ccokoladecka
05.03.10,11:09
Dobrý deň,
chcem sa informovať, ako mám vystaviť faktúru do ČR, ak tam prenajímame automobil. Obidvaja sme platci DPH. Sú nejaké zmeny od 1.1.2010? Prebrala som účtovníctvo a dosiaľ ju účtovníčka vystavovala s DPH, ale vraj je nejaká zmena od 1.1., avšak nič konkrétne neviem. Viete mi niekto poradiť, ako je to správne?
Vladimír Ozimý
05.03.10,10:53
Dobrý deň,
chcem sa informovať, ako mám vystaviť faktúru do ČR, ak tam prenajímame automobil. Obidvaja sme platci DPH. Sú nejaké zmeny od 1.1.2010? Prebrala som účtovníctvo a dosiaľ ju účtovníčka vystavovala s DPH, ale vraj je nejaká zmena od 1.1., avšak nič konkrétne neviem. Viete mi niekto poradiť, ako je to správne?

§ 16 ods. 2 zákona o DPH hovorí o krátkodobom prenájme (menej ako 30 dní pri dopravných prostriedkov). Miesto dodania je tam kde sa poskytne fyzicky k užívaniu. V tomto prípade je to SR, keďže ste ho tu poskytli. Faktúra s DPH.
Ak ide o dlhodobý prenájom riadite sa § 15 ods. 1 a vystavujete bez DPH.
ccokoladecka
05.03.10,17:08
ďakujem za odpoveď, takže zmena sa tu konkrétne týka § 15 ods.1, pretože v našom prípade ide o dlhodobý prenájom. chápem to teda správne, že v minulom roku sa faktúra vystavovala s DPH správne, pretože miestom dodania služby sa pokladalo miesto, kde má dodavateľ služby sídlo? a od nového roka bez DPH....