Jennys
04.10.05,07:57
Ahojte, mám asi takýto problém. Minulý týždeň 29.9. mi doviezli tovar, ktory som zaplatila v hotovosti a vystavili mi dodací list s tým, že doklad z pokladne mi pošlú dodatočne. Tento doklad mi prišiel včera 3.10. a vystavený je na 30.9.2005. Ako ho mám teraz zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve (neplatca DPH) pod akým dátumom a aký dátum mám dať na výdavkový doklad? Už som z toho celá pomotaná.

Ďalej by som sa ešte chcela spýtať, že keď sa mi vráti zásielka od zákazníka, ktorý si ju neprevzal, ako mám zrušiť faktúru tak aby mi to v účtovníctve sedelo a aby to bolo účtovne v poriadku? Ďakujem.
Fany
04.10.05,07:09
No jednoducho zaúčtuj a vystav výdavkový doklad s dátumom 30.9.. Nevidím v tom problém, zvlášť, keď niesi DPH.

Čo sa týka faktúry, musíš urobiť storno faktúry, alebo dobropis, s odvolávkou na pôvodnú faktúru, aby si zachovala poradia faktúr. Ak bola posledná a po nej nemáš nijaké číslo, podľa mňa ju môžeš aj zrušiť. Ide ale o to, či si ju už nezaúčtovala druhá strana.
Jennys
04.10.05,15:02
Fany, ďakujem ti veľmi pekne, ešte sa chcem spýtať akým spôsobom tú faktúru stornovať, lebo tá bola vystavená ešte minulý mesiac, takže posledná nie je. Vďaka.
Milan Benka
04.10.05,16:32
Vystav dobropis v plnej výške na základe neprevzatia tovaru zákazníkom. Daj si pozor na to, aby si to neprevzatie tovaru vedela daňovej kontrole zdôvodniť.
Daska
04.10.05,19:06
Neviem aky mas softver, ale v Pohode sa da urobit storno faktury, a ako poznamku si dam ze si zakaznik tovar neprevzal...., a nejaky doklad z posty alebo od kuriera isto mas o neprevzati
Jennys
05.10.05,05:49
No ja mám účtovníctvo v Alfe a tam sa dobropis vystaviť nedá, takže ako mám tú faktúru stornovať? A doklad z pošty nemám, ani ma nenapadlo že by som mala mať. Ako to teda urobiť aby to bolo OK? Akurát mám len doklad o odoslaní zásielky.
Zita5
05.10.05,06:10
[

Ďalej by som sa ešte chcela spýtať, že keď sa mi vráti zásielka od zákazníka, ktorý si ju neprevzal, ako mám zrušiť faktúru tak aby mi to v účtovníctve sedelo a aby to bolo účtovne v poriadku? Ďakujem.[/QUOTE]Pokiaľ zákazník nereagoval na tvoju zásielku , tak :

1/ zruš faktúru / vymaž ako keby neexistovala/ pretože na základe toho , že sa Ti zásielka vrátila späť tam už neexistuje predpoklad zaplatenia faktúry . Ale to je na Tebe , lebo doklad o zaslaní zásielky existuje .

2/ Dobropis v Alfe - vystavíš normálnu faktúru s textom dobropisujeme Vám , alebo storno faktúry , to už sa rozhodni . Ak chceš vystornovať vystavenú faktúru, tak postup je taký ako pri normálnej ale hodnoty napíšeš mínusom . Máš k tomu doklad , že pošta Ti vrátila zásielku .
Zita5
05.10.05,07:05
[Fany

Ide ale o to, či si ju už nezaúčtovala druhá strana.[/QUOTE]

Druhá strana by ju nemala mať zaúčtovanú . Nie ? Ak sa vrátila zásielka predpokladám , že fa bola vložená v zásielke , alebo že by fa poslali vopred ? No neviem .
Jennys
05.10.05,10:48
Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?
Zita5
05.10.05,11:01
Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?

Deň kedy sa Ti vrátila zásielka späť a treba k tomu , ale doložiť potvrdenie s pošty . Pri vrátení zásielky podpisuješ taký poštový lístok , ktorý je vždy vhodné skopírovať a odložiť .

Pokiaľ faktúra bola v tom balíku , tak já by som text faktúry zrušila i partnera a to isté číslo by som použila na nejakého iného zákazníka . Ak by to dátumovo bolo veľmi rozdielne , tak by som ho poprosila o to , čo vlastne mienim spraviť a použiť to číslo faktúry / čiže číslo si ponecháš , ale tam bude iný klient a možno iný tovar resp.služba/, aby sa mi nenarušil sled číslovania faktúr .
Jana Acsová
05.10.05,11:31
Zita, zásielka sa mi vrátila celá neporušená, tak ako som ju zabalila, jednoducho si ju na pošte nevyzdvihli takže je v nej aj faktúra. Asi ju teda radšej zmínusujem, len neviem potom aké dátumy na ňu dať. Zrejme dátumy keď ju budem vystavovať, nie?Podľa môjho názoru je to príkladný prípad na § 25. Doporučujem vystaviť dobropis a dokladovať ho vrátením zásielky. Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia dobropisu. Máte v účtovníctve stopy o dodávke aj o jej vrátení. Predpokladám, že k dodávke došlo na základe objednávky a nejednalo sa o nevyžiadanú zásielku.
Zita5
05.10.05,11:41
Podľa môjho názoru je to príkladný prípad na § 25. Doporučujem vystaviť dobropis a dokladovať ho vrátením zásielky. Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia dobropisu. Máte v účtovníctve stopy o dodávke aj o jej vrátení. Predpokladám, že k dodávke došlo na základe objednávky a nejednalo sa o nevyžiadanú zásielku.


