blavaciko
05.03.10,20:26
Zdravim,
hoci moja otazka nesuvisi priamo s mzdovym uctovnictvom ako takym, chcel by som sa spytat, ci je z hladiska zakona mozme, aby zamestanec denne odpracoval 13 hodin /14 - 1 hod prestavka/ na smeny, kratky-dlhy tyzden.
Vychadza to v priemere 45,5 hod tyzdenne.

Je to v sulade so zakonom? Viem ze v niektorych prevadzkach je to bezna prax, ze tahaju od osmej rana do druhej v noci, to uz je trochu moc, ale toto by sa dalo?

Vopred dakujem za odpovede.
Laco-monter
05.03.10,19:45
Ja som takto alebo nejak podobne pracoval v minulosti.

Štandardne 11,5 hodinové smeny.:)

Viem,že sa to čo napíšem mnohým nebude páčiť, no je taká prax,že sa obchádzajú zákony aj zákonník práce, ale v tejto dobe sa to niekde ani inak nedá.:(

Výskumami bolo zistené,že človek neudrží sústredenú pozornosť dlhšie ako 10 hodín.
Preto by ani pracovná smena nemala byť dlhšia.

To čo uvádzaš,prac.smena od rána do 02:00 je veĺmi vyčerpávajúca prac.smena.
Lepšie je pracovať trebárs od poobedia od 15:00 do rána do 04:00 to sa ešte dá:D
Uplne najhoršie je nočná smena trebars od 00:00 do ďalšieho dňa do 14:00, to je uplny zabijak a neda sa vydržať bez toho aby si človek nadranom na hodinku nezdriemol,niekde na šatni.:)

Ku kompenzácii odpracovaných hodín nadčas , za náhradné voĺno sa nevyjadrujem.
Chobot
05.03.10,23:37
Zdravim,
hoci moja otazka nesuvisi priamo s mzdovym uctovnictvom ako takym, chcel by som sa spytat, ci je z hladiska zakona mozme, aby zamestanec denne odpracoval 13 hodin /14 - 1 hod prestavka/ na smeny, kratky-dlhy tyzden.
Vychadza to v priemere 45,5 hod tyzdenne.

Je to v sulade so zakonom? Viem ze v niektorych prevadzkach je to bezna prax, ze tahaju od osmej rana do druhej v noci, to uz je trochu moc, ale toto by sa dalo?

Vopred dakujem za odpovede.

Odpoveď na tvoju otázku je v § 92 ZP:


(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.

(2) Tento odpočinok možno skrátiť až na osem hodín zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov v nepretržitých prevádzkach a pri turnusovej práci, pri naliehavých opravárskych prácach, ak ide o odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život alebo zdravie zamestnancov, a pri mimoriadnych udalostiach. Ak zamestnávateľ skráti minimálny odpočinok je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi do 30 dní rovnocenný nepretržitý náhradný odpočinok.

Takže za štandardných okolností (pokiaľ nejde o naliehavú prácu) denne môže podľa ZP zamestnanec pracovať max. v 12 hodinovej zmene.
blavaciko
06.03.10,07:36
dakujem