratili sme mesiac.
VERONIKA6
09.04.10,09:39
V novom štvrťročnom prehľade na 3. strane je časť IV. - žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu a časť V. - žiadosť o poukázanie sumy rozdielu u zamestnaneckej prémie. Treba ich vyplniť.
ricij
09.04.10,09:45
V novom štvrťročnom prerhľade na 3. strane je časť IV. - žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu a časť V. - žiadosť o poukázanie sumy rozdielu u zamestnaneckej prémie. Treba ich vyplniť.Súhlasím, ale týmto získaš len zamestnaneckú prémiu, preplatky z ročného zúčtovania nie. A v tomto roku budú mať preplatky skoro všetci, keďže v priebehu roka sa zvyšovala nezdaniteľná časť.
VERONIKA6
09.04.10,09:54
Súhlasím, ale týmto získaš len zamestnaneckú prémiu, preplatky z ročného zúčtovania nie. A v tomto roku budú mať preplatky skoro všetci, keďže v priebehu roka sa zvyšovala nezdaniteľná časť.
Ostatné žiadaš tak, ako je uvedené v príspevku 30, t.j. žiadosťou.
ricij
09.04.10,10:13
Ostatné žiadaš tak, ako je uvedené v príspevku 30, t.j. žiadosťou.Presne. A keď ti správkyňa povie, že ani bohovi?
emily 2
15.04.10,08:45
Prosím Vás , nemôžte niekto priložiť vzor takejto žiadosti na du s § .

Určite by to teraz pomohlo viacerým.

A ešte jedna otázočka, na stránke DRSR ešte nie je nové tlačivo Q. prehĺadu na vyplnenie, alebo zle hĺadám. V MRP ešte tiež nie je.

Diky moc.

emily 2
lenkak
15.04.10,08:59
Na talčivo v mrp si ešte počkáš, a asi aj na du. Alebo druhá možnosť - vypísať ručne.
Lubaba
15.04.10,09:19
[QUOTE=emily 2;1373468]Prosím Vás , nemôžte niekto priložiť vzor takejto žiadosti na du s § .

VEC: Žiadosť o vrátenie preplatku na dani z ročného zúčtovania dane podľa § 40 ods.8 Zákona o dani z príjmov.

Podpísaný ....... DIČ....adresa.....žiadam o vrátenie preplatku na dani z ročného zúčtovania dane za rok 2009 v celkovej sume ...€

Preplatok žiadam vrátiť na č. účtu:
..............................................


S pozdravom
Lubaba
15.04.10,10:18
samozrejme hore kto posiela


Daňový úrad V ...dátum
emily 2
15.04.10,10:36
Ďakujem obidvom, už som začala niečo podobné písať. Treba priložiť aj nejaký zoznam, prípadne kópie zúčtovaní ?

Začala som si to vypisovať ručne a zistila som ,že mám s tým trochu problém.
Mohol by mi to niekto pozrieť či to tak môže byť _?
jedná sa o posledný mesiac -03 , kde bolo to ročné zúčtovanie.

r.1 je suma 30,-€
r. 2 bude 30,-€ (započítaná časť RZ)
r. 3 je 0
r. 4 až r.7 bude 0 .

r. A 100,- €
r. B 0,- €
r. C 100,- €
r. D = suma spočítaná z r. C všetkých 3 mesiacov

Dańový bonus vrátia na základe prehĺadu,ktorý zanesiem 30.04.
a ja požiadam tento týždeń o to vrátenie preplatku ( celé RZ - započítaný marec ) .
Dúfam,že to bude dobre.

Veĺmi pekne ďakujem .

emily 2
emily 2
15.04.10,11:00
Zosmolila som niečo takéto :

Vec : Žiadosť o vrátenie preplatku.


Žiadame Vás na základe § 40 ods. 8 Zákona o dani z príjmov o vrátenie preplatku na preddavokch na dań zo zúčtovaných a vyplatených zdaniteľných miezd za predchádzajúce zdańovacie obdobie .

Jedná sa o sumu ........., ktorú Vás prosíme zaslať na číslo účtu : ..............................
Tamila
15.04.10,11:02
Keď som dávala v minulom roku žiadosť o vrátenie preplatkov na dani z RZD, chcela odo mňa správkyňa aj menný zoznam so sumou preplatku.
rodina1
15.04.10,12:02
Keď som dávala v minulom roku žiadosť o vrátenie preplatkov na dani z RZD, chcela odo mňa správkyňa aj menný zoznam so sumou preplatku.
Odo mňa nechceli nič. Vydali rozhodnutie a do 30 dní nám na účet zaslali požadovaný preplatok.
Čo DÚ to iný mrav :---
Zdenka 0705
17.04.10,06:05
V prehľade mi nie je jasné:
* riadok 2 vypĺňam nielen v mesiaci, v ktorom som vykonala RZD /u mňa február/ ale aj v nasledujúcich mesiacoch, /marec, apríl/ pretože nemôžem odrátať vyššiu sumu, ako je v riadku 1. Je to tak správne?
* mávame mesačne nižšiu preddavkovú daň ako zrážkovú, ak chcem preplatok z RZD odrátať od zrážkovej dane, nevidím tam riadok podobný riadku 2 v preddavkovej dani, tj. možnosť odpočtu preplatku z RZD. Je tam možnosť len odpočtu DB alebo ZP.
Takže mám vyplnený riadok 9, ďalej mi vyjde daňová povinnosť na r.12 - a jednoducho zrážkovú daň neodvediem, tj. nevyplním r. 13?
Preplatok na RZD nie je veľký, uplatnila by som ho týmto štýlom posledný raz vo mzdách za apríl, takže nechcem žiadať o vrátenie.
heliosik
17.04.10,09:55
Zamestnávateľ za celý I. Q/2010 nevyplatil žiaden daňový bonus, ale vrámci RZD 2009 musel vybrať neoprávnene vyplatený DB (t.j. v riadku 5 bude hodnota kladná). V takomto prípade, sa tiež vyplňa III. časť Rekapitulácia (riadok A bude mínusom?).

:(
Majulienka24
22.04.10,06:49
Ahojte,
potrebovala by som poradiť ohľadne Prehľadu a RZ. Z RZ nám vyšiel daňový preplatok, ktorý sa skladá z preplatku zo zamestnaneckej prémie a preplatku z RZ. Zamestnancom nevyšla platiť žiadna preddavková ani zrážková daň za 1.Q 2010, takže moje tlačivo prehľadu bude v 1. a 2. časti nulové. Zamestnaneckú prémiu si budem žiadať v 3. časti G. Na preplatok z RZ si napíšem Žiadosť o vrátenie daňového preplatku z RZ. Je to tak správne alebo si napíšem žiadosť v ktorej budem žiadať vrátenie spolu zamestnaneckej prémie + preplatku z RZ?
Ďakujem za rýchlu odpoveď. :)
Tamila
22.04.10,06:52
ZP žiadaš vrátiť v prehľade a preplatok na dani samostatnou žiadosťou.
Majulienka24
22.04.10,06:56
ZP žiadaš vrátiť v prehľade a preplatok na dani samostatnou žiadosťou.

Ďakujem za odpoveď :)
kimart
22.04.10,07:16
Je možné vyžiadať si zostatok zamest. prémie až v prehľade za IV.Q, keď si budem dovtedy odrátavať od daň. povinnosti zamest. prémiu, a do konca roka ju nestihnem celú odrátať? P.S. omlúvam sa za štylizáciu, nejak mi to nejde, ale dúfam, že pochopíte. ˇˇdakujem
Tamila
22.04.10,07:23
Je možné vyžiadať si zostatok zamest. prémie až v prehľade za IV.Q, keď si budem dovtedy odrátavať od daň. povinnosti zamest. prémiu, a do konca roka ju nestihnem celú odrátať? P.S. omlúvam sa za štylizáciu, nejak mi to nejde, ale dúfam, že pochopíte. ˇˇdakujem
Poučenie k vyplneniu prehľadu
Riadok 6 ► uvádza sa úhrnná suma priznanej a vyplatenej zamestnaneckej prémie, o ktorú zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, znižuje (zvyšuje) sumu odvodu preddavkov na daň vrátane vykonaných opráv. Suma zamestnaneckej prémie sa uvádza najviac do výšky sumy uvedenej v riadku 4, zníženej o riadok 5. Ak úhrnná suma vyplatenej zamestnaneckej prémie a vybranej zamestnaneckej prémie v riadku 6 je vyššia ako suma uvedená v riadku 4 znížená o riadok 5, táto suma rozdielu zamestnaneckej prémie sa uvedie na riadku 11 prehľadu a následne sa zníži suma dane vybranej zrážkou z riadku 9 znížená o sumu z riadku 10. Ak aj po tomto postupe zostane rozdiel na zamestnaneckej prémii, tento rozdiel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatí z vlastných prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, môže znižovať sumu odvodu preddavkov na daň (dane) a dane vyberanej zrážkou podľa § 43 zákona v nasledujúcich mesiacoch alebo požiada miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške takto vypočítaného rozdielu vyplnením žiadosti v V. časti prehľadu.

