paula2
05.03.10,14:12
Poradí niekto? Mám živnosť od r.2006.Predmet živnosti , okrem iného aj remeselná živnosť.Tam mám ustanoveného zodp.zástupcu. Na Živn.úrade mi povedali,že ked budem vykonávať tento predmet živnosti,musí byť zodp.zástupca zamestnaný (vraj aj na Dohodu...). Nevykonávala som túto činnosť často,asi tak raz-dva krát za rok. Zodpov.zástupca je zamestnaný na trvalý prac.pomer u iného zamestnávateľa,ktorý odvádza za neho odvody do SP a ZP. Teraz mi prišiel list zo Živn.úradu,že mi bude vykonaná kontrola a musím im preukázať,že zodp.zástupca bol u mňa zamestnaný na prac.zmluvu,že som odvádzala do Sociál.poisťovne a do Zdrav.poisť. za neho odvody...Lenže ja som ho mala len na dohodu a odvádzala som za neho do Sociál.poisť. Pýtam sa bude za to pokuta? A koľko? Kedže za štyri roky som bola v tom,že stačí aj na dohodu a každý rok som vykonávala dvakrát tento predmet živnosti. A nie je to podľa vás blbosť,že by som mu mala platiť každý mesiac výplatu ( za nič...) a aj za neho odvody,ked odpracoval len pár hodín v roku?
Zoltán Kovács
05.03.10,13:16
Pokuta bude. Zodpovedný zástupca musí mať pracovnú zmluvu, aj keď len na simbolický úväzok ( 2 hodiny týždenne) a za minimálnu mzdu.
Zita5
05.03.10,13:18
Zodpovedný zástupca - Živnostenský zákon

§ 11
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.

(6) Ak je podnikateľom právnická osoba, je povinná ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak prevádzkuje remeselnú, viazanú alebo koncesovanú živnosť alebo v prípadoch podľa odseku 8.
(7) Ak je podnikateľom fyzická osoba, môže ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorého prostredníctvom bude živnosť prevádzkovať. Ak podnikateľ nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania remeselnej živnosti, viazanej živnosti alebo koncesovanej živnosti (§ 7) alebo nemá bydlisko na území Slovenskej republiky alebo oprávnenie na pobyt podľa odseku 3, je povinný ustanoviť zodpovedného zástupcu, ak tento zákon neustanovuje inak.
(8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň (§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku 12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7), môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

(9) Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. To neplatí pre podnikateľov uvedených v odseku 8.

(10) Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

(11) Ustanovenie odseku 10 sa nepoužije, ak v živnosti pokračuje podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, má bydlisko na území Slovenskej republiky a spĺňa všeobecné i osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti.

(12) Zodpovedného zástupcu netreba ustanoviť v prípade, ak podľa osobitného predpisu 28b) možno odbornú alebo inú spôsobilosť preukázať iba dokladom vydaným na meno podnikateľa.
paula2
05.03.10,16:39
Ďakujem za odpovede. A neviete koľko bude tá pokuta ?????
Zita5
05.03.10,16:42
HLAVA III
PORUŠENIE INÝCH USTANOVENÍ ZÁKONA

§ 65a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 100 000 Sk 3319 eur, ak podnikateľ

a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre koncesovanú živnosť,
b) nedodržiava podmienky ustanovené na prevádzkovanie koncesovanej živnosti (§ 27 ods. 3).

(2) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 50 000 Sk 1659 eur, ak podnikateľ

a) neustanoví v prípadoch, keď je povinný to urobiť, zodpovedného zástupcu pre ohlasovaciu živnosť (§ 11 ods. 6 až 8),
b) neohlási zriadenie prevádzkarne živnostenskému úradu,
c) nedodržiava podmienky podľa § 29 ods. 1; pokutu nemožno uložiť, ak iný orgán začal v rovnakej veci konanie o uloženie pokuty podľa osobitných predpisov.

(3) Živnostenský úrad uloží podnikateľovi pokutu až do 20 000 Sk 663 eur, ak podnikateľ

a) neohlási živnostenskému úradu, že ustanovil zodpovedného zástupcu, hoci nebol povinný to urobiť (§ 11 ods. 7 prvá veta),
b) neoznámi ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu alebo neoznámi ustanovenie nového zodpovedného zástupcu, alebo neohlási, že zodpovedný zástupca už nemá bydlisko na území Slovenskej republiky v prípadoch, keď je povinný to urobiť (§ 11 ods. 9),
c) neohlási zmeny údajov obsiahnutých v ohlásení (§ 49 ods. 1) alebo v žiadosti, na ktorej základe sa rozhodlo o udelení koncesie (§ 56 ods. 1),
d) poruší povinnosť podľa § 30 ods. 5,
e) neoznámi zrušenie prevádzkarne (§ 17 ods. 6).

(4) Živnostenský úrad uloží zodpovednému zástupcovi pokutu až do 20 000 Sk 663 eur, ak vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu vo viacerých prevádzkarňach ako v jednej prevádzkarni (§ 11 ods. 5)
paula2
11.03.10,13:36
Bolo to menej....100,-Eur.
lienka123123
11.03.10,20:49
Prosím, Vás rada by som aj ja vedela čí môžeme dostať pokutu. Brat má sro jednoosobovú je aj zamestnaný v sro ako jediný zamestnanec. Berie si ľudí na dohodu ak má nejakú prácu. Chcela by som sa spýtať v živnostenskom liste má zodpovedného zástupcu na stolárstvo a tesárstvo. Ale nemá ho zamestnaného on je totiž živnostním tak nemôže byť aj zamestnaný u nás, keď má svoju firmu. Je to kamarát. Je to chyba? Robí rekonštrukcie striech.
Zlata
11.03.10,21:41
Prosím, Vás rada by som aj ja vedela čí môžeme dostať pokutu. Brat má sro jednoosobovú je aj zamestnaný v sro ako jediný zamestnanec. Berie si ľudí na dohodu ak má nejakú prácu. Chcela by som sa spýtať v živnostenskom liste má zodpovedného zástupcu na stolárstvo a tesárstvo. Ale nemá ho zamestnaného on je totiž živnostním tak nemôže byť aj zamestnaný u nás, keď má svoju firmu. Je to kamarát. Je to chyba? Robí rekonštrukcie striech.

Je to chyba. Zivnostenský údad kontroluje, či je skutočne faktúrované, čo je v živnostenskom liste. Ak je faktúrovaná činnosť, na ktorú je ustanovený zodpovený zástupca, musí byť zamestnaný, čo len na jeden deň. Zivnostenký úrad tento nedostatok pokutuje.
Nevidím dôvod, prečo by nemohol SZČO byť zamestnaný, napr. aj keď len na dohodu.
Zoltán Kovács
12.03.10,04:47
Prosím, Vás rada by som aj ja vedela čí môžeme dostať pokutu. Brat má sro jednoosobovú je aj zamestnaný v sro ako jediný zamestnanec. Berie si ľudí na dohodu ak má nejakú prácu. Chcela by som sa spýtať v živnostenskom liste má zodpovedného zástupcu na stolárstvo a tesárstvo. Ale nemá ho zamestnaného on je totiž živnostním tak nemôže byť aj zamestnaný u nás, keď má svoju firmu. Je to kamarát. Je to chyba? Robí rekonštrukcie striech.


Označené prečo?
lienka123123
12.03.10,21:50
Ďakujem Vám. On povedal že nechce byť zamestnaný na dohodu proste na pracovnú zmluvu. Nechce platiť ešte ďalšie odvody ako zamestnanec.On pre nás robí nejaké veci. Stačilo by aj to že s ním máme obchodný vzťah? Tým že mu faktúrujeme? Ďakujem Vám za pomoc. Aby som nezabudla on sa chodí pozrieť ako sa tá daná zakázka robí. Sú dobrý kamaráti viac ako bratia.
ego.mc
13.03.10,04:23
Pozri si príspevok č. 3, hlavne to zvýraznené.
Musí byť u neho zamestnaný.
Aj keď to môže byť zmluva na kratší pracovný čas.
Zita5
13.03.10,07:39
Ďakujem Vám. On povedal že nechce byť zamestnaný na dohodu proste na pracovnú zmluvu. Nechce platiť ešte ďalšie odvody ako zamestnanec.On pre nás robí nejaké veci. Stačilo by aj to že s ním máme obchodný vzťah? Tým že mu faktúrujeme? Ďakujem Vám za pomoc. Aby som nezabudla on sa chodí pozrieť ako sa tá daná zakázka robí. Sú dobrý kamaráti viac ako bratia.

