mszv
05.03.10,09:55
Dobrý deň,
mám auto zaradené v obch. majetku a chcela by som sa opýtať:
1. či si môžem dať celú cenu PHM (100 %) ako VOZD, keď si vediem knihu jázd?
2. ako postupovať, keď už viac nechcem mať auto v obch. majetku (po 5 rokoch ho chcem predať) - stačí len začať účtovať zákl. náhradu vzorcom napr. od februára?
3. keď budem účtovať cest. náhrady za auto nezaradené v majetku, potrebujem vedieť priemernú spotrebu - keďže v technickom mám napísané "spotrebu určí prevádzkovateľ" (auto bolo dovezené) stačí keď si to vyrátam ja?
Ďakujem pekne.
lenkam68
05.03.10,11:12
bod 1 - áno
bod 2 - najprv vyradíš z OM
bod 3 - § 19 ods. 2 písm. l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
mszv
08.03.10,14:00
Ďakujem za odpoveď. Viem, že auto mám vyradiť z OM, ale ako? Odpísané bolo už v minulom roku, takže stačí na karte IM napísať vyradené k 31. 1.?
A k tej trojke laicky povedané, ak je v technickom napísané, že spotrebu určí prevádzkovateľ, tak si ju môžem určiť ja, však?
lenkam68
09.03.10,06:43
Ďakujem za odpoveď. Viem, že auto mám vyradiť z OM, ale ako? Odpísané bolo už v minulom roku, takže stačí na karte IM napísať vyradené k 31. 1.? + vystaviť vyraďovací protokol
A k tej trojke laicky povedané, ak je v technickom napísané, že spotrebu určí prevádzkovateľ, tak si ju môžem určiť ja, však? - ty si ju nemôžeš určiť, preto som ti priložila znenie zákona .... prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza,vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok ....
mszv
09.03.10,07:02
Takže sa musím na niekoho obrátiť. Dúfam, že to v tom osobitnom predpise nájdem, že na koho.
Ďakujem lenkam68, veľmi si mi pomohla.
Pekný deň.