U zadávateľa otázky som nemala pocit , že by bol plátcom DPH . Inak pokiaľ je plátca DPH súhlasím s postupom podľa § 25 zákona o DPH tak ako uvádzaš , tam je to už vážnejšie .
Jana Acsová
05.10.05,11:48
U zadávateľa otázky som nemala pocit , že by bol plátcom DPH . Inak pokiaľ je plátca DPH súhlasím s postupom podľa § 25 zákona o DPH tak ako uvádzaš , tam je to už vážnejšie .Aj keby sa nejednalo, obvyklé obchodné podmienky podľa Obchodného zákonníka by ma viedli k rovnakému postupu, ibaže faktúra by nemusela obsahovať všetky povinné náležitosti týkajúce sa platiteľa. Nakoľko stopy v účtovníctve sú, účtovala by som o dodávke a aj o jej zrušení (účtovaním mám na mysli aj evidenciu vystavených dokladov). Účtovná jednotka zároveň môže jednostranným úkonom započítať predmetné doklady.
Jennys
05.10.05,18:01
Tovar som zasielala na základe objednávky, takže sa nejednalo o nevyžiadanú zásielku. Nie som platcom DPH a doklad z pošty nemám žiadny, ani som žiadny nepodpisovala. Jednoducho mi to poštárka vrátila ja som jej podpísala len papier, ale doklad mi nedala a nemala som tušenia že si mám niečo také aj pýtať. Takže stačí keď vystavím faktúru s mínusovou položkou? Veď mám aj doklad o tom, že som to posielala, to nestačí? Ja som z toho už riadne domotaná.

Ešte sa chcem spýtať či by ste mi nevedeli poradiť keď mi prišiel tovar a jeden doklad som stratila, faktúru k tomu mám ale nie doklad o platbe v hotovosti a nepamätám sa že by som aj nejaký dostala. Dávam si na toto pozor, ale teraz naozaj neviem, či mi ho dali alebo nie. No v každom prípade som zistila pri nahadzovaní dokladov, že mi chýba. Neviete ako by som ho mohla nahradiť aby to bolo v poriadku?
Inak prepáčte ak sa stále vypytujem, ale účtovníctvo som nikdy nerobila, takže sa stále učím na vlastných chybách lebo si všetko musím robiť sama.:))
Zita5
06.10.05,05:25
Ešte sa chcem spýtať či by ste mi nevedeli poradiť keď mi prišiel tovar a jeden doklad som stratila, faktúru k tomu mám ale nie doklad o platbe v hotovosti a nepamätám sa že by som aj nejaký dostala. Dávam si na toto pozor, ale teraz naozaj neviem, či mi ho dali alebo nie. No v každom prípade som zistila pri nahadzovaní dokladov, že mi chýba. Neviete ako by som ho mohla nahradiť aby to bolo v poriadku?
Inak prepáčte ak sa stále vypytujem, ale účtovníctvo som nikdy nerobila, takže sa stále učím na vlastných chybách lebo si všetko musím robiť sama.:))[/QUOTE]


Požiadaj dodavateľskú firmu o opis potvrdenia o zaplatení faktúry respektíve o nové potvrdenie , že faktúra bola zaplatená .
Jana Acsová
06.10.05,14:25
Tovar som zasielala na základe objednávky, takže sa nejednalo o nevyžiadanú zásielku. Nie som platcom DPH a doklad z pošty nemám žiadny, ani som žiadny nepodpisovala. Jednoducho mi to poštárka vrátila ja som jej podpísala len papier, ale doklad mi nedala a nemala som tušenia že si mám niečo také aj pýtať. Takže stačí keď vystavím faktúru s mínusovou položkou? Veď mám aj doklad o tom, že som to posielala, to nestačí? Ja som z toho už riadne domotaná.
Doporučujem: Máte vystavenú faktúru, vystavte dobropis (zrejme to nazývate mínusová faktúra). Máte v nákladoch účtované poštovné za zaslanie dobierky, takže preto naznačený postup. Na dobropise uveďte napr. "zrušenie dodávky, vrátená zásielka".

P.S.: ono to síce nie je predpísané, ale ak máte poškrtanú obálku, alebo časť z balíka, kde sú doškrtané adresy a poznámky, o neprevzatí zásielky ... bolo by to fajn.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif