salmir
05.03.10,19:49
Dobrý deň,
som študent - živnostník. Dnes som bol v zdravotnej poisťovni, aby som vykonal ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne. Predtým som bol na daňovom úrade, kde som podal daňové priznanie so základom dane 1180€ (r. 69 tlačiva daňového priznania typu B). V poisťovni mi vymerali daň cca 10€/mesiac. Nie je to veľa, avšak niekde som čítal, že ak nepresiahnem hodnotu cca 3200€, nemusím platiť odvody do poisťovne. Danej pracovničky som sa teda pýtal, aký je základ, aby som nemusel platiť, ale nedokázala mi ho povedať. Vedel by mi niekto poradiť, ako to teda je? Prípadne s odkazom na daný zákon, aby som sa mal o čo oprieť. Veľká vďaka za každú radu.
Timka1
05.03.10,18:53
Dobrý deň,
som študent - živnostník. Dnes som bol v zdravotnej poisťovni, aby som vykonal ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne. Predtým som bol na daňovom úrade, kde som podal daňové priznanie so základom dane 1180€ (r. 69 tlačiva daňového priznania typu B). V poisťovni mi vymerali daň cca 10€/mesiac. Nie je to veľa, avšak niekde som čítal, že ak nepresiahnem hodnotu cca 3200€, nemusím platiť odvody do poisťovne. Danej pracovničky som sa teda pýtal, aký je základ, aby som nemusel platiť, ale nedokázala mi ho povedať. Vedel by mi niekto poradiť, ako to teda je? Prípadne s odkazom na daný zákon, aby som sa mal o čo oprieť. Veľká vďaka za každú radu.

ak máš na mysli odvody do Sociálnej poisťovne, tak je to suma príjmu za rok 2009 - 3834,96 €, ak prekročíš tento zdaniteľný príjem, tak máš povinnosť platiť do SP
EkoRenka
05.03.10,19:08
Kedže si študent a zároveň živnostník a mal si daňový základ, z ktorého Ti vyšli platiť preddavky na zdravotné poistenie, musíš si ich platiť. Budúci rok, ak nebudeš mať taký príjem, je možné, že pri RZZP Ti bude poistné vrátené, zjednodušene povedané.
salmir
05.03.10,20:41
v sociálnej poisťovni som bol. Tam to bolo v pohode. Teraz mi ide o zdravotnú poisťovňu. Potrebujem vedieť, aká je hranica, do ktorej sa ešte žiadne predavky neplatia.
Btw. živnostník (a zároveň študent) som 1,5 roka. Za minulý rok som neplatil nič, tento rok som však už musel podať ročné zúčtovanie, kde mi vymerali spomínaný poplatok. Celkové príjmi som mal 1967€, výdaje som si uplatnil percentuálne (40%) - základ 1180€. A toto by mala byť suma, pri kt. sa ešte preddavky neplatia. Neviem to však nájsť v zákone.
salmir
05.03.10,22:55
...čosi som si pozeral. Prosím, nech sa ku tomu vyjadrí odborník:
Podľa § 11:

(9) Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u),
b) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),

§ 13 ods. 9 písm. b):

b) podľa odseku 7 najmenej úhrn súčinu koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálnych základov podľa odsekov 17 a 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,
... tomuto veľmi nerozumiem, ale zverejním ešte 17 a 18:


(17) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie 44, 2 % z priemernej mesačnej mzdy.
(18) Minimálny základ podľa odseku 17 sa znižuje o pomernú časť prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých za poistenca platí poistné štát podľa § 11 ods. 8 písm. c), n) a u) alebo počas ktorých sa poistenec nepovažoval za samostatne zárobkovo činnú osobu a
poistenca podľa § 11 ods. 2.
... 18 je zrejme pre mňa bezpredmetná.

Z toho mi celé vyplýva, že ak vymeriavaci základ, čo je v mojom prípade základ dane (mal som príjmi iba zo živnosti) nepresiahne 44,2% priemernej mesačnej mzdy (niekde som čítal, že je to z roku 2007, v zákone som to však nenašiel) dosiahnutej počas doby podnikania, odvody do zdravotnej poisťovne platí za mňa štát.

Budem veľmi rád, ak sa nájde niekto, kto mi to potvrdí, aby som mohol ísť smelší do poisťovne:)
salmir
05.03.10,23:22
...hm, skoro zbytočne som sa trápil. Veľmi dobre je to zhrnuté na "porada.sk/t127255-p4-odvody-szco-do-sp-zp-od-1-1-2010-a.html" (strana 4)
Možno niekomu pomôžu zákony, kt. som tu citoval, ak bude mať podobný problém