leninka23
05.03.10,15:19
Dobrý deň, bola som platcom DPH len pol roka. Tržby, ktoré som dala do príjmu sa v daňovom priznaní započítajú bez dph. Je to správne? Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
05.03.10,14:20
Je.
MGiti
08.03.10,13:00
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v ohľade DP pre môjho manžela. Je SZČO - zvárač, nerobím mu DP ale sme to už roky dávali do účtovnej kancelárie, teraz mi vznikol jeden problém. Manželovi v roku 2009 nebolo pár fa zaplatených a následne ich aj posúpili inej firme. Ale ani táto firma manželovi doteraz tie fa neuhradila. A teraz mi v tej účtovnej kancelárii tvrdia, že si musí priznať do DP aj tie fa ktoré sme ešte nemali uhradené a musí si to zdaniť. Podľa mojich vedomostí v jeho prípade sa musí zdaniť len skutočný príjem, a nezaplatené fa sa zdania až keď budú uhradené. On si totiž aj výdavky v DP udáva len paušálne. Vedel by mi niekto poradiť s čím by som potom mohla ísť do tej účtovnej kancelárie?
MGiti
08.03.10,14:05
Prosím skúste mi niekto poradiť
Jana Acsová
08.03.10,14:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v ohľade DP pre môjho manžela. Je SZČO - zvárač, nerobím mu DP ale sme to už roky dávali do účtovnej kancelárie, teraz mi vznikol jeden problém. Manželovi v roku 2009 nebolo pár fa zaplatených a následne ich aj posúpili inej firme. Ale ani táto firma manželovi doteraz tie fa neuhradila. V tomto prípade nemusí dôjsť k úhrade. Dôvod k zdaneniu je, že došlo k postúpeniu pohľadávok.


A teraz mi v tej účtovnej kancelárii tvrdia, že si musí priznať do DP aj tie fa ktoré sme ešte nemali uhradené a musí si to zdaniť. Áno. Postúpenie pohľadávky je osobitosťou pri zdaňovaní príjmov fyzickej osoby.


Podľa mojich vedomostí v jeho prípade sa musí zdaniť len skutočný príjem, a nezaplatené fa sa zdania až keď budú uhradené. To je pravda, ale postúpenie sa považuje za predaj (zánik) pôvodnej pohľadávky a vznik novej - voči kupujúcemu, nie pôvodnému dlžníkovi.
andreamra
08.03.10,15:51
Dobrý deň

Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?
JarkaL
08.03.10,15:53
Ak vediete JU (alebo upl. paušálne výdavky), tak nie, zdaňuje len to, čo mu bolo v r. 09 skutočne zaplatené.
Blankake
08.03.10,15:54
Dobrý deň

Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?
Nie, do DP sa uvádzajú len skutočne realizované príjmy v danom roku.
Jana Acsová
09.03.10,06:59
Dobrý deň

Ospravedlňujem sa že nepíšem odpoveď na danú otázku ale ja mám takmer rovnaký problém. Môjmu manželovi nezaplatila firma faktúry za november a december 2009 - Mám mu teda dať do daňového priznania sumy aj keď nedošlo k úhrade ?
Niet sa za čo ospravedlňovať.

Vaša otázka nie je totožnná. Nedošlo k žiadnym zmenám. Pohľadávka vznikla a trvá. Nebola predaná. Preto nedosiahnutý príjem zatiaľ nezdaňujete. Predchádzajúci prípad sa týkal postúpených pohľadávok.