To znamená, že vyplatenú ZP môžeš požiadať vrátiť v prehľade, alebo si môžeš znižovať sumu odvodu do konca roka a potom o zvyšok požiadať.
kimart
23.04.10,06:09
Môžem odrátavať aj zrážkovú daň z ročného zúčtovania, alebo ju musím uhradiť?
Tamila
23.04.10,06:21
Podľa poučenia áno.
kimart
23.04.10,06:23
Podľa príspevku 51 to vyzerá, že áno, no stretla som sa stým, že zráž. daň uhrádzajú vždy do 15, a od ročného zúčt. si odrátavajú len predd. daň zo mzdy, tak ako to vlastne má byť?
Tamila
23.04.10,06:28
Podľa príspevku 51 to vyzerá, že áno, no stretla som sa stým, že zráž. daň uhrádzajú vždy do 15, a od ročného zúčt. si odrátavajú len predd. daň zo mzdy, tak ako to vlastne má byť?
Opravila som predchádzajúci príspevok, ktorý som v rýchlosti písala podľa vlaňajšieho roka.
Zdenka 0705
23.04.10,06:45
Môžem odrátavať aj zrážkovú daň z ročného zúčtovania, alebo ju musím uhradiť?
Zrážkovú daň môžeš odrátavať /započítať/ s preplatkom na ročnom zúčtovaní dane, ale pozor, len s daňovým bonusom a zam. prémiou.
Ak by si chcela uplatniť odpočet z vrátených preplatkov na dani, tak tam môžeš len z preddavkovej odrátať.
Tak ma poučili na našom daňovom úrade. Tlačivo prehľadu je aj tak koncipované, v časti II. nie je riadok zodpovedajúci riadku 2 v časti I.
Ing. Pavol Zúber
21.01.11,09:36
Je nejaký termín do kedy môžem žiadať preplatok z ročného zúčtovania zamestnancov od daňového úradu?
Tamila
21.01.11,10:45
Je nejaký termín do kedy môžem žiadať preplatok z ročného zúčtovania zamestnancov od daňového úradu?
Ak si preplatok neuplatníš znížením dane do konca kalendárneho roka, požiadaš o jeho vrátenie.
Ing. Pavol Zúber
21.01.11,10:58
Ja by som potrebovala vedieť či môžem žiadať aj o preplatok z roku 2008 vyplatený v roku 2009 ktorý sme zabudli vyžiadať.
Tamila
21.01.11,11:00
Treba sa spojiť so správkyňou, ale myslím si, že áno. Im tam ten preplatok musí visieť.
wallie
21.01.11,11:38
Ja by som potrebovala vedieť či môžem žiadať aj o preplatok z roku 2008 vyplatený v roku 2009 ktorý sme zabudli vyžiadať.

áno, dá sa oň požiadať, k žiadosti treba zároveň doložiť kópie ročných zúčtovaní zamestnancov za rok 2008, z ktorých bude zrejmé to, že takýto preplatok vznikol a v akej výške vznikol
btt12
23.03.11,05:58
Ak si budem preplatky z RZD uplatnovat znizovanim preddavkovej, prip. zrazkovej dane, pocas roka 2011, je potrebne k prehladu pripojit aj nejake prilohy, prip. sprievodny list, aby bolo zrejme na zaklade coho, si dan ponizujem? Vdaka
wallie
23.03.11,10:32
žiaden sprievodný list sa neprikladá, ved to poníženie je jasné už z Prehľadu, zrážková daň zo ZČ už od 01.01.2011 neexistuje, aj keď sa tlačivo na Prehľad nezmenilo, zrážkovú daň možno uviesť už len v mesiaci január, ak šlo o zrážk.daň za 12/2010, ktorá bola odvedená až v januári.ˇ
O preplatky z RZ 2010, možno v Prehľadoch ponižovať preddavkovú daň, postupne počas celého roka a to na r.2 tlačiva Prehľadu, ktorý má názov - Zrazené daň.nedoplatky a vrátené preplatky z RZ
môže to za I.Q/2011 vyzerať napr. takto:
mesiace.......01......02...........03
r.1...........100,00...100,00......100,00
r.2............0.........-100.......-100
r.4............100.........0............0
r.7............100.........0............0
atď
ponižovať možno len o tú sumu, aká daň bola preddavkovo v tom mesiaci zrazená, nemožno ísť do mínusu, ak by sa ani po uplynutí celého roka nevyčerpali preplatky z RZ, potom možno o vrátenie zvyšnej časti preplatkov z RZ požiadať aj na základe žiadosti
daja
19.04.11,07:14
Ak som správne pochopil, počkáme na štvrťročný prehľad za 1 Q 2010 a tam bude možnosť vyžiadať si preplatky späť?

ahojte. chcem sa spýtať, tieto preplatky z RZ sa uvádzajú v Prehľade v r.2? (preplatky dane som zamestnancom vyplatila v mzdách za 03/2011). Lebo mne to software nenatiahne do žiadneho riadku:confused:. Tak neviem ako to mám vyplniť....
drobeceva
19.04.11,07:16
ahojte. chcem sa spýtať, tieto preplatky z RZ sa uvádzajú v Prehľade v r.2? (preplatky dane som zamestnancom vyplatila v mzdách za 03/2011). Lebo mne to software nenatiahne do žiadneho riadku:confused:. Tak neviem ako to mám vyplniť....
ak si to vyplatila v marci, malo by to potiahnuť do marca - riadok 2