To , že sú kamaráti neznamená nič.Podnikateľ sa musí riadiť zákonom , podľa paragrafu ktorý som citovala vyššie .
Obchodný vzťah a fakturácia je vylúčená , nad tým neuvažujte .Jedine pracovný pomer.
lienka123123
13.03.10,10:27
No to ste ma veľmi nepotešili ale ďakujem. A ešte jedna otázočka a nemohol by sním mať zmluvu ako dozor? Myslím tým tak ako býva dozor pri stavbe. Ale to by zasa muselo byť faktúrované to asi zasa nie čo? Nám ide o to aby za neho nemusel odvádzať odvody, lebo on túto činnosť nerobí po celý rok. To je podľa zákazky. Ako mám s toho vybrusliť? díky moc.
Monika Kováčová
13.03.10,10:33
Môžeš mať aj zmluvu ako dozor. Ale musíš mať aj pracovnú zmluvu.
Momentálne sú presne na pracovné pomery u zodpovedných zástupcov zamerané rozsiahle kontroly zo živnostenských úradov. Pravdepodobne nejaký "pokyn zhora".
ego.mc
13.03.10,10:35
Myslím si, že zbytočne vymýšľaš. :)
Živnostenský zákon jednoznačne stanovuje, že to musí byť pracovný pomer, žiadne iné alternatívy nepripúšťa.
S výnimkou najbližších príbuzných.
Monika Kováčová
13.03.10,10:36
Nám ide o to aby za neho nemusel odvádzať odvody, lebo on túto činnosť nerobí po celý rok. To je podľa zákazky. Ako mám s toho vybrusliť? díky moc.
Zákon dovoľuje mať zamestnaného zodpovedného zástupcu len na čas, kedy vykonávate činnosť, na ktorú je zodpovedný zástupca ustanovený. Stačí ho len na konkrétnu zákazku prihlásiť a následne odhlásiť.
Monika Kováčová
13.03.10,10:37
Zákon dovoľuje mať zamestnaného zodpovedného zástupcu len na čas, kedy vykonávate činnosť, na ktorú je zodpovedný zástupca ustanovený. Stačí ho len na konkrétnu zákazku prihlásiť a následne odhlásiť.
nemusíte teda za neho platiť plné odvody celý rok... ;) Dokonca môže ísť o zanedbateľnú pár eurovú sumu.
lienka123123
13.03.10,10:46
Čo by som robila, keby som vás nemala. Díky moc. Čiže stačí ak ho zamestnám len na niekoľko hodín? Nemusím mu dať minimálnu mzdu? Viem že budem porušovať zákon, ale máme jednu faktúru v ktorej sme faktúrovali zhotovenie altánu. Mohla by som to zmeniť len na dodávku materiá na altán? Prišli by na to že som zmenila obsah faktúry? Už neviem ako stoho máme vykľučkovať, aby sme nedostali pokutu. díky
Monika Kováčová
13.03.10,10:48
zákon o minimálnej mzde dodržíš, ak dodržíš minimálnu hodinovú sadzbu - pracovný úväzok daj kľudne napr. 5 hod. týždenne, začiatok PP v deň začatia výroby ukončenie PP v deň odovzdania výrobku. Ak práca bola vykonávaná napr. 1 týždeň, tak vymeriavací základ (aj hrubá mzda) bude 5x 1,768 EUR, čo je fakt o ničom suma.
lienka123123
13.03.10,10:54
Čo by som robila, keby som vás nemala. Díky moc. Čiže stačí ak ho zamestnám len na niekoľko hodín? Nemusím mu dať minimálnu mzdu? Viem že budem porušovať zákon, ale máme jednu faktúru v ktorej sme faktúrovali zhotovenie altánu. Mohla by som to zmeniť len na dodávku materiá na altán? Prišli by na to že som zmenila obsah faktúry? Už neviem ako stoho máme vykľučkovať, aby sme nedostali pokutu. díky


Monika, prosím Ťa aký máš názor, alebo čo by si robila, mylím tým text vyznačený. Mohli by sme to tak urobiť. Prišli by na to. Kontrólujú to nejako u odberateľov? vďaka
Monika Kováčová
13.03.10,10:56
Viem že budem porušovať zákon, ale máme jednu faktúru v ktorej sme faktúrovali zhotovenie altánu. Mohla by som to zmeniť len na dodávku materiá na altán? Prišli by na to že som zmenila obsah faktúry? Už neviem ako stoho máme vykľučkovať, aby sme nedostali pokutu. díky

k zvýraznenému: Etiketa Porady, bod 14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Doporučujem prečítať a držať sa Etikety porady. :)
Black Teeth
18.04.11,10:02
Dobry den,

Mam podobny problem ako sa tu spomína.
Ide o to ze pri vybavovani zivnosti sa zistilo ze mam nedostatocnu prax, cize jedine riesenie bolo odborny garant- zastupca.
Teraz po roku aj pol som mal kontrolu kde sa zistilo ze odborny zastupca musi mat trvaly prac. pomer a nestaci dohoda.
Na urade mi bolo povedane ze ziv. urad mi neuzna rok aj pol praxe kedze odborny zastupvca nebol v PP.
Je to mozne?A co bude z 1,5 rokom ktore som odpracoval?
emajlus
11.12.11,15:11
Dobrý, rada by som sa spýtala či stále platí uvedený zákon ? chcem vstupiť do manželovej s.r.o, ako odborný zástupca .Momentálne mám živnosť ale chcem ju prerušiť a svoje viazane remeslo hodiť do s.r.o.
Budem nútena mať v s.r.o, pracovnu zmluvu a všetko čo s tým súvisi?

Ďakujem za odpoveď.